Hindilerin kuluçkaya yatmaları

Hindiler doğal hayatlarında 10 – 14 yumurta yumurtladıktan sonra, genelde nisan ayının ortalarında kuluçkaya yatarlar. Kuluçka süresi tam 4 haftadır (28 gün).

Hindinizin kuluçkaya yatmasını nasıl sağlarsınız?

Bazen sahipleri hiç özen göstermese de hindiler kuluçkaya yatar. Ama kesin değildir. Bunu garantiye almanın üç yolu:

1- Hindinizin kuluçkaya yatması için kış sonundan yaza kadar doğal ortamda olduğu gibi gün ışığının durumuna göre yaşamasını, günlük uyku süresinin güneşin durumuna göre olmasını sağlamalısınız. Kuluçkaya yatmak için içgüdülerinin harekete geçmesinde gün içindeki doğal gün ışığı süresinin büyük etkisi vardır. Dolayısıyla kümesin günün ağarmaya başlamasıyla aydınlanmaya başlaması, güneşin batmasıyla derece derece karanlığa girmesi doğal hayattaki gibi olmalıdır.

2- İlkbaharda yeni bir yumurtlama dönemine girmiş bir hindi yumurtladığı yumurtaların follukta mevcut olduğunu ve zamanla biriktiğini görmeli.

3- Hindinin sadece kendisine ait bir folluğu olmalı. Folluk hindinin güvenli hissedebileceği ve ayrıca pek aydınlık olmayan, hem ayakaltı olmayan, gözden uzak bir köşede olmalıdır. Hindiler tavuklardan daha ürkek, daha hassas hayvanlardır.

Yukarıda üç madde halinde anlatmaya çalıştığım şartlar hindinizin kuluçkaya yatması için temel faktörlerdir. Kuluçkaya yatmış hindi rahatsız edilmemeli, yemi-suyu uzağında bulundurulmalıdır.

Hindilerin kulaçkaya yatmaları için nelere dikkat etmeliyiz?

Anavatanı Amerika ormanlarında yabani bir hindi civcivleriyle..

Hindi civcivlerini bekleyen tehlike

Ana hindi bir şeyden ürkse dikkatsiz davranır ve ağır cüssesiyle civcivlerinin üstüne basarak ölmelerine sebep olur. Bu üzücü ölümlere birçok hindi yetiştiricisi şahit olmuştur. Belki ürkmeyeceği güvenli bir ortamda söz konusu tehlikeyi en aza indirebilirsiniz. Hindiniz insanlara alışık değilse civcivler büyüyene kadar çok dikkat etmelisiniz. Eşe dosta göstermekten kaçınmalısınız. Çevresinde kedi köpek gibi hayvanlar olmamalıdır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)