Paludarium ve Riparium

Akvaryum benzeri yapılarda bitki ve hayvanlara birlikte yer vermek için oluşturulan paludaryum ve riparyum arasındaki farklar ve haklarında kısa bilgiler (sadece bunların hobi amacıyla kullanımları sınırı içinde)..

Paludarium hem kara hem su canlılarının beslendiği ve sergilendiği kapalı, yapay ekosistemlerdir. Her boyutta olabilir. İçinde kocaman ağaçların olduğu birkaç dönüm araziden küçük bir akvaryum cam kabına kadar. Paludaryumlar aslında bilimsel ve tarımsal çalışmalar için oluşturulur. Hobi olarak akvaryum kabı gibi camekanlarda paludaryum kuranlar da çoktur.

Hobi olarak evlerde, ofislerde..

Hem riparyum hem paludaryum ikisi de içlerinde bitki-hayvan canlılarının yaşamasına imkanlar sunulmuş, tam kapalı olmayan akvaryum benzeri küçük yaşam alanlarıdır. Peki aralarında ne fark var?

Paludarium: İçerisinde hem su canlılarına uygun ortam hem sadece karada yaşayan hayvanlar ve bitkiler için uygun ortam oluşturulmuş mini yapay ekosistemdir. Yeterince büyük bir paludaryumda birkaç küçük kuşa bile yer verilebiliyor.

Paludaryum

Paludaryum

Riparium: Paludaryumun biraz dar kapsamlısıdır. İçerisinde kara hayvanlarının gezineceği ve barınacağı imkan oluşturulmamıştır. Aralarında bu kadar fark vardır.

Riparyum

Riparyum

Nasıl paludaryum veya riparyum yapabiliriz?

En kolayı hazır satılan akvaryumlardır. İçinde balık istemiyorsanız bile akvaryumun tüm techizatı donanımı olacak. Hava motoru, ısıtıcı, su filtreleyicisi, zemin kumu, termometre vesaire. Çünkü bu cihazlar olmazsa suda algler, binbir çeşit bakteriler ve virüsler çoğalır. Su pislenir, oksijen tükenir, bitkiler zehirlenir. Ayrıca pis kokular oluşur. Bundan dolayı her türlü akvaryum aleti olmak zorunda. Suyun ısısı 25 – 27 derecelerde sabit olabilmesi için ısıtıcı da şart.

Daha büyük paludaryumlar için (evde bir odanın bir köşesinde bile olsa) özel imal ettirmeniz gereken düzenekler lazım. Bir hayli pahalıya mal olur.

Paludaryum ve riparyum gibi mini yaşam alanlarının yapım aşamaları veya içerisine su kısmı ve kara kısmı nasıl yapılır, su bitkileri suyun içine nasıl yerleştirilir, uygun bitkiler ve hayvanlar nereden edinebilir vesaire konulara burada yer veremiyorum çünkü bu konu bir iki sayfa ile izah edilemeyecek kadar geniş kapsamlı bilgiler içerir. Düzenli aralıklarla nasıl temizleneceğinden tutun da içindeki canlıların hangilerinin nasıl besleneceğine kadar..

Kısaca demek istediğim şey konu ile ilgili kitap almanız gerekir. Aslında daha iyisi ve kolayı internet ortamındaki bu tür hobilerle ilgili forum sitelerinden birine veya birkaçına üye olmanızdır. Böylece kitaplarda bile bulamayacağınız çok değerli bilgileri, çok önemli püf noktalarını, neyi nereden temin edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Hem sizinle aynı hobilere sahip tecrübeli arkadaşlarınız olur. Paludaryumunuzla ilgili her ne zaman bir problem çıksa anında onlara sorarak çözüm yolunu öğrenirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ekipman, Ekosistem, Püf Noktaları, Salon Ofis Dekor

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)