Limon şekeri çiçeği, Aloysia citrodora

Verbenaceae familyasındandır. Yaygın bilimsel adı Aloysia citrodora olup ayrıca Aloysia triphylla, Verveine Odorante ve Lippia citriodora isimleri de var. Ana vatanı Güney Afrika’nın batı kesimleridir. Limon şekeri çiçeği, limon verbana, limon otu, yalancı melisa gibi isimler yöresel adları var.

Aloysia citrodora, limon şekeri çiçeği

Özellikleri

Yapraklarının kokusu limonlu şekerlemelerdeki ve tatlılardaki limon aromasının aynısı gibi hissedilen Aloysia citrodora türü bu hoş kokusu sebebiyle yetiştirilir. Yerini severse ve iklim uygunsa 3 metreye kadar büyüyen çalı formunda bir bitkidir. Yaprakları dar ve uzuncadır. Yapraklarının kokusu limonlu şekerlemelerdeki ve tatlılardaki limon aromasının aynısıdır.

Kış soğuklarına dayanıklılığı fena değil (-12C derece). Kışın en hafif don olaylarında yaprakları kurur ama dallar pek zarar görmez.

Aloysia citrodora yaprakları limon kullanıldığı her alanda kullanılabilir. Bazı yiyecek ve içeceklerde limondan daha iyi iş görür. Mesela soğuk çay, dondurma, bitkisel çaylar gibi. Bunları yemede içmede aşırıya kaçmamalısınız. Zira limon şekeri çiçeği yapraklarının rahatlatıcı ve kas gevşetici etkisi kuvvetlidir. Ciddi dikkat isteyen çalışmalarda kazalar yapabilirsiniz.

Bakımı

Aloysia citrodora (limon şekeri çiçeği) güneşli yerleri sever. Koyu gölge yerlere dikmeyin. Yaz mevsimi şiddetli sıcak geçen yerlerde sadece sabah veya akşam güneşi alan ve esintilere açık yerlerde yetiştirmeniz gerekir.

Çabuk kuruyan toprak istiyor. Buna özellikle dikkat etmelisiniz. Ayrıca toprakta kuruma başlamadan önce sulamayın.

-12C dereceye kadar soğuk olan yerlerde limon şekeri çiçeğinin yaprakları ve dalları kışın kurur. İlkbaharda kuru dalları dipten kesin. Köklerden filizler çıkararak eskisinden daha güçlü gelişir. Daha fazla soğuk olan yerlerde (en fazla -23C dereceye kadar) dip kısmını kuru yapraklar + toprak karışımı ile 15cm yüksekliğinde örtmelisiniz. İlkbaharda açmayı ve kurumuş dallarını dipten kesmeyi unutmayın.

Fide üretimi için fazla körpe olmayan taze dallarını kırıp alarak direkt toprağa dikin. Limon şekeri çiçeği bu şekilde kolayca çoğaltılabiliyor.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |

'Limon şekeri çiçeği, Aloysia citrodora' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Selma, Aydın dedi ki:

  Yapraklarını elleyip koklayınca limon kokusu hoşuma gitti 10 liraya satın aldım eve getirdim. Dikmek için acele etmeyip sitenizde arama yaptım ve bitkinin gerçek bilgilerine ulaştım. Evim güneye bakıyor ve yaz boyu hep güneş alıyor. Bitkiyi bahçeye mi yoksa saksıya mı dikeyim kararsız kaldım. Kışın 3 ay yokum. Bahçeye dikersem öğle güneşi görecek, saksıya dikersem 3 ay bakımsız kalacak. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Öğle güneşi görmesi ancak sizin ikliminize göre temmuz ağustos aylarında çok şiddetli sıcaklar yüzünden biraz rahatsız olmasına yol açar. Belki de fazla rahatsız olmaz. Yani sakınca yok. Ama saksıya dikerseniz kışın üç ay boyunca susuzluktan kesin ölür.

 2. Erkan T. -Bursa dedi ki:

  Bu çiçeğin tohumundan yüklü miktarda bulabilir miyim?
  ***
  Pek sanmıyorum ama fidesinden bulabilirseniz kolayca büyütüp dallarından köklendirerek bol bol çoğaltabilirsiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.