Begonia masoniana ve Coelocentrum grup

Begoniacae familyasından Begonia masoniana rizom gövdeli yaprak güzeli begenyalardandır. Yaprakları çarpı işaretine benzeyen desene sahiptir. Bunu Haçlı Seferleri askerlerinin kalkanlarındaki haç işaretine benzetmiş ve demir haç begonya demişler (iron cross begonia). Gerçi daha çok bilimsel adı ile tanınır. Ana vatanı Çin’in güneyi ve Vietnam’dır. Biraz yüksek rakım ormanlarda, kireç taşı kayalarında yaşarlar. Tropilal kuşak – subtropikal kuşak geçiş bölgelerine ait bitkilerdir.

Boyu 50cm kadar uzama potansiyeline sahip olsa da genelde o kadar uzamaz. Ayrıca dimdik gelişme özelliği yoktur. Rizom dalları toprakta sürünerek, köklene köklene uzamayı sever. Ancak değneğe bağlayarak dallarını yukarı uzamaya yönlendirebilirsiniz. Bağlamazsanız saksı dışına uzayan dallar sarkıcı gelişir. Bu haliyle de güzeldir.

İlkbaharda çiçek açar. Pek önemli değildir. Yaprak güzelliği için yetiştirilir.

Begonia variegata adıyla ayrı, farklı bir tür diye tanıtılan begonya da aslında aynı şeydir. Yani konumuz olan begonyanın gerçekte Begonia masoniana var. maculata adlı çeşididir. Yaprakları daha iri, yaprak desenindeki çizgiler daha fazla sayıdadır ve haç şeklini hatırlatmaz.

Coelocentrum grup

Begonia masoniana gibi litofit (kayalarda yaşayan), karst kireç taşı kayalarını seven ve rizom gövdeli olan begonyalar coelocentrum grubundan sayılır. Bunları reks begonyaları grubundan kabul edenler olsa da yanlıştır. Kirpi yaprak begonyalar (Begonia ferox ve benzerleri) da coelocentrum grubundandır. Aslında coelocentrum merkez iç bölgesinde boşluk olan anlamına gelir. Bu terim ile begonyaların biyolojik özellikleri değil de yaşadıkları karst (suyun delik deşik ettiği, oyduğu kireç taşı kayalıkları) kastediliyor gibi.. Zira karst mağara ağızlarında ve karst kayalar üzerlerinde yaşadıklarına binaen bu terim söz konusu begonyalar için kullanılmış diye anladım (“cave-like microhabitats” ve “limestone karsts”). Net bilgi bulamadım. Belki de yaprak üzerine bulunan pekçok içi boş ucu sivri kabarcıklardan dolayı öyle diyor olabilirler.

Evlerde yetiştirme

Genel olarak direkt güneşten korumalı, güçlü aydınlık pencere yanında tutmalısınız. Ama sabah erken saatlerinin güneşini direkt alması çok iyi olur. Bu sayede yaprakların gerektiği gibi serpilmesi ve deseninin netliği kesindir. Aksi takdirde gerektiği gibi güzelleşemez.

Herkes çok yoğun hava nemi ister diyor. Bu abartılı bilgileri ciddiye aldanmayın. Çünkü Begonia masoniana yeterince havadar, esintili olmayan yerlerde yüksek hava nemi yüzünden öldürücü mantar hastalıklarına yakalanmaya çok yatkındır.

Oldukça gevşek ve havadar toprak ister. Buna dikkat etmezseniz uzun ömürlü olamaz. Özellikle 4 ay kadar güzelce gelişim gösterdikten sonra her an çürüyüp gidebilir.

Begonia masoniana türünün bakımı, yetiştirme incelikleri, saksısı, toprak ve sulama vesaire ihtiyaçları ve üretimi için lütfen ⇒ yaprak güzeli ev begonyaları sayfasındaki bilgileri esas alınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.