Noel şekeri begonyası

Yılbaşı begonyası da diyebiliriz. Begonia cucullata (veya diğer adıyla Begonia semperflorens) türünün hibritlerinden birinin kırmızı çiçek açan bir çeşididir. Aslında Noel şekeri begonyası diye bir begonya türü veya hibriti yok. Esas adı Dragon Wing Begonia‘dır (ejderha kanadı begonyası, hibrittir). Ama aralık ayı gelince bunun adı Begonia ‘Christmas Candy’ olur. Bazıları Christmas candy begonya diyor.

Noel şekeri begonyası - Begonia 'Christmas Candy'

Noel şekeri begonyası – Begonia ‘Christmas Candy’ – Fotoğraf: Dave’s Garden

Normalde sıcaklık şartları elverdiğince sürekli çiçek açıp durur. Ve en çok ilkbahar-yaz mevsimlerinin süs bitkisidir. Yani sadece kışın çiçek açtığını sanmayın.

Hıristiyanlar Noel zamanında yeşil + kırmızı renklerle süslemelere önem verirler. Bu konsepte uygun bitkileri aralık ayının başında veya ortasından itibaren Noel için satışa çıkarırlar. Atatürk çiçeği, Kudüs kirazı, kırmızı çiçekli kalanşolar, yılbaşı kaktüsü, kokina vesaire.. Yemyeşil yaprakları ve kırmızı aksamlarıyla Noel döneminde en çok satılan süs bitkileridir. Amerikan zekasının zamana ve zemine göre satışları artırmak için uydurdukları bir isim de Noel şekeri begonyası..

Başta dediğim gibi sürekli çiçek açma özelliği var. Koyu yeşil yapraklı ve kırmızı çiçeklidir. ABD ve Avrupa ülkelerinde Noel tatili zamanı alışverişlerinde insanlar görüp satın alır.

Yetiştirme, bakım, üretim bilgileri için ⇒ şeker begonyası sayfasına bakın. Çünkü aynı türden (Begonia cucullata) elde edilmiş ve her şeyiyle aynı ihtiyaçları olan hibrit begonyalardandır. Şeker begonyalardan farkı yapraklarının biraz dar olmasıdır.

Daha çok kışın satıldıkları için hakkında şikayetler çok olur. Çünkü seralarda üretilmiş, düzenli ısı derecelerine ve düzenli hava akımlarına alışık bitkilerdir. Sonra ev ortamlarına gelince adeta köpük gibi söner giderler. Eğer eviniz gece gündüz sürekli ısıtılan bir ev değilse kışın hiçbir saksı bitkisi almamanızı tavsiye ederim. Sadece gündüz ısıtılan evler ısı düzensizliklerine sahiptir. Ama gece ısı 18C derecenin altına düşmüyorsa tehlike yok.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.