Alocasia Sarawakensis ‘Yucatan Princess’

Pırıl pırıl parlak yapraklı bir filkulağı olan Alocasia sarawakensis türünün Yucatan Princess adlı kültivarı. Yaprakları çok koyu yeşil, yaprak sapları ise kızıl, bazen demir pası renginde olur. Ana vatanı Papua Yeni Gine merkezli olarak Avustralya’nın kuzeyine kadar, tam tropikal kuşaktır. Yucatan ile bir ilgisi yok.

 Alocasia Sarawakensis Yucatan Princess filkulağı türlerinden

Alocasia ‘Yucatan Princess’ (1)

Yetiştirme şartları

Alocasia Sarawakensis aslen yüksek dağ bitkisidir ve bu yüzden gelişimi 25C derece dolaylarında hafif serin / az sıcak zamanlarda hızlıdır. Ayrıca havadar ortam ister. Sıcak + hareketsiz hava bitkiye zarar verir. Günde üç saat kadar sabah güneşi veya ikindi sonrası akşam güneşi alması kesin gereklidir. Hava çok sıcak olan yaz günlerinde güneş ışınlarını tül ardından filtrelenmiş olarak almalıdır.

Yucatan Princess yerini severse kocaman yapraklı ve 120cm uzunluğunda olur. Hava nemliliği için hiçbir şey yapmayın. Ev içinin hava nemliliği fazlasıyla yeterlidir.

Kış soğuklarına -5C dereye kadar yaprakları kuruyarak dayanır. İlkbaharda güçlüce yeniden gelişmeye başları.

Toprak olarak 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı gerekiyor. Sulamaları toprağı kontrol etmeden yapmayın. Elinizle kontrol edeceksiniz. Üst 3 santim derinlik elinize yapışmayacak derecede ıslaklığını yitirmiş olmalıdır. O zaman bol bol su dökerek, toprağı yıkayarak sulayın.

Bitki besin gelişim zamanında verin. Gelişim yoksa hiç vermeyin. Salon bitkilerine özel, genel amaçlı veya yaprak amaçlı bitki besinleri uygundur.

Zararlıları

En amansız düşmanı, her salon filkulağı bitkilerinde olduğu gibi örümcek bitler‘dir. Yaz sıcaklarında her gün, diğer zamanlarda en az haftada bir defa yapraklarının altını, üstünü ve yaprak saplarını ıslak bezle silmelisiniz. Zor geliyorsa kimyasal ilaç kullanın. Ev yapımı ilaçlar zerre kadar işe yaramaz. Büsbütün bitkiyi mahveder.

İkinci sırada zararlısı ışıksız, havasız kuytu ev köşeleridir. Oysa Yucatan Princess güçlü aydınlık yer, güneş ışınları ve bol bol hava akımları istiyor.

Üçüncü sırada ise yanlış toprak, yanlış sulama tarzı ve yapraklara su fısfıslama hatalarınız gelir. Bu hatalar filkulaklarını öldürücü etkenlerdendir.

Üretim

Alocasia Sarawakensis ‘Yucatan Princess’ filkulağı üretimi kökten ayırma iledir. Zaten kendiliğinden çoğalır durur. Dibinde gelişen yavrularını mayıs ayının başında saksı-toprak değiştirirken ayırın. Diğer zamanlarda rahatsız etmemelisiniz.

(1) – Fotoğraf: Brent and Becky bulbs

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.