Cornish (Indian Game) ve Cornish Rock

Eskiden ingilizlerin horoz dövüşü merakıyla ve hırsıyla daha güçlü dövüşçü ırk üretme çalışmaları nasıl olmuş da günümüz tavuk eti sektörünün tek hibriti ile sonuçlanmış bütün detaylarıyla aşağıdan okuyabilirsiniz.

Nereden nereye gelindi.. iki ana başlık altında inceleyelim.

Cornish (Indian Game) ırkının ortaya çıkarılışı

Game İngilizcede yemek amacıyla avlanan av kuşlarına ve yemek için kümeslerde beslenen kuş türlerine denir. Oyun anlamı da var, o başka. Indian Hindistan’a ait demek. Sonuçta Indian game = Hint tavuğu demektir. Fakat bildiğimiz manada değil. İngilizler yeni oluşturdukları ırkın temellerinde çeşitli Hint tavuk ırkları olduğundan öyle adlandırmayı uygun görmüş. Gerçi bu isim eskimiştir.

Indian Game ırkı İngiltere’nin Corwall yöresinde oluşturulmuş. Bu yüzden dünyada en çok Cornish adıyla bilinir. Cornish: Cornwall yöresine ait demektir.

Irkın ilk temelleri: 1800’lü yılların ilk yarısında İngiltere’de horoz dövüşü meraklıları kendi özel dövüş horozları (Old English Game) ile Hindistan’dan getirdikleri dövüşçü (Reza Asil ve Malay) ırkları birleştirip çevik, güçlü, dayanıklı dövüş ırkları elde etmeye çalışmışlar. Sonuçta ortaya çıkan tavuklar çok kaslı, yoğun etli özellikte olmuş. Yani tesadüf eseri günümüzün etlik tavuk endüstrisinin temelini atmışlar.

1800’lü yılların ortalarına doğru Cornish ırkı sabitlenmiş. Elde edilen tavuklardan birkaçı şu tipler:

Eski Cornish Game

Üstteki çilliler Jubilee Cornish Game

Beyaz üzerine kahverengi çillilerin (Jubilee Indian Game) hikayesi: Bir genetik bilimcisi olan Henry Hunt of Gloucestershire Kraliçe Viktoria’nın 60. kraliçelik yıldönümü anısına bu tavuğu üretmiş. Kraliyet ailesinde 60. kral veya kraliçelik yıldönümüne “Diamond Jubilee” deniyormuş.

Sonuç: 1800’lü yılların ortasından sonra İngiltere’de horoz dövüşleri yasaklandı. Böylece tüm tavuk meraklıları topyekun yumurta, etlik ve süs tavukçuluğuna yöneldiler. Yeni ırk Cornish (Indiam game) ırkının nesilleri üzerinde dövüşçülük geliştirme araştırmaları bırakıldı. Bunlar ırk özellikleri bozulmadan etlik tavuk üreticiliğinde devam ettirildi.

Ve bunların günümüze kadar gelen örnekleri:

Günümüzün Cornish Game ırkı

Hem Jubilee Cornish hem esas Cornish günümüze kadar ırk özellikleri bozulmadan devam ettirilmiştir.

Cornish Game: Siyaha yakın koyu kızıl kestane renginde olup horozlarda siyah tonlar fazla ağırlıklı ve tüyleri koyu yeşil parıldar. Dişilerinde kahverengi tonlar biraz fazladır. Horozlar 3,5 – 5 kilo arasında, tavuklar 2,7 – 4 kilo arasında değişir. Bu ırkın ayrıca beyaz ve beyaz / kırmızı kırçıllı iki çeşidi var.

Jubilee Cornish Game: Daha hafiftir ve daha az etlidir. Rengi genellikle beyaz ve açık buğday rengi üstüne sırtlarda ve kanat uzun tüyleri uçlarında kestane rengi serpintili.

Cornish ırkının özellikleri: Köpekler arasında buldog ne ise tavuk ırkları arasında da Cornish odur derler. Cornish’ler çok geniş göğüslü, iri yapılı, ağır, kaslı, sıkı etli olur. Tam tepeden bakıldığında bedenleri kalp şeklindedir. Ön geniş, arkaya doğru ince.. Bu özellik yumurta verimini en aza indirir. Tavuk ve horoz beden şekilleri aynıdır. İbik bezelye ibik.. Gülibik’in küçük şekli (Hint ırklarında en sık görülen ibik). Gaga altı ibikleri Cornish’lerde çok kısa olup dişilerde yok gibidir. Tüyleri sert ve cilde yapışıktır. Böylece olduğundan fazla büyük görünmezler. Agresif karakterde olmalarına rağmen sahiplerine kolay alışırlar. Diğer Hint ırkları gibi bunlar da aşırı geçimsiz hayvanlardır. Yumurta verimleri vasatın altındadır. Bir iki şeye dikkat edilirse kolayca gurk olurlar. Civcivlere çok iyi annelik ederler. Fazla oburdurlar. Ne verseniz yerler. Civcivlerin gelişimi yavaştır.

Orijinal Cornish ırkı

Orijinal Cornish ırkı

Cornish yetiştirme ortamı: Yetiştirirken çok hareketli, yabani, ürkek olmalarına dikkat edilmelidir. Yoksa bacak sorunları başgösterir. İki bacak arası karın bölgesinden göğüse kadar fazla kas olması bacaklar arası mesafeyi arttırır. Yetiştirmede ihmaller ve kusurlar kütürüm kalmalarına sebep olur. İngiltere’de Cornish’ler uzun ömürlü olarak en iyi açıkta yetiştiriliyor. Çevreden yiyecek bulmada ligorinler kadar becerikli olmaları açıkta yetiştirilmede çok az yem verme imkânı sunuyor. Zaten küçük bahçelerde yetiştirilmeye hiç uygun değildirler. Fazlaca geniş arazide gezinip araştırıp durmaları şart. Ayrıca dar alanlarda horozların dölleme, tavukların döl tutma özellikleri çok büyük bir düşüş gösterir. Kışın aşırı soğuk karasal iklimli yerlere pek uygun değildirler çünkü tüylerinin soğuktan koruyucu özelliği pek yoktur.

İsimlendirme: 1893 yılında APA (Amerikan kümes hayvanları kurumu)nun kusursuzluk standartları kuralına göre koyu renkli ilk orijinal ırk tescillenip Indian Game olarak kayda geçirilmiş. 1898 yılında Beyaz Indian Game ayrıca tescil edilmiş. 1905 yılında APA isim değişikliği yapılmış: Cornish Indian Game ve Beyaz Cornish Indian Game… Daha sonra ise ‘game’ kelimesinin horoz dövüşçülüğü ile ilgili olarak türlerde kullanıldığı düşünülerek 1910 yılında APA yeniden adlandırma yapmış, Cornish olarak değiştirmiş. Yani hem Indian hem Game kelimeleri ırk adından kaldırılmış. Sınıfını doğulu ırklardan İngiliz ırklarına çevirmişler. Çünkü Indian kelimesi Hindistan ili ilgiliydi. Bu ırk her ne kadar ağırlıklı Hint özellikleri taşıyorsa da İngiltere’de türetilmiş apayrı bir ırktı.

APA tarafından tescil tarihleri: Koyu renkli, siyaha yakın renkte olanı 1893.. Beyaz: 1898.. Beyaz / kırmızı kırçıllı: 1909.. Buff (deve tüyü rengi) 1938.. Siyah: Özellikleri eksik bulundu kabul edilmedi.

Tüm çeşitlerinin bamtamları ayrıca var. Bantamların ağırlıkları ortalama olarak tavuklarda 1,5 kilo, horozlarda 2 kilo kadar olur.

Cornish Rock (şimdi bütün dünya bunu yiyor)

1900’lü yılların ilk yarısında Cornish ırkı tavuklardan “daha iyi yemeklik et tavuğu” elde edilmesi çalışmalarına girişilmiş. Diğer tavuk ırklarıyla melezlemelere tabi tutularak hem lezzeti hem et verimi arttırılmaya çalışılmış. Meselâ Sussex ve Dorking ırkları ile çiftleştirilerek harika yemeklik hibrit tavuklar elde edilmiş. Ama lezzet her şey değildi. Birçok araştırmaların ve denemelerin sonucunda ticari açıdan kısa zamanda büyük kâr sağlamak için Cornish Rock hibritlerinin türetilmesinden başka yol olmadığı anlaşılmış.

Cornish Rock hibritleri

Beyaz Cornish horuzu ile beyaz Plymouth Rock tavuğunun çiftleşmesinden olan tek nesillik hibrittir. Civcivleri hızlı gelişir. Özel şartlarda özel yemlerle 40 günde devleştirilir ve acilen kesilip marketlere dağıtılırlar.

Solda beyaz Plymouth Rock tavuğu, sağda beyaz Cornish horuzu

Günümüzde etlik tavuk endüstrisi bu hibrit civcivlere dayanır. Dünyanın her yerinde marketlerde tavuk eti diye satılırlar. Oysa yumurtadan çıkıp 40 günde devleşmiş olan civciv etidir.

Tek nesillik hibrittir. Yani çiftleştirilmezler, çoğaltılmazlar. Kendileri sadece kesip yemek içindir. Bu hibritlerin anaları ve babaları sürekli çok ciddi bakımların yapıldığı tesislerde üretilir. Ve bu ana babalardan sürekli yeni hibrit civcivler elde edilir.

Türkiye’nin bu konuda dışa bağımlılığı

Yurt dışından yabancı firmalar kendi ürettiği beyaz Cornish erkek civcivlerini ve beyaz Plymouth Rock dişi civcivlerini bize satıyor. Türkiye’de onlar büyütülür. Birbirleriyle çiftleşmeleri ve yumurtlamaları için gereken en iyi şartlar sağlanır. Yumurtaları alınır. Kuluçka makinelerine konur. Makinelerde dünyaya gelen civcivler etlik tavuk üretimi tesislerinde özel şartlarda özel yemlerle 40 günde devleştirilir. Ve kesilip marketlere dağıtılır.

Peki biz beyaz Cornish ve beyaz Plymouth Rock ırklarından tavukların üretimini niçin yapamıyoruz?

Çünkü her beyaz Cornish ile her beyaz Plymouth çiftleştirilmesinden aynı kalitede hibrit elde edilmez. Uzun yıllar boyunca her iki ırkın nesil hatları dikkatle takip edilerek (ve üzerlerinde çalışılarak, muhtemelen genleriyle oynanarak) en elverişli nesil hatları ortaya çıkarılmıştır. Bu beyaz, özel Cornish ve Plymouth ırklarının nesillerini büyük firmalar gizli tutarak ayrı ayrı devam ettirmektedir. Özenle saklanan, korunan bu her iki ırkın üstlerinde et verimi daha yüksek hibritlerin oluşması için çalışmalar devam ediyor. Örneğin 45-50 günde devleşiyorlardı. Şimdi 40 günde gelişim tamamlanıyor.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)