Yanmış toprak, burnt earth

Singapurluların icadı olan yanmış toprağı Amerikada bazı çiçek yetiştirme meraklıları bizim ponza taşını kullandığımız gibi aynı amaçla kullanılıyor. Saksıda yetiştirilen bitkilerin kompost/torf özellikli toprağına karıştırırlar.

Toprakları fazlaca killi olan Singapur’da saksı çiçekçiliğiyle uğraşanlar çözümü yarı pişmiş kilde bulmuşlar. Daha doğrusu ateş üstünde yakılmış killi toprak. Zaten bu yüzden yanmış toprak derler.

Pişirilmiş kil farklıdır. Hidrokültür taşı, hidroton gibi adlarla satılır. Yanmış toprak ise gerçekten yanmış killi topraktır. Pişirilmiş kil kadar sert olmaz.

Hazırlanışı: Odunculuk, kerestecilik işlerinde arta kalan dallar, kabuklar, kıymıklar gibi bitkisel çörçöpler yığın yapılır. En üstüne killi toprak konur. İçten içe bir yanma başlatılır. Yanmanın bitmesi İki gün ile bir hafta arasında bir zaman alır. Günümüzde killi toprağı yakma daha pratik usullerle yapılıyor.

Şimdi Amerika’da yanmış toprağın meraklıları var. Torf, kompost vb. topraklarla yarı yarıya karıştırarak kullanıyorlar. Besleyiciliği yok. O karışımda yetiştirdikleri bitkilere düzenli olarak bitki besini verirler.

Yanmış toprak topakları

Yanmış toprak topakları

Özelliği şöyle anlatılıyor: Suda erimez, birbirlerine yapışmaz. Özel çiçek topraklarıyla karıştırıldığında köklere hem havadar hem suyu iyi süzdüren bir ortam sağlar. Yani bu sebeple kullanıyorlar.

Halbuki onun yerine ponza taşı kullanmak daha akıllıca olur. Yanmış toprakla uğraşmalarının sebebi ponza taşı gibi mükemmel bir şey bulamamalarıdır.

Çevrecilerse yanmış toprak hazırlama işlerinin artmasından endişeliler. Çok şey yakılıyormuş, bu da atmosferdeki karbondioksit miktarını arttıran şeylerden oluyormuş.

Ben her zaman toprak karışımlarında ponza taşı kullanın diyorum. Öyle ki yazılarımı devamlı okuyanlar artık illallah demiştir. Bakın dünyanın başka yerlerinde ponza taşı bulamayanlar nasıl çözümlerle uğraşıyor. Türkiyede yanmış toprağın yerine çok daha iyisi ponza taşı sudan ucuz ama faydasını bilen hiç yok.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler:


'Yanmış toprak, burnt earth' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Serkan, Adana dedi ki:


    ***
    Yanılıyorsunuz o çürümeler solucanlarla ilgili değil. Normal bitkiler için toprağın sterilize filan edilmesi gerekmiyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)