Grevillea ‘Canberra Gem’

Proteaceae familyasında Grevillea cinsinin pekçok türleri, melez / hibtir ve kültivarları var. Bunların anavatanı Avustralya, Yeni Gine ve cıvarlarıdır.

Grevillea 'Canberra Gem' çalı tipi süs bitkisi

Özellikleri

Grevillea ‘Canberra Gem’ kültivarı iki metreye kadar uzayan bir süs çalısıdır. Çam gibi iğne yapraklı, kırmızı çiçekli, çalı formunda gelişen bir bitkidir. Bütün yıl yeşil yapraklıdır. Bahçelerin sınırlarında çit gibi kullanmaya uygundur.

Çiçek açması

Hava şartlarının gidişatına göre kış ortasından sonra veya ilkbahar başında çiçek açar. Çiçek açması sıcak iklimde yaza kadardır. Fakat iklime, coğrafyaya ve aldığı güneşe göre çiçek açması sonbahara kadar devam eder. Hem iğne yapraklı hem çiçekli olan çalıları sevenler için nadir türlerdendir.

Grevillea 'Canberra Gem'

Grevillea ‘Canberra Gem’

Kış soğuklarına -10C dereceye kadar dayanır.

Yetiştirme, bakım

Asitli ve nötr toprakları sever. Nötr üstü, alkalinli (pH 7.5 yukarısı) topraklar bu bitkiye pek uygun değildir. Fidanlarını iyi güneş alan yerlere dikmelisiniz. Ama aslında hafif gölgeli, ağaçlar arası yerlerde de olur. Ağır killi topraklarda kök çürümesinden ölme riski yüksek olduğu için böyle yerlerde önce bir çukur açarak içini uygun toprak ile doldurun. Sonra fidanınızı dikin ve sulayın.

Susuzluğa çok iyi dayansa da yaz aylarında susuz bırakmayın. Grevillea’lar gübre istemeyen ilginç bitkilerdir. Gübre verirseniz büyük çapta zarar görür ve üç yılda zor sağlığı yerine gelir. Fakat eğer toprak çok güçsüz ise gübrelemeyi fidanın yarım metre uzağından tüm çevreyi çapalayarak az miktar gübreyi toprağa serpin ve sulayın.

Grevillea ‘Canberra Gem’ fidan üretimi

Yaz başında gelişimini yeni tamamlamış (yarı olgun) genç dallarından çelikle çoğaltılır. Ayrıntılar ve detaylı talimatlar için ⇒ yarı olgun dal çeliği sayfasına bakın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:

'Grevillea ‘Canberra Gem’' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mehmet S. -Adana dedi ki:

  Grevillanın tohumunu çiçeğinde mi? Çiçegin neresinde? Nasıl alabiliriz?
  ***
  Çiçek açan bitkilerde tohum elbette çiçeğin olduğu yerde, çiçek solduktan sonra gelişir. Ama bu bitkinin tohum verdiğini hiç görmedim. Hibrit bitkiler genelde tohum vermez. Bu da sanıyorum kısır hibritlerden olsa gerek. Bahçemde birkaç yıl üst üste hep çiçeklendi ama bir türlü tohum oluşmadı.

 2. Alp, Bodrum dedi ki:

  Bu bitkiden çelik yapmak istiyorum ama biraz daha açık anlatabilirseniz sevinirim. Bitki yetiştiriciliği konusunda acemiyim. Yaz başında gelişimini yeni tamamlamış genç dallarından çelikle çoğaltılır benim için maalesef çok belirsiz kaldı.
  ***
  Şöyle ki dallardan yeni filizlenip gelişen yan dallar vardır. İlkbaharda çıkan o filizler yaz başına kadar yeterince olgunlaşmış olur. İşte onları kesip alacaksınız. Bodrum’da mayıs ortasına kadar erkenden olgunlaşacaklardır sanıyorum. Ama rasgele topraklarda kesin çürürler. Şu sayfadaki gibi köklendirme toprağı kullanmak şart: Köklendirme ve tohum çimlendirme toprağı hazırlama

 3. Şadiye M. -İzmir dedi ki:

  Nasıl toprakta köklenmesi lazımdır?
  ***
  Lütfen ilgili sayfaya bakın: Köklendirme toprağı


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.