Grevillea ‘Canberra Gem’

Çam gibi iğne yapraklı, kırmızı çiçekli, çalı formunda gelişen bir bitkidir.

Proteaceae familyasında Grevillea cinsinin pekçok türleri, melez / hibtir ve kültivarları var. Bunların anavatanı Avustralya, Yeni Gine ve cıvarlarıdır.

Grevillae çiçeğinin yakından görünümü

Grevillea ‘Canberra Gem’ kültivarı iki metreye kadar yükselebilen bir süs çalısıdır. Bütün yıl yeşil yapraklıdır. Bahçelerin sınırlarında çit gibi kullanılabilir. Kış soğuklarına -10C dereceye kadar dayanır. Hava şartlarının gidişatına göre kış ortasından sonra veya ilkbahar başında çiçeklenir. Çiçeklenmesi yaza kadar devam eder. İklime, coğrafyaya ve aldığı güneşe göre çiçek açması sonbahara kadar devam edebilir. Hem iğne yapraklı hem çiçekli olan çalıları sevenlerin bulabileceği nadir türlerdendir.

Grevillea 'Canberra Gem'

Grevillea ‘Canberra Gem’

Asitli ve nötr toprakları sever. Nötr üstü, alkalinli (pH 7.5 yukarısı) topraklar bu bitkiye pek uygun değildir. İyi güneş alan yerlere dikilmelidir. Hafif gölgeli ağaçlar arası yerlerde de olur. Ağır killi topraklarda kök çürümesinden ölme riski yüksek olduğu için böyle yerlerde tercih edilmemeli ya da eğimli zeminlere dikilmesi gerekir.

Susuzluğa çok iyi dayansa da yaz aylarında susuz bırakılmaması tavsiye edilir. Grevillea’lar gübre istemeyen ilginç bitkilerdir. Gübre verirseniz büyük çapta zarar görür ve üç yılda zor toparlanır.

Çoğaltılması: Yaz başında gelişimini yeni tamamlamış genç dallarından çelikle çoğaltılır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)