Fuchsia magellanica, ağaçlaşan küpeli

Onagraceae familyasından Fuchsia magellanica bir Fuchsia (küpe çiçeği) türüdür. Ana vatanı Güney Amerika kıtasının güney ülkelerinden Arjantin’in ve Şili’nin güney kesimleridir. Oralarda iklim tropikal filan değildir ve normal kış soğukları yaşanır.

Çiçekleri küçük ama çok güzeldir. Kış soğuklarına -23C dereceye kadar dayanır.

Birçok kültivarları, hibritleri türetilmiş olan Fuchsia magellanica yazın çok sıcak olan memleketleri sevmez. Türkiye’de en iyi yetişeceği yerler Karadeniz kıyı kesimleri ve Marmara alçak kesimleridir. Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerine pek fazla uygun değil. Buralarda kuzeyli rüzgar yolları üzerinde olan yerlerdeki evlerin kuzey cephelerinde yaz ortasını perişan halde geçirerek yetişiyor. Yaz aylarında sıcaklık derecesinin şiddetine ve süresine göre zarar görür. Hatta duruma göre tüm tomurcuklarını ve yapraklarının bir kısmını döker. Yaz sonunda tekrar toparlanır ve sonra yeniden tomurcuk vermeye başlar.

Fuchsia magellanica, ağaçlaşan küpeli çiçeği hakkında: özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı

Fuchsia magellanica soğuğa dayanıklı olduğu kadar güçlü gelişim de gösterir. Yıldan yıla gelişen kök sistemi sayesinde kışın kayda değer don olayları olmayan yerlerde 3m kadar büyüklüğünde bir çalı haline gelir. Özel budamalarla güzel bir çiçekli küçük süs ağacı haline getirebilirsiniz. Eğer kışın don olaylarının şiddetine göre dalları donup köke kadar sıfırlanıyorsa her yıl köklerden sil baştan gelişir. Ve böylelikle boyu 1,5 metreyi pek geçmez ama mutlaka çiçek açar.

Kışın çok hafif don olaylarında yaprakları biraz zarar görür. Duruma göre tamamen yapraksız kalır. Kış soğukları -6C dereceden fazla olmayan yerlerde sadece üst körpe dalları kurur. -10C dereceden itibaren artık toprak üstü tüm dalları kurur ama ilkbaharda kuvvetlice dallar uzatır. -23C dereceden daha soğuk olan yerlerde ise toprak altı kökleri de tamamıyla ölür.

Yetişmesi, bakımı, üretimi her şeyi bildiğimiz ⇒ küpe çiçeği‘nde olduğu gibidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |

'Fuchsia magellanica, ağaçlaşan küpeli' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Ege, İzmir dedi ki:

    Bahçemde ağaç gölgesine diksem daha sağlıklı olur mu?
    ***
    Evet zaten bahçe bitkisidir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.