Denizli Tavuk Irkı

Bir tavuk ırkı olarak Denizli tavuk ve horozlarının kendilerine has farkı var. Kolay tanırsınız. Boyun ve kuyruk dimdik yukarı yöneliktir – tavuklarda da horozlarda da aynı diklik. Boyun ve bacaklar uzun. Gözler sürmeli.

Denizli standartları

İlgili derneklerde bu standartların yazılı olması gerekir. Benim bildiklerim aşağıdakiler.

1- Siyah (veya siyahlı) gaga, koyu gri bacaklar, göz çevresinde siyah halka (sürmeli göz). İşte bunun gibi siyah ve siyah tonlarının bedenin çeşitli yerlerinde mutlaka olması gerekli.

2- Kulakçıklar beyaz olmalı. Yumurta rengi de buna bağlı olarak beyaz.

Denizli horozu ve tavuğu

Denizli horozu ve tavuğu

Tüy rengi ne olursa olsun yukarıdaki iki maddede yazdığım özellikler Denizli’lerde mutlaka olması gereken özelliklerdir. Eğer kulakçıklar siyah olursa hemen altındaki kulak altı ibiği beyaz olmalıdır. Kulakçık beyaz ise kulakaltı ibiği beyaz veya kırmızı olabilir. Birinden biri beyaz olmalı. Kulakçık rengi ve kulak altı ibik rengi farklı renkte olması safkan olmadığı anlamına gelmez. Sadece nesli doğru standartlarda devam ettirmek için bunlar damızlık olarak kullanılmamalı. Her şeyiyle bütün özelliklere tam hakim dişiler ve erkekler damızlık seçilmeli. Elbette diğer özelliklere de çok dikkat etmek lazım.

Verim özellikleri

Denizli ırkı tavuklar hem eti hem yumurtası için ve süs tavuğu olması gibi amaçlarla yetiştirilir. Yumurta verimliliği hakkında yılda 70 diyenler var, 140 diyenler var. Tavukların gurk olması zor. Erginleşmesi 8 aydır. Ama yabancı kaynaklar 18 ay diyor. Cinsel olgunluğa gelmeleri ise ortalama 6 ay kadar. Denizli civcivleri çeşitli kaynaklarda anlatıldığına göre yeni tüylere sahip olmadan önce yumurta tüylerini döker ve bir süre tüysüz kalırlarmış. Bu dönemde civciv ölümleri çokmuş.

Horozlarının ötüşü

Her yerde uzun uzun anlatılmış. Bu konuyu geçiyorum. Yalnız şunu söylemeliyim: Denizli horozu tarzında ötüş dünyanın başka yerlerinde birkaç ırkta daha var. Bizim Denizliler kadar iyi ve güzel olmasalar da hemen hemen aynı öterler.

Denizli ırkının ataları

Denizli tavukları yüzyıllar önce birkaç faklı ırkın bir arada beslenmesi sebebiyle zamanla belirli bir ırka dönüşmeleri, değişime uğramalarıyla oluşmuştur. Dünyada eşi benzeri olmayan bir ırktır. Ataları hakkında tarih kaynaklarımızda bilgi bulamıyoruz. Ancak son yıllarda yapılan gen analizlerinde atalarının arasında Hindistan’a ait siyah etli bir ırk (Kadaknath) olduğunu tespit etmişler. Ayrıca İran’a özgü ırkların gen özelliklerine de rastlamışlar. Bu bilgi yabancı kaynaklardan.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.