Etlingera – Siyam gülü ve meşale zencefili

Zingiberales sınıfından Zingiberaceae (Zencefilgiller) familyasının Etlingera cinsi yüzü aşkın türüyle güney-doğu Asya’nın bitkilerindendir. Çoğunlukla tropikal kuşak içinde bulunurlar.

Cinsin bazı türlerinin çiçekleri bir insan başı kadar büyük olur. Kesme çiçekçiliğe elverişlidir. Çevre yerel halkı bunların çiçek saplarından yemek yapar. Çiçek rengi genelde mercan renginin pembe ve kırmızı tonlarında açıklı koyulu değişir. Beyaz çiçek açan türleri de var.

Etlingera elatior

Etlingera elatior

En tanınmış türü meşale zencefili – Etlingera elatior. Çiçeği tam açıldığında sapıyla birlikte meşaleye benzer. Diğer adları yabani zencefil, porselen zencefili vesaire. Bu arada, bu bitkinin bir zencefil çeşidi olduğunu filan sanmayın. Alakası yoktur. Sadece aynı familyadandırlar. Ama aynı cinsten bile değiller. Boyu 3m – 6m arasında değişir. Çiçekler ayrı olarak kendi sapıyla kökten çıkar ve yükselir. Çiçek sapı yarım metre – bir metre arasında olur.

E. corneri (Siyam gülü)

Etlingera corneri (Siyam gülü) çiçeği

Diğer bir egzotik türü Siyam gülüdür – Etlingera corneri. Çok uzun boyludur. 4m kadar yükselir. Çiçekleri görüntü itibarıyla bildiğimiz kırmızı gül benzeridir. Çiçek sapı kökten çıkar. 75cm kadar uzar.  Bunun çiçekleri yukarıdaki türe göre daha küçüktür (8cmx11cm ebatlarında olur).

Etlingera corneri

Etlingera corneri (Siyam gülü)

Bu iki tür ancak kendi doğal ortamlarının ikliminde yaşayabilirler. Başka türlü sadece aynı ısı, ışık ve nem faktörleri kontrollü olarak sağlanmış, tam donanımlı özel seralarda yetişebilirler. Evde, camekanlı alanlarda veya Alanya’da filan yetiştirmeye hiç heveslenmeyin. Kesinlikle mümkün değil. Yaşatamazsınız bile.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yabani ot-çalı

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.