Magnolia x soulangeana

Kışın yaprağını döken manolya türlerinden oluşturulmuş hibrit bir manolyadır. Mor çiçekli manolya, Japon manolyası ve lale ağacı gibi isimler verilir. Küçük ağaç formunda bir süs bitkisidir.

Magnoliaceae (manolyagiller) familyasından Magnolia denudata ile Magnolia liliiflora türlerinden bir hibrittir. 19. yy başlarında Fransa’da melezleme çalışmalarıyla elde edilmiş ve daha sonra çiçek renk ve irilikleri farklı olan pekçok kültivarları türetilmiştir. Rüzgarlara dayanıklılığı, alkalinli topraklara uyumluluğu yetiştirilmesinde ve bakımında kolaylıklar sağlar.

Mor çiçekli Magnolia x soulangeana

Kış soğuklarına dayanıklılığı -35C dereceye kadardır. Şiddetli yaz sıcaklarını sevmediğinden dolayı sıcak memleketlere pek tavsiye edilmez.

Magnolia x soulangeana hava şartlarına göre kış sonuna doğru ya da ilkbahar başında çiçek açar. Mart ayında ve nisan başında don olayı riski taşıyan yerlerde kuzey rüzgarlarını alan yerlere dikilmeleri tavsiye edilir. Sebep kış sonunda erkenden uyanmaması içindir. Çünkü eğer çiçek tomurcukları zamanından önce uyanırsa ve sonra dondurucu soğuk olursa çiçeklenemez.

Çalı formunda tutulacaksa budama çiçekleri solduğu zaman yapılır. Ağaç formu vermek için ise sonbaharda budanmalıdır.

Çoğaltılması olgun dal çeliği yöntemiyle yapılır. Tohumla çoğaltmak için tohumları sonbahar ile kış ortası arasında ekmelisiniz. Tohumlarının ilkbaharda çimlenebilmeleri için önceden kış üşümesine maruz kalmaları gerekiyor.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)