Bitki zararlılarından bahçe salyangozu

Bahçe bitkilerini yiyerek zarar veren canlılardan bahçelerde en çok sayıda olanı bahçe salyangozlarıdır. Bunlardan tamamıyla kurtulmak imkansız. Ancak sayılarını azaltarak zararlarının önüne geçebilirsiniz.

Salyangozlar sümüklü böceklere göre daha fazla çoğalır ve daha sık görülürler. Her iki tür de sık sulanan bahçelerden eksik olmazlar.

Bahçe salyangozu

Zararları bitkilerin yumuşak kısımlarını yemektir. Bazı bitkileri hiç yemezler. Salyangozlar bahçenizde çok ise ve canınızı sıkıyorsa önce yemelerini istemediğiniz bitkileri yiyorlar mı iyi gözlemleyerek emin olun. Yemiyorlarsa uğraşmanıza gerek yok.

Bahçe salyangozlarını tamamıyla yok etmek çok zordur. Ancak düzenli ilaçlamakla kurtulabilirsiniz. Çünkü toprağa bıraktıkları yumurtalardan sürekli yenileri çıkar ve hızla gelişip toprağa bol bol yumurta bırakırlar.

Zirai mücadele ilaçları satıcılarında mavi taneli bir ilaç var. Ara sıra bahçeye hafifçe serpiştirerek salyangozların zararlarının önüne geçebilirsiniz. Ama yok etmek pek mümkün değil. Çünkü bahçenizden tamamıyla yok etseniz bile mutlaka başka yerlerden bahçenize girecek ve üremeye başlayacaklardır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler:


'Bitki zararlılarından bahçe salyangozu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İlhan – İstanbul dedi ki:

  Çok denedim bitiremedim salyangozu. Kimyasal kullanmak istemedim ama son yıllarda aşırı arttı ve iki defa zehir kullandım nafile hala çok var. Bahçede pek birşey yetiştiremiyoruz domates fidanını tam dibinden yiyor ertesi gün bütün domatesler yerde. Bunun çaresi onu yiyen kuşlar falan olmalı etrafta, tavuk yiyor ama bahçedeki bitkileri de yiyor. Başka bir çaresi olmalı.
  ***
  Salyangoz ve sümüklüböceklerden kurtulmak için birkaç yol yabancı kaynaklardan okudum:
  1- Bakır tellerin iyonlarından rahatsız olurlarmış.
  2- Çok keskin ve/veya dikenli gibi kenarları olan maddelerle bitkilerin çevresine sınırlar yapmak. Böylece aşmaya cesaret edemiyorlarmış.
  3- Bahçeye kurbağaları alıştırmak (su havuzu gerektirir)..
  4- Hiçbir ziraai mücadele ilaçları ve suni gübre kullanmayıp her türlü böceğin bahçede yaşamalarına imkan vermek. Böylece salyangoz yumurtalarını bile bulup yerler.
  5- Her gün tek tek toplayıp bahçeden uzaklaştırmak.
  6- Bahçenin çevresini levhalarla kaplayarak yeni girmek isteyenleri levhalarda iken yok etmek (özellikle geceleri faaliyete geçiyorlar).
  7- Bahçenin çevresini rezene ve maydanoz gibi salyangozların hiç sevmediği bitkilerle çitlemek.. Bu sayede bazıları yön değiştirip geri gidebilir.
  8- Bahçede salyangozların en çok gezindikleri yerlere genişçe tahta levhalar koyun, altında biraz boşluk olmalı. Altını ve çevresini ıslatın. Ertesi sabah altında birçok salyangozun toplandığını göreceksiniz. Onları toplu halde toplayıp atabilirsiniz.

  Bunların tümünün veya en az yarısının uygulanması sorunu kökten olmasa da çok büyük ölçüde çözecektir. Nerede oturuyorsunuz merak ettim. İstanbulda karga nüfusunda büyük bir parlama oldu. Salyangoz yiyeceklerini tahmin ediyorum. sizin orada karga yok mu?

 2. İlhan - İstanbul dedi ki:

  Üsküdar’da oturuyorum bitişik apartmanların ortasında kuytu bir bahçe. Alacağı güneşin çoğunu da büyük bir ceviz önlüyor bu yüzden bahçe salyangozların seveceği gölgeli ve nemli oluyor. Karga var ama haftada 1-2 kere sesini duyarım çok uğramıyorlar. Bunları yiyip bitiirmeleri için büyük bir karga sürüsünün epeyce bahcede kalmaları gerek :) En iyisi tahta levha metodunu denemek.
  ***
  Açıklık bahçelerde de çok salyangoz oluyor. Ancak hiç sulanmayan bahçelerde yazın büyük ölçüde azalırlar. Kargalar apartmanlar arası kuytu bahçelere pek inmez. Tahta levhalarla uzun süre uğraşacaksınız çünkü etrafta daha binlerce salyangoz yumurtaları vardır, sırayla ortaya çıkarlar. Uğraş uğraş tüketmek zor. Devamlı uğraşmakla sonunda belki yok denecek kadar azaltılabilir. Bahçe çevresinde de tedbir almak şart.

 3. Selma. Belçika dedi ki:

  Benim bahçemdede çok sayıda sumuklu böcek var. Şimdi bu aylarda çıkacaklar ortaya.

 4. Ufuk, Bursa dedi ki:

  TVde birisi anlatıyordu, hatırladığım kadarıyla aktarayım : “Salyangozlar ayyaştır. Biraya bayılır. Bahçenize küçük bir çanak içerisinde akşam biraz bira bırakın. Sabah baktığınızda bütün salyangozların bu çanağa toplandığını göreceksiniz.”

 5. Mahbube, Baku dedi ki:

  Bizim bahcede de var. behce yetmedi banyoda bile var. galiba tek care tuz. uzerine tuz dokunce kaciyolar. Bikac defa yaptim. Yok oldular gelmediler.

 6. Derya, İstanbul dedi ki:

  Ben bugün 4 tane beslemeye başladım.:)) Çok tatlılar. Marulları büyük bir iştahla yiyorlar…

 7. Mevlüt, Almanya dedi ki:

  Sizlere önerim: Bahçenizin etrafına kahve tortusu dökün Bakin gelebiliyorlar mı.. Hem Kahve tortusu çiçek ve sebzelerinizin daha güzel ve Ideal BIO gübre oldugunu da göreceksiniz.
  Not: Almanya’da çok kahve içildiğinden kovalarla biriktirip biraz kurutup bahçenin her yerine saçabilirsiniz.

 8. Hüsniye dedi ki:

  Sümüklü böcek varsa yumurta kabuklarını toplayın bahçeye serpin. Ben yaptım hiç gelmediler.

 9. Mine, Bursa dedi ki:

  Benim bahçem aslında güneşli ve havadar. En az 20 metrekarelik bölümünü çilek diktim. Fidelerim çoksağlıklı. Salkım gibi bol çilek verdiler. 10 gündür kızarmaya başladı. Ben biraz daha kızarsın yarın toplarım diyorum. Sabah bir bakıyorum hepsinin yarısı ısırılmış. Komşum sümüklü böcek olabilir dedi. Bu akşam birkaç kapla bira koymayı düşünüyorum. Okuduklarımdan bana en kolayı o geldi. Sonucu merak ediyorum.
  ***
  Mine Hanım zirai ilaç satan yerlerden ilaç alın. Mavi taneler şeklindeki ilaç en kolay ve kesin çözüm.

 10. Melek, İstanbul dedi ki:

  Bizim bahçede çok fazla salyangoz var. Bunun bir kimyasalı yok mu?
  ***
  Var. Zirai ilaçlar satan yerlerde bulursunuz. Size birkaç farklı şey gösterirler. En kolay kullanımlısı mavi taneler olan ilaçtır. Çok az miktar serpeceksiniz. Kesin çözüm. Zamanla topraktaki yumurtalardan yeni salyangozlar çıkınca ilacı tekrar serpersiniz.

 11. Yeliz, Bolu dedi ki:

  Bütün önerileri okudum. Bira, acı biber, tuz ve en son hiç istemediğim halde mavi tozu da denedim başarılı olamadım. Benim hatam sürekli yapmamam. Anladığım kadarıyla 3-4 günde bir tekrarlamamız gerekiyor. Kahve serpme fikri hem zararsız hem de gübre yerine geçmesi nedeni ile çok tuttum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)