Fırça çalısı, Melaleuca Citrina (Callistemon citrinus)

Fırça çalısı 3 metre kadar boylanabilen, çok dallı çalı formunda bir bitkidir. Çiçeklenen dalları şişe temizleme fırçalarına benzediği için fırça çalısı adı verilmiş.

Myrtaceae (Mersingiller) familyasından iki ayrı cinsin (Melaleuca ile Callistemon) türleri arasında büyük benzerlik var. Bunların birkaç türü fırça çalısı adıyla süs bitkisi olarak kullanılır. Türlerin hangi cinse ait olduklarının ayırt edilmesi zordur. Botanistlerin bazıları aradaki farkların ayrı cinslere ayrılmalarını gerektirecek kadar önemli olmadığı görüşünde.

Fırça çalısının çiçekli dalı

Bu sayfanın konusu olan fırça çalısı türünün hangi cinse ait olduğu henüz kesin kararlaştırılamamış (genel kabule göre Melaleuca cinsindendir). Bir adı Melaleuca Citrina, bir adı Callistemon citrinus ve eski bir adı da Callistemon lanceolatus’tur. Anavatanı Avustralya’nın güney-doğu kısmıdır.

Fırça çalısı kış soğuklarına en fazla -9C dereceye kadar dayanır. Park-bahçe süs bitkisi olarak kullanılır. Uzun süre güneşe açık olan yerlere dikilmelidir. İlkbahar ve yaz aylarında çiçeklenir (iklim özelliklerine göre kış başına kadar çiçeklenmesi devam edebilir). Kışın soğukluk -5C dereceyi aşmazsa yapraklarını dökmez. -9C derece ve fazlası soğuklarda soğuğun süresine göre dallarının bir kısmı veya tüm toprak dışı kısımları kurur ve hatta köklerine kadar donarak ölebilir.

Devamlı çiçek açan küçük süs ağacı formunu almaya uygundur. Bu avantajı değerlendirmek için fırça çalısı henüz küçük bir fidan iken tek gövdeli veya birkaç gövdeli olacak şekilde gereken ayarlama budamalarını yapmalısınız.

Dikileceği yerde toprak organik maddelerce zengin değilse önce toprağa mutlaka bol bol bitkisel çürüntüler ve leonardit karıştırın. Yoksa gerektiği gibi serpilemez.

Susuzluğa son derece dayanıklıdır ama düzgün çiçeklenebilmesi için sıcak yaz aylarında fırça çalıları haftada bir veya iki defa sulanmalıdır. Diğer zamanlarda ayda bir iki defa sulamak yeter. Kışın sulamak gerekmez.

Çiçekleri geçen dallarını her zaman keserek küçük budamalar yapılabilir. Daha ağır budamalar fırça çalısının bu türüne pek uygun değil.

Çoğaltılması ilkbahar sonunda ve yaz sonunda henüz yeni olgunlaşmış dallarından çelikle yapılır.


'Fırça çalısı, Melaleuca Citrina (Callistemon citrinus)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Arda, Sivas dedi ki:

  Fırça çalısı -5 derece olduğu için yapraklarını döküyor ne yapabilirim?
  ***
  Sivas’ta bahçelere parklara dikilecek bitkilerden değil. Dışarıda tutmaya gelmez. Yazı içindeki bilgileri okuyun.

 2. Metin, Antalya dedi ki:

  Burada soğuklar 3 derecenin altına inmez ama kuruyor. Kışın verilmez diye su vermedim. Güneş de görüyor. Saksıya ektim.
  ***
  Kim demiş kışın su verilmez diye? Yanlış. Haftalarca kupkuru toprakta kalmışsa susuzluktan dolayı ölmeye başlamıştır. Ayrıca eğer yeni dikti iseniz kökler toprağa henüz uyum sağlamamıştır ve zaten susuz bırakmışsınız. Ara sıra sulayın. Önümüzdeki haftalarda yavaş yavaş filizlendiğini görürsünüz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)