Euphorbia tithymaloides

Euphorbiaceae familyasından Euphorbia tithymaloides güzel çiçekleri için yetiştirilen bir türdür. Mercan rengi çiçekleri mini pabuçlara benzer.

Genel bilgiler

Ana vatanı Kuzey Amerika kıtasının güney kesimleri ile Güney Amerika kıtasının Amazon’dan daha kuzey kesimleridir. Tropikal ve subtropikal iklimlerin bitkisidir.

Euphorbia tithymaloides kışın -5C dereceye kadar hafif don olaylarına toprağının kupkuru olması şartıyla dayanabilir. Soğukta toprağı ıslak olursa tüm toprak altı kısmı çürür.  Akdeniz iklimine uygundur ama sadece deniz seviyesindeki yerlerde kışın hayatta kalabilir. Gece ısısı 8C dereceden daha soğuk olan günlerde toprağının ıslak olmaması gerekir. Anavatanında kurak ve sıcak dönemde dinlenir. Yağışlı ve daha az sıcak dönemde gelişim gösterir. Akdeniz ikliminde ise sıcak yaz aylarında ve kış ortasında yılda iki defa gelişimi bırakıp dinlenmeye çekilir. Bulunduğu yerin sıcaklık özelliğine ve sulamaya göre yaz boyu gelişimi aksamadan devam edebilir.

Çiçeklenme zamanı kış sonu ile ilkbahar sonu arası dönemidir. Mart sonu – haziran ortası arası denebilir.

Euphorbia tithymaloides

Uzun süre güneşli ya da en azından yarı gölgeli yer ister. Gölgenin fazla olması durumunda çiçekleri çok az olur.

Bahçede yere dikili olarak yetiştirilen Euphorbia tithymaloides gelişim döneminde sık sık sulanırsa çok fazla dallanıp budaklanır. 2,5 metre kadar uzayabilir ve yan dallarla beraber yarım metreden fazla çevre kaplayabilir. Saksıda pek gürce gelişim gösteremez ve bu daha iyidir.

Saksıda Euphorbia tithymaloides yetiştirilmesi

İçmekânlara pek uygun bir tür olmayan Euphorbia tithymaloides iklimi uygun yerlerde bahçe-balkon bitkisi olarak yetiştirilmesi tavsiye edilir. İç mekanlarda gelişim döneminde sadece açık pencere yanında sağlıklı kalabilir. Kış aylarında neredeyse hiç sulamadan dinlendirilmelidir.

Toprak

Humuslu ve besleyici ama aynı zamanda %40 oranında dişli kum ve ponza taşı gibi inorganik maddeler içeren toprak karışımında yetiştirin. Saksı ise bitkinin büyüklüğüne göre ve köklerinin gelişmişliğine göre ancak köklerinin zor sığacağı kadar büyüklükte olmalı. İki yılda bir çok az farkla biraz büyük saksılara aktarın.

Sulama ve besleme

Sulama ilkbahar sonu – yaz sonu arasında toprak hafiften kurudukça yapılmalı. Serin aylarda toprak adamakıllı kurudukça sulayın. Soğuk aylarda (ocak, şubat) hiç sulamayın. Veya yeri sıcak ise, geceleri ısı 15C derecede aşağı düşmüyorsa toprak adamakıllı kurudukça sulamalısınız. Euphorbia tithymaloides fazla soğukta fazla uzun süre ıslak toprakta beklerse çürüyebilir buna karşı çok dikkatli olun. Toprak karışımını mutlaka çok süzek hazırlayın ve sulamalarda saksıyı su dolu tabakta bekletmeyin.

Gelişim döneminde hafif dozajlı bitki besininden ayda bir verin. Euphorbia cinsinin diğer türleri gibi bor hassasiyeti yoktur.

Dallarının değneklerle desteklenmesi gerekebilir

Uzaması ilerledikçe dallar dik duramayabilir (bu toprağa, sulama sıklığına ve toprağın besleyiciliğinin yetersiz olması durumuna göre değişebilir). O zaman saksıya bir veya iki değnek batırıp dalları bağlayın. İncecik ipler kullanmayın çünkü dallar kesilebilir. İnce şerit biçiminde rafya gibi iplerden kullanın. Dallar zamanla güçlendiğinde destek istemeyeceğinden dolayı ipleri kolay çözülebilecek düğümlerle bağlamalısınız.

Budama

Çiçeksiz kalan dallarını tepe kısımlardan kısaltırsanız yeniden çiçek açmaya girişir. Euphorbia tithymaloides bitkiniz fazlaca dallanıp budaklandığında istediğiniz şekilde dallarda azaltmalar ve kısaltmalar yapabilirsiniz. Soğuk kış günleri dışında yılın her zamanında budanabilir.

Çoğaltılması

Euphorbia tithymaloides genellikle çelikle çoğaltılır. İlkbahar sonunda (mayıs sonu, haziran başı) dallarından 10cm – 15cm kadar çelikler hazırlayın. İki gün açıkta bekletip kesik yerlerin kurumasını sağlayın. Köklendirme toprağı olarak: Eğer ilkbaharda havalar pek ısınmadan önce başlarsanız sadece dişli kum kullanın. Yoksa normal kendi sevdiği toprak karışımı uygundur. Açık havada, az güneşli bir yerde kum veya toprak kurudukça sulayarak bekletin. Ortalama 1 ayda köklenmiş olurlar. Temmuz başına kadar bekleyin ve tek tek 1 su bardağı hacimli küçük saksılara sevdiği özellikli toprağına dikin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)