Etlingera – Siyam gülü ve meşale zencefili

Zingiberaceae (zencefilgiller) familyasının ilginç ve güzel çiçekli türlerinden ikisi meşale zencefili (Etlingera elatior) ve Siyam gülü (Etlingera corneri)

Zingiberales sınıfından Etlingera cinsi yüzü aşkın türüyle güney-doğu Asya’nın bitkilerindendir. Çoğunlukla tropikal kuşak içinde bulunurlar.

Bazı Etlingera türlerinin çiçekleri bir insan başı kadar büyük olur. Kesme çiçekçiliğe elverişlidir. Çevre yerel halkı bunların çiçek saplarından yemek yapar. Çiçek rengi genelde mercan renginin pembe ve kırmızı tonlarında açıklı koyulu değişir. Beyaz çiçeklileri de var.

Etlingera elatior

Etlingera elatior

En tanınmış türü meşale zencefili – Etlingera elatior. Çiçeği tam açıldığında sapıyla birlikte meşaleye benzer. Diğer adları yabani zencefil, porselen zencefili vesaire. Boyu 3m – 6m arasında değişir. Çiçekler ayrı olarak kendi sapıyla kökten çıkar yükselir. Çiçek sapı yarım metre – bir metre arasında olur.

E. corneri (Siyam gülü)

Etlingera corneri (Siyam gülü) çiçeği

Diğer bir egzotik türü Siyam gülüdür – Etlingera corneri. 4m kadar yükselir. Çiçek sapı kökten çıkar. 75cm kadar uzar.  Bunun çiçekleri yukarıdakinden daha küçüktür (8cmx11cm ebatlarında).

Etlingera corneri

Etlingera corneri (Siyam gülü)

Ancak kendi doğal ortamlarının ikliminde yaşayabilirler. Başka türlü sadece aynı ısı, ışık ve nem faktörleri sağlanmış özel seralarda yetiştirilebilirler. Evde, camekanlı alanlarda veya Alanya’da filan yetiştirmeye hiç heveslenmeyin. Kesinlikle mümkün değil.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yabani ot-çalı

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)