Süs Narı, minyatür nar ‘Punica granatum nana’

Cüce nar saksılarda yetiştirilebilen, ilkbahar ortasından yaz başına kadar çiçek açıp sonra da minyatür nar meyveleri veren, çalı şeklinde, güzel görünümlü gerçek nar çeşitlerindendir.

Nar, hem büyük ağaç hem çalı gibi çeşitleri olan bir bitkidir. Ağaç ya da çalı ikisi de Lythraceae (Kınagiller) familyasının Punica granatum türündendir. Bu sayfanın konusu cüce çeşidin bilimsel adı: Punica granatum nana’dır. Minyatür nar. Meyveleri “özel bakım yapılmazsa” yeterince büyüyemez. Ceviz büyüklüğünde kalır ama sağlıklı tohum oluştururlar. Bir yaşında olduklarında bir karış boylarıyla çiçek açıp meyve verirler.

Çiçek açması, meyve vermesi

Süs narı yetiştirmek sardunya yetiştirmekten bile daha kolaydır. Oldukça dayanıklı bir bitkidir. Tohumdan yetişen mini fidancıkları bir yaşına geldiğinden itibaren artık her yıl kesinlikle çiçek açar. Açmıyorsa güneşten yararlanamıyor ya da toprağı çok kötü demektir. İlkbaharda yapraklandıktan sonra, yeni gelişen dalların ucundan tomurcuklanır. Genellikle yaz ortasından itibaren gücünü meyvelere harcar daha çiçek açmaz.

Meyve vermesi bir yaşındayken bile kesindir. Çiçeklerinde polenleşme olması kızgın güneş etkisinde kalmasına bağlıdır. Yoksa çiçekler dökülür gider meyve oluşmaz. Cüce narın meyveleri ceviz kadar olur. Meyvelerinin normal büyüklüğe gelebilmesi birkaç yıllık olmasına, yeterince güçlü kök sistemi geliştirmiş olmasına ve toprağının besleyiciliğinin yeterli nitelikte olmasına bağlıdır. Meyveden amaç tohum elde etmek, çok sayıda cüce nar ağacı yetiştirmek ise meyvelerinin büyük olmasına gerek yok. Küçük bir ceviz kadar mini meyvelerinde bile sağlıklı tohumlar oluşur.

Yetiştirme şartları

Toprak: Cüce nar toprak seçmiyor. Sadece elinizden geldiğince iyi, temiz, suyu çabuk geçirir toprak bulun. Herhangi bir bahçenin humuslu üst yüzey toprağı da olur poşetlerde satılan özel süs bitkisi toprakları da olur.

Yeri: Açık havayı ve kızgın güneşi sever. Öğleden sonra güneşini iyi alırsa çiçek sayısı artacağı gibi meyve vermesi de kesindir. Serin yerlerde çiçeklerde polenleşme mümkün olmaz dolayısıyla meyve vermez.

Sulama: Toprak hafiften kurudukça sulayın. Toprağı devamlı sırılsıklam ıslak kalmamalı. Bunun için toprağın suyu iyi süzdürür olması gerekiyor. Ayrıca dokunduğunuzda elinize yapışmayacak derecede ılsaklığını yitirmiş olmadıkça sulamayın. Ancak, yeri çok sıcak, çok havadar, rüzgarlı ise fazla kurumasını beklemeden sulayabilirsiniz.

Saksı: Kızgın güneş istediğinden dolayı kalın kenarlı toprak saksı kullanmalısınız. İstanbul’da Ankara’da pek önemli değil ama yazları aşırı sıcak olabilen yerlerde şart.

Minyatür nar

Tohumdan yetiştiriğim cuce nar. Fotoğraf: 31 temmuz 2012

Gübre, besin: Bahçelerde istemez (meyvelerin yeterince büyümesini istiyorsanız toprağı gübreleyin). Saksıda yetiştiriyorsanız genel amaçlı bitki besininden verin. Ev bitkileri için satılan hafif dozajlı bitki besininden (genel amaçlı olması şart) mayıstan sonbahar serinleri başlayana kadar 15 – 20 günde bir verin. Meyve oluşmamışsa ağustos sonuna kadar yeter.

Kış dinlendirmesi: Cüce nar kışın eve güneşli bir pencere önüne alınırsa başta bir yadırgama yaşar fakat daha sonra filizlenir yapraklanmaya çiçeklenmeye devam eder. Bu iyi bir şey değil. Direncinde ve savunma mekanizmalarında çöküşe neden olur. Birkaç yıl yaşasa da her an en basit bir sebeple ölüp gidecektir. Onun için kışın dışarda bırakmalısınız. Bırakın her kış iyice dinlensin. Böylece çok uzun ömürlü olarak sizinle beraber yaşar gider.

Soğuğa dayanıklılığı: -15°C dereceye kadar soğuğa kara buza dayanır. İstanbulda hiçbir sorun yok. Ankarada ise dikkatli olunmalıdır.

Budama: Kış başında (aralık sonunda) bütün dalları sadece uçlarından keserek hafif budama yapın. Kışın kesik yerlerden soğuk alması sonucu bünye merkez gövdeye ve köklere o dallardaki enerjiyi besini çeker depolar. Bahar uyanması başlamadan önce esas budamayı yapın. Önceden kesik yerleri biraz daha kısaltın. Çok sık dallar arasında seyrekleştirme yapın. Bu tarz budama gerekli ve yeterli. Ama daha fazla, istediğiniz gibi budayabilirsiniz. Havalar ısındıkça muhteşem bir gelişim gösterecektir.

Budamanın çiçeklenmeye etkisi: Olumlu veya olumsuz hiçbir yoktur. Sadece eğer tüm ince dalları kesmişseniz ağır bir budama yapmışsanız çiçeklenme yazın başlar çünkü öncelikle biraz dallanıp budaklanması gerekiyor. Eğer ince dallar varsa çiçeklenme ilkbaharda başlar.

Çoğaltılması: Çelikle ve basit daldırma yöntemiyle çoğaltılması mükündür. En kolayı ve verimli bir şekilde çoğaltılması tohum iledir.

Minyatür narın tohumdan üretilmesi

Albenisi yüksek, kolay yetişen mini ağaç: Bir karış boyuyla çok dallı olur, çok fazla sayıda nar çiçekleri açar. Mesela bu yıl ilkbaharda tohumları ekin. Gelecek yıl yaz ortasında güzelliği görün. Çelikle üretmeye hiç gerek yok. Ektiğiniz tüm tohumlar çimlenecektir hızla büyüyeceklerdir. Mini fidancıklar sonraki yıl çiçeklerle bezenirler.

Küçük çapta süs bitkisi üretimi yaparak geçimini sağlayanların öncelikle ele alması gereken bitkilerdendir. Her yıl tohumlarını ekin. Bir yaşına geldiklerinde çok şirin çiçekli mini ağaç olurlar. Fiyatı da makul tutarsanız her fiyat soran mutlaka alacaktır. Elinizde kalmayacakları kesindir. Aşağıda çoğaltma üretme konusuna göre gerekeni yapın.

Tohumların ekilmesi

Süs narı tohumları fazla uzun ömürlü değildir. Satılanlara güvenmeyin. Yapacağınız şey, cüce nar meyvesini sonbaharda veya kış aylarında edinip bozmadan parçalamadan dışarda soğukta (veya buzdolabında) kış sonuna kadar bekletin. Mart başında taneleri ayırın, birkaç santim arayla 1cm derine gömerek ekin. Daha fazla gecikmeyin çünkü tohumlara kış üşümesi lazım.

Nisan ayı içinde çimlenirler. Mini fidancıkları ayrı yerlere dikmeye, fide şaşırtması yapmaya hiç gerek yok. Gübre, besin filan istemezler. Yeter ki önceden düşünerek tohumları az da olsa iyi bir toprağa dikmiş olasınız. Esas ihtiyaçları güneştir bu çok önemli. Kışa kadar iyi bir gelişim göstereceklerdir. Genelde boyları en fazla 30cm uzar.

İlk yıl yaz bakımı

Baharda çimlenen tohumlardan oluşan fideleri yaz boyunca aşırı güneşten koruyun. Mümkün olduğunca bol dallanıp budaklanmalarını sağlayın. Yaz ortasından itibaren en uzun dalları tepeden kırpın ki daha fazla dallanma budaklanma olsun (yalnız en tepe dal uzantısı 20 cm’yi bulmadıkça onun tepesini kesmeyin çünkü ana temel gövde ilk başta yeterince uzun olmalıdır). Yeri hem sıcak hem esintili olursa hızlı büyürler.

Kışın ise yapraklarını döküp dinlenecek.

Sonraki baharda fidelerin saksılara dikilmesi

İlkbaharda 10 veya 12cm çapındaki küçük saksılara tek tek dikin. Bir saksıya bir fide gelecek. Fazlası boşa gider yazık olur. Yeni saksıların toprağı: İyi kalitede humus katkılı kompost toprak + kırmızı toprak + eski kuyun gübresi eşit oranlarda karışımı. Sonra bu karışıma 1/5 oranında ince ponza taşı karıştırın. Narlarınız önce kuvvetli bir gelişim gösterir, bahar sonunda birsürü tomurcuklar verir. Yazın bol bol çiçek açarlar.

Zararlıları, hastalıkları

Bitki bitleri minyatür narlara pek musallat olmaz. Olursa hemen ilaçlamalısınız. Rüzgar almayan yerlerde gece ıslaklığı (yaz aylarında) külleme hastalığına sebebiyet verir. Onun için sulamayı sabah öğle arasında yapmalısınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Meyve-Yemiş

Etiketler: | |


'Süs Narı, minyatür nar ‘Punica granatum nana’' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Cihan dedi ki:

  Normal yediğimiz narın çekirdeğini kurutsak eksek süs narı elde edebilir miyiz?
  ***
  O şekilde yetiştireceğiniz ağaç o meyvenin ağacı ne ise o olur. Cüce nar bitkisi Nar ağacı çeşitlerinden biridir. Piyasada satılan meyveler büyük ağaçlardan elde edilen meyveler olduğu için onların tohumunu ekerseniz büyük türden elde edersiniz. O ise birkaç yıl iyice büyümeden çiçek açmaz. Saksıda yetiştirilmez. Bahçe gerektirir. Tohumdan yetişen cüce nar ise küçük saksılarda ikinci yılında (1 yaşındayken) çiçek açıyor.

 2. Sevda dedi ki:

  Meyve vermiyor

  Ben de evimde nar ağacı yetiştiriyorum. Yalnız, çicek açıyor daha tomurcukken hemen çiceklerini döküyor. Şimdi ise üzerinde bir tane var ve nar yapıcak sanırım ama yapraklarının uçları kurudu sarardı. Sulamasını düzenli yapıyorum. Acaba çok mu suluyorum, ne yapacağımı bilemedim. beni aydınlatırsanız sevinirim.
  ***
  Evde sağlıklı gelişim olmaz. Zaten şimdi sonbahardayız. Güneşin etkisi çok zayıf. Narlar şiddetli güneş ister. Yoksa çiçeklerde polenleşme olamaz, çiçekler meyve olmaz dökülürler. Şimdi yapacağınız en iyi şey kışın dışarda soğuk bir yerde dinlendirmektir.

 3. Kaliba dedi ki:

  Elimde süs narının kurutulmuş meyvesi var. Bunu tohum olarak kullanabilir miyim? Araştırdığım bir sitede tohum çatlatmaktan bahsetmişler tohumu nasıl ekebilirim?
  ***
  Nar tohumları kurutulup bekletmeye gelmez. Sizinkiler büyük bir ihtimalle ölmüş gitmiştir. Zaten anlaşılan geçen yıldan kalmış. Hiç şans yok.

 4. Merve dedi ki:

  Yaprakları döküldü

  Ben eminönünden yeni süs nası almıştım ama eve getirdikten sonra bütün yaprakları döküldü. Üzerindeki nara dönüşememiş çiçekler de kuruyor teker teker. Suyunu hiç eksik etmedim. Sorun ne olabilir?
  ***
  Açık havada güneşte yetişmiş bir bitkiyi alıp havasız esintisiz güneşsiz evde tutarsanız olacağı budur. Nar ağacı çok güneş ister, açık hava ister. Şimdi zaten zamanı değil. Kışın yapraklarını döküp dinlenmesi lazım. Şimdi soğuk bir yerde bahara kadar bekletin. Fazla sulamakla ve havasız bırakmakla kökleri çürümemişse ölmemiştir. İlkbahar gelince her yerinden filizlenir.

 5. Türkan Kaplantaş dedi ki:

  Süs narı açık havada olur demişsiniz. Geçen sene soguktan bozuldu zannettim. Fakat yazın gene çoştu büyük saksıda. Şu an 4-5 çiçeği var. Boyu çok uzadı. Ne zaman ve nasıl budayalım? Kışın bahçede mi bırakalım? Sulama nasıl yapalım? Üretebilir miyiz nasıl?
  ***
  Bu soruya göre yazıda gerekli değişiklikleri yaptım. Okursanız gereken bilgiler var.

 6. Nebiye dedi ki:

  Kışın içeri alsam mı?

  Benim süs narım henuz 1 yasında var mıdır bilemiyorum ama mahallesi değiştı, şu an benim oturduğum yer yuksek yani tepe. Eski bulundugu yere göre biraz daha soğuk. Önceki yeri hep balkondu ama şu an içeri mi dışarı mı karar veremedim. Kış boyunca içeri mi alsam acaba? Zira bu benim için çok önemli çünkü bu bana rahmetli babamın son hediyesi…
  ***
  Hangi şehirden yazdığınızı bilmiyorum. Kış boyunca dinlenmeye çekilmesi gereken bitkilerdendir ona göre dikatli olun. Devamlı açık havada bulunması daha iyidir. Kışları istanbuldan daha soğuk geçen bir yerde iseniz kışın sadece don olayları görüldüğü zamanlar kapalı, serin bir yerde tutun. Kışın evde olması köklerinin çürümesine sebep olabilir. İstanbulda yaşıyorsanız daima dışarda tutun hiçbir tehlike yok.

 7. Mehmet dedi ki:

  Böceklendi

  Benim süs narımın yapraklarında ve dallarında açık gri renkli pamuklu böcek çeşidi var. Temizliyorum, üzerine poşet geçirip sinek ilacıyla ilaçlıyorum. Ne yaptıysan çare Olmadı. Çözümünü bileniniz varsa bana yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden teşekürler.
  ***
  Galiba kapalı bir yerde yetiştirmeye çalışıyorsunuz. Kışın soğukta dinlenmesi gerekiyor. İlkbaharda yeniden filizlenir. Kapalı yerlerde her türlü böcek oluyor kurtulmak çok zor. Zaten süs narı kapalı yerleri sevmez. İlaçlamayı sinek ilacıyla yapmanız çok yanlış. Bitkiler için olan bit ilaçlarından kullanmalısınız.

 8. Mehmet dedi ki:

  Evet süs narımı içerde büyütüyorum ben Erzincan’ın ilçesi Tercan’da görev yaptığım dairede yetiştiriyorum. Buranın iklimi Erzurum’a yakın bir iklime sahip yani şimdi kar yağmış durumda, çiçeğimi dışarı çıkarsam kış uykusuna yatırsam sakıncası olur mu? Anında soğuğu yemiş olacak. Önerebileceğiniz durumlar nelerdir? yardımcı olursanız sevinirim. Bir önceki bilgileriniz için de teşekürler.
  ****
  Orada soğuğa dayanamaz. En fazla -15 derece soğuklara dayanabilir. O halde siz şimdi evde en serin neresi ise orada tutun. Toprak sadece tamamıyla kurudukça sulayın. Mart başında güneşli bir pencere önüne koyun. Yeşerdikçe sulamayı normale çevirirsiniz. İlkbaharda don olayları ne zaman sona ererse o zaman balkon varsa balkona koyun. Açık havada daha sağlıklı gelişir.

 9. Nuri Kırımlı dedi ki:

  Narları dalından koparıpmı kurutacağız?
  ***
  Önce dalında iyice olgunlaşmalılar o zaman tohumlar daha kaliteli olur. Sonra koparıp ilkbahara kadar dışarda soğukta veya buzdolabında saklayın. Tohumları çıkarmayın kurutmayın. Yazıda anlattığım gibi. Sonra tohumları çıkarıp hemen ekin.

 10. Semiha, İzmir dedi ki:

  Minyatür narın budama ve saksı değişimi aynı zaman diliminde yapılabilir mi? Budama ve saksı değişimi ne zaman yapılabilir?
  ***
  Budamak için yazıda anlattığım şekilde.. Saksı / toprak değişimi en iyi zamanı ise ilkbaharda.

 11. İbrahim A. -Kayseri dedi ki:

  Marketten yemek için aldıgım narlardan bir tanesinin içerisini tamamen bir saksıya boşalttım. Kısa bir süre sonra onlarcası yeşerdi fakat bir sene oldu tam büyüme gerçekleştiremedim. 20 – 25 cm boyu oldu. Çiçek de meyvesi de yok ne yapayım?
  ***
  Onlar ağaç narlardan. Boyları en az 2 metreyi bulmadıkça ve en az 5 yıl gibi bir süre geçmedikçe çiçek açmazlar. Ayrıca her fidan ayrı yere dikilmeli. Maydanoz gibi toplu halde ağaç yetiştirilmez.

 12. Aysun, İstanbul dedi ki:

  Çiçek açmıyor.

  Nar çiçeğim hiç çiçek açmıyor. Bir defasında iki tane tomucuk vermişti. Fakat onlar da açamadan döküldü. Sadece yeşil yapraklı bitki gibi duruyor. Nar çiçeğim balkonda ve bol güneş alıyor. Çiçek açması ve çiçeklerinin dökülmemesi için ne yapmam gerekiyor? 20 gün önce organik gübre verdim. Lütfen bilgilendirin.
  ***
  Aysun hanım şimdi narların çiçek açma zamanı değil. Bahara yeni girdik. Siz anlaşılan sonbaharda aldınız. Herhalde balkonunuz güneye bakıyor olmalı.. bu sebeple yaprakları dökülmemiş az da olsa gelişim göstermiş. Bilin ki nar bir kış bitkisi değildir. Bundan sonra havaların ısınmasıyla yeni filizler verir sonra da çiçeklenir. Sabırla bekleyin.

 13. Mehmet, Tercan-Erzincan dedi ki:

  Üç yıldır hiç meyve vermedi.

  Benim Süs narım 3 yaşında. Çiçek açıp çiçekler belli bir zaman üzerinde duruyor sonra büzülüp düşüyorlar. Bakımı için yaptıklarım: Kış uykusuna yatırdım bahar aylarında yeşermeye başlayınca dışarıya balkona çıkardım. Uç kısımlarından yeni sügünler de verdi. Şu an tamamen yeşermiş vaziyette. çiçek de açıyor fakat çiçekler bir türlü nara dönüşmüyor. Üç yaşında olmasına rağmen bugüne kadar hiç nar tutmadı. Toprağını da üsten biraz çıkardım yerine biraz kurumuş kuş gübresiyle toprağı ekledim. Balkon güneş de görüyor. 5-6 günde bir su veriyorum. Nara dönüşmesi için başka neler yapabilirim?
  ***
  Yaptıklarınızın hiçbirinin çiçeklerin meyveye dönüşmesinde yararı olmaz. Bunun tek çaresi çiçeklerin polenleşmesidir. Bu ise sıcakta, kızgın güneşte oluyor.

 14. Anonim dedi ki:

  Benim bahçede izmirden getirmiş oldugum nar var. 1 metreden biraz uzun. Bu sene nar verir mi acaba? Bir de nar hangi aylarda çiçek açıyor?
  ***
  Büyük meyveli nar ağacı ilkbahar ve yaz aylarında çiçek açar. Bunun içinse en az iki metre büyümüş olması, tohumdan yetişmişse 5 yaşını aşmış olması ve iyi güneş alması gerekiyor.

 15. Meryem, Ankara dedi ki:

  Minyatür nardan nasıl bonsai yapılır?

  Cüce narı bonsai ağacı gibi şekillendirmek için küçük saksı mı kullamak gerekir acaba? Resimlerde hep öyle görüyorum. Tabak gibi bir saksı kullanılmış. bu tür ağaçlar kök salamadığı için mi küçük kalıyorlar? Ben internet aracılığıyla tohum aldım henüz elime geçmedi. Büyütebilirsem bonsai gibi olsun istiyordum ama bir açıklamanız kafamı karıştırdı açıkcası. Bonsai yapmaya çalışırken bitkiye işkence etmiş mi olurum acaba? O zaman saksısını çok büyük tutmadan orta boylarda bir saksı kullansam daha büyüğüne hiç geçirmesem ve de alt dallarını budasam yine bitkiye işkence mi yapmış olurum acaba ne dersiniz?
  ***
  Bonsai nasıl yapılır pek bilgim yok. Bu sayfada anlattığım nar çeşidi için zaten bonsai gerekmiyor. Tohumdan yetişenler bile daha ikinci yılında çiçek açar. Çok yavaş büyüyorlar. Henüz 30 cm olmadan bile bol bol çiçeklenip meyve verirler. İstediğiniz gibi budayıp şekillendirin. Bonsai görünümlü edebilirsiniz. Çok büyük saksıya da gerek yok. köklerin ihtiyacı kadar yeterli.

 16. Ömer A. -Kayseri dedi ki:

  Süs narım uzerınde 40a yakın tomurcugu var fakat uzerınde kucuk bocekler olustu. Onları nasıl yok edebılırım acaba? Balkonumda duruyor buyumesi falan çok iyi ama tek sorun böcek.
  ***
  Kapalı balkonlarda böceklenme sorunu her zaman yıkamayla giderilir. Tamamen açık ve rüzgarlı yerde böceklenmez. Böceklerden kurtarmak için sabahları ilaçlamalısınız. Bitki bitleri için satılan ilaçlardan bulmalısınız.

 17. Ertuğrul, Kayseri dedi ki:

  İnternetten aldığım tohumları diktim 5 adet tohumdan sadece 2si tuttu. Şimdi ise 3 cm civarında fakat güneşe çıkarınca yaprakları dökülüyor ve sararıyor. Üç gün güneş görmeyince gene eski halini alıyor yeşeriyor. Henüz saksıya da almadım ne yapmam gerekir?
  ***
  Nar tohumu dikmek için çok geç davranmışsınız. Ben ilkbaharda dikmiştim şimdi 25cm kadar büyüdü dallandı budaklandı. Şimdi büyümesi hızlı devam ediyor. Yeri çok güneşli. Siz hem geç dikmişsiniz hem gölgede tutmuşsunuz. Bundan sonra ne yapabilirsiniz, belki yavaş yavaş güneşe alıştırabilirsiniz. Ama sonbahara girdik. Eğer şimdiden yavaş yavaş güneşe alıştırırsanız ve kışın fazlaca güneşli ve biraz sıcak bir yerde tutabilirseniz kışın da büyümeye devam edebilir.

 18. Ömer, Erzurum dedi ki:

  Süs narım yapraklarını döküyor meyveleri de dökülüyor, dalları kuruyor. Ne yapmalıyım?

  ***
  Sonbahardayız. İstanbulda da bazı yerlerde yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Ama dallar kuruyorsa ve yapraklar sararmadan kurumuşlarsa kök çürüdü demektir. Yaşıyorsa ilkbahara kadar dışarsı kadar soğuk olmayan ama soğuk bir yerde tutun (sizin oranın kış soğuklarını asla kaldıramaz). Mart ayında evin en iyi güneş alan pencere önüne koyun. Yeniden yeşerir.

 19. Necati, Eskişehir dedi ki:

  Evde yetiştirmek istiyorum.

  Ben de bir süs narı aldım ve aldığım satıcı buna evde bakabileceğimi söyledi. Ama burda yazılanlara göre evde bakmayı pek tavsiye etmiyosunuz. Sizce evde bakılmamalı mı? Bakmanın sakıncaları nelerdir? (balkonum yok)
  ***
  Bu bir ev bitkisi değildir. Kışın soğukta dinlenmesi gerekiyor. Evde tutacaksanız birkaç saat kuvvetli güneş alan bir pencerenin önünde tutmalısınız. Kış boyunca ise mümkün olan en serin yerde tutun, seyrek sulayın. Martta kuvvetli güneş alan pencere önüne alın.

 20. Neriman, Ankara dedi ki:

  Süs narı meyvesinden nasıl faydalanabilirim?

  ***
  Yazı içinde anlattığım gibi tohumlarından yeni narlar yetiştirebilirsiniz, çiçeklendirip satabilirsiniz.

 21. Hakkı, İzmir dedi ki:

  Elimde epey süs narı meyvesi var onları nasıl kurutmalıyım?

  İçerisini açıp kurutmak mı daha iyi olur ya da içerisini açmadan normal bir şekilde mi kurutmalıyım?
  ***
  Kurutmayın. Marta kadar dışarda veya buzdolabında tutun. Sonra çekirdeklerini çıkarıp doğrudan ekin. Yazı içinde anlattığım gibi yapın.

 22. Kamil, Zonguldak dedi ki:

  Saksıda 4 yıldır süs narım var, bu yıl yaklaşık 50 civarı narım vardı. Bugün saksısını büyüttüm, bütün yaprakları döküldü çalı görünümü aldı budamak istiyorum ama nasıl yapmalıyım lütfen yardım.
  ***
  Yaprakları kışın soğukta dökülüyor normaldir. Budayacaksanız istediğiniz gibi şekillendirin. Üst üste binmiş sürtünen dallar, hep aynı yöne uzamış çirkin görünen dalla budanabilir. Yazımı okuyun ona göre yapın.

 23. Yalım, İstanbul dedi ki:

  Ben nar sıcak sever zannederek yazın tohumlarını ektiğim süs narlarımı evin içinde cam kenarında büyüttüm. Evim çok ısınıyor. Şu anda (9 ocak) sağlıklı gözüküyorlar hala yaprak veriyorlar ve yeşiller. Ne yapmalıyım? Henüz narin gözüküyorlar dışarıya koymaya çekiniyorum. Acaba balkona koymalı mıyım?
  ***
  Eğer güneş alabiliyorlarsa daha iyi. Daha çabuk büyümüş olurlar. Şimdi dışarı şartlarına hiç alışık olmadıkları için dışarda kesin büyük zarar göreceklerdir. Nisanın sonuna doğru balkona koyun, toprak saksılara dikin. Sonra bir daha içeri almayın. Yaz kış balkonda dursun. İstanbul iklimi uygun. Kış dinlenmesi şart.

 24. Mine, Sivas dedi ki:

  Antalyaya gitmiştk bir süs narı aldım. Şimdilik tek sorunum kücük yeşil böcekler. Yıkıyorum gidiyolar ama hafta sürmeden tekrar oluyor. Çiçekciden böcekler için siprey aldım ama hiç etkisi olmadı. Ne yapabilirim? Nerdeyse atacagım ama atmak da istemiyorum çünkü bitkileri seviyorum. Bir de çok zahmetle getirdim ordan.
  ***
  Yerine ve bakımına göre bütün yıl yaprak dökmeyebilir. Ama en iyisi kışın soğukta bırakıp dinlenmesini sağlamaktır (o zaman kışın bütün yapraklarını döküyor). Siz şimdi soğuk bir yerde tutun. Yapraklar dökülür bitlerden de kurtulursunuz. Kışın en fazla -15 derece soğuğa dayanabilir dikkatli olun. Martta güneşli pencere önüne alın yeniden yeşerir. İlkbaharda don tehlikesi tamamen geçtikten sonra balkona veya pencere dışına koyabilirsiniz daha iyi gelişir.

 25. Bonsai Hayranı dedi ki:

  İyi günler öncelikle bu yararlı sitedeb dolayı teşekkürler. Ben erzurumda memurum. Bilen bilir erzurumun soğuğunu. Şöyle örnek vereyim geçen sene 27 mayısata kar yağdı buraya. Ben aslında bonsai meraklısıyım ama bu süs narı onu andırması ve çiçeğiyle daha hoş duruyor. Ben yetiştirmek istiyorum ama erzurum soğuğunda nasıl yetiştiricem bilemiyorum. Buraya bahar haziranda gelir eylülde tekrar kış olur yetiştirme imkanım varsa yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
  ***
  Devamlı kapalı alanda yetiştirmek zorundasınız. 3 aylık yaz mevsiminde açıkta tutabilirsiniz o da bir şeye yaramaz. Kapalı yerlerde ise binbir çeşit sorun olur. Bence vazgeçin emekli değilsiniz işsiz değilsiniz vakit ayıramazsınız. Esinti istiyorlar, kapalı yerlerde güneş az gelebiliyor.. Parazit bitler ve hastalıklar da cabası..

 26. Kerim K. -Amasya dedi ki:

  Bu sene başında iki tane süs narı getirttim ev içinde cam önünde bakıyorum. Yaprak döktüler içeri aldım. Cam önünde yeşillendiler sürgünler neredeyse 20 , 25 cm oldu. Süs narının sürgünü bu kadar uzar mı uzama kaç cm olmalı? Sürgün verince peşine çiçeklenme olması gerekmiyor mu?
  ***
  Güneşsiz yerde yetiştirmeye çalışırsanız böyle olur. Günde en az üç saat direkt güneş alabilmeli bunun dışındaki saatlerde yeri çok iyi aydınlık olmalı. Kışın soğukta dinlenmeleri gerekirdi.

 27. Nuri, Mudanya dedi ki:

  Yeni aldığım minyatür narımda en ufak hayat belirtisi yok. Acaba ne zaman yeşerecek? Bu arada saksısınıda değiştirmem sizce uygun mudur?
  ***
  Dışarda açık havada güneşli bir yerde tutarsanız en geç 10 gün içinde yeşerecektir. Saksı çok fazla küçük değilse değiştirmeye gerek yok.

 28. Ali T. -Güngören dedi ki:

  Meyvelerini yemek zarar verir mi?

  Ben süs narımın meyvelerini arasıra yiyiyorum acaba sakıncası var mı? Biraz ekşi ama bence güzel tadı var.
  ***
  Yenilebilir, bir sakıncası yok.

 29. Hülya A. -Adana dedi ki:

  Sizi uzun zamandan beri takip ediyorum. Danışmak gerekiyorsa önce sizin siteye bakıyorum. Epey faydalı bilgiler edindim öncelikle teşekkürler. Ben de bir süs narı yeni aldım. Daha pek küçük ama 3 adet çiçeği var üstünde. Bakımını da öğrendim yazdıklarınızdan. Ben Adanadayım. Dolayısıyla dışarda durmasının sakıncası olmadığını da öğrendim ehh daha ne olsun sağolun varolun.
  ***
  Teşekkür ederim. İstanbulda kış soğuklarına iyi dayanıyor. Ben geçen yıl tohumunu ekmiştim. Sonbahara kadar mini bir çalı oldu (25 cm, hafif dallı budaklı). Kışın yapraklarını dökmüştü. Şimdi yeni yapraklandı. Bakalım bu yaz çiçek açacak sanıyorum.

 30. Mehmet A. -D.bakır dedi ki:

  Şeker gübresi narları zehirliyor.

  Tohumu kurutup ektim hepsi 3-4 cm oldu. Birinin tavsiyesi üzerine şeker gübresi verdim. Brkaç tanesi kurudu diğerleri de gidici gibi. Kalanları nasıl kurtarabilirim? şimdi yeniden tohum ekersem çıkar mı?
  ***
  Niçin şunun bunun tavsiyesine göre gübre verirsiniz ki? Toprağı iyice kabartın, saksısının hacminin üç dört misli fazlası su ile yavaş yavaş sulayın. Su toprakta süzülerek giderken gübreyi de çözüp götürür. Toprak yıkanmış olur. Sonra esintili bir yere koyun. Fidancıklar bir ay sonra hâlâ hayatta ise ayda bir hafif dozajda genel amaçlı bitki besini verin (suya karıştırılarak verilenlerden). Ayrıca şimdi tohumu varsa ekebilirsiniz. Gerçi kış üşümesi lazım ama saklarsanız dayanamazlar hemen ekin. Çimlenirlerse hızlı büyüyorlar.

 31. İrem, Ş.Urfa dedi ki:

  Birkaç gün önce nar agacımın saksısını değiştirdim. Biraz da şeker gübre verdim. Çoğu yaprakları kurudu. Saksının dibine de biraz taş koydum bol su vermeme ragmen kurtaramıyorum galiba ne yapmalıyım?
  ***
  Şeker gübreden hep şikayet var. Bitkileri zehirliyor. Narınız tamamen ölmüş olabilir. Sökün kökleri yıkayın temiz toprağa dikin. Başka ne diyebilirim bilmiyorum. Bir daha da bitkilerinize şeker gübre vermeyin. Özel bitki besininde verin.

 32. Meryem, Ankara dedi ki:

  Geçen yıl internetten süs narı tohumu almıştım. Tarif ettikleri şekilde, 2-3 ay nemli toprakta buzdolabında bekletip sonra diktim ama tohumların hiçbiri çıkmadı. Sonra baktım ki çürümüş. Siz normal tohum gibi ekin demişsiniz. Yani onların tarif ettiği gibi sahte kış yaşatmak gerekmiyor mu bu tohuma? Bir dahaki tohumda sizin dediğinizi deniycem. Geçen yaz tohumlar çürüyünce kız kardeşimden süs narı getirdim. Çalı şeklindeydi güzelce budadım ağaç gibi oldu. Ev içinde tuttum. Sürekli çiçek açtı ama bir türlü nara dönüşmedi hepsi döküldü. Sonbaharda balkona koydum yaprakları kızıllaştı ve dökülmeye başladı. İçeri alınca düzeldi. Geçen yazdan bu zamana deli gibi çiçek açtı ama nar yok. Geçenlerde toprağını değiştirdim. Şu an bir çiçeğinde nohut kadar nar var onu da dökmesinden korkuyorum. Bir tane nar istiyorum bunun için daha ne yapmalıyım sizce? Tohumunu aldığımda elimdeki narı tekrar kardeşime vereceğim. Şu an öğle güneşini batana kadar alan balkonumda duruyor ama balkonun perdeli kısmında olduğundan güneşin sadece sıcağını alıyor ışığını direkt almıyor süzülen kısmında yani. Toprağını değiştirdim. Sadece toprağı kuruduğunda suluyorum. Öğle sıcağında fısfıs ile su sıkıyorum. Ayda bir tüm çiçeklerime bitki besini kullanıyorum. Başka ne yapabilirim?
  ***
  Sağlıklı polenleşme gece gündüz ısı farklılıkları, gündüz şiddetli kızgın güneşi alabilmesi sayesinde oluyor. Siz güneşten mahrum etmişsiniz. Yapraklara su fısfıslamanız da bu konuda zararlı olduğu özellikle söyleniyor. Nar kızgın şiddetli güneş seviyor açık havayı seviyor.
  Nohut kadar olan nar sanıyorum büyüyecek. Kışa kadar tohumları olgunlaşır. Sonra ne yapacaksınız yazımın içinde anlattığım gibi yapın.

 33. Haluk, Antalya dedi ki:

  Tomurcuklar açmadan dökülüyor.

  Nar süs bitkimin çiçeklenme döneminde tomurcuk halindeyken dökülme sebebini merak ediyorum. Balkonda bol güneşli, hafif rüzgarlı bir ortamda yetiştiriyorum. Meyvesinin oluşması için ne yapmalıyım?
  ***
  1- Minik tomurcukken dökülmelerin sebebi asitliliği fazla yüksek toprak yüzünden olabilir. Değilse potasyum eksikliğinden olabilir. Kalsiyum eksikliği de söz konusu olabilir. Sebep ya fazla asitli toprak ya da aşırı kumlu toprak. 10 gün aralıklarla bir defa tebeşir tozu (veya toz tarım kireci) bir bardak suya bir çay kaşığı karıştırıp sulayın. 10 gün sonra genel amaçlı bitki besini verin. Böyle nöbetleşe devam edin. bir ondan bir ondan..
  2- Tomurcuklar şekilsiz, çirkin görünümlü ve gereğinden küçük, zayıf görünümlü ise ve pek bol değilse potasyum eksikliği vardır. 20 günde bir defa genel amaçlı bitki besini vermelisiniz.

 34. Seda, İstanbul dedi ki:

  Bahçemde güney cepheye bakan bölümde nar ağacım var. Sanırım süs narı değil yaklaşık 4 yıllık sanırım. Yaklaşık yukarı doğru uzayan 2 metreyi buldu. Bu sene 20-25 tane çiçek verdi fakat hepsi döküldü. Budamayı yazınızdaki gibi yapıcam fakat bahçede olduğu için nasıl besin gübre kullanabilirim? Siz marketlerde satılan kimyasal bitki besinini genelde süs bitkilerine uygun görüyorsunuz, bahçe için daha çok doğal olanları. Komşum sonbaharda dibine koyun gübresiyle kaplamanın iyi geleceğini söyledi ama yine de size danışmak istedim ne önerirsiniz?
  ***
  İlk defa bu yıl çiçek açmışsa cüce nar değildir. Meyve vermemesinin sebebi yeterince kızgın güneş alamamasıdır. Araştırmalarıma göre yazın pek sıcak olmayan ülkelerde çiçek açıyorlar ama meyve oluşturabilmeleri çok nadir oluyor. Buralarda ise öğle civarı güneşini veya öğleden sonra güneşini kuvvetlice alamazsa meyve vermeyebilir. Sabah güneşi eğer beş altı saat sürmüyorsa yetmez. Budamaya gelince ben cüce nar için o şekilde budama tarifi verdim. Gerçi pek farketmez. Boya gidecek şekilde budamanızı tavsiye ederim. Ne kadar yükselirse o kadar kuvvetli güneş alır.
  Gübre, evet bahçelere, ama özellikle meyve ve sebzeler için daima doğal gübre tavsiye ediyorum. Komşunuz bir bakıma doğru söylemiş ama sonbaharda değil, yaz sonuna doğru (yani şimdi) verin. Sonbahar ortasına kadar mümkün mertebe köklerin gübreden faydalanması lazım (şimdi verseniz gübrenin toprakta suyla süzülüp köklere ulaşması zamanla mümkün olur, sonbaharda verseniz çok geç). lkbaharda tekrar verin. Yaz başında (haziran ortası) ve yaz ortasında Temmuz ortası veya sonu) gübre şerbeti verin. Eğer meyve oluşursa bu sayede meyveler çok güzel büyür.

 35. Seda, İstanbul dedi ki:

  Koyun gübresi vermenin bir miktarı varmı? Ayrıca elimde solucan gübresi de var. Hangisini kullanıyım?
  ***
  Doğal gübreleri bol bol kullanabilirsiniz. Tek risk var o da gübrenin taze olması. Taze sığır ve koyun gübreleri zarar verir. Bu yüzden hep eski gübre, yanmış gübre terimleri kullanılır. Yani en az 8 – 9 ay bekletilmiş olmalılar.
  Koyun / keçi gübresi hem en temiz, en dengeli hem gayet kuvvetli olan doğal gübredir. Sığır gübresi aşırı çok kullanılırsa toprağa tuz çeşitleri katıyor bazı bitkilere zararlı olabiliyor (ama aşırı çok kullanmadıkça hiçbir bitkiye zararı olmaz).
  Solucan gübresi ise koyun / keçi gübreleri kadar kuvvetli olmasa da en sağlıklı, en iyi, en kısa zamanda tesiri olan, en zararsız gübredir. Aynı zamanda süs bitkileri için kaliteli bir topraktır. Tek başına bile kullanılabilir ama boş yere israf edilmiş olur.

 36. Serkan, Adana dedi ki:

  Süs narım şu an Kasım ortası itibarıyla Adana şartlarında bolca çiçeklenmiş durumda. Bu durumun önünüzdeki kış ve devamında zararı olacak mı? Nar tamamen dışarıda, güneyde günün yarısı güneş altında. Aslında şu an halinden çokça memnun gibi duruyor ama kışı ve önümüzdeki baharı nasıl karşılayacağını bilemiyorum.
  ***
  Adanada nasılsa ocak – şubat ayı yeterince soğuk olacaktır. Şimdiki durumunun zararı yok. kış soğuklarında dinlenmeye çekilir. Mart başında güzelce budayın. İstanbulda artık sıcaklık hep 20 derecenin altında. benimkinin yaprakları sararıp dökülüyor. Meyveleri ceviz kadar oldu.

 37. Serkan, Adana dedi ki:

  Bu çiçeklerin meyvesini göremeyeceğimiz kesin gibi o halde.
  ***
  Bence de öyle. Çiçeklerinin polenleşmesi için şiddetle ısıtan güneş lazım. Bu mevsimde öyle güneş mümkün değil.

 38. Hatice dedi ki:

  Merhaba bende cüce nar dikmek istiyorum. Komşumda bu çiçekden var üzerinde narlar da var. Nezaman tohumlarını alabilirim? Narların çatlamasını beklemek gerekiyor mu?
  ***
  Meyvelerin çatlaması önemli değil. kış boyunca dışarda kalmaları lazım. koparıp alacaksanız mart sonuna kadar dışarda veya buzdolabında bütün olarak saklayın. ilkbaharda meyveyi açın tohumları çıkarıp bekletmeden ekin.

 39. Hakan, İzmir dedi ki:

  Cüce narımın biraz yaprakları sararıp dökülüyor. bu mevsimde normal midir acaba?
  ***
  Evet, normaldir ve kış üşümesi, kış dinlenmesi çok faydalıdır. benimki de aynı durumda. toprak kurudukça suluyorum. problem yok.

 40. Hakan, İzmir dedi ki:

  Ben narımın toprağını beyenmiyorum. toprağını değiştirmeyi düşünüyorum. ne zaman uygun olur acaba?
  ***
  İlkbaharı beklemelisiniz. İzmirde martın son haftası, nisan başı iyi bir zaman.

 41. Meryem, Ankara dedi ki:

  Süs narımda sonbahardan beri 6 tane nar oluştu. Bundan en büyük ve çatlamış olanını açtım taneleri patlatıp çekirdeğini kuruttum. Hepsini uzun saksıya diktim soğuk görsün diye balkona yağış alabilecek bir yere koydum. Yağış olmadığından arada suluyorum. umarım marta çıkmaya başlarlar. Diğer 4 tane cevizden küçükler, iri fındık kadar. En büyüğü bile açık kırmızıydı ve çok ekşiydi. Bunların olgunlaştığını nasıl anlayacağım?
  ***
  Her şey iyi doğru. Şimdiye kadar büyüyemeyen meyveler artık büyümez. Hem o kadar fazla tohuma gerek yok. Usulüne göre hareket edince istisnasız hepsi çimlenip büyüyor. Marttta değil nisanda çimlenirler. Gelecek yaz meyvelerin daha iyi olgunlaşması için çiçeklenme bitince genel amaçlı bitki besini vermeye başlayın. Çok şidddetli güneş alabilmeliler. Kasıma kadar iyi sulayın.

 42. Cafer, Hollanda dedi ki:

  Nar tohumlarını çocuklarla birlikte yıkayıp 2 ay önce yarısını toprağa ektik. Yarısını kurutmaya bıraktık. Kurutmaya bıraktığımızı ne zaman ekelim saksıya?
  ***
  Dört hafta kadar kış soğuğu yaşayacakları şekilde uygun bir zamanda ekmelisiniz. Sizin orayı bilmem. Mesela istanbulda şubat sonu iyi bir zaman (sonra nisan ayı içinde çimlenirler).

 43. Ramazan, Ankara dedi ki:

  Ben nar tohumlarımı şubat sonunda ektim ve üşümesi için balkona koydum. Bu tohumları sulamam gerekiyor mu? Donmasından korkuyorum.
  ***
  Elbette sulayacaksınız. Donmazlar korkmayın.

 44. Merve, Sivas dedi ki:

  Çok güzel çiçek açan ve meyve veren narım bu bahar yeşillendikten hemen sonra tüm yeşil yaprakları kahverengiye döndü. Yapraklar canlı, kuruluk yok ama neden kahverengileşmiş olabilir?
  ***
  Yapraklar sağlıklıysa yeni gelişmekte olan yapraklarda kızarmalar kahverengi gibi renklenmeler hiç problem değil, normal bir şeydir. Sanıyorum gece serinleri ve gündüz güneşi yüzünden oluyor. Benim narın yapraklarında da biraz kızarma var. Her yıl bu zamanlarda oluyor. Problem yok. Ne kadar çok güneş alsa o kadar iyi.

 45. Murat, İstanbul dedi ki:

  Tohumdan ektiğim iki yaşında olan narım mayısın sonuna geldiğimiz halde hala çiçek açmadı. Bolca yapraklandı. Çiçek açar mı sizce bu sene?
  ***
  Cüce nar ise tam bügünlerde mini mini tomurcuklar vermeye başlayacak. Ama değilse 5 – 10 yıl beklersiniz daha.

 46. Tolga, Malatya dedi ki:

  Benimde süs narım var fakat güneşe çıkarttığım zamanlar hep yanıyor. Yaprak çiçek ne varsa yanıp dökülüyor. Gölgede de çiçek sonrası meyve vermiyor.
  ***
  İlkbaharda yeni filizlenirken güneşe alıştırın. Şiddetli kızgın güneşe, şiddetli sıcağa uyumludur. Siz gölgeye alıştırmışsınız. Yanlış.

 47. Meryem, Ankara dedi ki:

  Merhaba, süs narının tohumlarını gerekli şekilde ektim. yaza doğru çimlenip büyüdüler. 3cm kadar olunca kurumaya başladılar. nerede yanlış yaptığımı anlamadım. tohum aldığım büyük nar çiçek açtı çok güzel duruyor ama yeni fideler kuruyor. aynı yerdeler. sabah güneşini alıyorlar. pencere önünde dışardalar. güneş, esinti hepsi var. sulamayı toprak kurudukça yapıyorum. ama saksı altlığı biraz derin. sizce hatam nerede? 8-10 fide var ve kuruyorlar.
  ***
  Kurumaları hiç normal değil. Toprakta bir sorun olsaydı ilk çimlendiklerinde hemen çürümeleri gerekirdi. Bitki besini veriyorsanız vermeyin. Büyüteçle inceleyin belki bitlenme varsa o yüzden kuruyor olabilirler. Sıcak günlerde sulamak için toprağın fazlaca kurumasını beklemeyin.

 48. Nurşen dedi ki:

  Ben yaz başında süs nari aldım. saksısı çok küçüktü. Çiçekli olduğun için saksısını değiştirmedim. çiçek açıyor ama nari olmuyor. Yukarıyı dikkatlice okudum. Şimdi güneşli balkona alacağım ama saksısi çok küçük. ne zaman değiştirebilirim?
  ***
  Uzun zamandır gölgeye alıştırmışsanız aniden kızgın güneşe çıkardığınızda bütün yapraklar dökülür. Yavaş yavaş güneşe alıştırın. Saksı değiştirmeyi kış sonunda yapabilirsiniz.

 49. Nurşen dedi ki:

  Kuzey balkonda günde iki saat güneş alan yerde duruyordu. Günde üç saat güneş alan yerde ama çok sıcak olan güney balkona aldım. Aldığımda saksısinda az toprak vardı üstünü tamamladım. Saksısi 10 cm bitkinin boyu 25 cm ama birçok büyük dalı var. Bir değerlendirme yaparsanız sevinirim.
  ***
  Fazla köklenmiyor. Kış sonuna kadar aynı saksıda kalabilir. Zararı olmaz. Şimdi tekrar çiçekleneceğini sanmam. Gelecek yıl hem güneşli hem sıcak yerde tutarsanız meyve verecektir.

 50. Musa dedi ki:

  Ben niğdede yaşıyorum. süs narim var. kışın çok soğuk olduğu için içeri almam gerekiyor diye düşünüyorum. birkaç kişide gördüm onlar evde büyütüyorlar. Küçük bir nari var. ben çoğaltma kısmını anlamadım. üzerindeki nari ne zaman koparıp nasıl dikmeliyim?
  ***
  Kışın Niğde’de dışarda açık havada soğuğa dayanamaz. İçerde ama oldukça soğuk bir yerde korumalısınız. Meyvesi mart ayına kadar üzerinde durmalı. Sonra içinden tohumları alın. Nisan başında tohumları 1cm derine gömerek ekin.

 51. Mustafa, Elazığ dedi ki:

  Merhaba benim bir tane süs narım var. 3-4 gündür aldım. yaşını bilmiyorum. sağlıklıya benziyor. ince dallarında yapraklarının altında filizler var. 2- 3 tane de tomurcuk var dallarında. içerde sabah güneşi alan cam kenarında. toprağı çok geçirgen. arada bir yapraklarına su püskürtüyorum. sanırım bir tomurcuğunda kezbeye benzer şeyler var. elimle aldım. bana bir genel değerlendirme yaparsanız sevinirim.
  ***
  Evde nasıl yetişir hiçbir fikrim yok. Kışın soğuk bir yerde dinlense iyi olur. Şimdilik güneşli yerde tutun. Ocaktan marta kadar çok soğuk bir yerde dinlendirin. Kışın Elazığ şartlarında dışarda şiddetli soğuğa dayanamaz dikkat edin.

 52. Serkan, Adana dedi ki:

  Süs narım bu yılı gerek yapraklanma gerekse meyve verimi açısından pek verimsiz geçirdi. Önümüzdeki bahara toprağını yenilemek istiyorum. Bunu yapmak için en uygun hangi ayı tavsiye edersiniz? Toprağın köklerden nerdeyse tamamen temizlenmesi bitkiye zarar verir mi? Meyve fidanlarının ilkbaharda bu şekilde çıplak kökle dikildiğini görüyorum, bunu süs narına uygulayabilir miyim?
  ***
  En iyi zaman kış sonudur. Henüz uyanmadan önce. Köklerini topraktan fazla arındırmayın. Yani tamamen tertemiz etmeyin. Gerekmez. Belki zararı olabilir. Sadece kökleri çok rahatsız etmeyecek derecede, zedelemeyecek şekilde eski topraktan arındırın. Yeşerdikten sonra başlayarak tomurcuklar belirene kadar 20 günde bir bitki besini verin sonra bırakın. Çiçekler geçtikten ekim ayı sonuna kadar yine devam edin.

 53. Tahir, Ankara dedi ki:

  Bugun sus nari aldim. 1 tane nari var. evde mi balkonda mi yetistirmem gerekiyor? cok soguk oluyor kisin. dayanabilir mi?
  ***
  Devamlı dışarda kalsa daha sağlıklı gelişir. Şimdi yaprak dökme zamanı. Kışa dayanıklılığı Ankarada belli olmaz. Sıfırın altında on (-10C) dereceden daha soğuk olduğu zamanlar dışarda bırakmayın.

 54. Tahir, Ankara dedi ki:

  Ben sus narimi ilk aldigimda yazmistim narim su anda disarda halen. cicekeri ve yapraklari dokulmeye basladi. bu gecede topragi bile donmustu. ne yapabilirim?
  ***
  -12C dereceye kadar soğuğa dayanır ama yine de tedbirli olmalısınız. Şimdiki gibi hafif don olaylarının hiç zararı yok. Kışın yapraklarını dökmesi, soğukta dinlenmesi iyidir.

 55. Pınar, Mardin dedi ki:

  Minyatür narımın bu yılki mahsülünü 1 ay beklettikten sonra bugün açtım ve nar tanelerinin çekirdeğini ayırdım. Bu çekirdekleri ne yapmalıyım? Ne şekilde yeni minyatür narlar üretebilirim? Bu çekirdekleri ne şekilde muhafaza edip ne zaman ekmeliyim?
  ***
  Keşke hiç açmadan soğukta bekletseydiniz. Dışarda soğukta tutun. Kış sonuna doğru ekmelisiniz.

 56. Ayşin, Ankara dedi ki:

  Benim süs narım kış boyunca çiçek açıp durdu. Ben hiç dışarı çıkarmadım (daha doğrusu bilmiyordum). Çiçekleri meyveye dönüşmedi. Cam önünde sürekli güneş alıyor. Üzerinde bir tane yazdan kalan narı var. Üzeri yaprak ve çiçek dolu. Yine de bu tarihte dışarı koymalı mıyım? Şu an çok sağlıklı görünüyor.
  ***
  Kışın ortasında birden bire dışarı koymak sakıncalı. Yerinde kalsın.

 57. Muhammed Enes dedi ki:

  Minyatur nar yetistiriyorum. 1. yili oldu nar cicekleri acti ve buyudu. Sonrasinda ise catladilar. Taneler halinde kuruttum. Tohumlari eksem cikar mi? Saksisini degistirecem topragiyla mi ekeyim yoksa koklerinden topragi dokerek mi ekeyim?
  ***
  Tohumların toprakta biraz üşümesi iyi olur. Bunun için kış sonundan birkaç hafta önce ekmelisiniz. İstanbul ve İzmir’e göre tohumlar mart ayının ilk haftasında, Ankarada mart sonuna doğru ekilmeli. Tohumları en fazla 1cm derine gönüm sulayın. Güneş alan bir yerde tutmalısınız. Nisan ayı içinde veya mayıs başında çimlenirler. Saksı toprak değiştirmeyi mart sonunda veya nisan başında yapın. Eski toprağı tamamıyla gidermeniz gerekmez. Kökleri fazla rahatsız etmeyin.

 58. Muhammed E. -Van dedi ki:

  Ne zaman süs narinin yerini degistirmeliyim? Saksida evin icinde bakiyorum.
  ***
  Van’da zaten yılın çoğu zamanında evde tutmak zorundasınız. İlkbahardan ilkbahara saksısını toprağını değiştirebilirsiniz.

 59. Muhammed Enes dedi ki:

  Saksısını değiştirdim. Üç günde narin yaprakları kurudu.
  ***
  Köklerde zarar oluşmuş. Daha iyi esinti ve güneş almasını sağlayın. Zamanla sağlığına kavuşur. Hem acele etmişsiniz. Hala kıştayız. En azından nisanı bekleseydiniz.

 60. Hakan, Sivas dedi ki:

  Narım böceklenmişti. Tamamen budadık. Üzerinde hiç yaprak kalmadı. Büyümesini ve meyve vermesini nasıl hızlandırabilirim?
  ***
  Güneşli pencere önünde tutun. Yaza doğru çiçek açar. Meyve verebilmesi ise şiddetli güneşte fazlasıyla ısınabilmesine bağlıdır. Şiddetli güneş olmazsa çiçekler meyveye dönüşemiyor.

 61. Tahir, Ankara dedi ki:

  Sus narımı kışın dısarda bıraktım. Şu an kurumuş bir şeklide. Sizinle önce de yazısmıştık. N yapmam gerekiyor?
  ***
  ‘-12C dereceye kadar soğuğa dayanır ama yine de tedbirli olmalısınız.’ demiştim. Güneşi direkt alıp güneşten ısınacağı bir yerde tutun. Eğer ölmemişse bir iki hafta içinde dalları filizlenir. Kışı dışarda geçirenler İstanbulda bile yeni filizleniyor.

 62. Ankara, Tahir dedi ki:

  Benim sus narında henüz bir gelişme yok. Üstü beyaz beyaz tüycüklenmeler oluştu. Büyük ihtimal böceklendi. Ne yapmam gerek?
  ***
  Kışın yapraksız kaldığını sanıyordum. Şimdi de henüz bir gelişme yok demişsiniz. Yaprak yoksa bitlenme de olmaz. Hem şimdiye kadar havalar pek soğuk olmadığı için çok küçük de olsa filizlerin belirmesi gerekiyordu. Dallarda bitki biti olduğundan emin değilsiniz. Tüycüklenme ile böceklenme apayrı şeyler. Ayrıca dalların canlı olup olmadığı sadece bakıp görmekle bile çok kolay anlaşılır. Biraz dikkatle bakın. Canlı dal, ölü dal anlaşılıyor. Eğer canlı iseler filizlenirler.

 63. Şerife Erdoğan dedi ki:

  Bana minyatür nar bitkisini arkadaşım saksıya dikip vermişti. İlk başlarda çok iyiydi. Mevsim ilkbahar gibiydi. 13 tane çiçek açtı. Sonra çiçekleri ve yaprakları döküldü. Pencere önünde güneş alıyor. Usulüne uygun suladığımı düşünüyorum. Şu an ölmekle yaşamak arasında gidip geliyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Açık havada sıcak havada düzelecektir. Haziranda hızlı büyür. Evde tutmayın.

 64. Serkan, Sakarya dedi ki:

  Evimin önünde iki metre boyunda iki nar ağacı var. Biri çiçek açtığı halde meyve vermiyor.
  ***
  Nar çiçeklerinde polenleşme olabilmesi (dolayısıyla meyve vermeleri) sıcak havaya ve kızgın güneşi uzun süreli direkt alabilmelerine bağlıdır. Bu iki şart bir arada olursa meyve vermeleri kesindir.

 65. Ankara, Tahır dedi ki:

  Süs narımın dalları ve yaprakları kurumaya ve dökülmeye başladı. Balkonda guneşli yerde. Ne yapmam gerekiyor? Ankarada yetıştirmek çok zor.
  ***
  Ankara ile bir problem olacağını sanmam. Sadece kışın oranın soğuklarına dayanamayabilir o kadar. Muhtemelen toprakla ilgili sıkıntı var. Şimdi yeni aldığım iki bitkide gördüm ki acayip bir toprak kullanmışlar ve kökler toprak içinde incecik uzantılarla her yeri kaplamış. Köklendirici bir ilaç kullandıkları kesin. Toprak ise hiç işe yaramaz. Eğer sizinkinde de öyle problem varsa hemen toprağını değiştirin. Sonra bir ay müddetle daha az güneşli bir yerde tutun. Bir ay sonra yeni filizler çıkaracaktır. Toprakta problem yoksa susuz bırakmamaya gayret edin. Yerini değiştirmeyin. Birkaç hafta içinde mutlaka yeni filizler çıkarır.

 66. Ankara, Tahır dedi ki:

  Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. İnşallah kendine gelir. İçeri mi alsam?
  ***
  Çok havadar ve güneşli bir pencere önü mümkünse içeri alabilirsiniz.

 67. Sedat, Samsun dedi ki:

  Bodur narım sanırım 10 yaşından büyük. Boyu 1 metreyi buluyor. İki ana daldan oluşuyor. Üst kısımları açıyor ve meyvede veriyor. Ben bunu budayarak boyunu ufaltmak istiyorum. Alt kısımlarında yaprak da açmıyor. Yalnış budama yapıp kaybetmek de istemiyorum. 30-40 cm budama ağır gelir mi yoksa yavaş yavaş yapmam mı lazım?
  ***
  Ağır geleceğini sanmam ama şimdi yapmayın. Kış başında üst kısımlarını kesin. 40cm kadar kalsın. Kış sonunda ise 20cm kalacak şekilde kısaltın. Havalar ısındığında bol bol filizlenecektir.

 68. Sedat, Samsun dedi ki:

  Budamadan sonra ilk senesinde meyve verir mi?
  ***
  Evet. Her yeni çıkan dal biraz gelişince çiçek açıyor meyve oluşuyor. Kesindir.

 69. Coşkun, Mersin dedi ki:

  Nar Bayçem var ve bazı ağaçlara minyatür nar aşılamayı düşünüyorum. Bağdaşma sorunu yaşanır mı ve meyvenin ticari değeri olur mu?
  ***
  Gereksiz bir şey. Meyveleri pek lezzetli değildir (bildiğim kadarıyla). Ama belli olmaz. Aşı tutar mı bilgim yok. Bence bir fidana deneyin. Aşı tutarsa sonuç ne olacak belli olur. Meyvelerin kayda değer lezzeti oluyorsa o zaman daha iyi anlarsınız.

 70. Emine, İzmir dedi ki:

  Bu yaz bir arkadaşımın atmak istediği, ölmek üzere olan minyatür narını evlat edindim. Söylediğiniz gibi bir yere yerleştirdim. Canlanıp yaprak vermeye başladı. Ancak aralık ayında çiçek açtı. Bu çiçekleri soğuktan korumam gerekiyor mu? Çiçekliyken nasıl bir bakım yapmalıyım?
  ***
  Soğuktan korumayın. Şimdi ufak tefek filizlenmeler, tomurcuklanmalar olsa bile çok yavaş gelişirler ve önümüzdeki haftalarda kuruyabilirler. Önemli değil. İlkbaharda canlanıp hızlıca büyür.

 71. Sevim, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, benim en az 15 yıllık süs narım var. Bahçe toprağı dolu kocaman bir saksıya dikmiştim. Sanki büyük bir ağaç olacak gibi. Yıllardır İzmir’de kardeşimde duruyordu. Bu gidişimde getirdim. Saksının ne kadar gereksiz büyük olduğunu farkettim. Saksıyı değiştirmek istiyorum ama geç kaldım sanırım. Gelecek baharı mı beklemeliyim? Ona zarar vermeden nasıl değiştirebilirim? Ayrıca belirtmeden geçemiyeceğim: Çiçekler hakkında çok şey bildiğimi sanıyordum meğer doğru bildiğim ne çok yanlışım varmış. Sayenizde öğrendim. Çok teşekkürler.
  ***
  Nar için pek farketmiyor. Köklerin zor sığacağı kadar saksıda olması gereken bitkiler ve şartlar şunlar: Tam tropikal türler (antoryum mesela) ve eğer devamlı fazlaca serin ortamda olacaksa, saksısı ne kadar küçük olsa o kadar iyi. Tam tropikal türler genellikle sıcak toprak isterler. Bu yüzden kökler az toprakta, küçük saksıda olsa daha hızlı gelişirler. Bazı bitkiler serin toprak istiyor (sardunyalar dahil). Onlara ise gerçek doğal toprak ve büyük saksı daha iyi olur. Narlara gelince: Köklerinin sıcak – serin toprak ayrımcılığı pek yok diye gördüm. Ama dalları ve yaprakları şiddetli sıcak ister. Yoksa çiçek açsa bile meyve oluşması çok zordur. Neyse.. Kısaca narınıza küçük saksı gerekmiyor. Hiç rahatsız etmeyin. Bol bol güneş alması lazım.

 72. Sevda, Kayseri dedi ki:

  Geçen sene bana nar çiçegi üstunde narla hediye geldi. Ama haziranın sonuna geldik hala çiçeğim yaprak döküyor ve çiçek falan açmadı.
  ***
  Kışın soğuk bir odada yapraklarını dökerek dinlenmesini sağlasaydınız iyi olurdu. Güneşi ve rüzgarı çok sever. Havasız ev içlerinde sağlıklı gelişemez.

 73. Emine, İzmir dedi ki:

  Minyatür nar ağacımın meyvesinin olgunlaştığını nasıl anlarım? Ne zaman dalından alıp tohum için saklamalıyım?
  ***
  Bırakın üzerinde kalsın. Şubatta alın, tohumlarını çıkarıp ekin. Nisanda büyümeye başlarlar.

 74. Gülsüm Ö. -Ankara dedi ki:

  Ben ilk defa Süs narı aldım. Balkon çok sabah güneşi alıyor. Sizden okuduklarım doğrultusunda yetiştirdim. Önceleri çiçeklerin çoğunu döktü ama şimdi çok güzel narlarım var. 15 günde bir gübrelemeyi de ihmal etmiyorum. Ben bu narların renginin kızarıp kızarmadığını ya da yenip yenmediğini merak ediyorum.
  ***
  Ekim – kasım aylarında gayet güzel kızarmış olurlar. Elbette yenebilir ama bildiğimiz büyük narlar kadar lezzetli olamıyorlar.

 75. Claudia A. -Zürih dedi ki:

  Bana Yunanistan’da bir süs nar çiçeği hediye edilmişti. Henüz kücük daha 25 cm ve cicekleri var. Simdi biraz tedirgin oldum. Burada bazen dışarısı çok soğuk olabilir. Dışarda hangi dereceye kadar bırakabilirim acaba? Şu anda gece 6 gündüz 13 derece. Yeni saksıya koydum ve kapının önüne dışarı koydum.
  ***
  En fazla -15C dereceye kadar dayanabilir ama saksı ve toprak özellikleri dolayısıyla şiddetli donma köklere ulaşırsa donup ölebilir. Bu sebeple biraz killi, biraz kumlu ve humuslu doğal toprak kullanmak gerekir (çürüntülerden ve torftan ibaret hazır topraklar kışın kökleri iyi koruyamaz). Ayrıca toprak saksı (çömlek saksı) kullanırsanız kışın donmaktan daha iyi korunur. Saksı ve toprak değiştirecekseniz ilkbaharı bekleyin. Bu kış biraz dikkatli olun.

 76. Nursel Ö. -İstanbul dedi ki:

  Doğu yönüne bakan balkonumda bulunan süs narımın yapraklarının bir sabah kalktığımda sanki çoğu yenmiş gibiydi. Kuş veya salyangoz yaptı diye düşündüm. O zaman ağustos ayındaydık. Şimdi kasım ayındayız. Üzerinde hiç yaprak yok. Gerçi geçen sene de bu mevsimde yapraksızdı. Bu bir sorun mu? Ayrıca üzerinde verdiği iki küçük narı eylül ayında kopartıp evde sakladım. Tohum olarak kullanabilir miyim?
  ***
  Doğu cephesinde olduğu için ve sabahları epeyce serin olduğu için ve öğleden itibaren artık güneşte ısınamadığı için yapraklarını erken dökmüş. Normaldir. Ağustostaki olay muhtemelen tırtıldır. Salyangozlar nar yapraklarını yiyemiyor. Sakladığınız meyvelerindeki çekirdekler eğer yeterince olgunlaşmışlarsa tohum olarak kullanabilirsiniz. Tohumları şimdi meyveden çıkarıp ekin. Tohumları ektiğiniz saksı kışı dışarda açık havada geçirecek. Böylece ilkbaharda hepsi çimlenir. Ama eğer meyveleri koparmakta acele ettiyseniz yani içindeki çekirdekler yeterince gelişememişlerse çimlenirler mi bilmem. Meyveler çatlayıncaya kadar veya kasım ayına kadar koparılmamalıydı ki çekirdekleri iyice olgunlaşsınlar.

 77. Gülsüm Ö. -Ankara dedi ki:

  Süs narım harika gelişti. İlk sene için 10’a yakın narım oldu. Hepsi çatladı. Ben de bugün hepsini koparıp dallarında da biraz budama yaptıktan sonra dinlenmesi için serin bir yere koydum. Baharı sabırsızlıkla bekliyorum. Bilgilerinizden çok istifade ettim. Sonsuz teşekkürler. Budama yaptığım dallardan fide yapsam tutar mı acaba? Ben şansımı denemek için dikeyim diyorum. Bu konuda bir öneriniz olur mu acaba?
  ***
  Evet kesinlikle tutuyorlar. İlk defa geçen kış, budama yaptıktan sonra bazı dallarını “ya tutarsa” diye düşünerek bahçede bir köşeye rasgele saplamıştım. Yani tutsun diye hiçbir özel şey yapmamıştım. Hepsi tuttu. Yaz boyu güzelce büyüdüler. Burası Didim. Bahçede, açık havada, kışın diktim ve ilkbaharda hepsi canlandı. Bu yıl geçen hafta budamadan sonra dalları atmayıp yine diktim. Bu sefer muntazam olarak belirli aralıklarla diktim. İlkbaharda biraz büyüdüklerinde saksılara geçirip satmayı düşünüyorum. Yukarda çoğaltılması hakkında verdiğim bilgilere bu usulü de eklemem lazım.

 78. Sevda, Kayseri dedi ki:

  Nar çiçeği agacım var fakat nisan oldu hala yapraklanmadı.
  ***
  Dışarda duruyorsa Kayseri’nin kış soğuklarını hiç kaldıramaz. Mutlaka donup ölmüştür.

 79. Esra, Antalya dedi ki:

  Ben süs narı tohumlarını şubat, mart ve nisan aylarında kısım kısım ektim. Hiçbiri çıkmadı. Aynı aylarda dallarından da diktim yeşermediler. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Tohumları eğer hazır poşet toprağa ekmişseniz o topraklarda hayır yok. Tohumların çimlenmemeleri normal. Doğal toprağa ekmişseniz çimlenip çıkmaları lazım. Bugünlerde çıkarlar. Sulamaya devam edin. Gölge yere ekmişseniz gecikirler çünkü biraz sıcak istiyorlar. Dalları ise kış başında, en geç şubatta dikmeniz lazım. Kesin tutarlar. Ama hemen yeşermelerini beklemeyin. Filizlenmeleri bazen mayısı bulur. Aslında en iyisi, nar dallarını aralık – ocak aylarında dikmek ve özellikle şubattan itibaren hiç susuz bırakmamak ve güneşli yerde tutmak gerekiyor.

 80. Caner, Adana dedi ki:

  Geçen hafta bayram nedeni ile şehir dışında idim ve yaklaşık 1 hafta süs narımı sulamadım. Şimdi tamamen kurudu gibi. Acaba Nasıl tekrar canlandırabilirim?
  ***
  Kökler bu sürede tamamen ölmemişlerdir herhalde ama muhtemelen ince ve hassas kökler ölmüştür. Susuz bırakmayın. İnce dalların çoğunu kesin. Yakında önce kökler canlanır sonra filizlenmeler başlar.

 81. Fatih, Konya dedi ki:

  Ben yediğimiz nardan ektim. Boyu uzun y şeklinde 2 dalı var. Hep boya gidiyor. Saksıda yetiştiriyorum. Saksıda çiçek açar mı acaba?
  ***
  Evet ama birkaç yıl sonra.. Çünkü onlar farklı. Cüce nar 1 yaşında çiçek açarken diğerleri epey büyüdükten sonra çiçek açar.

 82. Cevat, Antalya dedi ki:

  Bugün bodur nar ağacımın yaprak açtığını gördüm. Yapraklı şekilde budanır mı?
  ***
  Evet budamanız gerekliyse budayabilirsiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)