Dynamic accumulator – Etken stokçu

Dynamic accumulator (etken stokçu) terimiyle ekosistem için ve sürdürülebilir tarım için hangi bitkilerin büyük önem taşıdıklarını ve ne gibi hizmetleri bulunduklarını kast ederler.

Element, mineral stokçu bitkiler (Dynamic accumulator) konusu

Bazı bitkiler bitkilere faydalı elementleri ve mineralleri bünyelerinde hem zengin çeşitlilikte hem fazlasıyla depolarlar. Ve o bitkilerin çürüntüleri mükemmel organik gübre olur. Ayrıca bu özelliğe sahip bitkilerin yemeklik olanları sağlığa çok faydalıdır.

Bazı ağaçlar toprak en üst katmanında pek bulunmayan ama bitkilere gerekli olan bazı elementleri toprağın derinliklerine uzattığı kökleriyle derinlerden bulup alır ve yapraklarında depolarlar. O yapraklar dökülüp toprağa karışınca toprağın verimliliği artar.

Bir bakteri türüyle işbirliği yapıp havadaki azotu toprağa kazandıran baklagiller bu hizmetleriyle “etken stokçu” konusu içine girer. Ki söz konusu terime pek uygun değil.

Kökleri derinlere giden ağaçların yapraklarından olan organik gübrenin farkını, değerini ve önemini de etken stokçu bağlamında ele alanlar var.

Dynamic accumulator (etken stokçu) konusunda bilgilerin çoğu doğruluk taşımaz. Örneğin “filan bitki yapraklarında filan elementi bolca depolama özelliğine sahiptir” demek bu bağlamda kesin doğrudur. Ama bu bitki için “yapraklarında filan element bol bol bulunur” demek her zaman doğru değildir. Zira bitki o elementi kendisi yaratmıyor. Toprakta bulduğu kadarını ya da şartların elverdiği kadarını alır. Bazen pek az alır ve kendi yaşamsal fonksiyonları için zar zor kullanır. Sonuçta yapraklarında depolaması mümkün olmaz. Dolayısıyla iddia böyle durumlarda yalan olur. Bu örnekten anlamamız gerekir ki Dynamic accumulator (etken stokçu) terimi ancak özellik belirtmek için uygundur.

Not: Aşağıda verdiğim 2. kaynak söz konusu terimin hem yanlış hem abartılı kullanımına çok iyi açıklık getirmiş.

kaynaklar

Dynamic accumulator – wikipedia.org
The facts about dynamıc accumulators – permaculturenews.org

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.