Ağlayan Kalpler çiçeği, Lamprocapnos spectabilis

Çiçekleri aşağı doğru kalp şeklinde olup damlıyor gibi uzantıları olduğundan dolayı ağlayan kalpler çiçeği demişler. Özel geliştirilen iri çiçekli kültivarları sevgililer gününde çok anlamlı bir hediye olur. Bu amaçla kesme çiçekçilikte önemli yeri var.

Papaveraceae (Gelincikgiller) familyasından Lamprocapnos spectabilis türüdür. (eski bilimsel adı Dicentra spectabilis). Anavatanı Doğu Asya’da Sibirya – Japonya arası bölgedir. Başlıca çiçek renkleri fuşya pembesi, mercan rengi, siklamen rengi ve beyazdır. İngilizcedeki iki yaygın adı kanayan kalp (bleeding heart) ve Hollandalı pantalonu (Dutchman’s trousers). Kış sonu ve ilkbaharda aktif olan bir bahçe bitkisidir. Serin iklimi sever. İlkbaharda kökten sürgünler çıkarır. Üçlü yaprakçıklı yapraklarla kaplı sürgün dallar en fazla 1m uzar ve çiçeklenir. İlk bir iki yılda kısa boylu ve az çiçekli olur. Yıldan yıla rizomlar güçlendikçe her bahar daha gösterişli daha verimli gelişir.

Ağlayan kalpler yetiştirilmesi, bakımı

Bir bahçe bitkisidir. Yarı gölge yarı güneşli, serin rüzgarlar alabilen bahçelere uygundur. Baharda yüksek sıcakların görülmediği yerlerde kanayan kalpler çiçeği tam gün direkt güneş ister (ilkbaharın ilk yarısında). Diğer yerlerde ve zamanlarda ise yarı gölge yarı güneş, yaz boyunca tam gölge.

Ağlayan kalpler çiçeği

Genelde yaz sıcaklarıyla beraber kurur ortadan kaybolur. Rizom kökler sonraki bahara kadar uyur. Yaz mevsiminin kısa ve biraz serince geçtiği memleketlerde, yazın fazla güneş almazsa yapraklar kışa kadar gayet canlı kalır. İlkbaharda yaz sıcaklarının erkenden baskın olduğu yerlerde çiçeklenme dönemi çok kısa sürer. Sıcak memleketlerin bahçelerine pek uygun olmadığı gibi yazın köklerini sağ tutmak mümkün olamayabilir.

En önemli özelliği

Kış soğuklarına dayanıklılığı müthiştir: -45C derece soğuğa dayanır. Ağır kış şartlarına sahip Ağrı, Kars ve Erzurum illerinde bahçelerinde süs bitkisi çeşitliliğinde sıkıntı çekenler için en uygun nadir bahçe süs bitkilerindendir.

Toprak niteliği

Yaz mevsimi kısa süren, aşırı sıcak görülmeyen yerlerde her türlü toprak uygundur. Diğer yerlerde ağlayan kalpler çiçeğinin toprağı eğer fazla süzek olursa köklerin yaz sıcaklarında ölme ihtimali yüksek. Hafif – orta arası derecede killi ve bolca humuslu toprak gerekir.

Toprağın pH derecesine hassas değildir. Ağır asitliden orta derece alkalinli topraklara kadar her çeşit toprakta sıkıntısız gelişir. Sadece toprak iyi gübrelenmiş olmalı. Ağlayan kalpler çiçeğinin gösterişli çiçekli olması güzelce gübrelenmesine ve kışın ağır don olaylarında epeyce çile çekmesine bağlı.

Çiçeklenmesi

İlkbaharda havalar serin gittiği müddetçe peşpeşe sürgünler çıkarabilir. İklime göre ilkbahar ortasından veya yaz başından itibaren çiçeklenmeye başlar. Çiçeklenme süresinin uzun sürmesi havanın serin gitmesine bağlıdır.

Birkaç meraklının anlattığına göre ağlayan kalpler çiçeği kışın pek don olayı görülmeyen yerlerde hiç çiçeklenmeyebiliyor. Bu bilgi kesin değil ama kış mevsiminin hafif geçtiği yerlerde şikâyetler fazla.

Saksıda

Kalın kenarlı toprak saksıda yetiştirebilirsiniz. Saksı büyük olmalı. Killi toprak kullanmalısınız yoksa saksıda yaşatmak zor. Yaz boyunca hiç direkt güneş almamalı.

Ağlayan kalpler çalı şeklinde gelişir.

Ağlayan kalpler çalı şeklinde gelişir.

Ağlayan kalpler çiçeğini sulama sıklığı

İlkbahar başında az, gür gelişirken toprak yüzeyi nemliliği hafiften kaybettikçe.. Çiçekler geçerken sulmayı yavaş yavaş azaltın. Yaz sıcakları başlayınca eğer yapraklar dallar kurursa bu takdirde toprak tamama yakın gibi kurudukça sulayın. Fazla usun süre kupkuru toprakta kalmamalı yoksa toprak altındaki rizomları kurur ölür.

Çoğaltılması

1- Tohumları sonbahar sonunda ekilir. Suyu derhal süzdürür nitelikte kumlu toprak hazırlayın. 10cm çapında küçük saksılara toprağı doldurun sulayın. Sonra tohumları bir kasaya 4cm aralıklarla, 1cm derine gömerek ekin. Üst yüzey kurudukça sulayın. Kışı dışarda dondurucu soğukta üşüyerek geçirmeliler. İlkbaharda çimlenirler. Çimlendiklerinde en cılızları yok edin. Fideler biraz güçlendiğinde 15cm çapında saksılara tek tek dikin. Yaz sıcakları yaklaştıkça derece derece gölgeye alın. Yazı gölgeli ve kuzey rüzgarlarını kuvvetli alan yerde geçirmeliler. Toprağın üst yüzeyi hafifçe kurudukça sulayın. Sonbaharda bahçedeki kalıcı yerlerine veya birkaç yıl kalacakları uygun büyüklekteki kalın kenarlı toprak saksılara dikin.

2- Ağlayan kalpler çiçeği sonbaharın sonunda veya ilkbahar başlangıcında kökten ayırma ile çoğaltılabilir.

3- Kök çeliği bitkilerin kış uykusu zamanında yapılır ama ağlayan kalpler çiçeğinde çiçekler solduğu zaman yapılmalıdır. Aslında diğer bitkiler gibi kış ortasında yapmak daha uygun olur (her iki zamanda da deneyin). Ayrıntıları » kök çeliği sayfasından öğrenebilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Ağlayan Kalpler çiçeği, Lamprocapnos spectabilis' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Gül dedi ki:

  Ağlayan kalpler çiçeğini nereden temin edebiliriz? Evde mi balkonda mı yetişir?
  ***
  Hiçbir yerde satıldığını görmedim. Açık havada yetiştirilir. Ev içinde olmaz.

 2. Barış, Ankara dedi ki:

  Ağlayan Kalpler diye anılan çiçek yıllardır bahçemde var. Ancak internette ilk kez gördüm ve gerçek adını öğrendim. Bize büyükannemden kalan bu çiçek yaklaşık 20 yıl önce evimize geldi. Adını kolye çiçeği diye söylemişlerdi. Tohumunu hiç görmedim aslında takip etmedim bile. Bu çiçeği çoğaltmak için patates yumrusu gibi olan köklerinden çoğalttım. Aslında çok dayanıklı bir bitki. Geçen baharda üzerine kiremit düşmüş ve sürgünleri kırılmıştı ama kısa sürede yine sürgün verip çiçek açtı. Ağaç altında alaca gölgede bile rahatca yetişiyor. Seyrine doyum olmayan bir çiçektir ve saatlerce başında oturup seyredin stresinizi alır huzur verir. Çiçek yetişen ortamlarda ruhunuz hep canlı kalır.

 3. Serpil, Kırıkkale dedi ki:

  Kanayan kalpleri pet bardaklara tohumlarını ektim saklama kabına koyup buz dolabında 8 hafta bekletim. Önce içeride sonra dışarıya aldım ama filizler çıkmadı.
  ***
  Acele etmeyin hazirana kadar bekleyin. Evde tutmak yanlış, tohumlar çürür.

 4. Ramazan, Düzce dedi ki:

  Bu çiçeğin tohumlarını aldım. Torflu karışımda 1 ay sonra 1.5 ay buzdolabında, sonra 1 ay 20-25 derece olan yere almam söyleniyor ekim talımatında. siz ne düşünürsünüz olabilir mi? sera özelliğinde 20 metrekare balkonum var bunu yapabilir miyim?
  ***
  Tohumları sonbaharda ekilmelidir. Yani siz şimdi hemen tohumları ekmelisiniz. Kışın üşümekle ilkbaharda çimlenirler. Buzdolabı uygulamaları genellikle işe yaramaz. Balkonunuz ev gibi sıcak oluyorsa dışarda açık havada tutmalısınız. Kendi doğal sürecinde çok daha sağlıklı gelişim olur. O tavsiyeler anlatıldığı gibi değil. Uzmanlarının uyguladığı bazı püf noktaları var ama tohum satıcıları sadece buzdolabında bekletin diye yarım yamalak şeyler anlatıyor. Ciddiye almayın.

 5. Ramazan, Düzce dedi ki:

  White love dicentra çiçeği olan varmı nasıl bir bitkidir? Tohum dan üretilir mi? Ekim zamanı ne zaman olmalı?
  ***
  Bu sayfada resmini gördüğünüz gibi, ama sırf beyaz çiçeklisi. Aynı bitki. Tohumlar sonbaharda ekilir. Kışın da ekebilirsiniz. Tohumlar kış boyunca iyice üşüyünce ilkbaharda çimlenirler.

 6. Ramazan G. -Düzce dedi ki:

  Kasım 2012 de 4 farklı dicentra tohumunun üçünü direkt dış mekana bir çeşidini üstü açık genişçe bir saksıya fazla derine gömmeden ektiğim halde mayıs ayına geldik hiç biri çimlenmedi. Yeterince nemlendirme yaptığımı düşünüyorum. Eksik ne yapmış olabilirim?
  ***
  O ayrı bir tür. Bu sayfadakiyle aynı familyadan olmaktan başka bir alakası yok. Eskiden aynı cinsten kabul edililrlerdi. Sonra farklılıklar olduğu anlaşıldı ve Lamprocapnos ayrı bir cins kabul edildi. Şimdi bazı kaynaklarda hala eski ad kullanılıyor. Bunların tohumları fazla saklamaya gelmez. internette satanlar acaba ne yaptığının farkında mı? İnternetten siparişle alınan tohumların çimlenmediğine dair çok şikayet aldım. Önce o türün tohumlarının dayanıklı olup olmadığını öğrenmek lazım. Sonra sipariş vermeli.. Ya da tohum satan firma işini gerçekten bilinçlice mi yapıyor, sağlıklı tohum mu gönderiyor emin olmak lazım. Kısaca sebep bence tohumların iki yıllık olması ya da yeni olsa bile yanlış şartlarda saklanması yüzünden ölmüş olabileceklerini düşünüyorum. Sizin bir hatanız olduğunu sanmıyorum. Yine de hazirana kadar beklemenizi tavsiye ederim.

 7. Lotus, Bursa dedi ki:

  Bu çiçeğin özel bir anlamı var mı neyi simgeler?
  ***
  Maalesef bilmiyorum. Bu konuda hiçbir şey duymadım.

 8. Nermin, Kuşadası dedi ki:

  Aglayan kalp çiçeğim alt yaprakları kurumaya başladı. Gölgede duruyor ama ne yaptıysam olmuyo. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Her şey normal. Sıcak memleketlerde yazın tamamen kuruyabilir bile.. Endişelenmeyin. Kışın tekrar canlanır.

 9. Nermin, Kuşadası dedi ki:

  Ağlayan kalp çiçeğim alt yapraklarından kurumaya başladı. Ne yaptıysam olmadı. Gölgede saksı içinde. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Yukardaki açıklamalarda göreceğiniz gibi havalar ısındıkça kötüleşir. Kökleri sağ kalırsa kışın canlanır.

 10. Gülsen, Fethiye dedi ki:

  Hollanda’dan bu çiçeği kökten ayrılmış olarak aldım. Yeşili henüz yok. 1 saat suda bekletip ekmemi söylediler. Fethiye çok sıcak ve şu anda yaz ayındayız. Ne yapmamı önerirsiniz. Bu bitkiyi yetiştirmeyi çok istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Bu sıcakta gelişemez. Hemen toprağa dikip sulayın. Dışarıda gölgeli bir yerde olması lazım. Kışın canlanır yeşerir. Kış güneşine ihtiyacı var. Kış sonunda çiçeklenir. Mayıs veya haziranda havalar iyice ısındığında toprak dışı kısımları kurumaya başlar. Bu şekilde yaşatmaya çalışacaksınız.

 11. Selim, Aydın dedi ki:

  Nereden satın alabilirim bu çiçeği lütfen yardımcı olun.
  ***
  İlkbahar aylarında İzmir ve Aydın civarlarında semt pazarlarının çiçekçilerinden bazıları pazar yerlerine getirip satarlar. Esas üretildikleri yerler Ödemiş ve Bayındır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)