Ficus anastasia

Salon, ofis dekorasyon bitkilerinden Ficus anastasia yaprakları koyu yeşil – sarımsı açık yeşil renkler karışık desenli bir süs ağacıdır. Salonlarda ve ofislerde çok güçü ışıklı ve son derece havadar yerlerde tutmanız gerekir. Aksi takdirde sağlığı bozulacak, yapraklarını dökecektir.

Bu bitki aslında Benjamin ile aynı bitkidir. Sadece onun variegata (yaprakları yeşilli beyazlı) olan güzel bir çeşididir. Yani Ficus benjamina ‘Anastasia’ kültivarıdır demek daha doğru olacak. Fakat bu kültivarda yapraklar beyazlı değil de koyu yeşil – açık yeşil karışık desenli şeklinde olur.

Ficus anastasia

Bakımı ve yetiştirilmesi de Ficus benjamina ile neredeyse tamamıyla aynı olduğundan dolayı aynı bilgileri tekrarlamaya gerek yok. Ama kısaca tekrarlamak gerekirse:

Ficus anastasia hava akımlarına çok ciddi ihtiyacı var. Yoksa yapraklarını döker. Kapalı mekanlarda özellikle örümcek bitler bunlardan eksik olmaz. Sık sı kduş altında yıkayarak zararlarının önüne geçmeniz mümkündür.

Dikkat: Bakımı açısından benjamin ile kayda değer tek fark, bu desenli yapraklı kültivarın daha fazla güçlü ışığa, hatta günde 1-2 saat direkt güneşe ihtiyacı olmasıdır. Bunu sağlarsanız gerektiği gibi güzelce gelişimine devam eder. Işık gücü ve bir parça direkt güneş tüm variegata tip salon-ofis bitkilerinde şarttır.

Toprak olarak 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yapın. Sulamayı toprak kurudukça, bol bol su dökerek yapın. Sonbahar ortasından sonra kış başına kadar dinlendirme dönemi geçirmesini sağlamayı unutmayın.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın: » Benjamin (Ficus benjamina)

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.