Toprak düzenleyiciler ve Topraksız tarım

Burada toprak düzenleyici maddelerin hangi tür toprak için neler olduğu ve topraksız tarım maddeleri hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz.

Tarımda topraksız tarıma geçilmesi ekonomi, para, kâr açısından iyi gibi görünse de sadece üreticilere kâr sağlamak açısından iyidir. İnsan sağlığı açısından hiçbir iyi yönü yoktur. Toprak düzenleyicilere ise pek güvenilmez. En doğalını seçmelisiniz. Her maddenin her toprağa aynı faydayı sağlamyacağını bilmelisiniz. Aşağıda kısaca bilgi vermeye çalıştım.

Topraksız tarım

Topraksız tarımda kullanılan maddeler ponza taşı, perlit, vermikülit, zeolit, fırınlanmış kil, kaya yünü vs.

Sebzelerin doğal toprakta doğal gübrelerle yetiştirilmesinde ürünlerin vitamin, besleyicilik, insan sağlığına yüksek faydalılık açısından özellikleri mükemmeldir. Topraksız tarımda aynı güzellik aynı sağlığa fayda asla söz konusu olamaz.

Kendi ihtiyacı için sebze yetiştirenlere topraksız tarıma özenmelerini hiç tavsiye etmem. Hem masrafı çok hem zahmeti çok. Üstelik hiç sağlıklı değil.

Süs bitkileri yetiştirme hobisine sahip olanlara da yine topraksız tarım meselelerinden uzak durmalarını tavsiye ederim.  Sadece toprak karışımlarında ponza taşının olmazsa olmaz gerekli olduğunu bilin. En iyi topraksa doğal humuslu gerçek topraktır. Humussuz topraklar için leonardit kullanabilirsiniz. Killi topraklara dere kumu ve ponza.. Diğer maddelerden uzak durun.

Toprak düzenleyiciler

Volkanik kayaların toprakları iyileştirmesine gelince içlerinden sadece ponza taşı killi arazilerde fayda sağlar. Hiçbir yan etisi, hiçbir zararlılığı olmaz (ponza taşının yanısıra kum da kullanılabilir). Diğerlerinin çeşitli amaçlarla toprak iyileştirmede kullanılmalarında hayır yok. Zamanla toprağın yapısını bozarlar. Bunlardan zeolit, perlit ve vermikülit en bilinenleri.

Toprak düzenlemede ponza taşından sonra en iyi madde leonardittir. Topraklara hem humusluluk özelliği hem süzeklik kazandırır. Bu bir volkanik kaya değildir. Linyit kömürü türevlerindendir.

Toprak düzenleyiciler toprağın yapısına göre değişir.

Bir toprak düzenleyicisi madde her toprağa aynı faydayı sağlamaz hatta bütün dengeleri bozarak toprağı daha kötü edebilir. Toprağını analiz ettiremeyenlere ben burada çok kısa özetle şunları söyleyebilirim:

Killi ve kıraç topraklarda

1- Kırmızı, koyu sarı, kahverengi, yeşilimsi killi topraklara ponza taşı, derekumu ve leonardit karıştırmak iyi olur. Koyu renkli killi topraklar orta ve doğu Karadeniz bölgemizde asitli olur. En altta yazdığım uygulamayı da yapmalısınız.

2- Kıraç topraklara ve beyaz killi topraklara bol bol bitkisel çürüntüler (kompost) katmak en başta gereken madde. Sonra kum ve leonardit katmak da çok iyi olur. Kum kıraç toprağın özelliğine göre gerekmez ama ağır killi topraklara gerekir.

Kumlu topraklarda

Fazlaca kumlu topraklara veya kum arazilere kırmızı killi toprak ile bitkisel çürüntüler katılmalı. Her ikisinden eşit oranlarda ve bolca. Ayrıca aşağıda asitli topraklara tavsiye ettiğimi de aynen yapmalısınız çünkü fazla kumlu topraklarda bitkilerin kalsiyumsuz kalma riski çok büyük.

Asitli topraklarda

Aşırı asitli topraklarda birçok türden bitkiler kalsiyum eksikliği problemine maruz kalır. En iyi toprak düzenleyicisi toz halinde olmayan tarım kirecidir. Bu madde aslında kalker ve dolomit taşları kırpıntılarıdır (hatta kendiniz de yapabilirsiniz -en küçük kırpıntılar kırık pirinç, en büyük kırpıntılar fındık kadar olmalı, böyle irili ufaklı şekilde yapın). Metrekareye iki avuç yeter. Kalker ve dolomit taşlarının kırpıntıları toz tarım kirecinden daha iyidir. Toz tarım kirecini yağmur kolayca toprağın derinliklerine sürükler toprak yine ağır asitli kalır. Kırpıntılar ise kolay kolay erimez yıllarca faydası devam eder. Eriyip erimediklerini arasıra kontrol etmelisiniz. Erimiş gitmişlerse yenilemelisiniz.

Eğer asitli toprak killi ise ve humuslu değilse tarım kirecinin yanısıra leonardit de katarsanız verimliliği çok artar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)