Fakir orkidesi, Schizanthus

Çiçekleri biraz küçüktür ama hem çok güzel hem çok sayıda toplu açar.

Fakir orkidesi

Bu güzel çiçekli bitkiye batılılar poor man’s orchid (fakir orkidesi), butterfly flower (kelebek çiçeği), angel wings (melek kanatları) gibi ilginç isimler vermiş. Resimde gördüğünüz gibi çiçekleri biraz orkide çiçeklerini andırıyor. Kelebeğe de benziyor.

Genel özellikleri

Anavatanı Şili, And dağları. Solanaceae (Patlıcangiller) familyasının Schizanthus cinsinden 12 türü ve onların yanısıra birkaç kültivarı, hibriti türetilmiş olup çeşitliliği arttırma çalışmaları devam ediyor. Fakir orkidesinin başlıca türleri: S. pinnatus, S. tricolor, S. candidus, S. grahamii, S. coccineus..

Kesme çiçekçilikte önemlidir. Cazibesinden dolayı iyi kazanç getirir. Vazo ömrü uzundur. Saksılarda balkon çiçeği olarak yetiştirmek için ise bodur kültivarları tavsiye edilir.

Çiçekleri biraz küçüktür ama hem çok güzel hem çok sayıda toplu açar. Zengin çeşitlilikte renklerde çiçekler açan çeşitleri ilkbahardan sonbahara kadar devamlı çiçek açar. Balkon ve pencere önün saksılarında yarı sarkıcı gelişip devamlı çok sayıda çiçeklenmesiyle aranan bitkilerdendir. Yalnız şiddetli sıcak olan ve devamlı güneşli olan cephelerde iyi bir verim beklemeyin.

Kışın ancak İstanbul’daki gibi hafif ve kısa süreli donlara dayanıklıdır. Biraz daha fazlasını kaldıramaz. S. coccineus türü daha dayanıklıdır. Kışın -23C soğuğa dayanır.

Yetiştirilmesi, bakımı

Mevsimlik (yıllık) ve iki yıllıktır. Yani ilk yıl çiçek açabilecek kadar gelişmezse ölmeyip gelecek yılı bekler. Yazın aşırı sıcak olan şehirlerde sadece sabah güneşi alan yerlere dikilmeli. Sıcak iklimi sevmez.

Fakir orkidesi tohumla çoğaltılır. Tohumların çimlenmesi için serinlik gerekiyor. Sonbaharda veya ilkbahar başında ekip çimlenene kadar güneşin toprağı ısıtamayacağı bir yerde tutun. Tohumları tam gömmemelisiniz. Belli belirsiz toprağa karıştırın. Çimlenme olur olmaz hemen güneşli bir yere alın.

Toprağı süzek ve çok iyi besleyici olmalı. Yazın toprağının nemi biraz azalınca, kışın toprağı tamamen kuruyunca sulayın.

Fideler biraz güçlenince tepelerinden kırpın ki çok dallı olsun. Kırpmaları haziran başına kadar yapabilirsiniz. Daha ilerki zamanlarda yaparsanız gelecek yıla kadar çiçek açmayabilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)