Brezilya Fındığı

Bir Güney Amerika ağacıdır. Bilimsel adı Bertholletia excelsa.. Lecythidaceae familyasındandır. Ticari olarak kullanılan, kuruyemiş olarak satılan tanelerine de Brezilya Fındığı denir. Güney Amerika ülkelerinden en çok Bolivya’da, Breziya’da ve Peru’da doğal oramnlardan hasat edilirler.

Anavatanı Guyana, Venezuela, Brezilya, doğu Kolombiya, doğu Peru ve doğu Bolivya. 45 metreye kadar yükselebilen büyük bir ağaçtır. 500 yıldan fazla yaşayabilir. Bazı kaynaklarda 1000 yıl yaşadığı da söyleniyor. Amazon yağmur ormanlarındaki en büyük ulu ağaç türlerinden biridir. Brezilya’da buna Brezilya fındığı değil Pará kestanesi denir. Ülkenin kuzey-batısında ise Acre kestanesi denir.

Brezilya fındığı ağacı

Brezilya fındığı ağacında yapraklar ve meyveler

Yaprakları yağışsız mevsimde dökülür. Yapraklar ortalama 30cm uzunluğunda, 10cm genişliğinde olup meyveleri iri bir hindistancevizi kadar büyüktür (yaklaşık 2 kilo). Meyvenin çok sert olan kabuğu 8 – 12 mm kalınlığındadır. İçinde portakal dilimleri gibi dizilmiş üçgenimsi yapıda, 4-5 santim uzunluğunda 8den 24e kadar değişebilen sayıda çekirdekler bulunur. Brezilya fındığı bunlara deniyor.

Sadece balta girmemiş ormanlarda meyve verebilir. Çünkü insanların zarar verdiği bölgelerde Brezilya fındığı ağaçlarının çiçeklerinin polenlenmesine direkt katkısı olan orkideler çok azdır veya hiç yoktur. Bu ağacın çiçeklerinin içine girebilecek güçte olan tek böcek türü ise uzun dilli orkide arılarıdır.

orkide arıları

Brazilya fındığı ağacı dallarında yaşayan Coryanthes vasquezii türü orkidelerin çiçekleri üzerinde orkide arıları

Ormanlarda, Brezilya fındığı ağaçlarının dallarında yaşayan orkideler bu arıların küçük yapılı erkeklerini cezbeden koku salgılar. Erkek arılar dişilerini cezbetmek için orkide çiçeklerinin kokularını sürünüp parfüm gibi kullanırlar. Sonra kokuya bu arı türünün büyük yapılı dişileri geliyor. Geldikleri zaman Brezilya fındığı ağacının çiçeklerine girmeden edemiyorlar. Böylece çiçeğin içindeki erkek polen organlarının polenlerini çiçeğin dişi organlarına bulaştırıyorlar ister istemez. İşte Brezilya fıstığı ağacının üstünde misafir gibi yaşayan orkideler olmasa orkide arıları ağaca gelmez ve de çiçekler döllenmez. Sonuçta ağaç meyve vermez.

Brezilya fındığı taneleri

Brezilya fındığı bütün meyve ve taneleri

Orkidelerin ve orkide arılarının katkısıyla polenlenip döllenebilen çiçeklerden meyve oluşması ve meyvenin olgunlaşması 14 ay sürer.

 

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar, Meyve-Yemiş

Etiketler:


'Brezilya Fındığı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Kubilay dedi ki:

  Brezilya fındığı olarak Türkiye’de de satılıyor. Tadı aynen patates cipsi gibi ve çok lezzetli.

 2. Hazal, İstanbul dedi ki:

  Brezilya fıstıgı nerede bulabiliyoruz?

 3. Terrasu, Antalya dedi ki:

  Merhaba. Brezilya fıstığını nereden temin edebilirim?
  ***
  Fidanının hiçbir yerde satıldığını sanmıyorum. Brezilya’da bile satıldığını sanmam. Ancak kuruyemiş olarak bulabilirsiniz.

 4. Hatice dedi ki:

  Bence hiçbi tadı yok. Farmer’s Snack’tan aldım ben.

 5. Emel, Kıbrıs dedi ki:

  Bu kadar zahmetli bir şekilde ve 14 ayda olgunlaşan bir meyvenin fiyatınin kilosu ve o kadar da uzak bir ülkeden gelsin ve bir o kadar da faydaları bulunsun. Kilosuna 100 TL bile az.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)