Bahçe süs gelincikleri (Shirley poppy)

İngilizcede Shirley poppy adı verilen bahçe süs gelincikleri son derece güzel çiçek açarlar. Bunlar bildiğimiz gelincik (Papaver rhoeas) türünün kültivarlarıdır. Özel çalışmalarla türetilmişler.

Renk renk süs gelincikleri

Özellikleri

Çeşitli renklerde, yalın kat ve katmerli çiçek açan bu muhteşem güzel gelincik kültivarları doğal gelinciklere göre biraz daha geç (yaza doğru veya yaz aylarında) çiçek açarlar. Dolayısıyla çiçek açma dönemleri daha kısa sürer. Ama güzellikleri müthiş etkileyicidir. Resimlerde de gördüğünüz gibi..

Bahçe süs gelincikleri

Süs gelincikleri

İklim uyumu

Bahçe süs gelincikleri ne yazık ki yazın aşırı sıcak olan yerlere pek uygun değildirler. Fakat tohumlarını sonbahar başında eker ve kıştan önce fidelerin gelişmelerini sağlarsanız hiçbir sakıncası yok. Yani sıcak memleketlerde tohumları mutlaka sonbaharda ekmelisiniz. Ve kış boyunca iyice güç kazanmaları için (yağmursuz günler uzun sürerse) susuz bırakmamaya gayret etmelisiniz. Böylece hem yaz sıcaklarından bir hayli önceden çiçek açmaya başlarlar hem daha dayanıklı olup daha verimli çiçek açacaklardır. Sıcak memleketlerde tohumlarını eğer ilkbaharda ekerseniz çiçek verimi çok az olur. Belki de hiç olmaz, tam tomurcuk vereceklerken yaz sıcaklarının bastırmasıyla kurur giderler.

Süs gelincikleri yetiştirme

Doğal veya özel kültivar her çeşit gelinciklerin yetiştirilmeleri ve bakımları tamamıyla aynıdır. Uzun süre direkt güneş istiyorlar (en azından günde 4 saat). Tohumların ekilişi, bakım ve yetiştirme bilgileri doğal gelincik sayfasında detaylı olarak yazılı. Bunlarda da harfiyyen aynı çalışmaları yapın.

Bakın: ⇒ Papaver rhoeas, gelincik

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.