Clematis ‘Saphyra indigo’

Göz alıcı koyu morumsu mavi iri çiçekli ve fazla uzamayan tırmanıcı bir süs bitkisidir. Boyu 1 metre, en fazla 2 metre civarında olabilir. Kışın yapraklarını döker. 

Ranunculaceae (Düğünçiçeğigiller) familyasından, Clematis cinsinin türlerinden oluşturulmuş bir hibrittir. Clematis ‘Saphyra indigo’ şeklinde adlandırılır.

Clematis 'Saphyra indigo'

Clematis Saphyra kış soğuklarına -30C dereceye kadar dayanıklıdır. Yurdumuzun yazın şiddetli sıcak olmayan her yerinde bahçelerde balkonlarda yetiştirilebilir. Yarı gölge yarı güneş, en iyisi sabah güneşi olan yerde güzel yetişir.

Saksıda yetiştirecekseniz eski tip kalın kenarlı toprak saksı şart. Yoksa güdük kalır yani gelişim son derece az ve güçsüz olur. Ayrıca toprak yüzeyini 3cm kadar yüksekliğinde iri taneli ponza taşı ya da malç ile kaplayın. Çünkü oldukça serin toprak istiyor.

İlkbaharda havalar iyice ısındıktan sonra çiçek açamaya başar. Sonbahara kadar tekrar tekrar çiçeklenir. Yeterince güneş alan ve iyi havadar bir yerde olup toprağı da iyiyse bol bol çiçek açar. Dalların dik durması için destek değneklerine bağlamalısınız.

Kış sonunda kuvvetli bir budama istiyor. Dip ana gövde ve bir iki ana çatal dal 20 – 30 cm kalacak gibi budamalısınız.

Güneşe çok ihtiyacı vardır. Yoksa sağlıklı bir gelişim göstermeyeceği gibi çiçek açmasını da beklemeyin. Aşırı sulamadan kaçınarak susuz da bırakmayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)