Hindiler ve kuluçkaya yatmaları

Hindiler doğal hayatlarında 10 – 14 yumurta yumurtladıktan sonra, genelde nisan ayının ortalarında kuluçkaya yatarlar. Kuluçka süresi tam 4 haftadır (28 gün). Fakat insanların beslediği hindiler pek gurk olmaz gurk ve bahar boyunca yumurtlamaya devam ederler. Bazı hindiler yaz aylarında da yumurtlamaya azalarak da olsa devam ederler. Sonbaharda daha da azalarak sona erer.

Hindiler hakkında.. Gurk olma, kuluçkaya yapma ve civciv çıkarma konusu

Anavatanı Kuzey Amerika kıtası ormanlarında yabani bir hindi civcivleriyle

Hindi yumurtaları döllü olmalıdır

Yani yumurtaları kuluçka için kullanacaksanız, döllü değillerse o yumurtalardan civciv çıkmaz. Bunun için erkek hindi olması ve dişi hindi ile çiftleşmesi gerekiyor. Etlik geniş göğüslü beyaz hindiler üretim çiftliklerinde suni döllemeye tabi tutulur. Klasik hindilerde buna gerek yok. Doğal çiftleşme ile döl aktarımı mümkündür. Dişi hindiniz varsa, erkek hindiyi baharda alırsanız, hemen o günlerde yumurtlanan yumurtalar döllü olmaz. Çiftleşmeden en az bir hafta sonra yumurtlanan yumurtalar döllü olur (10 günde kesindir). Buna dikkat edin.

Gurk olmalarında yaş önemli midir?

Hindi civcivleri genellikle baharda ve yaz başında hayata gelir. 10 ay sonra tekrar ilkbahar geldiğinde ya da kış sonunda artık yetişkindirler ve yumurtamaya başlarlar. 10-20 arası yumurtladıktan sonra gurk olurlar. Aşağıdaki şartlar uygun değilse yumurtadan kesilmez ve gurk da olmazlar.

Hindinizin kuluçkaya yatmasını nasıl sağlarsınız?

Bazen sahipleri hiç özen göstermese de hindiler kuluçkaya yatar. Ama kesin değildir. Bunu garantiye almanın dört yolu:

1- Kış boyunca ve yumurtlama döneminde zengin çeşitlilikte yiyecekler yemeliler. Hayvansal ve bitkisel proteinleri bolca almaları önemlidir. ⇒ Tavuklara neler yedirmeli konulu sayfadaki ile aynı.

2- Hindinizin kuluçkaya yatması için kış ve bahar ayları boyunca doğal ortamda olduğu gibi gün ışığının durumuna göre yaşamasını, günlük uyku süresinin güneşin durumuna göre olmasını sağlamalısınız (örneğin özgür yaşayan güvercinler ve serçeler bu aylarda sabah saat kaçta güne başlıyor, akşam saat kaçta uykuya çekiliyor, o saatlere göre). Kuluçkaya yatmak için içgüdülerinin harekete geçmesinde gün içindeki doğal gün ışığı süresinin büyük etkisi vardır. Dolayısıyla kümesin günün ağarmaya başlamasıyla aydınlanmaya başlaması, güneşin batmasıyla derece derece karanlığa girmesi doğal hayattaki gibi olmalıdır.

3- İlkbaharda yeni bir yumurtlama dönemine girmiş bir hindi yumurtladığı yumurtaların follukta mevcut olduğunu ve zamanla biriktiğini görmeli. Yeni yumurtaları alıp güvenli bir yerde saklayacaksanız follukta en az iki tane yapay yumurta olmalıdır.

4- Hindinin ortak paylaşımlı değil sadece kendisine ait bir folluğu olmalı. Folluk hindinin güvenli hissedebileceği ve ayrıca pek fazla aydınlık olmayan, hem ayakaltı olmayan, gözden uzak bir köşede olmalıdır. Hindiler tavuklardan daha endişeli, daha ürkek, daha hassas hayvanlardır.

Yukarıda dört madde halinde anlatmaya çalıştığım şartlar hindinizin kuluçkaya yatması için temel faktörlerdir. Kuluçkaya yatmış hindi rahatsız edilmemeli, yemi-suyu 1m gibi biraz uzağında bulundurulmalıdır.

Son haftada gurk hindinin kuluçka altlığına yeşil temiz otlar ve saman karışımı koymanız yumurta kabuklarının nemlenmesi ve civcivlerin çıkım problemi yaşamaması için gereklidir.

Kuluçka makinesinde hindi yumurtaları

Bu konuda ne nasıl yapılır aynen tavuklarda olduğu gibidir. Yani yumurtaların toplanması, saklama koşulları, hindi yumurtaları için makinede ısı ve nem ayarları için ayı şekilde hareket edebilirsiniz. Sadece son haftada nem arttırımının az farkla biraz daha yüksek tutulması iyi olur. Bu konulardaki sayfalar için bakınız: ⇒ Kuluçka makinası kullanım konuları

Hindi civcivlerini bekleyen tehlike

Ana hindi bir şeyden ürkse dikkatsiz davranır ve ağır cüssesiyle civcivlerinin üstüne basarak ölmelerine sebep olur. Bu üzücü ölümlere birçok hindi yetiştiricisi şahit olmuştur. Belki ürkmeyeceği güvenli bir ortamda söz konusu tehlikeyi en aza indirebilirsiniz. Hindiniz insanlara alışık değilse civcivler büyüyene kadar çok dikkat etmelisiniz. Eşe dosta göstermekten kaçınmalısınız. Çevresinde kedi köpek gibi hayvanlar olmamalıdır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |

'Hindiler ve kuluçkaya yatmaları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Melih A. -İzmir dedi ki:

  Açık arazide hindi besliyorum. Gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Hindi yavruları gün gün çıkıyor. Son yumurtaya kadar yatıyor. Bu esnada çıkım gününü takip etmek ve çıkan yavruları yuvada ezilmesin diye almak uygun oluyor. Son çıkımdan sonra yavrular hindiye geri verilebilir. Bizim hindi kuluckayı kümesten uzağa yapmıştı. Yavruların birkaçını kümes yanında bulduk. Bir hindi en az üç hindi ile çiftleşebiliyor. Üçten fazla da olabilir. Bizdeki adet o olduğu için söylüyorum. Eş seçimi yok. Verdiğiniz bilgiler örtüşüyor. Teşekkürler.
  ***
  Ben de size değerli katkınız için teşekkür ederim.

 2. Erdoğan D. -Urfa dedi ki:

  Hindim 14e yakın yumurta yaptı. Sonra hepsini kırıp yedi. Sonra yaptıklarını da kırmaya devam ediyor. Ne yapmak gerekiyor?
  ***
  Bu alışkanlıktan vazgeçirmek çok zor. Alçıdan, taştan yumurtaları hem follukta hem en çok gezindiği yerlerde bulundurun. Onları gagalayıp durur. Sonuç alamaz ve yumurtaları kırmaya çalışmaktan vazgeçer. Bu arada yeni yumurtladıklarını o kırmadan hemen alabilirseniz iyi olur. Bir veya birkaç haftada vazgeçecektir. Ama sahte yumurtaları folluktan eksik etmeyin bir daha.

 3. Uşak dedi ki:

  Benim iki tane dişi hindim var. Birisi gurka yattı. İkincisi de yatarsa aynı kümeste olur mu acaba?
  ***
  Olabilir herhalde. Olursa deneyin.

 4. Krmn.7042 dedi ki:

  Hindimiz 23 yumurta yaptı halen gurk olmadı. Gurk olması için yapabileceğimiz bir şey var mı?
  ***
  Yukarıdaki bilgileri okuyun. Yapabileceğiniz şeyler bahsettiğim şartları uygun hale getirmek.

 5. İsimsiz dedi ki:

  Hindim 16 yumurta yaptı. Bir gün yumurtlayıp bir gün yapmadı. Şu an gurk. O yumurtalar bozulmamışlar mıdır altına koysam?
  ***
  Saklama koşullarına bağlı. Bir de 32 gün çok uzun süre. Siz en iyisi şu sayfayı okuyun: Kuluçka için yumurtaların seçimi, biriktirilmesi, saklanması

 6. Mustafa, Bingöl dedi ki:

  Hindilerimi yumurta döneminde başka yerlere gidip yumurta yapmaya başladılar. 6 dişi hindimden iki tanesini buldum. Fakat diğerlerini bulamadım. Bulmak için ne yapmalıyım? Günün hangi saatlerinde yumurtaların üzerinden kalkarlar? Büyüdükleri yere geri dönerler mi?
  ***
  Bu konuda hindilerin değil tavukların davranışlarını biliyorum. Kırsal kesimlerde, köylerde serbest yetiştirilen tavuklar eğer doğal arazilerde yumurta biriktirirlerse aniden eve uğramaz olurlar. Üç hafta sonra civcivleri peşinde eve dönerler. Üç hafta boyunca uzakta olup sonra evin yolunu bulmaları, ait oldukları yere geri dönmeleri çok ilginç ve güzel bir şey. Kuluçkada yatan tavuklar günlük kısacık gezintilerini genellikle sabahın biraz geç saatlerinde, bazen öğle vaktine yakın zamanda yaparlar. Hindilerde de bu yazdıklarım geçerli midir bilmiyorum. Ama büyük bir ihtimalle aynı olsa gerek.

 7. Burdur, Aysel dedi ki:

  Hindi gurk oldu yattı. 4 gün oldu ama birden yumurtaları ağzına alıp dışarıya atıp kırıyor. Çok üzgünüm. Ne yapmam lazım?
  ***
  Hiç duymadığım bilmediğim bir şey. Kendi haline bırakın.

 8. Fatih, Manisa dedi ki:

  Hindim gurk oldu. Kuluçkaya yatıyordu. altında 23 adet yumurta var. Bugün 29. gün fakat hiç burunlama falan yok. hindi 1 haftadır sık sık kalkıyor. Çıkmama gibi bir ihtimal var mıdır? Işık ile yumurtalara baktığımda olgunlaşmış görünüyor.
  ***
  Bilemiyorum. Bir gün daha bekleyin. Başka yapılacak bir şey yok.

 9. Yasin A. -Sivas dedi ki:

  Hindi peşpeşe iki kere kuluçkaya yatar mı?
  ***
  Bildiğim kadarıyla hayır.

 10. Mehmet Can dedi ki:

  Bizim 2 tane dişi hindimiz yumurtalarını kalkmıyorlar yem yedikten sonra birbirinin yumurtalarını üzerine oturuyorlar. Sıkıntı olur mu?
  ***
  Aynı follukta iki hindi. Sıkıntı olur mu, herhalde olur. Yumurtalar mutlaka kırılır. Bunlar zaten sakar hayvanlar.

 11. Enver, Batman dedi ki:

  Benim hindim ikinci kez yumurtlamaya başladı. 30’a yakın yaptı ve yapmakta yumurtalar döllü. Yumurtalar döllü olması için hindiler kaç yumurtadan sonra tekrar çiftleşmeli. Bir de hindiler senede ikinci kez kuluçkaya oturur mu?
  ***
  Bu sorularınızın cevaplarını bilmiyorum.

 12. Ayşenur, Aksaray dedi ki:

  Benim hindim 21 yumurta yaptı. Kuluçkaya yattı. Hiç civciv çıkarmadı. Yumurtalar kokuyor, patlıyor. İkinci kez tavuk yumurtasıyla yattı. Yine aynı oldu. Bu sorunun çözümü ne olabilir? Çok üzgünüm.
  ***
  Benim bildiğim ve gördüğüm kadarıyla kuluçkadan sonra patlayan yumurtalar kuluçka öncesinde bayatlamış yumurtalardır. Mesela o 21 yumurtanın birikmesi herhalde en azından 35 günde olmuştur. Siz en son yumurtlanmış, en fazla 12 günlük yumurtaları kullanacaktınız. Bu durumda sayı belki 5, belki 6 olur ama sağlamlıkları ve canlılıkları kesindir. Ayrıca yumurtalar kuluçka öncesinde sıcak yerde değil, buzdolabında da değil, serin bir yerde saklanmalıdır. Bir dahaki sefere çok taze ve döllü olduğundan kesin emin olduğunuz yumurtalardan kullanın.

 13. Ayvaz T. -Sivas dedi ki:

  3 haftadır yumurtaya yatan hindi kalktı yatmıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Maalesef bilmiyorum.

 14. Elif A. -Edirne dedi ki:

  Benim geçen yıl seyyar satıcıdan aldığım hindi yavrularım vardı. Bana herkes bunları kısırlaştırarak satıyorlar boşuna baskıya yatırma dediler ben kimseyi dinlemedim kendim tecrübe etmek istedim sonunda tek dişi hindim çiftleşmeden iki hafta sonra yumurtlamaya başladı. 23 yumurtadan sonra yattı. İnsanlar hâlâ aynı şekilde boşuna yatırma o yumurtalar boş demeye devam ettiler. On gün sonra yumurtaları kontrol ettim 23 yumurtadan bir kaza sonucu 15 tane kalmıştı ve hepsi doluydu. Hepsi aynı günde çıkmadı ama biri yumurtadan çıkamadı öldü, kalan yavruların hepsi çıktı yedisi sağlamdı diğerleri kalça çıkığı sebebiyle maalesef telef oldu. Yavruları kendim büyüttüm. Sanırım bu sebeple hindi tekrar yumurtlamaya başladı ve maalesef erkek hindileri kesmistik tekrar yatmaz diye. Çünkü herkes böyle söylüyordu. Yumurtalar boş olduğu için hindiyi yatırmadım. Şimdi hindim tekrar yerlerde sürünmeye başladı çiftleşmek istiyor. Yani bir yılda üçüncü yatışı olacak. Bunu anlamak istedim çünkü bu konularda herkese kulak vermektense kendi deneyimleriniz olsun. Ben ilk defa hindi işine girdim ve yıllardır bu işin içinde olanların verdiği hiçbir tavsiye tutmadı. Bunun sebebi sanırım biraz da fesatlık.
  ***
  Niçin herkes size fesatlık yapmayı düşünsün ki? Başka sebepler vardır. Çevrenizdeki hindi yetiştiricileri sizi yıldırmaya çalışıyorsa bu fesatlıktan ziyade rekabetten korkmaktan kaynaklanan bir yalancılıktır. Diğerleri size yanlış bilgi veriyorsa o ise cahillikten ve yanılgıdan kaynaklanır. Mesela beyaz hindilerin normal çiftleşmelerden sonraki yumurtaları dölsüz olur. Sebep çiftleşmelerde erkek hindiden dişi hindiye döl aktarımının gerçekleşememesi. Bünyeleri buna elverişli değil. Bu yüzden onları kısırlaştırılmış zannediyorlar. Kısır değiller. Bunların çoğaltılması için bazı aletlerle erkek hindiden döl alınır ve dişi hindiye aktarılır. Ve bu sayede yumurtalar döllü olur. Kısır olsalardı yapay dölleme asla işe yaramazdı. İşte bu tip yanılgılarla tüm ticari değer taşıyan hindilerin kısır olduklarına hükmeden insanlar olabilir. Siz işinize bakın. Bir kurbağa hikayesi var. Kurbağalar duvara tırmanma yarışı yapıyormuş. Taraftarları onlara sesleniyormuş. Dikkat et, ayağını oraya koyma oraya değil şuraya tutun vesaire tezahüratlar, heyecanlı bağrış çağrışlar.. Ama biri hariç tümü tek tek tepeye ulaşamadan düşmüş. Yarışmayı kazanan kurbağa ise meğer sağırmış. Hiçbir tavsiyeyi işitmediği için başarılı olmuş. Kısaca siz kendi sevginize ve emeğinize güvenin. Bilgileri herkesten değil, en ciddi kaynaklardan edinmeye çalışın.

 15. Hakkı K. -Kocaeli dedi ki:

  Merhaba 45 30 35 günlük hindi yavrusu aldım. Bunlara mısır, buğday, arpa vermemde bir sakınca olur mu?
  ***
  Sakınca yok ama gıdasız kalabilirler. Şurayı mutlaka okuyun: Tavuklara ve civcivlere neler yedirmeli?

 16. M. Yıldırım, İzmir dedi ki:

  Ben ziraat odasından 2 dişi 1 erkek hindi aldım. Amacım bunları çoğaltmak. Fakat çevremden bazı insanlar ziraatten alınan hindilerin kuluçkaya yatmadığını yatsa bile civciv çıkarmadığını söylüyor. Bu söylediklerinim doğruluk payı var mıdır acaba?
  ***
  Yanlış bir söylenti. Bu tip söylentiler yanlış anlamalardan ve bazı şartlara bağlı olan meseleleri tümden genel gibi algılamaktan kaynaklanır. Mesela etlik amaçlı beyaz hindilerin normal çiftleşmelerden sonraki yumurtaları dölsüz olur. Sebep çiftleşmelerde erkek hindiden dişi hindiye döl aktarımının gerçekleşememesi. Bünyeleri buna elverişli değil. Bu yüzden onları kısırlaştırılmış zannediyorlar. Kısır değiller. Bunların çoğaltılması için bazı aletlerle erkek hindiden döl alınır ve dişi hindiye aktarılır. Ve bu sayede yumurtalar döllü olur. Kuluçkada o yumurtalardan civciv çıkar. Kısır olsalardı yapay dölleme asla işe yaramazdı. İşte bu tip yanılgılarla tüm ticari amaçla seri üretimleri yapılan hindilerin kısır olduklarına hükmeden insanlar var. Kuluçkaya yatmamaları da kendi hatalarından kaynaklanır. Tabiatları ürkek olan hindiler her ortamda her şartta kuluçkaya yatmıyor. O yöndeki içgüdüleri her şartta aktifleşmez. Yazı içinde anlattığım gibi.

 17. Ayşe, İstanbul dedi ki:

  Hindimden zor zar iki üç yavru alıyorum. Çok özenle büyütmeye çalışıyorum ama mutlaka bir veya iki üç ay sonra mutlaka birer birer ölüyorlar. Senelerdir böyle. Nerede yanlış yapıyorum acaba?
  ***
  Ana hindilerin kazayla civcivlerin üzerine basıp öldürmesi çok yaygın bir şeydir. Sebebin bu olmadığından eminseniz o halde gıdasız kalıyorlar demektir. Civcivlerin sağlıklı gelişmeleri için daha yumurta içinde iken tüm gıdalarını tam almaları gerekiyor. Yani ana hindi ilkbaharda yumurtlamaya başlamadan önce çok iyi bir besleme rejimi uygulamanız lazım. Böylece yumurtalardan çıkan civcivler son derece güçlü bünyeye sahip olarak olurlar. Daha sonra yine çeşitli yiyecekler vermeniz lazım. Tekdüze yemlerle beslemek yanlış. Şurayı okuyun: Tavuk yemleri, tavuklara ve civcivlere uygun yiyecekler

 18. Enver, Batman dedi ki:

  Hindiler bir kez çiftleştikten sonra erkek hindi olmadan bütün yumurtaları döllü olur mu?
  ***
  Bilmiyorum.

 19. Ercan dedi ki:

  Merhaba, hindiler çiftlesip yumurtalar döllü olduktan sonra, bazı hindilerde yumurtlama dönemi bir aya yakın sürüyor. Peki yumurtlama dönemi için de tekrar çiftleşmeye gerek var mı?
  ***
  Döllü yumurta için bir defa çiftleşmelerinin hiçbir garantisi yok. Sürekli olmalıdır. Ama amacınız yumurtalardan civciv çıkarmak değilse yani yumurtaları kuluçka için değil yemek için istiyorsanız hiç gerek yok.

 20. Ali dedi ki:

  Hindim 8 gündür kuluçkaya yatmış. Kaç günde damar tutar?
  ***
  Bunu bilmiyorum.

 21. Ahmet dedi ki:

  Mısırga yumurtayı bitirdikten sonra boş yatarsa gurk oldu demek mi?
  ***
  Sürekli follukta oturuyor ise evet gurk olmuştur. Genelde yanına kimsenin yaklaşmasını istemez, saldırganca bir tutum sergiler. Elinizi uzatsanız gagalar.

 22. Mümin, Bursa dedi ki:

  Bir dişi bir erkek geçen yıldan yetişen iki hindim var. Birkaç kez çiftleşme hareketlerine şahit oldum. Tam bir çiftleşme maalesef olmadı. Yirmi civarında yumurta birikti. Dişi gurk gibi yatıyor ancak bir süre sonra kalkıp geziyor. Hindinin tam gurk olmasını hızlandırmak için yapılacak özel bir şey var mıdır ve sizce yumurtalar döllü müdür?
  ***
  Her iki sorunuzun cevabını da bilmiyorum.

 23. İsimsiz dedi ki:

  Hindi gurka kaç yumurtayla yatarsa daha iyi ve verimli sonuç alabilirim?
  ***
  Altına rahatça sığacağı kadar sayıda olmalı. Hindinin cüssesi ve folluğun özelliği çok şeyi değiştirir.

 24. İsimsiz dedi ki:

  Hindi kuluçkaya yatalı 10 gün oldu bende yumurtalar sağlam mı diye salladım ve hepsinden ses geliyor sanki bozuk gibi eğer civciv oluşmuşsa ölmüş müdür?
  ***
  Sallamanız yüzünden kesin ölmüşlerdir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.