Ters Lâle (Fritillaria imperialis)

Türkiye’nin millî çiçeklerindendir. Yurdumuzda ters lalenin diğer yöresel adları: Şemdinli lalesi, Hakkâri lalesi, ağlayan gelin çiçeği, kerbela lalesi, kral lalesi.

Ters lale

Bir çiçek sapı üzerinde yan yana birden fazla sayıda lale çiçeğine benzeyen çiçekler ters şekilde bulunur. Bitkiler aleminin Liliaceae (Zambakgiller) familyasına ait olan ters lalenin ana vatanı Doğu Anadolu’dan İran, Afganistan, Pakistan ve Himalaya eteklerine kadar uzanır. En çok Kürtlerin yaşadığı bölgelerde (Güneydoğu Anadolu, Kuzey Irak ve İran’ın Türkiye sınırına yakın kısmında) görüldüğü için Kürt lâlesi de denebilir. “Fritillaria imperialis” türü bütün dünyada doğal olarak kendiliğinden en çok Türkiye’de özellikle Hakkâri’de yetişir.

Yetiştirilmesi

Soğanları bahçelere ya da büyük toprak saksılara ekilerek yetiştirilir. Ters lâle soğanı kışa doğru soğukta aktifleşir. Türüne göre kış sonundan bahar ortasına kadarki dönemde çiçeklenirler. Erken çiçeklenen çeşitlerinde çiçekler genelde karların arasında açar. Çiçekli bir ters lalenin boyu türüne göre, iklime ve toprak kalitesine göre 30 cm’den 1 metreye kadar değişir.

Ters lale, yaprakları ve çiçekleriGenel özelliği: Kış soğuklarına -30C dereceye kadar rahat dayanır. Ters lale soğanlarıya yetiştirilir. Soğanlarıyla çoğaltılır. Sadece kış ikinci yarısından en geç yaz başına kadar yapraklıdır. Yılda sadece bir defa, kış sonu ile ilkbahar başında çiçek açar. Soğanlarının bakımı aşağıda anlattığım gibi yapılmalı. Aksi takdirde her yıl çiçek açtıramazsınız. Hatta soğanlar güçten düşüp ölebilir.

Güneş ihtiyacı

Ne kadar uzun süre güneş alırsa o kadar iyidir. Ege ve Akdeniz bölgelerimizde ilkbaharda erkenden fazla sıcak görüldüğünden dolayı (ve geceleri de serinlik fazla olmadığından dolayı) sadece öğleye kadar güneş alan duvar diplerinde yetiştirilmeli.

Toprak

Bahçelerde ters lale soğanlarının dikileceği yerin toprağı süzek olmalıdır. Saksıda yetiştirmek için aşağıdaki gibi karışım yapın:
4 ölçü humuslu bahçe toprağı + 2 ölçü eski sığır gübresi + 1 ponza taşı + 1 ölçü perlit veya kum.

Ters lale kolayca çürüyebilme özelliğine sahiptir. Toprak karışımında kesinlikle torf vb poşet toprak kullanmayın. Killi toprak da iyi olmaz. Suyu mükemmel süzdüren, çabuk kuruyan, organik besleyiciliği yüksek toprak kullanılmalıdır (yukardaki tavsiyem besleyici ve sağlıklı bir karışımdır). Toprak önemli derecede kurumadıkça sulamamalısınız.

Soğanların dikilmeleri

Ters lale soğanlarını sadece sonbaharda bulursanız alın dikin. Diğer zamanlarda soğanların içi geçmiş, bayat ve genellikle bozuktur. Alırken sağlıklı mı dikkat edin. Ters lale soğanlarının lale soğanları gibi topraktan sökülüp uzun süre bekletilmeye pek dayanıklılığı yoktur.

Ters lale soğanları

Ters lale soğanları

Soğanların sökülüp başka yerlere ekilmesi için uygun zaman eylül sonundan itibaren, kış soğuklarının dinmesine bir ay kalaya kadardır. Sökülen soğanlar bir aydan fazla açıkta bekletilmemeli.

Soğanların ekilmesi pozisyonu: 20cm kadar derine gömülmelidir. Küçük soğanlar ise 10 – 15cm. derine gömülmeli. Soğanlar yanlamasına dikilse daha iyi olur. Böylece çürüme olmaz. Rahat gelişebilmeleri için soğanları en az 10 cm ara ile dikin. Yeterince geniş olmayan saksılara birden fazla soğan dikmeyin.

Saksıda yetiştirmek için öncelikle, mümkün olduğunca geniş ve derin çömlek (topraktan yapılmış) saksı gerektiğini bilmelisiniz. Zira soğan ve kökleri serinde kalmak zorunda. Ters lale hem çok güneşli yerleri sevdiği hem kökleri soğuk toprak istediği için plastik saksılar iyi değildir. Soğanları dikince saksı kışın dışarıda soğukta tutulmalı.

Ters lale bakımı

Saksıda yetiştiriyorsanız kış boyunca saksılar açık havada, güneşli bir yerde tutulmalı. Üzerine yağmur – kar gelmiyorsa toprak kurumadıkça sulamayın. Kardan, dondan kesinlikle korumamalısınız. Donması sıcak yerde korunmasından daha iyidir. Soğuktan hiçbir zarar görmez.

Çiçeklenirken ve ilkbahar boyunca

Ters lalenin çiçekleri gelişip açmaya başlarken gübre şerbeti vermeniz soğanların gelecek yıl daha iyi çiçek açmalarını sağlar. 25-30 gün sonra yapraklar hâlâ sağlıklı görünüyorsa bir defa daha gübre şerbeti verin. Bundan üç hafta sonra, yapraklar hâlâ sağlıklısa sulamayı bırakın ve daha fazla güneş almasını sağlayın.

Yapraklar kuruyunca ve yaz boyunca

Bahçeye dikili ise sökmeyin. Eğer saksıda yetiştiriyorsanız yapraklar kuruduğunda saksıları yine dışarda açık havada ama tam gölgeli bir yere alın. Toprak her tam kuruma gösterdiğinde (adamakıllı kuruduğunda) sulamalısınız. Yoksa soğanlar kurumaya başlar.

Sonbahar gelince

Sonbaharda ters lale soğanarını sökün. Çürükleri ayıklayın. Sağlıklı soğanların büyükleri çiçek açacak olgunluktadır. Küçükleri sonraki yıl çiçek açacaktır. Buna göre ayrı yerlere dikmelisiniz. Yukarda soğanların dikilmesi kısmında anlattığım gibi.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Ters Lâle (Fritillaria imperialis)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Baran, Ankara dedi ki:

  2-3 yıl önce bir yakınımdan ters lale soğanı aldım ve bahçeme diktim. Yalnız, diktiğimden beri hiç çiçek açmadı. Yeşil kısmı çok güzel görünüyor ancak çiçek açmıyor. Bahçemin yarı güneşli ve tam güneşli yerlerinde olmak üzere 3-4 tane ters lale mevcut ve hepsinde durum aynı. Sorun neden kaynaklanıyor? Bu arada şunu da belirteyim: Soğanları aldığım yakınımınkiler de artık açmıyor.
  ***
  Soğanları beslenemeyip çiçek açacak kadar gelişemiyorlardır. Bakımını ben anlattığım gibi yapmalısınız. Soğanlar derinde olmak zorunda bu da önemli.

 2. Semih, Sakarya dedi ki:

  Ben ekmek istiyorum. Sizce iklim uygun mudur? Sakarya veya İstanbul için bahçe var. Duvar diplerine ekmek istiyorum. Tohum olarak mı daha iyi olur yoksa soğan hali mi?
  ***
  Bu şekilde sorular sorduğunuza göre ters lale hakkında hiçbir şeyi bilmiyorsunuz. Yetiştirilmesi, bakımı hakkında yazdığım bilgileri okuyun.

 3. Metin Yılmaz dedi ki:

  Sakarya’da 10 dönüm kadar alanda üretim yapmak istiyorum. Soğanların sökümü, saklanması ve dikimi ile ilgili ve ters lalenin tüketimi, pazarlanması ile ilgili sizden net bilgi alabilirsem ya da tavsiye edebileceğiniz kaynak olursa çok sevinirim.
  ***
  Hakkari’de geniş topraklarda ters lale üretimi yapılıyor. Buna bağlı olarak üniversite çalışmaları ve destekleri var. O bilgilere ulaşmalısınız.

 4. Cem, Ankara dedi ki:

  Bu çok güzel bir çiçek. Ben çok sevdim.

 5. Sebahat, Afyonkarahisar dedi ki:

  Eşim İstanbul Mısırçarşısı çiçekçilerinden ters lale soğanı getirdi. Ekmek için bu ayların uygun olduğunu yukarıdaki yazınızdan biliyorum. Yalnız toprak saksım yok. Ekeceğim plastik saksı çapı çok büyük olan bir saksı. Ona ekip balkonda bırakmayı düşünüyorum. Balkonum kış günleri de çok güzel güneş alıyor. İklim itibarıyla yaz sıcakları burada çok aşırı hissedilmiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Saksı çok büyükse olur. Sizin oranının iklimi de müsait.

 6. Barış, Ankara dedi ki:

  Bu çiçeği dalından kestiğiniz zaman uzun süre kesilen yerden su akar. Bizim büyüklerimiz bu çiçeğin ismini Ağlayan Gelin diye öğretmişti.
  ***
  Bence de uygun bir isim. Ters lale hiç uymamış.

 7. Saide E. -İstanbul dedi ki:

  Ben de lale soğanı aldım fakat bakımının bu kadar özen gerektirdiğini bilmiyordum. Soğanının ne kadar süredir toprak dışında olduğunuda bilmiyorum. Şubat ayındayız bundan sonra ne yapmalıyım?
  ***
  Soğanı hemen dikin daima dışarda açık havada tutun. Ters lale almışsanız bu sayfayı okuyun. Lale almışsanız şu sayfayı okuyun: https://azbitki.com/lale-tulipa

 8. Kardelen K. -Osmaniye dedi ki:

  Ters laleyi hiç duymadan ve görmeden bir seyhat esnasinda gördüm ve dikkatimi çekti. Hakikaten harika bir çicek. Daha sonra adının Terslale olduğunu öğrendim. Soğanını nasıl temin edeceğimi bilmiyorum. Bana yardımcı olur musunuz?
  ***
  Artık bunun soğanını dikme zamanı geçti. Hiç aramayın. Sonbahar ve kış aylarında soğanlarından bulup dikmelisiniz. Soğanlar ne zaman elinize geçerse zamanı olmasa bile hemen dikmelisiniz. Açıkta bekletmeye uygun değildir.

 9. Ayşe, İstanbul dedi ki:

  Ekim ayında 5 adet ters lale ektim. Şubat ayında ilk sürgünü verdi. Şimdi üç tanesinde çift sürgün, iki tanesinde tek sürgün var. Hiç sulamayarak çiçeklerinin açmasını bekliyorum.
  ***
  Toprak kupkuru olup uzun süre kuru alırsa öleceklerdir. Hiç sulamamak yanlış.

 10. Sebahat, Afyonkarahisar dedi ki:

  Size daha önce yazdığım büyük saksılara ektiğim ters lale soğanlarım havaların çok soğuk olması ve donların uzun sürmesi nedeniyle çürümüşler. Bir tanesi sağlam kalmış. Üzüldüğümü gören eşim aynı yerden tekrar almış. Bugün ektim. Soğanlar filizlenmeye başlamışlardı. Toprağın fazla derinine ekmedim. Satıcı olur demiş. Ne dersiniz? Ektim ama tereddütteyim.
  ***
  Önce şunu söylemeliyim: Ters lale soğuktan dondan asla bozulmaz. Eğer çok küçük plastik saksılara dikmişseniz belki.. Ama bahçede veya toprak saksıda iseler şiddetli don olaylarında zarar görmezler. Hakkaride yüksek dağlarda donmuyorlarsa başka yerlerde de donmazlar. Ya aldığınız soğanlar hastalıklıydı ya da siz yanlış bir şey yaptınız.. Bu mevsimde diktikleriniz ne olur bilmem. Neredeyse bir yıl geçmiş. Cücükler bozulmuş, kurumuş olabilirler. Soğanlar yapraklansa bile çiçek açacaklarını sanmıyorum. Şimdi bekleyin bakalım sonuç ne olur.

 11. Sebahat, Afyonkarahisar dedi ki:

  Daha önce saksıda çürüyen ters lale soğanlarımın yerine mart ayı sonunda ekmiş olduğum sekiz adet soğanımın beşinde çiçek tomurcukları var. Sevincimi paylaşmak istedim. Daha önceki soğanların çürümesine sebep benim saksı tabağını altından almamam olmuş. Tekrar aynı saksıya ektiğimde eşim gördü. Biriken kar suları toptağı çamur etmiş. Tabağı alınca sorun kalmadı. Şimdi çiçeklerinin rengini merak ediyorum.

 12. Şule, Şırnak dedi ki:

  Arkadaşım üç gün önce kuzey ıraktan çiçek açmış bir ters lale getirdi. Büyük ve geniş bir saksıya diktim. Çiçekleri ilk geldiği güne göre biraz soldu. Serin bir yerde tutmaya çalışıyorum. Seneye de açmasını istiyorum. Ne yapmalıyım? Bana tavsiyeleriniz nelerdir?
  ***
  Her yıl çiçek açtırmak kolay değil. Yazdığım bakım bilgilerini dikkatle okuyup gereğini yapın.

 13. Murat, Çanakkale dedi ki:

  Ters lalenin toplu olarak üretimini yapmak istiyorum. Kaz dağlarında üretimi uygun olur mu?
  ***
  Her yerde olabilir. Yeter ki doğasına uygun hareket edin. Yazı içinde gereken bilgiler var.

 14. Meryem, Almanya dedi ki:

  Ben üç gün önce ters lale soğanı aldım. bu ayda dikebilirim degil mi? Almanya soğuk bir ülke olmak üzere cok da yağmurludur. Nasıl yapmam gerekir yukarıdaki yazıları okudum. Gerçekten de çok emek isteyen bir çiçekmis. Alırken hiç aklıma gelmedi. Ama şunu da unutmamalıyız her güzelliğin bir zor kısmı vardır. O da çiçeklerin güzeli. Zor olacaktır.
  ***
  Evet hemen dikmelisiniz. Bahçeye dikerseniz toprak süzek ise yağmur sorun değil.

 15. Ramazan G. -Düzce dedi ki:

  Şırnaktan ters lale tohumları elime geçti. Ne zaman ve nasıl ekmek gerekir?
  ***
  Hemen ekin. Yukarda anlattığım gibi ekeceksiniz.

 16. İsimsiz dedi ki:

  Terslale soğanını nasıl elde edebiliriz?
  ***
  Şimdi tam çiçeklenme zamanı. Bu zamana kadar ekilmemiş soğanların içleri kurumuştur. Bulsanız da almayın. Sonbahar aylarında aramalısınız.

 17. Mahsun dedi ki:

  Ben ters lale etmiştim. Büyüdüu ama çiçek açmadı. Şimdi sarardı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Normaldir. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun. Bu konuda gereken açıklamalar var.

 18. Selim Akdede dedi ki:

  Ters lale soğanlarını ekim ayına kadar nasıl saklayabilirim? Ankara’da toprak saksıda yetiştirebilir miyim?
  ***
  Yukarda nasıl anlatmışsam o şekilde yetiştirebilirsiniz. Soğanlar kesinlikle sökülmeyecek saklanmayacak. Daima toprak altında kalacaklar. Sadece her sonbaharda söküp yeniden dikeceksiniz.

 19. Sabri, Mardin dedi ki:

  Merhaba hocam bütün forum sitelerini gezdim dolaştım en kapsamlı detaylı bilgiyi burda gördüm. Emeğinize sağlık öncelikle. 7 tane ters lale soğanı satın aldım. Bunlardan 6sını bahçede, bir tanesini saksıya ektim. Ters laleler sudan hoşlanmıyor diye biliyorum. Bu soğanları ektim. Önümüz kış. Yarın öbür gün her gün yağmur yağacak. Soğanlar ıslanacak. Hali ile soğanların ıslanıp çürümemesi için ne yapmam lazım?
  ***
  Kendi çevrenizdeki topraktan kullanın. Hazır poşet toprak kullanmayın. Soğanlar 20 – 30cm derine gömülmüş olmalı. Bunlara dikkat ederseniz hiçbir şey olmaz. Avrupa’da çok güzel işlenmiş, bolca humuslandırılmış, süzekliği de mükemmel topraklarda ters laleler çürüyor ve sanılıyor ki özelliği öyledir. Hayır. Çürümeleri doğasına uygun olmayan topraklardan kaynaklanır.

 20. Sabri dedi ki:

  Peki hocam ters laleler çiçeklendiği zaman hangi marka gübre vermeliyiz? Ya da çiçekleme döneminde yanmış hayvan gübresi tavsiye ediyor musunuz?
  ***
  Kış sonuna doğru, çiçeklenme başlamadan önce, yapraklar toprak dışında biraz gelişmiş olduğunda toprağa bol bol koyun gübresi karıştırmanızı tavsiye ederim.

 21. Sabri, Mardin dedi ki:

  Soğanları toprağa koyalı 20 gün oldu. Hala filizlenmediler. Bugün bir soğanı topraktan çıkarıp baktım. Hiçbir gelişme yok. Sizce bu normal mi? Kaç günde çıkıyor acaba?
  ***
  Böyle ters lale yetiştirilmez. Soğanları ekin ve unutun. Kış sonunda çıkarlar. Her gün başında beklemek, söküp söküp kontrol etmek yanlış, gereksiz ve büyük zararlı şeyler.

 22. Hasan dedi ki:

  Bunun pazarı yurt dışında. esin likle çok yaygındır. İsteyen pazarlamasını da yapabilir. 15 yuroya kadar alışı var.

 23. Cemal Yıldız dedi ki:

  İzmir’de ters lale yetiştirebilir miyim? Bu mevsim (Şubat ayı ortası) ekim yapmak için uygun mu?
  ***
  İzmir için çok geç ama 4 hafta kadar hava şartları şimdiki gibi fazlaca serin geçerse olabilir. Zaten elinizde soğan varsa hemen toprağa ekip sulamanız şart. Bekletilmeye hiç gelmezler.

 24. Mehmet, İstanbul dedi ki:

  Birkaç defa alıp diktiğim ters lale soğanlarım ilk sene dışında çiçeklenmediler. Sonbaharda söküp tekrar dikeceğim zaman çiçek verenler bile çürüme noktasında. Acaba yazın çürüme ihtimali var mıdır?
  ***
  Yukarıda bu konuda bildiklerimi yazmıştım. Ve nasıl tedbir alabilirsiniz gibi bilgiler. Bunlardan başka denecek şey yok zaten. Ters lale soğanlarının çiçek açma olgunluğuna gelebilmeleri için bakımını dört dörtlük iyi yapmanız lazım.

 25. Metin, İstanbul dedi ki:

  Evin önüne duvarla bitişik altı beton 25cm genişliğinde 30cm derinliğindeki çiçekliğe ters lale soğanı diktim. Kışın iyi ama yazın çok güneşte kalıyor. Soğanlarının sıcaktan yazın kuruma ve bozulma ihtimali var mıdır?
  ***
  O çiçeklik doğal arazi toprağı ile doldurulmuşsa bir şey olmaz. Hazır poşet topraklardan kullanmışsanız her şey olabilir. Boşaltın ve doğal arazi toprağı ile doldurun.

 26. Süleyman, Malatya dedi ki:

  Ağlayangelin çiçeği kışın soğuğu seven, dağların kuzeye bakan ve yaz aylarında da dik güneş almayan kesimlerinde bir veya birkaç dönümlük alanlarda tabii olarak yetişir. Kış aylarında kesinlikle dışarıda bahçede veya saksıda balkonda bırakılmalı, dona maruz kalması sağlanmalıdır. Saksısının biraz geniş olması gerekir. Yoksa çiçeklenme olmaz ve dengesiz büyür çiçek açmaz. Tabii olarak yetişiği alanlarda genellkle tepenin üst kısımlarından dökülen veya bir kayalıkta ise rüzgarla savrulan çok ince ve kaliteli bir toprakta yetişmektedir. Rüzgar almayan korunaklı alanlarda birbuçuk metreye kadar uzayabilir. Tohumdan da üretilebilir ancak yeterli olgunluğa erişmeleri 5-6 sene sürebilir. Çok güzel, egzotik ve gizemli bir çiçektir. Ayrıca sarmısak gibi kokması da çok hoşuma gider.

 27. Metin, İstanbul dedi ki:

  Çam toprağı ve kum karışımı..
  ***
  Çam çürüntüsü bilmiyorum ama bence uygun değil. Her türlü toprak elementlerini ve minerallerini içeren doğal arazi toprağı daha iyidir. İri taneli kum ile karışım yapın. Bolca solucan gübresi de eklerseniz daha iyi olur.

 28. Ayşe, Konya dedi ki:

  Ters lale soğanı aldım. Aralık ayındayız ekebilir miyim?
  ***
  Evet acele edin. Daha fazla gecikmeyin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)