Hoya ilagiorum

Apocynaceae familyasından Hoya ilagiorum çiçekleri hoş kokulu mum çiçeği türlerinden biridir. Ana vatanı güney-doğu Asya’da Filipinler ve çevresidir. Doğal yaşam alanlarında ağaçlara dolanarak 12m kadar uzarken evlerde saksılarda 2 veya 3 metre civarlarında kalır.

Hoya ilagiorum çiçekleri kendine özgü renktedir. Çiçeklerde etli çanak yapraklar domates renginde, daha ince yapılı taç yapraklar açık pembedir. 40 tane kadar çiçekler toplu halde açar. Kokusu tatlı ve yumuşak bir tonda limon kokusuna benzer. Çiçek açmasının zamanı sıcaklık derecesine bağlıdır. Ne fazla serin, ne fazla sıcak, ortalama 25C derece sıcak ortamda çiçek açar. Kuvvetli ışık şart. Çiçekler dökülünce kalan mini koçanı koparmayın. Çünkü diğer mum çiçekleri gibi Hoya ilagiorum da aynı koçan üzerinden aylar sonra tekrar çiçek açacaktır.

Yaprakları normal mum çiçeğine göre daha uzunca, biraz daha büyük olur ve damarlar belirgindir.

Çabuk ve bolca köklenme özelliğinden dolayı Hoya ilagiorum çelikle üretiminde hiçbir problem olmaz. Yarı gölge – yarı güneş yerde tutun. Kışın aralık ayından şubat ortasına kadar çok serin bir yerde neredeyse hiç sulamadan dinlenmeye çekmeniz iyi olur. Bunun dışında asla toprağının tamamıyla kupkuru olmasına izin vermeyin. Fakat su tutuculuğu yüksek toprakları hiç sevmez. İlkbahardan sonbahara kadar ayda bir defa genel amaçlı bitki besini verin. Zira çok gür gelişim gösterip iri iri etli yapraklar verir. Toprak isteğine gelince: aynen ⇒ Hoya kerrii türünde olduğu gibi fazla havadar ve süzek toprak tavsiye ederim.

Hoya ilagiorum sıcak günlerde üzerine su fısfıslanmasını sever ama eğer esinti yoksa sakın yapmayın. Havasız ortamdan yapraklarda ve dallarda ıslaklık olması çürümelere yol açar. Bu konuda Hoya ilagiorum çok hassastır. Bitlenmelere karşı dikkatli olmalısınız. Bit görmeseniz bile sık sık yaprakları ve dalları ıslak bezle silip tertemiz etmelisiniz. Bitlenme durumunda sirkeli su ile ıslatacağınız bir bezle güzelce temizliğe devam edin. Böylece yok olacaklardır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.