Melaleuca alternifolia

Beyaz fırça görünümlü çiçeklenen Melaleuca alternifolia nedense çay ağacı ismiyle tanınmıştır. Fakat çay bitkisi ile yakından uzaktan hiçbir alakası yok.

Melaleuca alternifolia, çay ağacı çiçekli dalları

Melaleuca alternifolia, çay ağacı çiçekli dalları

Bildiğimiz park bahçe süs çalılarından Melaleuca Citrina yani fırça çalısı ile aynı cinstendir. Aralarında sadece tür farkı var. Çiçek açma biçimleri renk dışında hemen hemen aynıdır. Çay ağacının yaprakları daha fazla ince yapılıdır (biberiye yaprakları gibi). Diğer fark ise bu tür daha fazla büyüyor. Ortak özellikleri bütün yıl yapraklı olmaları ve hava şartlarına göre bütün yıl çiçek açmaya devam etme potansiyelleridir.

Melaleuca alternifolia (çay ağacı) Mersingiller (Myrtaceae) familyasından, tüm yıl yapraklı, çok gövdeli küçük ağaç yapısında gelişir. Titizlikle uygulanan budamalar sayesinde tek gövdeli küçük bir ağaç şekline sokulabilir. Özel ilgi ve bakımla boyu 7m kadar uzar.

Toprak seçmez. İklim farklılıklarına da uyumludur. Tam gün güneşli yerleri sever. Kış soğuklarına -12C dereceye kadar dayanır. Sulamalarda ihmalci olmamak gerekiyor. Uzun süre kupkuru toprakta bekletmemelisiniz.

Melaleuca alternifolia – çay ağacının fidan üretimi tohum ile ve çelik köklendirme iledir. Tohumdan yetiştirme basittir. Hatta çay ağaçlarının çevrelerinde dökülen tohumlardan gelişmiş küçük fidanlar genelde eksik olmaz. Çelikle üretmede ise çay ağacının henüz yeni olgunlaşmış dalları gerekiyor. 10cm parçalar idealdir. Steril, temiz köklendirme toprağında ilkbahar sonunda ya da yaz sonunda başlatın. Köklenmede problem çıkmaz. 8 hafta sonra kökleri köklendirme toprağından arındırmadan esas yerlerine ya da geçici saksılarına dikin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.