Sinerarya (Pericallis x hybrida)

Kış sonundan yaz başlangıcına kadar çiçeklenebilen hassas bir süs bitkisidir. Noel dönemi hediyelik bitkilerden.

Hıristiyan kültüründe noel zamanında çiçeklenecek şekilde yetiştirilir. Çiçekleri gösterişli olduğu halde kesme çiçek olarak elverişli değildir. Bu yüzden siklamenler gibi saksıda köklü topraklı yetiştirilip hediyelik çiçekçi dükkanlarında satışa çıkarılır.

Florist’s Cineraria

Sinerarya veya sinerelya olarak bildiğimiz gösterişli çiçekler açan bitki ‘cineraria senetti’ ismiyle tanıtıldığı halde değildir. Çiçekçilerde satılan gösterişli sineraryalar Pericallis cruenta ile Pericallis lanata türleri arasında melezlemeyle geliştirilmiş bir hibrittir (Pericallis x hybrida). Florist’s Cineraria denir. Aslında hibrit olması sadece ilk ortaya çıkış yolu açısındandır. Normalde yeni doğal bir tür olmuştur çünkü hibritler tohum vermez ama sinerarya tohum verir ve özellikleri nesiller boyunca değişmez.

Onbir ay çiçeği ile benzerliği var. Yapraklar ve çiçekler benzer fakat aralarında uzaktan yakından hiçbir ilgi yok. Sinerarya Asteraceae (Papatyagiller) familyasındandır. Pericallis türlerinden.

Yetiştirilmesi, bakımı

Sinerarya (Pericallis x hybrida)
Sinerarya
Familya: Asteraceae
Cins: Pericallis. Tür: hibrit
Sonbahardan ilkbahara kadar saksılarda hediyelik olarak satılan sinereryalar daima tohumla üretirilir (detayları aşağıda). Yaz gelmeden çok önce çiçek açtıysa, çiçekler solduktan sonra çiçek saplarını keserseniz 3 – 4 hafta içinde yeniden çiçeklenecektir. Hazirandan itibaren havalar iyice ısınacağından dolayı çiçeklenmesi olmaz; zaten pek çok zararlıları bitkiye rahat vermezler. Çiçek meraklılarına uzak durmalarını tavsiye ettiğim türlerden. Uğraşmaya değmez. Sadece stres kaynağı olur.

Kışın satın aldıysanız evde güneş alan pencere önünde, havadar ve serin bir odada bulundurmalısınız. Sıcak odalar uygun değildir. İlkbaharda satın aldıysanız açık havada, az güneş alan yerlerde tutmalısınız. Toprağı asla kuru kalmamalı. Türüne ve yetiştirilmesine göre 30 santimden 90 santime kadar boylanabilirler. Ilıman bölgelerde hafif donmaları tolere edebilir ve birkaç yıl yaşayabilir. Genelde mevsimlik bir süs bitkisi gibi muamele edilir, çiçekleri solunca sökülüp atılır. Sağlıklı bir şekilde koruyaabilmek çok zor zaten.

Tohumdan üretilmesi ve büyütülmesi

Sinerarya tohumla çoğaltılarak yetiştirilir. Tohumlar bitki üzerinde iyice kuruduktan sonra toplayıp saklayın. Ilıman yerlerde kış sonunda, sert iklimli yerlerde mart sonunda veya nisanda ekmelisiniz.

Toprak için şu karışım iyidir:

3 ölçü iyi kalitede bahçe toprağı + 2 ölçü yaprak çürüntüsü + 1 ölçü kum karışımı. Bu toprağın yüzeyine çok az derinlikte tohumları ekin ve üstünü bastırın. Tohumları ilkbaharda ekebilirsiniz. Sıcağı sevmediklerinden kuzey rüzgârlarına açık, az güneşli yerler daha iyidir. Fideler gelişince tek tek saksılara dikebilirsiniz. Yaz boyunca serin ve az güneşli yerlerde büyütülmeleri gerekiyor. Saksılarda kökleri iyice artınca besinli su ile sulamak iyidir.

Gelişim hızlarına, bakım şartlarına göre sonbahardan itibaren çiçeklenmeye başlarlar. Kışın boyunca satılırlar.

Yaz sıcaklarında sineraryalara birçok parazit musallat olur. Az donanımlı çiçek üreticilerine tavsiye edilmez. Avrupa kültüründe yılbaşı çiçeklerinden olarak değerlendirilir. Yılbaşında çiçeklenebilmeleri için geceleri 5 – 7 C° gündüzleri ise en fazla 10 – 15 C° gibi az biraz daha sıcak ortamda bulundurulmalıdır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


'Sinerarya (Pericallis x hybrida)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yağmur dedi ki:

  Çiçeğimi ne zaman sulamalıyım?
  ***
  Sineralyanın toprağı hafifçe kuruduğu zaman sulayın. Fazla kuruması iyi olmaz.

 2. antalyalı dedi ki:

  Resimdeki çiçeğin aynısını 15 gün önce aldım. Çok güzel. Çelikleme nasıl yapılır? Biraz daha detay verebilir misiniz?
  ***
  Bildiğim kadarıyla çelikle çoğaltılmıyor.

 3. Fatma, Ankara dedi ki:

  Cinereria çiçeğini aldım çok güzeldi fakat 2 hafta sonra yaprakları yumuşadı ve canlılığını kaybetti. Çiçekleri cansızlaştı. Ne yapabilirim çiçeğim?
  ***
  Anlaşılan kökler çürümeye başlamış. Yapabileceğiniz bir şey yok. Zaten evde kolay kolay yaşatamazsınız. Serin ve çok havadar ortam ister. Evlerde bu iki şartın birden sağlanması çok zor.

 4. Türkan, Bursa dedi ki:

  Merhaba benim sinerarya çiçegim böceklendi. Bceklenmeyi nasıl durdurabilirim?
  ***
  Durdurabilmeniz mümkün değil. Bu sayfada verdiğim bilgileri okusaydınız zaten anlardınız ki işi bitmiştir. Ümidinizi kesin.

 5. Ali, Mersin dedi ki:

  Sinerarya bitkisini çiçekçide gördüm. Çiçeklerine hayran kaldım. Bir tane aldım. İlk gün balkonda güneş gören yere koydum. Bitki tamamen boyun büktü. Yaprakları pamuk gibi yumuşadı. Tamamen kendini bıraktı. Akşam balkonda güneş görmeyen esintili yere yerleştirdim. Bir iki saat içinde toparlandı. Fakat gün içinde bitki balkonda güneş görmeyen yerde olduğu halde güneş balkonu ısıtınca yine de hafif yumuşayıp kendini bırakıyor.
  ***
  Ali Bey her hayran olduğunuz şeyi almamanızı tavsiye ederim. Az olsun öz olsun. Yaz için mevsimlik çiçeklerin tohum ekme zamanı yaklaşıyor. Şimdiden tohum bulun. Böylesi daha zevkli.

 6. Naz, Ankara dedi ki:

  Cevaplarınıza bayılıyorum. :)

 7. Leyla, İstanbul dedi ki:

  Benim çiçeğim de soldu tohum için beklettim ama sayenizde çiçeklerini kesip bekliycem bakalım :) bir de inanılmaz cahilim bu konuda ama “tohumlar bitki üzerinde iyice kurulduktan sonra” demişsiniz ya, tam olarak neresi tohumu oluyor kuruyunca? Yeni başladım, mazur görün.
  ***
  Tohum nedir nerede olur bilmiyorsanız nasıl anlatayım? :) Bence sinerarya ile uğraşılmaz. Tavsiye etmem. Çok beğendiyseniz gelecek yıl ilkbaharda yenisini alırsınız. Kimse benim kadar meraklı olmasın ama bu uğraşmak istemediğim bitkilerin başında geliyor. Bakın bildiğim bir şey var ki söylüyorum. Bu bitki ile uğraşılmaz. Çok kısa süreli bir güzelliği var hepsi o. Sadece çiçekçilere para kazandırmada faydası var. Size bu bitkiye alternatif olarak onbir ay çiçeğini ve bodur sardunyaları tavsiye ederim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)