Cornish (Indian Game) ve Cornish Rock

Eskiden ingilizlerin horoz dövüşü merakıyla ve hırsıyla daha güçlü dövüşçü ırk üretme çalışmaları nasıl olmuş da günümüz tavuk eti sektörünün rakipsiz tek hibriti (Cornish rock) ile sonuçlanmış? Konuyu bütün detaylarıyla aşağıda yazdım. İki ana başlık altında inceleyelim.

Cornish tavuk ırkı

Cornish (Indian Game) ırkının ortaya çıkarılışı

Game İngilizcede yemek amacıyla avlanan av kuşlarına ve yemek için kümeslerde beslenen kuş türlerine denir. Oyun anlamı da var ki muhtemelen horoz dövüşünü oyun sayıp öyle demiş de olabilirler. Indian Hindistan’a ait demek. Sonuçta Indian game = Hint tavuğu demektir. Fakat bildiğimiz manada değil. İngilizler yeni oluşturdukları ırkın temellerinde çeşitli dövüşçü Hint tavuk ırkları olduğundan öyle isim vermeyi uygun görmüş. Gerçi bu isim eskimiştir.

Indian Game ırkı İngiltere’nin Cornwall yöresinde ortaya çıkmıştır. Bu yüzden günümüzde Indian game değil Cornish adını alırlar. Cornish: Cornwall yöresine ait demektir.

Irkın ilk temelleri

1800’lü yılların ilk yarısında İngiltere’de horoz dövüşü meraklıları kendi özel dövüş horozları (Old English Game) ile Hindistan’dan getirdikleri dövüşçü (Reza Asil ve Malay) ırkları birleştirip çevik, güçlü, dayanıklı dövüş ırkları elde etmeye çalışmışlar. Sonuçta ortaya çıkan tavuklar çok kaslı, yoğun etli özellikte olmuş. Yani tesadüf eseri günümüzün etlik tavuk endüstrisinin temelini atmışlar.

1800’lü yılların ortalarına doğru Cornish ırkı sabit hale gelmiş. Elde edilen tavuklardan birkaçı şu tipler:

Eski Cornish Game tavukları

Üstteki çilliler Jubilee Cornish Game

Beyaz üzerine kahverengi çillilerin (Jubilee Indian Game) hikayesi:

Bir genetik bilimcisi olan Henry Hunt of Gloucestershire Kraliçe Viktoria’nın 60. kraliçelik yıldönümü anısına bu tavuğu türetmiş. Kraliyet ailesinde 60. kral veya kraliçelik yıldönümüne “Diamond Jubilee” deniyormuş.

Sonuç

1800’lü yılların ortasından sonra İngiltere’de horoz dövüşleri yasaklandı. Böylece tüm tavuk meraklıları topyekun yumurta, etlik ve süs tavukçuluğuna yöneldiler. Yeni ırk Cornish (Indiam game) ırkının nesilleri üzerinde dövüşçülük geliştirme araştırmalarını artık bıraktılar. Bu tavuklar ırk özellikleri değişmeden etlik tavuk üreticiliğinde devam ettirildi.

Ve bunların günümüze kadar gelen örnekleri:

Günümüzün Cornish ırkından tavuklar

Günümüzün Cornish ırkından tavuklar

Hem Jubilee Cornish hem esas Cornish günümüze kadar ırk özellikleri değişmeden devam etmiştir.

Cornish Game: Siyaha yakın koyu kızıl kestane renginde olup horozlarda siyah tonlar fazla ağırlıklıdır. Tüyleri koyu yeşil parıldar. Dişilerinde kahverengi tonlar biraz fazladır. Horozlar 3,5 – 5 kilo arasında, tavuklar 2,7 – 4 kilo arasında değişir. Bu ırkın ayrıca beyaz ve beyaz / kırmızı kırçıllı iki çeşidi var.

Jubilee Cornish Game: Daha hafiftir ve daha az etlidir. Rengi genellikle beyaz ve açık buğday rengi üstüne sırtlarda ve kanat uzun tüyleri uçlarında kestane rengi serpintilidir.

Cornish ırkının özellikleri

Köpekler arasında buldog ne ise tavuk ırkları arasında da Cornish odur derler. Cornish’ler çok geniş göğüslü, iri yapılı, ağır, kaslı, sıkı etli olur. Tam tepeden bakarsanız bedenleri kalp şeklindedir. Ön geniş, arkaya doğru ince.. Bu özellik yumurta verimini en aza indirir. Tavuk ve horoz beden şekilleri aynıdır. İbik bezelye ibik.. Gülibik’in küçük şekli (Hint ırklarının tipik ibik modeli). Gaga altı ibikleri Cornish’lerde çok kısa olup dişilerde yok gibidir. Tüyleri sert ve cilde yapışıktır. Böylece olduğundan fazla büyük görünmezler. Agresif karakterde olmalarına rağmen sahiplerine kolay alışırlar. Diğer Hint ırkları gibi bunlar da aşırı geçimsiz hayvanlardır. Yumurta verimleri vasatın altındadır. Kolayca gurk olurlar. Civcivlere çok iyi annelik ederler. Fazla oburdurlar. Ne verseniz yerler. Civcivlerin gelişimi yavaştır.

Cornish yetiştirme ortamı

Yetiştirirken çok hareketli, yabani, ürkek olmalarını sağlamak gereklidir. Yoksa bacak sorunları baş gösterir. İki bacak arası karın bölgesinden göğüse kadar fazla kas olması bacaklar arası mesafeyi arttırır. Yetiştirmede ihmaller ve kusurlar kütürüm kalmalarına sebep olur. İngiltere’de Cornish’ler uzun ömürlü olarak en iyi açıkta yetiştiriliyor. Çevreden yiyecek bulmada ligorinler kadar becerikli olmaları açıkta yetişmede çok az yem verme imkânı sunuyor. Zaten küçük bahçelere hiç uygun değildirler. Fazlaca geniş arazide gezip araştırıp durmaları şart. Ayrıca dar alanlarda horozların dölleme, tavukların döl tutma özellikleri çok büyük bir düşüş gösterir. Kışın aşırı soğuk karasal iklimli yerlere pek uygun değildirler. Çünkü tüylerinin soğuktan koruyucu özelliği pek yoktur.

İsimlendirme

1893 yılında APA (Amerikan kümes hayvanları kurumu)nun kusursuzluk standartları kuralına göre koyu renkli ilk orijinal ırk tescillenip Indian Game olarak kayda geçmiştir. 1898 yılında Beyaz Indian Game çeşidini ayrıca tescil ettiler. 1905 yılında APA isim değişikliği: Cornish Indian Game ve Beyaz Cornish Indian Game… Daha sonra ise ‘game’ kelimesinin horoz dövüşçülüğü ile ilgili olduğunu düşünerek 1910 yılında APA yeniden adlandırma yapmış, Cornish olarak değiştirmiş. Yani hem Indian hem Game kelimeleri ırk adından kaldırılmış. Sınıfını doğulu ırklardan İngiliz ırklarına çevirmişler. Çünkü Indian kelimesi Hindistan ili ilgiliydi. Bu ırk her ne kadar ağırlıklı Hint özellikleri taşısa da İngiltere’de ortaya çıkmış apayrı bir ırktı.

APA tarafından tescil tarihleri: Koyu renkli, siyaha yakın renkte olanı 1893.. Beyaz: 1898.. Beyaz / kırmızı kırçıllı: 1909.. Buff (deve tüyü rengi) 1938.. Siyah: Özelliklerini eksik görüp kabul etmediler.

Tüm çeşitlerinin bamtamları ayrıca var. Bantamların ağırlıkları ortalama olarak tavuklarda 1,5 kilo, horozlarda 2 kilo kadar olur.

Cornish Rock (şimdi bütün dünya bunu yiyor)

1900’lü yılların ilk yarısında Cornish ırkı tavuklardan “daha iyi yemeklik et tavuğu” elde etme çalışmalarına girişilmiş. Diğer tavuk ırklarıyla melezlemelere tabi tutularak hem lezzeti hem et verimi arttırılmaya çalışılmış. Meselâ Sussex ve Dorking ırkları ile çiftleştirerek harika yemeklik hibrit tavuklar elde etmişler. Ama lezzet her şey değildi. Birçok araştırmaların ve denemelerin sonucunda ticari açıdan kısa zamanda büyük kâr sağlamak için Cornish Rock hibritlerinin türetilmesinden başka yol olmadığı anlaşılmış.

Cornish Rock hibritleri

Beyaz Cornish horuzu ile beyaz Plymouth Rock tavuğunun çiftleşmesinden olan tek nesillik hibrittir. Civcivleri hızlı gelişir. Özel şartlarda özel yemlerle 40 günde devleşirler. Sonra acilen kesip marketlere dağıtırlar.

Beyaz Plymouth Rock tavuğu ile beyaz Cornish horuzu

Solda beyaz Plymouth Rock tavuğu, sağda beyaz Cornish horuzu

Günümüzde etlik tavuk endüstrisi bu hibrit civcivlere dayanır. Dünyanın her yerinde marketlerde tavuk eti diye satarlar. Oysa yumurtadan çıkıp 40 günde devleşmiş olan civciv etidir.

Tek nesillik hibrittir. Yani çiftleştirilmezler, çoğaltılmazlar. Kendileri sadece kesip yemek içindir. Bu hibritlerin anaları ve babaları sürekli çok ciddi bakımların yapıldığı tesislerde üretilir. Ve bu ana babalardan sürekli yeni hibrit civcivler elde edilir.

Türkiye’nin bu konuda dışa bağımlılığı

Yurt dışından yabancı firmalar kendi ürettiği beyaz Cornish erkek civcivlerini ve beyaz Plymouth Rock dişi civcivlerini bize satıyor. Türkiye’de onları büyütürler. Birbirleriyle çiftleşmeleri ve yumurtlamaları için gereken en iyi şartları sağlarlar. Yumurtaları alır ve kuluçka makinelerine koyarlar. Makinelerde dünyaya gelen civcivler etlik tavuk üretimi tesislerinde özel şartlarda özel yemlerle 40 günde devleşir. Ve onları kesip marketlere dağıtırlar.

Peki biz beyaz Cornish ve beyaz Plymouth Rock ırklarından tavukların üretimini niçin yapamıyoruz? Çünkü bir yanda beyaz cornish horoz ve tavuklarından lazım ama bize sadece horoz civciv satıyorlar (dişileri eksik). diğer yanda beyaz Plymouth Rock horoz ve tavukları lazım ama bize sadece dişi civcivlerini satıyorlar (erkekleri eksik). Dolayısıyla her iki ırkı ayrı ayrı devam ettirmemiz mümkün değil.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |

'Cornish (Indian Game) ve Cornish Rock' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Muhammet, İstanbul dedi ki:

    Sizin dediğinize bağlarsak biz etlik üretemiyoruz ama lakin Ross 308 Türkiye’de üretilen bir etlik ırktır aklım karıştı.
    ***
    Aviegen adlı büyük bir firmanın Türkiye’de işbirlikçileri varmış. Yani ross o yabancı firmanın, bizim değil. Etlik tavuk sektöründe tamamıyla dışa bağımlıyız. Dışarıdan getirilen hayvanlardan, hangi ırk veya hibrit olursa olsun, son nesil kesimlik civcivlerin bir önceki ana babaları ve onların yumurtalarında son nesil kesimlik civciv üretimi burada yapılıyor diye onlar yerli ırk veya yerli hibrit sayılmaz. Veya bizim üretimimiz de sayılmaz. Belki hibritlerin ana baba asıl ırkları burada üretiliyorsa ya da ross dediğiniz hayvanlar hibrit değil sabit ırk bile olsa bu üretimler Aviegen firmasına aittir. Bize ait değil. Burada onların şubeliğini yapanlar var o kadar. Nasıl ki başka bir ülkenin meşhur bir araba firması Türkiye’de üretim tesisi açıyor, biraz onun gibi.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.