Fuchsia magellanica, ağaçlaşan küpeli

Onagraceae familyasından, çiçekleri biraz küçük ama kış soğuklarına -23C dereceye kadar dayanıklı Fuchsia magellanica bir Fuchsia (küpe çiçeği) türüdür. Ana vatanı Güney Amerika kıtasının güney ülkelerinden Arjantin’in ve Şili’nin güney kesimleridir. Oralarda iklim tropikal filan değildir ve normal kış soğukları yaşanır.

Birçok kültivarları, hibritleri türetilmiş ve çok sevilen bir süs bitkisi olan olan Fuchsia magellanica maalesef yazın çok sıcak olan memleketleri sevmez. Türkiye’de en iyi yetişeceği yerler Karadeniz kıyı kesimleri ve Marmara alçak kesimleridir. Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerine uygun değil. Buralarda olsa olsa belki kuzeyli rüzgar yolları üzerinde olan yerlerdeki evlerin kuzey cephelerinde yaz ortasını perişan halde geçirerek yetişebilir. Yaz aylarında sıcaklık derecesinin şiddetine ve süresine göre zarar görebiliyor. Hatta duruma göre tüm tomurcuklarını ve yapraklarının bir kısmını döker. Yaz sonunda tekrar toparlanır ve sonra yeniden tomurcuklanır.

Fuchsia magellanica, ağaçlaşan küpeli çiçeği hakkında: özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı

Fuchsia magellanica soğuğa dayanıklı olduğu kadar güçlü gelişim de gösterir. Yıldan yıla gelişen kök sistemi sayesinde kışın kayda değer don olayları olmayan yerlerde 3m kadar büyüklüğünde bir çalı haline gelir. Özel budamalarla güzel bir çiçekli küçük süs ağacı haline getirilebilir. Eğer kışın don olaylarının şiddetine göre dalları donup köke kadar sıfırlanıyorsa her yıl köklerden sil baştan gelişir ve böylelikle boyu 1,5 metreyi pek geçmez ama mutlaka çiçek açar.

Kışın çok hafif don olaylarında yaprakları biraz zarar görür. Duruma göre tamamen dökülebilir. Kış soğukları -6C dereceden fazla olmayan yerlerde sadece üst körpe dalları kurur. Daha fazlasında daha fazla kuruyabilir. -10C dereceden itibaren artık toprak üstü tüm dalları kurur ama ilkbaharda kuvvetlice dallar uzatır. -23C dereceden daha soğuk olan yerlerde ise toprak altı kökleri de dayanamaz ve tamamıyla ölür.

Yetiştirilmesi, bakımı, her şeyi bildiğimiz ⇒ küpe çiçeği‘nde olduğu gibidir. Ancak Fuchsia magellanica fazladan gereksiz sulamalara karşı hassastır (kökleri çürüyebilir). Toprağı süzek ve havadar olmalı. Böylece kök çürüme riski azalır. Sıcaktan yapraklar pörsüdüğünde toprağı ıslak ise sulamayın. Onun yerine yapraklarına su serperek serinletin. Toprak kurumuş olsa bile sıcak günlerde gündüz sulamamalısınız. Sıcak toprağı sulamanın köklere etkisi kötü olur. Geceye kadar bekleyin. Toprağın ısınmışlığı azaldıktan sonra sulayın.Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)