Delairea odorata, Nazlı Hanım çiçeği

Nazlı Hanım çiçeği Asteraceae (Papatyagiller) familyasından Delairea odorata türüdür (eski adı Senecio mikanioides). Ana vatanı Güney Afrika’dır. Dağ ormanları civarlarında, 200m rakımdan daha alçak kesimlerde yaşarlar. Doğal yaşam alanlarında ağaçlara yaslanarak ve tırmanarak 8m kadar uzarlar.

Delairea odorata bitki türü (nazlı hanım çiçeği

Özellikleri

Biraz sukulent özelliklidir. Yaprakları incecik, nazenin ve yumuşaktır. Hızlı uzayan dalları da çok naziktir. Ancak zamanla güçlenir ve susuzluğa tam dayanıklı olurlar. Nazlı Hanım çiçeğinin hızlı gelişimi kış sonundan yaz başına kadardır. Yaz sıcaklarında yavaşlar ve durur. Sonbahar serinlerinde tekrar gelişim gösterip tomurcuklanır ve dal uçlarında toplu halde küçük sarı çiçekler açar. Fakat ev ortamlarında yetiştirince asla çiçek açmaz. Zaten yaprak güzelliği için yetiştiriyoruz. Evlerde kışın yeri havadar ve serin ise ve pencereden gelen güneşi direkt alırsa kış ortasından sonra gelişimi şaşırtıcı bir şekilde hızlanır. Her dalı sürekli dallanıp budaklanır.

Dikkatli bir bakım ve budamalarla birkaç yıl içinde küçük bir ağaç formu vermek mümkündür.

Sürekli yan dallar verir. Biraz uzayan her dalı aynı şekilde yeni dallar verir. Saksıda sarkıcı olarak çok güzel bir hal alır.

Kış soğuklarına dayanıklılığı (toprak altı kısmının) -5C dereceye kadardır. Dallarının ve yapraklarının ise soğuğa hiç dayanıklılığı yoktur. +5C dereceden daha soğuğa maruz kalmaması gerekiyor. Eğer sıfır derece gibi soğukta kurusa bile toprak altı kısmı canlı ve sağlam kalır. 10C derece üstünde serin veya daha sıcak bir yerde tekrar yeşerir ve hızlı bir gelişim gösterir.

Yıldız benzeri çok köşeli yeşil yapraklarının güzelliğinden dolayı evlerde yetiştirilen nazlı hanım çiçeği küçük bir fide iken ani ve hızlı serpilmesiyle saksıdan taşarak sahiplerini sevindirir. Ama basit problemler yüzünden adeta köpük gibi söner.

Nazlı Hanım

Nazlı Hanım, Delairea odorata

Delairea odorata salonlarda yetiştirme

Nazlı Hanım güneşi sever. Her derece güneş uygundur. Hatta hiç direkt güneş almasa bile yerinin yeterince güçlü aydınlık olması yeterlidir. Toprak seçmiyor. Evde yetiştirmek için mutlaka son derece havadar ve süzek toprak karışımı hazırlayın. Torf toprakta sorunsuz yetişir. Sulamayı sadece toprakta önemli ölçüde kuruma gördükçe yapın.

Bitki besinlerine hassastır. Hiç vermeseniz daha iyi. Verecekseniz tavsiye edilen dozaj ne ise dört misli düşük ayarlayarak verin. Üzeri yapraklarla dolu olduğu sürece ayda bir defa vermeye devam edin.

Dinlendirme

Kasım sonunda sulamayı bırakın. Aralık sonuna kadar bir damla su vermeyin. Bu süreçte serin ve az ışıklı bir yerde tutun. Ocak ayının başında güneşli pencere önüne alarak sulamaya başlayın. Hemen filizlenip müthiş bir hızla dallanıp budaklanır. Bir veya iki ayda eskisinden daha güzel bir hale gelir.

Saksı – toprak değiştirmeyi üç beş yılda bir, dinlendirmenin sonunda yapmanızı tavsiye ederim.

Çoğaltılması

Aklınıza gelen her usulle çoğaltabilirsiniz. Bana sorarsanız Nazlı Hanım çiçeğinin dallarını alıp iki gün açıkta bekletin. Sonra az nemli toprağa dikip toprak adam akıllı kuruyana kadar sulamayın. Güneşli ve havadar bir yerde tutmalısınız. Üç hafta boyunca toprak adamakıllı kurudukça üzerine çok az miktarda su dökerek sulayın. Üç hafta geride kalınca normal sulamaya başlayın. Böylece köklenip filizlenmeye başlar.

Problemleri

Delairea odorata çok hassastır. Yer değişikliği, bitki besini verilmesi, saksı-toprak değiştirme, hava şartlarındaki ani değişim gibi sebeplerle birden bire küsüp bütün güzelliğini kaybeder. Bu durumda yapmanız gereken şey sulamayı bırakmanız ve bir müddet hiç ilgilenmemenizdir. Ama eğer sebep bitki besini ise derhal toprağından söküp köklerini yıkayın. Sonra iki gün açıkta bekletin. Sonra da köklerini keserek az nemli yeni bir toprağa dikin ve tekrar filizlenmeye başlayana kadar sadece toprak adamakıllı kurudukça sulayın. Filizlenmeler başlayınca sulama sıklığını arttırın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.