Horoz ve gerekliliği

Tavuk türünden olan kuşların erkeklerine horoz denir. Genellikle tavuklardan beşte bir kadar oranda daha iri ve daha ağır olurlar. Horozların tüyleri parlak ve canlı tonlarda renktedir.

Beyaz bir horoz

Beyaz bir Ligorin horozu

Horoz çok iyi aile babasıdır. Yiyecek bulsa got-got sesleri çıkararak ailesini çağırır. Kendinden çok ailesine yedirir. Yiyecekleri parçalayarak ve çevreye saçarak tavukların ve civcivlerin daha kolay yemelerine yardımcı olur.

Horozlarda renk ve güzellik farklılığı

Tavuk ırklarının birçoğunda tavukların tüyleri sade ve gösterişsiz, horozların tüyleri ise birden fazla farklı renkli olup renkler çarpıcı güzellikte ve pırıl pırıl parlaktır. Vahşi orman tavuklarında hep böyledir. Sebebi muhtemelen horozun haremini koruması amaçlıdır. Düşman saldırısında tavuklar kaçıp gizlenirken horoz kaçmaz. Tüylerini kabartarak düşmanın karşısında dikilir. Çarpıcı renkleriyle bütün dikkatleri üzerine çeker. Gerekirse canını feda eder. Güzelliğin bir başka sebebi dişilerin dikkatini çekmektir. Çiftleşmeden önce tüylerini açarak, kabartarak daha da güzel görünmeye çalışırlar. Horozlar bunu kanadını yana sarkıtıp çiftleşmek istediği tavuğun çevresinde bir iki tur dönerek yapar.

Horozlar niçin öter?

Horozların sadece sabahları ötmesi gerektiğine inananlar var. Bu yanlıştır. Günün her saatinde öterler.

Benim horozum çok sık ötüyor diyorsanız bunun mutlaka geçerli bir sebebi vardır. Anormal bir durum yoktur. Aşağıda birkaç sebep yazdım.

— Sabah güneş doğduktan itibaren birkaç saat içinde tavuklar yumurtlamakla meşgul olup pek ortada görünmezler. Horoz grup toplansın diye öter. Tavuklara mesaj göndererek yerini bildirir. Bu sebeple ve hem çevre denetimini yerine getirdiği için horozların ötmesi sabahın geç saatlerinde azalır ama gün boyunca devam eder. Sabah güneş doğmadan çok önce, imsak vaktiyle beraber horozlar ötmeye başlar.

— Erkek kediler sahiplendiği bölgeye özel kokusunu serper ki diğer hayvanlar bilsin. Horozlar da kendi bölgelerinde aynı işi ses ile yaparlar. Onun için sadece sabahları değil, sık sık öterler.
— Horozlar melek görünce öter diyenler var.
— Bir horoz başka bir horozun ötmesini işitince öter. Sebep birbirlerine meydan okumaktır. Gel kozlarımızı paylaşalım, burası benim bölgem demek istiyor.
— Horozun ötmesi aynı zamanda uzaktaki tavuklara varlığını ilan etmektir. Buraya gelin ben sizi korurum, size yiyecek bulurum anlamında.
— Ötmeleri dişilere etkinliğini ispat içindir.
— Tehlike sezince de öterler.

Kırmızı horoz

Kırmızı bir horoz

Horoz olmadan tavuklar yumurtlar mı?

Uzun süre tavuklarla uğraşan insanlar horoz olmadan da tavukların yumurtladığını bilir. Yani kesinlikle gerekli değil. Horozun tavuklarla birlikte beslenmesi yumurtaların döllü olması için, bu ise eğer o yumurtalardan civciv elde edilecekse gereklidir. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda döllü yumurtaların kimyasının farklı olduğu ve bunları yemenin insan sağlığına daha fayda olduğu anlaşılmış.

Horozun varlığı sadece döllü yumurta için değil tavukların korunması için de işe yarar. Bazı horozlar tavuklarını köpeklerden bile daha iyi korurlar.

Kaç tavuğa kaç horoz?

Beş tavuk için bir horoz fazlasıyla yeterlidir. Fazlası tavukların sağlığını bozar. Hiçbir şekilde gerekliliği yok. Fazla sayıda horoz beslemek boşa masraf ve zarar demektir. Bu konu şurada da açıklanmıştı: ⇒ Doğal yoldan tavuk-civciv üretimi

Tavukların horoz beğenmemesi, kabul etmemesi

En çok Hint tavuklarında görülen bir problemdir. Bunlar kendi ırkının en iyi örneği olan horozları hem görünümüyle, hem sesiyle hem de hareketleriyle zar zor seçerek beğenir. Yoksa yanlarına yaklaştırmazlar. Diğer ırklarda ise tavukların horoz beğenmemesi genellikle tavukların yaralanmalarıyla sonuçlanır. Çünkü horozlar zor kullanır ve tırnakları tavuk sırtını kesik yaralar. Tavukların sırtları yara bere içinde kalır. Bu problem için özel yapılmış tavuk yelekleri satılır. Yelek kullanmazsanız yaralı tavuğu diğerlerinden bir süre ayrı tutmalısınız. Yoksa diğer tavuklar yarayı gagalayıp yemeye çalışırlar. Öyle olmasa bile yaralar iyileşmez. Enfeksiyon kapan yaralar yüzünden tavuk acı çekerek ölür.

Cüsse uyumu

Horoz tavuktan en fazla dörtte bir oranında büyük olmalıdır (daha sağlıklısı beşte bir kadar büyük olmasıdır). Aynı ırktan tavuk ve horozlarda bu kadar farklılık doğadandır. Eşit olmaları veya horozun çok az farkla biraz küçük olması da uygundur. Ama horoz fazla küçük olursa tavuğa döl aktarımı mümkün olmaz ve yumurtalar dölsüz yumurtlanır.

İnsanlara saldıran horozlar

Sadece insanlara değil kendi tavuklarından civcivlerinden başka her canlıyı tehdit unsuru gören ve saldıran horozlar çoktur. Bunu ailesini korumak için yaparlar. Aslında bu davranış gayet doğaldır. Tavuk ırklarından pek azı evcilleşebilir. Tavuk türü evcilleşmeyen ama yiyecek menfaati sebebiyle sahiplerine alışan kuşlardır. Gerçek evcilleşme köpeklerde olduğu gibi hayvanın sahipleri olan insanları kendi sürüsünden sanmalarıdır. Bu davranış tavuk ırklarından Hint-Asil ırkında ve etlik amaçlı türetilmiş bazı ırklarda az da olsa görülebiliyor.

Saldırgan horozunuz varsa şöyle ehlileştirebilirsiniz: Her saldırdığında yakalayıp kucağınıza alın. Bir elinizle gagasını tutarak çevrede dört-beş dakika gezdirin. Zamanla size saldırmaktan vazgeçecektir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:

'Horoz ve gerekliliği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ulaş, Mersin dedi ki:

  20 gün önce aldığım horoz tavuklarla çiftleşmiyor. Yemek yerken onlarla kavga ediyor.
  ***
  Anlaşılan orayı henüz kendi bölgesi gibi benimseyememiş ve sahiplenmemiş. Kendisini ait olmadığı bir yerde çaresiz hissediyor. O şartlar içinde hayatta kalma derdinde. Bu yüzden tavukları hayatta kalma mücadelesinde rakip gibi görüyor. Alışmada bu kadar geç kalmasının sebebi tavukların fazla baskın karakterli olup horoza istenmeyen yabancı muamelesi yapmayı inatla sürdürüyor olmaları olabilir. Ya da eski yerinde çevresinde çok yakınında hiç insan yoktu. Şimdi yakınında insanlar olması orayı benimseyebilmesini zorlaştırır. Ama zamanla alışacaktır.

 2. Eren dedi ki:

  Yedi tane tavuk ve bir horozum var. Hepsi birlikte büyüdü. Fakat tavukların nerdeyse hepsi horoza saldırıyor. Horoz ötmüyor ve tavuklarla çiftleşmiyor. Sorunu nedir?
  ***
  Belki horoz değil tavuktur. Belki tavuklara hiç doğal/güvenilir görünmeyen bir özelliği vardır. Bilemem.

 3. Mustafa dedi ki:

  16 tane tavuğum var ve 1 tane de horozum var. Bu horoz tavukların döllü yumurtlamasında yeterli olur mu acaba
  ***
  Pek sanmıyorum.

 4. Ayhan, Uşak dedi ki:

  8 tavuk bir saldırgan horozum var. Tavukların başı kel, sırtları ise iyice açılmaya başladı. Sebebi nedir? Çözümü var mı?
  ***
  Eğer kötü bakımla ilgili değilse horozun anormal davranışları yüzündendir. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlar arasında da psikolojik bozukluklar, delilik, anormallik olabiliyor. Siz o horozu yok edin.

 5. Özgür, Sakarya dedi ki:

  … horozları ise ayrı yerde daha doğal besleyip köy tavuğu olarak satmak istiyorum. Sadece horozlardan oluşan bir kümes mümkün mü?
  ***
  Hayır böyle bir şey hiçbir açıdan doğru olmaz. Birbirlerini öldürürler. Kanayan yaralardan dolayı ise birbirlerini yemeye alışırlar. Sadece boşa masraf yapar ve ciddi zararlara uğrarsınız.

 6. Yasemin, Mersin dedi ki:

  Bahçemize hobi amaçlı birkaç yerde tavuklar ve horozlar aldık. Bir ay oldu. Ama şimdi beraber alınan 1 horoz 2 tavuk diğerlerine sürekli saldırıyorlar. Özellikle horoz. Sebebi nedir?
  ***
  Irklarla ilgili bir durum. Bazı ırklar bölge sahiplenmede ve üstünlük taslamada fazla baskındır. Amacınız hobi ise sayıyı az tutun. Salgırgan ve düzen bozucuları kesip yemelisiniz.

 7. İhatay dedi ki:

  Hint horozum tavuklarla eşleşiyor ama tavuğun üstüne çıkıyor ama eşlemiyor geri iniyor. Neden?
  ***
  Bazen oyun gibi yapar. Herhalde sabahtan akşama kadar her an saniye saniye gözlemlemiyorsunuzdur. Genelde en çok sabahın erken saatlerinde mutlaka olması gerektiği gibi olur. Siz görmemişsiniz henüz.

 8. Murat, Konya dedi ki:

  12 haftalık ataks tavuk aldım. Bir tane de horoz var. Horoz 1 yasında. Horoz tavuklardan büyük olduğu için onlara zarar verebilir mi? Horozu geri vermem gerekir mi?
  ***
  Bilmiyorum ama zaten horoza gerek yok.

 9. Hülya, İstanbul dedi ki:

  2 tavuğumuz ve 1 horozumuz var. Horozumuz 9 aylık. Acaba cinsel gelişimini tamamlamış mıdır?
  ***
  Evet tamamlamıştır. Diğer sorunuz için ilgili sayfaya bakın: Tavukların gurk olmaları, kuluçkaya yatmaları

 10. Alizade, Baku dedi ki:

  Horoz nasıl saldırgan hale getirile bilir? Beyaz ligorin horozum var. Saldırgan olması için yapılması gereken nedir? Bahçeye yabancıların girmesini istemedigim için saldırgan olmasını istiyorum.
  ***
  Bunun hiçbir yolu yok. Boşa çare aramayın. Salgırgan olmaları doğuştan gelen bir özellik. Şimdiye kadar saldırganlık göstermediyse yine aynen devam eder.

 11. Metin, Ankara dedi ki:

  Pazardan 5 tane Ataks tavuk aldım. Aynı kafesten farklı yerden 1 tane horoz aldım ve kümese hepsini koydum. Horoz biraz genç. Fakat tavuklar horozu dövmeye başladılar. Ne yapmalıyım?
  ***
  Sayfasına bakın: Tavukların yeni arkadaşlarını kabullenmemeleri

 12. Ali H. -Bolu dedi ki:

  Horoz kaç aylık olunca eşleşebilir?
  ***
  Genel bir ölçüsü yok. Tavuk ırklarına göre çok şey fark ediyor. Irktan ırka değişir. 5 aylık ile 8 aylık arasında.

 13. Suskun, Şanlıurfa dedi ki:

  Yeni bir horoz aldım. Tavukla gayet iyi anlaşıyor fakat ötmüyor. Ne zaman öter?
  ***
  Yerini benimsemesine ve sahiplenmesine göre 15 gün kadar gecikebilir.

 14. Gaziantep dedi ki:

  … Horozlar sabah 03:15.saatinde tam saydım 17 kez öttü. … …
  ***
  Her kimseniz sorunuzdan hiçbir şey anlamadım. Çünkü hiç noktasız karman çorman kelimeleri sıralamışsınız. Genelde soruları düzeltiyorum. Sizinkini hiç anlamadığım için düzeltemedim ve çoğu yerini sildim. Galiba niçin sabah olunca değil de o saatte ötmeye başladıklarını merak etmişsiniz. Horozlar genellikle imsak vaktinden itibaren ötmeye başlarlar. Çizgi filmlerde ve hikayelerde olduğu gibi güneş doğarken değil.

 15. Ayşe dedi ki:

  Horozum 3 aylık. ayakta durmakta zorluk çekiyor. Biraz yürüdükten sonra olduğu yere çöküyor fazla ayakta kalamiyor. Kursağınin bir tarafi daha şiş. Bunlarin yaninda öksürüğü ve hapşırıgi var. Bacaklari normalden biraz daha kalin normal mi bilmiyorum.
  ***
  Etlik ırklarda yanlış bakım yüzünden böyle olur. Etlik civciv yemi kullanmak zararları daha da arttırır. Çözümü yok. Civcivken özel bakım gerekiyordu. Şu sayfadaki gibi: Hibrit etlik civciv nasıl sağlıklı normal tavuk olur

 16. Öznur dedi ki:

  15 tavuğumu 10 metre kare etfafı çevrili bir bahçede bakıyorum tüyleri yolluk çok bakımsız görünüyorlar horoz gayet bakımlı ne yapsam düzelmediler acaba sebebi ne?
  ***
  Sebep besleyemiyorsunuz. Gıdasız kalıyorlar. Tekdüze yemlerle olmaz. Horozlar yumurtlamadığı için zengin gıdalara ihtiyacı yok. Şurayı okuyun: Tavuklara ve civcivlere neler yedirmeli?

 17. Yılmaz, Muğla dedi ki:

  Ölen brahma horozumun yerine yenisini getirdim. Aldığım arkadaş çok iyi iş yaptığını söyledi. Ama 3 aydır tavuklara bindiğini görmedim. Tavuklar şu an tüyde. Ondan olabilir mi?
  ***
  Bu geçici süre içinde değil, üç aydır diyorsunuz. Bana hiç normal gelmedi. Siz onun gerçekten horoz olduğundan emin misiniz? Şu sayfayı bir okuyun: https://azbitki.com/tavuk-horoz-gibi-otuyor-horoz-yumurtluyor

 18. Miraç, Malatya dedi ki:

  14 tavuğumuz var popo kısımları 1 aydır tüy yok ve kanıyor tavuklar birbirlerine ara sıra saldorıyor acaba horoz yok diye mi?
  ***
  Hayır horozla ilgisi yok. Yanlış bakım, yanlış besleme sonucunda fena halde gıdasız kalıyorlar demektir. Ayrıca gece uyudukları yeri en geç her 3 ayda bir dezenfekte etmek zorundasınız.

 19. Sedat, İzmir dedi ki:

  Merhaba. 15 ay önce kümes yaptım. Komşumuz bir playmouth erişkin horoz verdi. 6 ay önce kendi yumurtalarımizdan civciv çıkarttık. 7-8 tane yeni horoz oldu. Önceki gün sabah gittiğimde eski horoz kan revan içinde idi. Yeni horozlardan biri epey hırpalamıstı. Büyük horozu dışarı serbest bıraktım. İki gündür korkudan kümese gidemedi ve köpeklerin kulübesinde yatıyor. Gündüz bahçede hepsi gezerken kavga yok. Ancak ilk horoz kümes civarına gidemiyor. Öneriniz olur mu?
  ***
  O halde bırakın köpeklerin yanında uyusun. Başka yapacak bir şey yok. Veya kesip yersiniz. Ya da genç horozlardan zararlı olanı kesin. Zaten fazla sayıda horoz bir arada tavuklar için zararlı olur.

 20. Aziz, Mardin dedi ki:

  2-3 yaşındaki horuzu kesmeyi düşünüyorum. Yerine henüz 1 yaşına varmamış bir taneyi bırakmak istiyorum. Bu seçim doğru bir seçim mi? Yani genç horoz olması daha iyi mi? tavuklar açısından bir problem teşkil eder mi?
  ***
  Hiçbir sakıncası yok. Zaman hızla geçiyor. Böylesi daha iyi olur.

 21. Mehmet Kaya dedi ki:

  Horozum 6 tavukla ve 5 tane ferikle çok iyi anlaşıyor ama bir tavuğu sürekli vuruyor. Bunun bir çözümü var mıdır?
  ***
  Bilmiyorum ve sanmıyorum.

 22. Sübhan Ağdaş dedi ki:

  Hint horozumun 1 yaşı var ve boyu kısadır. Tavuk 8 aylıq aynı boydalar. onlar çifleşseler bir sakınca olur mu? boy kısa olması bence genetikadandır.
  ***
  Sakınca yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.