Bahçe süs gelincikleri (Shirley poppy)

Çeşitli renklerde, yalınkat ve katmerli çiçek açan gelincik kültivarları doğal gelinciklere göre biraz daha geç (yaza doğru veya yaz aylarında) çiçek açabilir ve çiçeklenme dönemleri daha kısa sürebilir ama güzellikleri müthiş etkileyicidir.

İngilizcede Shirley poppy denen bahçe süs gelincikleri son derece güzel çiçek açarlar. Bunlar bildiğimiz gelincik (Papaver rhoeas) türünün kültivarlarıdır. Özel çalışmalarla türetilmişler.

Bahçe süs gelincikleri

Fakat yazın aşırı sıcak olan yerlere pek uygun değildirler. Sıcak memleketlerde tohumları mutlaka sonbaharda ekilmeli ve kış boyunca iyice güçlenmeleri için (yağmursuz günler uzun sürerse) susuz bırakılmamalılar. Böylece hem yaz sıcaklarından önce çiçek açmaya başlarlar hem daha dayanıklı olup daha verimli çiçeklenirler. Sıcak memleketlerde tohumlar ilkbaharda ekilirse çiçek verimi çok az olur. Belki de hiç olmaz.

Doğal veya özel kültivar hepsinin yetiştirilmeleri ve bakımları tamamıyla aynıdır. Uzun süre direkt güneş istiyorlar (en azından günde 4 saat). Tohumların ekilişi, bakım ve yetiştirme bilgileri doğal gelincik sayfasında detaylı olarak yazılı.
Bakın: ⇒ Papaver rhoeas, gelincik

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)