Begonia maculata – puantiyeli begonya

Darca yaprakları yeşil üzerine gümüşi beyaz puantiyeli olan bu begonyanın adı Begonia maculata şeklinde geçiyor. Fakat muhtemelen bir has tür değildir. Gerçek adı ve gerçek özellikleri kesin olarak bilinmeyen bir begonya türünün ya da begonyalar arası bir hibritin ‘Wightii’ adlı kültivarıdır. Bazı kaynaklarda adı Begonia maculata ‘Wightii’ şeklinde geçer.

Begonia maculata türü, puantiyeli begonya

Begonia maculata, puantiyeli begonya, fotoğraf: Kew

Begonyagiller familyasının Brezilya Atlantik ormanları kökenli, kamış dallı, çoğu çilli yapraklı olan bir veya birkaç has türün çeşitleri, kültivarları ve türler arası pekçok hibrit ve ayrıca hibritlerin kültivarları sanki her biri kendine özgü bir has türmüş gibi adlandırılıyor. Maalesef bu begonyalar hakkında kesin doğru bilgi hiçbir yerde yok. Botani bilimi bu tip begonyaların tür özelliklerinin bilimsel biyolojik incelenmesini ihmal etmiş. En ciddi bitki türleri sınıflandırma bilgi kaynaklarında bile aynı isimleri farklı görünümlü begonyalara vermişler. Ayrıca “has tür olarak” tescilli bu tip bir begonyanın bilimsel adı, ayrı bir has tür olduğu iddia edilen bir begonyanın diğer bilimsel adı diye iddia edilmiş. Bilimselliğe hiçbir şekilde yakışmayan bir “bilgi laubaliliği” söz konusu.

Sanki doğru bir iş yapmışlar gibi bir de her bir yanlış ismin geçtiği sayfada onlarca satırlar dolusu tescil yerlerinin adlarını, tescil tarihlerini, onaylayan, tescilleyen botanistlerin adlarını tek tek yazmışlar. Ve ne yazık ki Wikipedia gibi çok sevip saydığımız internet ansiklopedilerinde kopyala-yapıştır misali aynı çelişkili ifadeleri net bilimsel bilgi(!) diye koymuşlar. Çok emek veriyorlar sağ olsunlar ama keşke biraz dikkatli olsalar.

Kısaca özellikleri

Her ne ise. Madem halk kitlelerinde en çok bu adla tanınmış, kısaca Begonia maculata diyelim. Yapacak bir şey yok. Bunun birbirlerinden çok az farklılıklara sahip birkaç çeşidi var. Mesela bazıları sadece net olarak iri puantiyeli olur, bazılarında iri puantiyeler arasında tek tük küçük çiller olur vesaire. ‘Wightii’ kültivarı beyaz çiçek, diğerlerinin bazıları beyaz, bazıları açık pembe çiçek açar. Dallanma ve gelişim özellikleri ise aşağıda bilgi sayfası linkini verdiğim begonya ile aynıdır.

B. maculata yetiştirme, bakım

Peki Begonia maculata adıyla kabul etmek zorunda kaldığımız bu puantiyeli begonyanın bakımı nasıl olur? Ne gibi şartlarda nasıl yetiştirmeliyiz?

Aynen şu sayfada anlattığım gibi: ⇒ Begonia × albopicta, dar yaprak çilli begonya. Begonia maculata hakkındaki sorularınızı da lütfen o sayfaya yazın. Zaten aynı begonyalar bunlar. Arada sadece kültivar veya çeşit farkı var. Tamamıyla aynı bakım gerekiyor.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:

Yorum / Soru yazma bu sayfada kapalıdır.