Eucomis Comosa, saçı güzel ananas çiçeği

Eucomis Comosa ilginç çiçekli, uzun ömürlü, soğanlı, saksıda yetiştirmeye uygun, bahçeye dikilebilir, çiçekleri kesme çiçekçilikte ve buket aranjmanlarında kullanılabilen bir süs bitkisidir.

Asparagaceae (Kuşkonmazgiller) familyasından soğanlı bir bitkidir. Güney Afrika’nın doğusunda yazları yağışlı olan bölgelerde yetişen endemik türlerindendir. Euconomis cinsinden türler hep benzer şekilde çiçeklenir. Çiçekli sapı çiçeklerle bir bütün olarak ananas meyvesini hatırlatır. Bilimsel adı (Eucunomis) güzel saçlı demektir. Çiçek sapının çiçeklerden sonra en tepesindeki yapraklar saça benzetilmiş.

Çiçeklenme zamanı yaz ortası ile sonbahar arasıdır. Kışın yaprakları kurur. Soğanı toprak altında bekler. Çiçeklenme zamanında çiçek sapının üst kısmı çiçek topluluğundan doğayı ağırdır ve kuvvetli rüzgarda kırılabilir ya da yan yatabilir. Bu yüzden bahçelerde rüzgardan korunaklı yerlere dikilmelidir. Çiçekleri solup tohuma dönüştüğünde mini çiçeklerin çanak yaprakları veya tohumu çevreleyen mini yaprakçıklar hoş bir koyu renge döner ve böylece uzun süre güzel görünümünü korur.

Eucomis Comosa

Eucomis Comosa

Kış soğuklarına en fazla -20C dereceye kadar dayanır. Ankara’da ve kış soğukları aynı veya daha hafif geçen yerlerde uzun ömürlü bahçe bitkisi olarak yetiştirilebilir. Deniz etkisinde olan yerlerde kışın korunma istemez. Diğer yerlerde kış aylarında ekili olduğu yer malç ile kapanmalıdır ki kuvvetli don olaylarında soğanı fazla etkilenmesin. Daha soğuk yerlerde saksıda yetiştirip kışın serin bir yerde susuz dinlendirilmelidir. Ya da kışın soğanları söküp kuru torfta veya perlitte serin bir odada bahara kadar saklayın.

Sadece çiçekleri için değil yaprakları için de yetiştirilir. Eucomis comosa ‘sparkling burgundy’ kültivarı mor yapraklıdır.

Soğanlarını bahçeye  dikerken derinlik olarak soğanın en uç kısmı deniz etkisi olan yerlerde 5cm, karasal iklimli yerlerde 10cm toprak altında kalmalı. Eucomis Comosa soğanlarını ortalama 40cm aralıklarla dikin.

İyi bir saksı bitkisidir fakat evde olmaz. Bahçeler ve balkonlar içindir. Uzun süre direkt güneş ister. Dikileceği saksı en az 15cm derin olmalıdır. En sevdiği toprak humuslu doğal topraktır. Her yıl toprağını değiştirmek şartıyla gübre istemez. Hazır poşet toprak köklere sıcağı ileteceğinden dolayı uygun olmaz.

Sulamayı ilkbahardan itibaren bahçeye dikili ise toprak üst yüzeyi iyice kuruduğunda, saksıda ise toprak üst yüzeyi hafiften kurunduğunda yapın. Sonbaharda yapraklarda bozulma ilk gördüğünüzden itibaren artık sulamayın.

Soğanlarını ve hatta henüz soğanlaşmamış yeni dip sürgünlerini ayırmakla Eucomis Comosa kolayca çoğaltılabilir. Çoğaltma işini kış sonunda yapmalısınız.

Eucomis Comosa problemsiz bir bitkidir. Sadece -20C derece ve fazlası ağır don olaylarında korumak gerekir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)