Chlorophytum amaniense ‘Fire Flash’ Turuncu kurdele çiçeği

Canlı renklere sahip bir salon-ofis bitkisidir. Rozet gibi çevreye yayılan yeşil yapraklarının parlaklığı ve diplerdeki parlak turunculuğuyla çok şık görünür. Uzun ömürlüdür.

Asparagaceae (kuşkonmazgiller) familyasından ve kurdele çiçeği ile aynı cinstendir ve Chlorophytum filipendulum türünün bir alt türünün bir kültivarıdır: Chlorophytum filipendulum subsp. amaniense ‘Fire Flash’. Bu alt türün ana vatanı Afrika’nın doğusunda Tanzanya’nın kuzey-doğusundaki Usambara dallarıdır. Orman altı bitkilerindendir.

Chlorophytum amaniense 'Fire Flash' Turuncu kurdele çiçeğinin özellikleri, yetiştirilmesi ve bakımı

Ana vatanının neresi olduğu ve öne sürülen bilimsel adları hakkındaki iddialar çok fazla ve farklı farklı. Doğruluğu kesin görünen bilgileri bir üst paragrafta belirttim. En yaygın bahsedilen diğer bilimsel adı şu: Chlorophytum orchidastrum.

Özellikleri

Parlak yeşil yapraklarının uzunluğu en fazla 30cm, genişliği ise 5cm ile 10cm arasında değişir. Yaprak sapları parlak turuncudur. Sivri uçlu yapraklardaki orta damar da turuncu olup yaprak ortasına doğru turunculuğunu kaybeder.

Chlorophytum amaniense 'Fire Flash' Turuncu kurdele çiçeği

Bildiğimiz kurdele çiçeği gibi bu turunculu bitki de köklerinde besin ve su depolayıcı yumrular oluşturur. Onlar sayesinde susuzluğa aylarca dayanabilir. O kadar uzun süre susuzlukta ebette yapraklar mahvolacaktır ama problem değil yani suya kavuşunca zamanla yeniden eski haline gelir. Bu tür bitkilerin yumruları filizlenme özelliğine sahip değildir ve üretim amacıyla kullanılamazlar.

Kışın en fazla -6C derece soğuk havaya tüm yapraklarını kaybederek dayanır. İlkbaharda yeniden yapraklanmaya başlar.

Gövdesi 40cm kadar uzar. İklimi uygun yerlerde açık havada yetiştirilince 60cm’yi bulur. Uzun gövdeli olması makbul değildir (o zaman ne yapılır, aşağıda çoğaltılması kısmına bakın).

Yetiştirilmesi, bakımı

Turuncu kurdele çiçeğinin gösterişli gelişmesi için dipten verdiği filizleri anında köreltmelisiniz. Tek gövde halinde tek merkezden rozet gibi çevreye yayılan yapraklar bu halde çok güzel görünür. Kalabalık olunca güzelliği azalır. Eğer tohumunu almayacaksanız çiçek saplarını da ilk belirdiklerinde yok edin.

Güçlü ışıklı bir yerde tutulmalı ama direkt güneşi çok az veya fazlaca filtrelenmiş olarak almalıdır. Pencere yanında ışığı çok güçlü alıyorsa bu takdirde güneş ışınlarını hiç almasa da olur. Direkt güneş zaten yapraklara zarar verebiliyor.

Toprak olarak 3 ölçü hazır poşet toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı uygundur. Sulamayı sıcak aylarda toprak üst yüzeyi hafiften kurudukça, diğer zamanlarda biraz daha fazla kurudukça yapın. Gelişim zamanlarında 20-30 günde bir defa genel amaçlı bitki besini vermelisiniz (dozajı yarıya düşürmüş olarak).

Klorlu ve tortulu sularla sulamak turuncu kurdele çiçeğinin yapraklarına çeşitli zararlar verir (en az 24 saat açıkta dinlendirilmiş su ile sulayın ya da pet şişe içme suyundan kullanın). Toprağına perlit ve vermikülit katmanın da aynı şekilde feci zararı olur. Yapraklarda kararmalara, bozulmalara neden olurlar.

Çoğaltılması

Turuncu kurdele çiçeği dipteki yan sürgünlerinin ayrılmasıyla, uzun gövdesinin parçalara bölünmesiyle ve tohumla çoğaltılır.

Gövdesi uzadığında tepeden kesin. Tepe kısmı yeni saksıya dikin. Kolayca köklenir. Kalan gövdeyi dipten keserek ayrıca köklendirebilirsiniz. Fazla uzunsa 10cm parçalara bölebilirsiniz. Kestiğiniz parçaları direkt toprağa dikin. Köklenir ve filizlenirler. Ana kök kısım ise birkaç filiz verir. Bunlar yeterince geliştiğinde sadece bir tane bırakıp diğerlerini ayırarak yine çoğaltmada kullanabilirsiniz.

Tohumları neredeyse hardal taneleri gibi çok küçüktür. Tohumdan gelişen turuncu kurdele çiçeği fideleri 6 ay gelişim gösterdikten sonra renklenmeye başlarlar.

Zararlıları

Yapraklarına bitki bitlerinin dadanmaması gerekiyor (çünkü ilaçlama gerektirir ve her tip bitki biti ilacı yapraklara zarar verir). Bunun için haftada bir defa yapraklarını ıslak bezle alttan ve üstten güzelce silin. Böylece bitki bitleri barınmaya başlasa bile fazla geç olmadan hepsi yok edilmiş olur. Bahçelerde ise bahçe salyangozları ile sümüklü böcekler turuncu kurdele çiçeğine mutlaka zarar verirler. Kelebekler yumurtalarını bırakır ve tırtıllar oluşup yaprakları yerler. Bu açılardan bakarsak turuncu kurdele çiçeği ile uğraşmak zor. Sadece ofislerde ve evlerde yetiştirilmesi benim tavsiyem.

Faydalanılan kaynaklar

Chlorophytum filipendulum subsp. amaniense — The Plant List
Chlorophytum filipendulum subsp. amaniense — Kew Science
Chlorophytum amaniense ‘Fire Flash’ — John&Jacq~s Garden

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)