Delairea odorata, Nazlı Hanım çiçeği

Yıldız benzeri çok köşeli yeşil yapraklarının güzelliğinden dolayı evlerde yetiştirilen nazlı hanım çiçeği küçük bir fide iken ani ve hızlı serpilmesiyle saksıdan taşarak sahiplerini sevindirir. Ama basit problemler yüzünden adeta köpük gibi söner.

Özellikleri

Nazlı hanım çiçeği Asteraceae (Papatyagiller) familyasından Delairea odorata türüdür (eski adı Senecio mikanioides). Anavatanı Güney Afrika’dır. Dağ ormanları civarlarında, 200m rakımdan daha alçak kesimlerde bulunur. Ağaçlara yaslanarak ve tırmanarak 8m kadar uzayabilir. Dikkatli bir bakım ve budamalarla birkaç yıl içinde küçük bir ağaç formu vermek mümkündür.

Nazlı Hanım (Delairea odorata)

Nazlı Hanım, Delairea odorata

En ilginç özelliği hiçbir yerinden anlaşılmadığı halde succulent özellikli olmasıdır. Yaprakları incecik, nazenin ve yumuşaktır. Hızlı uzayan dalları da çok naziktir (ancak zamanla güçlenir ve susuzluğa tam dayanıklı olurlar). Nazlı hanım çiçeğinin hızlı gelişimi kış sonundan yaz başına kadardır. Yaz sıcaklarında yavaşlar ve durur. Sonbahar serinlerinde tekrar gelişim gösterip tomurcuklanmak için hazırlanır ve kış ortasında dal uçlarında toplu halde küçük sarı çiçekler açar (evlerde yetiştirilenler çiçek açamıyor). Evlerde kışın yeri havadar ve serin ise ve pencereden gelen güneşi direkt alabilirse kış ortasından sonra gelişimi şaşırtıcı bir şekilde hızlanır. Her dalı sürekli dallanıp budaklanır.

Kış soğuklarına dayanıklılığı (toprak altı kısmının) -5C dereceye kadardır. Dallarının ve yapraklarının ise soğuğa hiç dayanıklılığı yoktur. +5C dereceden daha soğuğa maruz kalmaması gerekiyor (aslında yaz ve sonbahar boyu dış ortama alışmış olanlar kışın kuzeyli rüzgarları direkt almamaları şartıyla -2C dereceye kadar dayanabilirler). Eğer koruyamazsanız toprak altı kısmı ölmemiştir üzülmeyin. 10C derece üstünde serin veya daha sıcak bir yerde tekrar yeşerir ve hızlı bir gelişim gösterir.

Yetiştirilmesi, bakımı

Nazlı Hanım güneşi sever. Her derece güneş uygundur. Hatta hiç direkt güneş almasa bile yerinin yeterince güçlü aydınlık olması yeterlidir. Toprak seçmiyor. Evde yetiştirmek için mutlaka son derece havadar ve süzek toprak karışımı hazırlayın. Aslında salon-ofis bitkileri için olan hazır poşet toprakta sorunsuz yetişir. Sulamayı sadece toprakta önemli ölçüde kuruma gördükçe yapın.

Bitki besinlerine hassastır. Hiç vermeseniz daha iyi. Verecekseniz tavsiye edilen dozaj ne ise üç misli düşük ayarlayarak verin. Üzeri yapraklarla dolu olduğu sürece ayda bir defa vermeye devam edin.

Dinlendirme: Nazlı Hanım’ın çiçeklenmesi kış ortasında olur ama ev ortamlarında hiç beklemeyin çiçek açmaz. Kasım sonuna doğru sulamayı bırakın. Aralık sonuna kadar bir damla su vermeyin. Bu süreçte serin ve az ışıklı bir yerde tutun. Aralık ayının sonunda güneşli pencere önüne alarak sulamaya başlayın. Hemen filizlenip müthiş bir hızla dallanıp budaklanır. Bir veya iki ayda eskisinden daha güzel bir hale gelir.

Saksı – toprak değiştirmeyi üç beş yılda bir, dinlendirmenin sonunda yapmanızı tavsiye ederim.

Çoğaltılması

Aklınıza gelen her usulle çoğaltabilirsiniz. Bana sorarsanız Nazlı Hanım çiçeğinin dallarını alıp iki gün açıkta bekletin. Sonra az nemli toprağa dikip toprak adam akıllı kuruyana kadar sulamayın. Güneşli ve havadar bir yerde tutmalısınız. Üç hafta boyunca toprak adamakıllı kurudukça üzerine çok az miktarda su dökerek sulayın. Üç hafta geride kalınca normal sulamaya başlayın. Böylece köklenip filizlenmeye başlar.

Problemleri

Delairea odorata – Nazlı Hanım succulent özellikli olmasına rağmen çok hassastır. Yer değişikliği, bitki besini verilmesi, saksı-toprak değiştirme, hava şartlarındaki ani değişim gibi sebeplerle birden bire küsüp bütün güzelliğini kaybedebilir. Bundan dolayı nazlı hanım denmiştir. Bu durumda yapmanız gereken şey sulamayı bırakmanız ve bir müddet hiç ilgilenmemenizdir. Ama eğer sebep bitki besini ise derhal toprağından söküp köklerini yıkayın. Sonra iki gün açıkta bekletin. Sonra da köklerini keserek az nemli yeni bir toprağa dikin ve tekrar filizlenmeye başlayana kadar sadece toprak adamakıllı kurudukça çok az miktarda su ile sulayın. Filizlenmeler başlayınca sulama sıklığını ve miktarını arttırın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent, Salon Ofis Dekor

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)