Horoz ve gerekliliği

Tavuk türünden olan kuşların erkeklerine horoz denir. Genellikle tavuklardan beşte bir kadar oranda daha iri ve daha ağır olurlar. Horozların tüyleri parlak ve canlı tonlarda renktedir.

Horoz çok iyi aile babasıdır. Yiyecek bulsa got-got sesleri çıkararak ailesini çağırır. Kendinden çok ailesine yedirir. Yiyecekleri parçalayarak ve çevreye saçarak tavukların ve civcivlerin daha kolay yemelerine yardımcı olur.

Kırmızı bir horoz

Horozlarda renk ve güzellik farklılığı

Tavuk ırklarının birçoğunda tavukların tüyleri sade ve gösterişsiz, horozların tüyleri ise birden fazla farklı renkli olup renkler çarpıcı güzelliktedir. Vahşi orman tavuklarında hep böyledir. Sebebi muhtemelen horozun haremini koruması amaçlıdır. Düşman saldırısında tavuklar kaçıp gizlenirken horoz kaçmaz. Tüylerini kabartarak düşmanın karşısında dikilir. Çarpıcı renkleriyle bütün dikkatleri üzerine çeker. Gerekirse canını feda eder. Güzelliğin bir başka sebebi dişilerin dikkatini çekmektir. Çiftleşmeden önce tüylerini açarak, kabartarak daha da güzel görünmeye çalışırlar. Horozlar bunu kanadını yana sarkıtıp çiftleşmek istediği tavuğun çevresinde bir iki tur dönerek yapar.

Horozlar niçin öter?

Horozların sadece sabahları ötmesi gerektiğine inananlar var. Bu yanlıştır. Günün her saatinde ötebilirler.

Benim horozum çok sık ötüyor diyorsanız bunun mutlaka geçerli bir sebebi vardır. Anormal bir durum yoktur. Aşağıda birkaç sebep yazdım.
— Sabah güneş doğduktan itibaren birkaç saat içinde tavuklar yumurtlamakla meşgul olup pek ortada görünmezler. Horoz grup toplansın diye öter. Tavuklara mesaj göndererek yerini bildirir. Bu sebeple ve hem çevre denetimini yerine getirdiği için horozların ötmesi sabahın geç saatlerinde azalır ama gün boyunca devam eder.
— Erkek kediler sahiplendiği bölgeye özel kokusunu serper ki diğer hayvanlar bilsin. Horozlar da kendi bölgelerinde aynı işi ses ile yaparlar. Onun için sadece sabahları değil, sık sık öterler.
— Horozlar melek görünce öter diyenler var.
— Bir horoz başka bir horozun ötmesini işitince öter. Sebep birbirlerine meydan okumaktır. Gel kozlarımızı paylaşalım, burası benim bölgem demek istiyor.
— Horozun ötmesi aynı zamanda uzaktaki tavuklara varlığını ilan etmektir. Buraya gelin ben sizi korurum, size yiyecek bulurum anlamında.
— Ötmeleri dişilere etkinliğini ispat içindir.
— Tehlike sezince de öterler.

Horoz olmadan tavuklar yumurtlar mı?

Uzun süre tavuklarla uğraşan insanlar horoz olmadan da tavukların yumurtladığını bilir. Yani kesinlikle gerekli değil. Horozun tavuklarla birlikte beslenmesi yumurtaların döllü olması için, bu ise eğer o yumurtalardan civciv elde edilecekse gereklidir. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda döllü yumurtaların kimyasının farklı olduğu ve bunları yemenin insan sağlığına daha fayda olduğu anlaşılmış.

Horozun varlığı sadece döllü yumurta için değil tavukların korunması için de işe yarar. Bazı horozlar tavuklarını köpeklerden bile daha iyi korurlar.

Kaç tavuğa kaç horoz?

Beş tavuk için bir horoz fazlasıyla yeterlidir. Fazlası tavukların sağlığını bozar. Hiçbir şekilde gerekliliği yok. Fazla sayıda horoz beslemek boşa masraf ve zarar demektir.

Tavukların horoz beğenmemesi, kabul etmemesi

En çok Hint tavuklarında görülen bir problemdir. Bunlar kendi ırkının en iyi örneği olan horozları hem görünümüyle, hem sesiyle hem de hareketleriyle zar zor seçerek beğenir. Yoksa yanlarına yaklaştırmazlar. Diğer ırklarda ise tavukların horoz beğenmemesi genellikle tavukların yaralanmalarıyla sonuçlanır. Çünkü horozlar zor kullanır ve tırnakları tavuk sırtını kesik yaralar. Tavukların sırtları yara bere içinde kalır. Bu problem için özel yapılmış tavuk yelekleri satılır. Yelek kullanmazsanız yaralı tavuğu diğerlerinden bir süre ayrı tutmalısınız. Yoksa diğer tavuklar yarayı gagalayıp yemeye çalışırlar. Öyle olmasa bile yaralar iyileşmez. Enfeksiyon kapan yaralar yüzünden tavuk acı çekerek ölür.

Cüsse uyumu

Horoz tavuktan en fazla dörtte bir oranında büyük olmalıdır (daha sağlıklısı beşte bir kadar büyük olmasıdır). Aynı ırktan tavuk ve horozlarda bu kadar farklılık doğadandır. Eşit olmaları veya horozun çok az farkla biraz küçük olması da uygundur. Ama horoz fazla küçük olursa tavuğa döl aktarımı mümkün olmaz ve yumurtalar dölsüz yumurtlanır.

İnsanlara saldıran horozlar

Sadece insanlara değil kendi tavuklarından civcivlerinden başka her canlıyı tehdit unsuru gören ve saldıran horozlar çoktur. Bunu ailesini korumak için yaparlar. Aslında bu davranış gayet doğaldır. Tavuk ırklarından pek azı evcilleşebilir. Tavuk türü evcilleşmeyen ama yiyecek menfaati sebebiyle sahiplerine alışan kuşlardır. Gerçek evcilleşme köpeklerde olduğu gibi hayvanın sahipleri olan insanları kendi sürüsünden sanmalarıdır. Bu davranış tavuk ırklarından Hint-Asil ırkında ve etlik amaçlı türetilmiş bazı ırklarda az da olsa görülebiliyor.

Saldırgan horozunuz varsa şöyle ehlileştirebilirsiniz: Her saldırdığında yakalayıp kucağınıza alın. Bir elinizle gagasını tutarak çevrede dört-beş dakika gezdirin. Zamanla size saldırmaktan vazgeçecektir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:


'Horoz ve gerekliliği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mustafa, Kayseri dedi ki:

  12 tavuğum ve 1 horozum var. İlk günlerde öten şimdi ötmüyor. Bir ara horoz sesi veriyordum hemen karşılık veriyordu. Artık onu da yapmaz oldu. Lütfen sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Telaşlanmayın. Tam kışın ortasında en kara kış günlerinde her şey olabilir. Birkaç hafta sabredin.

 2. İbrahim, Şanlıurfa dedi ki:

  Merhaba ben 6 tavuk 1 horoz aldim. çok da güzel bir kümes yaptım içeriye koydum kapilarini kapadim. Yerlerine ne zaman alışılar yani kapilarini ne zaman açayım gezsinler?
  ***
  Dört beş günde alışırlar. Sonra açabilirsiniz çıkarabilirsiniz ama kümes dışında gezdirmeye başladığınız ilk dört gün gözleriniz hep üzerlerinde olmalı.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)