Kalanchoe marmorata

Crassulaceae familyasından Kalanchoe marmorata Afrika kıtasının orta kesimlerine ait bir Kalanchoe türüdür. Dalları kalınca ve iri yapraklarıyla beraber ağırdır. En fazla 20cm kadar dimdik uzar. Sonra dik duramazve toprağa yatık vaziyette gelişimine devam eder. Dal uzunluğu yaz boyunca sonbahara kadar eğer susuz kalmazsa yarım metreyi geçer. Ama genelde 30cm’yi pek fazla aşmazlar.

Kalanchoe marmorata sukulent bitki türü

Kalanchoe marmorata’nın oval yaprakları dibe doğru daralan (damla şeklinde), kenarları dişli, etliliği (kalınlığı) orta ve iricedir. Ortalama yaprak boyutu uzunluk 10cm, genişlik 6 cm. Bakım şartlarına göre yapraklar daha küçük veya az farkla daha büyük olabilir. Yaprak rengi buz yeşilidir. Bazen çevresel ışık yansımaları veya günün farklı saatlerinin farklı ışık şiddetine göre, belki de göz aldanmasıyla bazen yapraklar buz mavisi görünür.

Kalanchoe marmorata

Kalanchoe marmorata. Fotoğraflar: bahçemden (Didim, Aydın)..

Gelişimi hızlıdır. Birçok sukulent türler şiddetli yaz sıcakları zamanında gelişmez ama bu tür dur durak bilmez.

Sıcak aylarda buz yeşili çok açık yeşil renkte yaprakları serin aylarda bordo renk beneklerle çilli olur. Fakat renk alması 9C derece gibi serin rüzgarları gece boyunca almasına ve gündüz uzun süre direkt güneş almasına bağlıdır. Bu iki şarttan biri eksik olunca renklenme belli belirsiz, çok az ve çok hafif olur.

Çiçek açması için sonbahar-kış sonu boyunca uzun gecelere, 12-14 saat gibi tam karanlık saatlere maruz kalmalıdır. Bu sayede tomurcuk verir. En geç ilkbahar başında beyaz çiçekler açar.

Yetiştirme, bakım

Köklerinin toprak farklılıklarına uyumluluğu açısından Kalanchoe marmorata pek toprak seçmiyor ve kolayca çürümeler olmuyor. Bahçemde ağır killi toprakta sorunsuz gelişiyor ve sürekli fazlasıyla çoğalıyor. Yetiştirmek için bir şey yapmıyorum. Tam tersine sürekli azaltmaya çalışıyorum.

Kış soğuklarına dayanıklılığı çok zayıftır. Dışarıya alışmış olsa bile kışın -1C derece soğuk esen rüzgarlardan bile ciddi zarar görür. Bahçede bütün yıl açıkta yetişmesi ancak Akdeniz bölgesinin tam deniz etkisinde olan düşük rakım (deniz seviyesi gibi alçak) kesimlerinde mümkündür.

Kalanchoe marmorata türünün soğuğa hassaslığından başka hiçbir müşkülpesentliği yoktur. Yetişmesi, bakımı diğer sukulentlere göre daha kolaydır. Pek toprak hassaslığı yok. Şiddetli sıcağa ve saatlerce süren yakıcı direkt güneşe tam uyumludur. Yani fazla soğuk dışında Akdeniz iklimine tam uyumludur.

Kalın dallı ve iri etli yapraklı olduğundan bu bitki iyi bir su depolayıcısıdır. Toprağı kupkuru olmadıkça sulamayın. Daha sık sulamanın gerçi hiç zararı olmaz ama gerekli hiç değil. Hatta hava 40C derece sıcak olsa bile kupkuru toprakta sulamayı birkaç gün daha geciktirebilirsiniz.

Üretim, çoğaltma

Dalları kırılıp kupkuru toprağa bile düşse mutlaka toprağa kökler uzatır ve gür bir gelişim gösterir. Kalanchoe marmorata bitkinizden fideler üretmek istiyorsanız dipten verdiği dallarını kesip almakla ya da uzun bir dalını 3-4 yapraklı parçalara bölmekle yapabilirsiniz. Kesik yerlerin tamamıyla kuruması için 4-5 gün kuru ve esintili bir yerde açıkta bekletin. Sonra  parçaları kuruya yakın çok hafif nemli bir toprağa dikin. İlkin iki hafta boyunca hiç sulamayın. Daha sonra sıradan bir bitki gibi normal sulamalara devam edin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |

'Kalanchoe marmorata' hakkında sorular, açıklamalar

  1. İsimsiz dedi ki:

    Bu bitkinin çiçeği nasıldır?
    ***
    Beyaz. Pek gösterişli değil. Zaten yaprak güzelliği için yetiştirilir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.