Clematis ‘Saphyra indigo’

Ranunculaceae (Düğünçiçeğigiller) familyasından, Clematis cinsinin türlerinden oluşmuş bir hibrittir. Bu özel hibrit bitkile Clematis ‘Saphyra indigo’ şeklinde isim vermişler.

Clematis 'Saphyra indigo'

Clematis ‘Saphyra indigo’

Göz alıcı güzellikte iri mor çiçekler açan, yarı sarmaşık özellikli, en iyi karasal iklim bölgelerinde, daha doğrusu yaz aylarında fazla sıcak olmayan yerlerde yetişen bir bahçe bitkisidir. Boyu 1 metre, en fazla 2 metre civarında uzar. Kışın yapraklarını döker.

Clematis ‘Saphyra indigo’ kış soğuklarına -30C dereceye kadar dayanıklıdır. Yurdumuzun yazın şiddetli sıcak olmayan her yerinde bahçelerde balkonlarda yetiştirilebilir. Yarı gölge yarı güneş, en iyisi sabah güneşi olan yerde güzel yetişir.

Saksıda yetiştirecekseniz eski tip kalın kenarlı toprak saksı şart. Yoksa güdük kalır. Yani gelişim son derece az ve güçsüz olur. Ayrıca toprak yüzeyini 3cm kadar yüksekliğinde iri taneli ponza taşı ya da malç ile kaplayın. Çünkü oldukça serin toprak istiyor.

İlkbaharda havalar iyice ısındıktan sonra çiçek açmaya başar. Sonbahara kadar tekrar tekrar çiçek açar. Yeterince güneş alan ve iyi havadar bir yerde olup toprağı da iyiyse bol bol çiçek açacaktır. Dalların dik durması için destek değneklerine bağlamalısınız.

Kış sonunda kuvvetli bir budama istiyor. Dip ana gövde ve bir iki ana çatal dal 20-30cm kalacak gibi budamalısınız.

Güneşe çok ihtiyacı vardır. Yoksa sağlıklı bir gelişim göstermeyeceği gibi çiçek açmasını da beklemeyin. Aşırı sulamadan kaçınarak susuz da bırakmayın.

Clematis ‘Saphyra indigo’ hibrit klematis türünü en iyi şekilde yetiştirmek istiyorsanız Clematis ‘Nelly Moser’ adlı klematis ile tamamen aynı bakımı, aynı budamaları yapmanızı tavsiye ederim.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.