Aloysia citrodora, limon şekeri çiçeği

Yapraklarının kokusu limonlu şekerlemelerdeki ve tatlılardaki limon aromasının aynısı gibi hissedilen Aloysia citrodora türü bu hoş kokusu sebebiyle yetiştirilir.

Verbenaceae familyasındandır. Yaygın bilimsel adı Aloysia citrodora olup ayrıca Aloysia triphylla, Verveine Odorante ve Lippia citriodora olarak da adlandırılmış. Ana vatanı Güney Afrika’nın batı kesimleridir. Limon şekeri çiçeği, limon verbana, limon otu, yalancı melisa gibi isimler verilir.

Yerini severse ve iklim uygunsa 3 metreye kadar büyüyebilen çalı formunda bir bitkidir. Yaprakları dar ve uzuncadır.

Aloysia citrodora, limon şekeri çiçeği yapraklarının görünümü

Kış soğuklarına dayanıklılığı fena değil. Kışın en hafif don olaylarında yaprakları kurur ama dallar pek zarar görmez. -12C dereceye kadar soğuk olan yerlerde limon şekeri çiçeğinin yaprakları ve dalları kışın kurur. İlkbaharda kuru dalları dipten kesin. Köklerden filizler çıkararak eskisinden daha güçlü gelişir. Daha fazla soğuk olan yerlerde (en fazla -23C dereceye kadar) dip kısmını kuru yapraklar + toprak karışımı il 15cm yüksekliğinde örtmelisiniz. İkbaharda açmayı ve kurumuş dallarını dipten kesmeyi unutmayın.

Kullanım: Limon şekeri çiçeğinin yaprakları limonun kullanıldığı her alanda kullanılabilir. Bazı yiyecek ve içeceklerde limondan daha iyi iş görür. Mesela soğuk çay, dondurma, bitkisel çaylar gibi. Bunları yemede içmede aşırıya kaçmamalısınız. Zira limon şekeri çiçeği yapraklarının rahatlatıcı ve kas gevşetici etkisi kuvvetlidir. Ciddi dikkat isteyen çalışmalarda kazalar yapabilirsiniz.

Aloysia citrodora (limon şekeri çiçeği) güneşli yerleri sever. Koyu gölge yerlere dikmeyin. Yaz mevsimi şiddetli sıcak geçen yerlerde sadece sabah veya akşam güneşi alabilen ve esintilere açık yerlerde yetiştirilmesi gerekir.

Çabuk kuruyan toprak istiyor. Buna özellikle dikkat etmelisiniz. Ayrıca toprakta kuruma başlamadan önce sulamayın.

Fazla körpe olmayan taze dallarını kırıp alarak direkt toprağa dikmekle Limon şekeri çiçeği kolayca çağaltılabiliyor.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)