Hurma ağacı (hurma palmiyesi)

Hurma ağacının küçük fidanları çok dayanıklı ev, ofis palmiyesi olmaya tam uygunluktadır. Yapraklar birkaç yıl hiç bozulmaz. Burada çekirdekten hurma yetiştirme konu edilmiştir.

Genel özellikleri

Eski çağlardan beri Ortadoğu’da meyveleri için yetiştirilen hurma ağacı Palmiyegiller (Arecaceae) familyasından, 14 türü olan Phoenix cinsinin P. dactylifera türüdür. Anvatanı Irak ve civarı. İngilizcede ‘date palm’ denir. Yani hurma palmiyesi.

Her bir yaprak uzun bir sap üzerinde dizili sert, ince-uzun, diken gibi sivri uçlu çok sayıda yaprakçıklar dizili halde gelişir. Çok yaprakçıklı uzun sap aslında tek yapraktır. Hurma fidanı büyüdükçe yaprak büyüklüğü de ona göre değişir. Bir yaprak 6m kadar uzun olabilir. Hurmalar toprak altında devamlı yeni kökler çıkarır. Kökler çok kalın ve serttir. Saçaklanarak kuvvetlice derinliklere giderler.

Hurma ağaçlarının dişisi erkeği ayrıdır. Meyve verebilmesi için dişi ağacın yakınında erkek ağaçlar olmalıdır ki erkek ağacın çiçek polenleri dişi ağacın çiçeklerine gelebilisin. Bu sayede meyve oluşumu başlar.

Kışa dayanıklılığı -10C derece olup İstanbul’da bahçelerde parklarda yetiştirilebilir.

Saksıda hurma ağacı (evde, ofiste)

İçmekanlarda yetiştirilebilen süs bitkilerinden en dayanıklısı ve bakımı en kolay olanı hurmadır diyebilirim. Güneş alabilen pencereye çok yakın bir yerde yetiştirmelisiniz. Oldukça yavaş gelişir ama gelişmeye kışın da devam ediyor. Her bitki gibi hurmanın da güneşe ve havadar ortama ihtiyacı var.

Yıllarca dayanan dekoratif yapraklar

Saksıda hurma fidanı

Saksıda hurma fidanı

Eskiyen yaprakları yıllarca sararmaz. Hurma fidanında yaprak sayısı fazlalaşınca en eskilerini kesebilirsiniz. Kolay kolay sararmazlar. Sararmalarını beklemenize gerek yok.

Arsız gelişen kök sorunu

Saksıda yetiştirirken güçlü kökler dibe toslayınca dip çevresinde yol alarak gelişime devam eder. Dipte git gide yükselen yumak oluşturarak saksı içeriğini yukarı iterler. Toprak dışarı dökülür. Bitkinin kök kaidesi açıkta kalır. Onun için hurma fidanlarını dikeceğiniz saksı en az 25cm derin, 25cm geniş olmalıdır. Üç-dört yılda bir sökerek dip yumağı budayın (yumaktaki en genç kökleri bırakıp dğerlerini yumak kısmından kesin). Böylece aynı fidanı uzun yıllarca aynı büyüklükteki saksıda yetiştirebilirsiniz. Saksı dibinde yumaklaşmış kökleri budamanın hurmaya hiçbir zararı olmaz. Kök kaidesinden yepyeni kökler çıkarma özelliği var. Bunlar daha güçlü ve daha hızlı gelişicidir.

Toprak, sulama, besleme

Hurma toprak seçmiyor ama ne kadar iyi toprak olursa yaprak sağlığı da o kadar güzel olur. Verimli ve süzek toprağı olan bahçe, tarla, park vb. yerlerden toprak alın. Yarı yarıya hazır poşet toprakla karıştırın. Toprak fazla killi ise kum ya da ponza taşı ile karıştırmalısınız. Yoksa içmekanlarda kökler hastalıklanıp çürür. Sulamayı toprak üst yüzeyi kurudukça yapın. Bitki besinine, gübreye pek ihtiyaç duymaz. Kökleri topraktaki elementleri almada çok iyi kabiliyete sahiptir. Ortalama iki ayda bir suya karıştırılan genel amaçlı bitki besini vermeniz yeterlidir.

Çekirdekten palmiye ağacı yetiştirmek

Ramazan aylarında satılan hurmaların çekirdeklerinden palmiye ağacı yetiştirebilirsiniz. Hurma çekirdekleri sıcak ortamda çabuk çimlenir. Bir ayı bulmaz. Fakat eğer yeterince sıcak olmazsa tohumlar çimlenmez (ya da geç çimlenirler).

En az 12cm derinlikteki bir saksıya bir çekirdek ekmelisiniz.  1-2cm derine gömerek ekin. Saksıyı kuvvetli güneş alıp ısınacağı bir yerde tutun. Üst yüzey asla nemini yitirmeyecek şekilde sulamaya devam edin. Tohum çimlenip ilk yaprak 5cm uzadıktan sonra sulamayı üst yüzel biraz kurudukça yapın.

İkinci yıl yine bol bol güneş almasını sağlayın. Bunda amaç köklerin yapraklardan daha güçlü gelişebilmesi içindir. Hurmanızın hayatta kalabilmesi buna bağlıdır. Üçüncü yıldan itibaren yazları güneşin yakıcı şiddetinden koruyun ki yapraklar hızlıca uzayabilsin. Bundan sonra güzelce serpilmeye başlar.

Mini fidanların köklerini ilk iki yıl hiç rahatsız etmemelisiniz. Üçüncü yıl 25cm derininde, 25cm genişliğinde saksıya aktarın. Böylece kökler rahatça serpilir. Yapraklar da ona göre daha güçlü, daha hızlı büyür.

İlk saksıda ilk iki yıl ve ikinci büyük saksıda ilk yıl bitki besini vermemelisiniz. Genç kökler zarar görebiliyor.

Hurma fidanları çekirdekten yetiştiğinde ilk yapraklar çimen yaprağı gibi uzunca tek parçadır. Her bir yaprak daha büyük ve geniş olur. Aslında yelpaze gibi parçalıdırlar ama birbirlerinden ayrılmayıp bütün kalırlar. İsterseniz elinizle ayrıabilirsiniz. Yelpaze şeklinden kurtulup resimdeki gibi uzun sapta dizili yaprakçıklı olabilmesi 3. veya 4. yılda başlar.

Yaprak sapında dizili yaprakçıkların uçları iğne gibi sert ve sivri, fena halde saplanıcıdır. Diğer bitkilerinize zarar vermemesi için dikkat etmelisiniz.

Büyük hurma ağaçları kökten yavru verir. Bunları ayırıp çoğaltmak daha kolaydır. Fakat çevremizde büyük hurma ağaçları olmadığından dolayı bizim için tek yöntem tohumdan yetiştirmektir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Meyve-Yemiş

Etiketler: | | |


'Hurma ağacı (hurma palmiyesi)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. bir kafadan dedi ki:

  Bu arada hakikaten ilginç bir fikirmiş

 2. cocuklacocuk dedi ki:

  peki şimdi eksek de olu mu? ekme zamanı önemli mi?

  ***
  Cevap:
  Zamanı hiç önemli değil. Hemen ekebilirsiniz kısa sürede çimlenip büyümeye başlar. Yalnız resimdeki gibi olabilmesi bir iki sene sabırla beklemek lâzım. Sefaköy’de bir yerde görmüştüm: bir dükkanın duvar dibine çekirdeği düşmüş oradan filizlenip bir hayli büyümüştü. tam duvar dibinden büyümüş. en az üç yıllık olmalıydı. Anlaşılan güneye bakan korumalı yerlerde açıkta kışın soğukta ölmüyor.

 3. nur dedi ki:

  Mutlaka denemeliyim fikir için çok teşekkür ederim :)

 4. FUNDA dedi ki:

  insan bi fotoğraf koymaz mı şuraya???

 5. ebruli dedi ki:

  Palmiyeye benziyormu sahi? Denemekte fayda var.Merak ettim.

  ***
  Cevap:
  Evet, bol güneşli bir yerde yetiştirirseniz aynen, istisnasız tıpatıp resimdeki gibi oluyor. Yapraklarının daha zarif olması için yarı gölgeli yerde yetiştirmek daha iyi oluyor. Denemişimdir.

 6. Vişne Ağacı dedi ki:

  Bizim balkonda da var ama sadece tek bir yaprak daha :) Büyüyecek inşallah :)

 7. rachel dedi ki:

  Ben çoktandır bu uygulamayı yapıyorum ve neredeyse hurma bahçesi olacak kadar büyümedeler çimlendirdiğim çekirdekler.Yalnız büyüdükten sonrta sularken yaprakların göz hizanızda olmamasına dikkat edin.Çünkü çok sert.Bir de çimlendirmeye başlarken saksının üzerini bir torba ile gevşekçe kapatırsanız daha çabuk çimlenirler.

 8. ömer dedi ki:

  peki hurmayı 1 parmak derinliğinde diktikten sonra sulama işlemi hergün mü olacak ve bunun 1 ölçeği var mı ?

 9. admin dedi ki:

  Bunun ölçüsü yok. topraktan toprağa değişir. toprak kurudukça sulayın.

 10. ömer dedi ki:

  dün akşam 3 ayrı saksıya 2şertane ektim artık sonuç beklemekteyim :)

 11. sermavi dedi ki:

  peki hurma çekirdeğini dik mi yoksa yatay mı gömeceğiz. bunun bi önemi varmı… teşekkürler…
  *****************
  Cevap:
  Ben her zaman yatay dikmişimdir. Hiç birinden sorun çıkmadı.

 12. ali güngör dedi ki:

  hurma çekirdeklerini dikmeden önce suda bekletip köklenmesini sağlarsanız daha çabuk sonuç alırsınız. ben çekirdekleri en az 1 ay suda bekletiyorum. sonuç çok daha iyi. ayrıca yatay veya dikey dikmeniz önemli değil.

 13. sevgi dedi ki:

  hurma ağaçlarını daha doğrusu hurma palmiyelerini bahçemizde uzun yıllar yaşatabilirmiz? kışın nasıl koruyabiliriz? şimdiden teşekkürler…
  ************************
  ege, akdeniz, karadeniz ve marmara bölgeleri kıyı kesimlerinde olabilir. Korumak için bir şey yapmak gerekmiyor. Diğer şehirlerimizde olmaz, fazla soğuğa uzun süre dayanamazlar.

 14. Can dedi ki:

  mrb ben can bu ağaç gerçekten değerli bir bitkimidir ve satılabilirmi satmayı düşünüyorum cvp verirseniz sevinirim.
  *********************
  Çok da değerli sayılmaz ama süs bitkiler arasında ortalamanın biraz üstünde para edebilir, yeter ki iyi bakımlı olsun yani yapraklar düzgün, sağlıklı, zarif görünsün.

 15. Can dedi ki:

  ağacım 15 yapraklı çok ii bakılmış boyu yaklaşık 1.50 metre sürekli yaprak sayısı çoğalıyor. Öğrenciyim paraya ihtiyacım olduğu için satmak zorundayım alıcısı varsa lütfen cvp yazsın veya adanada bu ağacı satın alabilecek peyzaj yada çiçekçiler mevcutmudur yardımcı olursanız sevinirim.
  *************************
  Çiçekçilere satmaya kalksanız değerinin ancak yüzde birini veya beşini verirler. Çok da fazla para etmez.. Gösterişli bir palmiye fidanının perakende satış fiyatı olsa olsa 60 – 70 liradır belki lüks çevrelerdeki mağazalarda daha fazla pahalı olabilir ama dediğim gibi çiçekçiler neredeyse bedavaya almak isterler. Bir de hurmaların daha doğrusu palmiyelerin adana ve diğer akdeniz kıyı şehirlerinde bahçelik ağaç gibi yetiştirilip satıldıklarını düşünmelisiniz. istanbul’da bile artık bahçelere parklara dikiyorlar. Hem çok aranan bitki değil hem çok değerli olan bitkilerden değildir.
  Hurma ağacını bu kadar güzel bir şekilde yetiştirmeyi başarmışsanız biraz uzun vadeli hedeflerle ve akılcı çalışmalarla çeşitli bitkilerin seri üretimlerini yapıp bu şekilde para kazanabilirsiniz. Akdeniz bölgesinde şimdi plumeria ağaçları moda. Çok az kişide var ve de çok aranan bir şey. Reks begonyaları da çok aranan ama piyasada nadir bulunan süs bitkilerinden. Bunlardan edinip elinizden geldiğince çoğaltsanız iyi para getirebilirler. Şimdi tek bir fidandan alacağınız az miktarda para pek işinize yaramayacaktır. Hurmanızı elden çıkarmayın daha iyi. Eğer tavsiyeme göre seri üretimler yapacaksanız her çeşit yasemin türlerinden yetiştirmenizi de ayrıca tavsiye ederim. Olağanüstü güzel kokarlar, görenler koklayanlar kesin almak ister.

 16. Anonim dedi ki:

  bende yetiştiriyorum geçen sene diktim şuan 4.cü yaprak çıkıyor çok güzel birşey.

 17. şule 24 dedi ki:

  ben 2 yıl önce evde palmiye yetiştirmeyi çok istedim satın almaya gittim çok fazla para istediler alamadım keşke hurma dikseydim şimdiye kocaman olurdu.bu fikir için çok teşekkürler.geç kalmadan dikeyim hurmayı.şimdi eksem tutarmı? bide annemde dikmişti 2 -3 sene oldu ilk çıkardığı tek yaprakta kaldı bende büyümüyor diye dikmemiştim. acaba neden büyümemiştir şimdiden teşekkürler.
  **************
  Evet, hemen dikin. Güneş alan pencere önünde tutun. Şimdi çimlenmese bile ilkbahara kadar çimlenir. Bir de limon tavsiye ederim. Çekirdekten yetiştirilmesi çok kolay. Çok da hızlı büyür. Olur olmaz sebeplerden yapraklarını döken benjamin bitkisinden daha güzeldir. Yaprakları daha dayanıklıdır hem mis gibi kokar. Evlerde yetiştirmeye uygundur. Her evde olmalı. Ama kimse akıl etmiyor böyle güzel bir ağacı yetiştirmeyi.

 18. Leon - Ankara dedi ki:

  Ben de hurma yetiştiriyorum 3 yıl oldu 4. yaprağı. Yalnız bundan önce 5 e yakın yaprağını kestim. Çünkü sararmış gibi geldiler ben de kesmeyi uygun buldum. Çok iyi bakmama ramen istediğim gibi büyümüyor sanki, annem bunlar yavaş büyür öyle diğer bitkilere benzemezler diyor. Ama ben yine de tatmin olmadım çok iyi bakıyorum 6 ay balkonda 6 ay içerde büyütüyorum çünkü. Yaşadığım yer inanılmaz soğuk bazen Ankara da -20 derece oluyor ama ev sıcak. Sizce hurmamın büyüme oranı iyi mi?
  ***
  Yapraklarının sararması toprağının kötü olduğunu gösterir. Bu normal değil. Bir yaprak en az iki yıl çok sağlıklı bir şekilde kalabilmeli. Toprağını yenilemelisiniz.
  Şimdi hızlı büyümesi için formül anlatayım: Mayıs – eylül ayları arasında balkonda tutun, çok kızgın güneş alabilmeli. Susuz da bırakmayın. Böylece kökleri müthiş bir gelişim gösterir. Sonra eylülde içeri alın. Nasıl daha uzun yapraklar çıkardığını göreceksiniz. Ev içinde kışın da gelişmeye devam ediyor ama kışın mümkün oluğu kadar çok güneş alabilmeli. Eğer kökleri zaten aşırı çoğalmışsa bu yıl dışarı hiç çıkarmayın. Ev içinde pencere tülü ile filtrelenmiş güneş almasını sağlayın. Aşırı güneş olmazsa yapraklar daha gösterişli gelişir.
  Bizimki çok sıcak ve kızgın güneşli balkonda yıllarca yerinde saydı durdu. Annenizin dediği gibi normal şartlarda aşırı güneşte saksılarda yavaş gelişiyor. Geçen baharda salona aldım. Yapraklar 30 cm cıvarındaydı. Ama sonra daha uzun gelişmeye başladı. Şu an en son yeni yaprağı henüz gelişmesini tamamlamadı ama boyu 1.60 cıvarında. Bir sonraki yaprak kesin iki metreyi geçecek.

 19. Anonim dedi ki:

  Peki bu hurma ağacı çiçek açıyormu?
  ***
  Çiçek açması için epey büyümesi ve kuvvetli güneş gerekiyor. Evlerde açmaz.

 20. Anonim dedi ki:

  Teşekkür ederim lise 1 öğrencisiyim gecenlerde biyoloji hocam çiçeksiz ama meyve veren bir bitki bulun kanıtlayın bana sözlü notu verecem demişti. Bunun için bir aydır aramadıgım bitki ağaç kalmadı. Een sonundsa hurmayı buldum ama o da epey büyüdükten sonra açıyormuş. Çiçeksiz ama meyve veren bir bitki biliyorsanız yazın lütfen.
  ***
  Bilimsel olarak çiçeksiz bitkiler başlıca eğrelti otları, yosunlar ve mantarlardır. Bunlar çiçek açmadığı için meyve de vermiyor. Tohumları yaprak altlarında veya özel saplarda toz gibi yapılaşmalardan ibarettir. Meyve ise çiçekli bitkilerde olur. Meyve tohumları barındırır, bunun içindir.

 21. Anonim dedi ki:

  Teşekkür ederim. Yani sonuç meyve çiçekli bitkilerde olduğu için.. hem çiçeksiz hem meyve veren bir bitki de olamaz :)
  ***
  Evet, öyledir. Önceki yazımda anlattıklarımı ödev olarak yazabilirsiniz. Veya Wikipedia’dan daha zengin bilgiler bulabilirsiniz.

 22. Sinan - Antalya dedi ki:

  80′lerin bitki alanının en rağbet edilen dekoratif parçasıydı.. 10 yapraklı hurma ağacım var salonda. Boyu 2 metre. 4/5 yıl önce bahçe kumu kullanmıştım. Şimdi bu mevsimde kumunu değiştirip özel kum kullansam bir tehlike söz konusu olur mu?
  ***
  Ben kum değil her zaman normal bahçe toprağı kullanmışımdır. Şimdi değişiklik yapabilirsiniz hiçbir tehlikesi yok. Özel toprak da olur, geçen sene denedim sonuç iyi.

 23. Kemal - Almanya, Stuttgart dedi ki:

  Bir dönüme yakin bahcem var. 2006 yazinda Türkiyeden 3 adet Dut agaci getirmistim. Gayet güzel büyüyorlar, tabii ki dogru budama ve sulam da önemli. Türkiyeden Trabzon hurmasi getirip yetistirmek istiyorum. Dogru ve iyi yetistirmek icin ne önerirsiniz?
  ***
  Ağaçlar hakkında henüz yeterince bilgim yok. Yardımcı olamadığım için üzüldüm. Muhakkak başka kaynaklardan bilgi bulabilirsiniz.

 24. Ahmet - İzmir dedi ki:

  Merhaba, kökleri artık (taş)saksıya sığmayan ağacı nasıl olur da saksıyı kırmadan çıkarabiliriz acaba?
  ***
  Saksıyı kırmak istemiyorsanız kenerlerden zorlayarak bir yolunu bulacaksınız. Ağaç dediğiniz bitki eğer bu sayfada anlattığım hurma ise, köklerinin zarar görmesi hiç önemli değil. Çünkü hurma devamlı yeni kazık kökler çıkarır. Ben saksı değişiminde köklerin bir kısmını kesiyorum hiçbir zararı olmuyor.

 25. Abdullah - istanbul dedi ki:

  Benim f. e. türü bitkim var aldıgımda boyu yarım metre var yada yoktu 19 aya yakın oldu boyu 1.25 metre felan bu normal mi? Yapraklarını silmiyorum birşey olur mu?
  ***
  Normal denebilir. Yapraklarını tertemiz tutmalısınız yoksa gelişimi yavaş olur. Ayrıntılı bilgi için:
  http://www.bitkivecicek.com/evde-kaucuk-agaci-ficus-elastica-yetistirmek

 26. Abdullah - istanbul dedi ki:

  Hurma çekirdeklerinin ilk yapragı açması için nekadar beklemek gerekiyor?
  ***
  Hiç belli olmaz. Tohum taze ise ve toprak sıcaksa (mesela yazın sıcak günlerinde veya güneşin ısıttığı toprakta) onbeş günle bir ay arasında çimlenir. Taze olmayan tohumların çimlenmesi aylar sürebilir. Bir yılda bile çimlenebilir. Bunda toprağın mevsim değişimlerinde soğuk kalması da süreyi uzatır.

 27. İsmail - Erzincan dedi ki:

  Oda koşullarında denedim. Şu an 11 tane çıktı ve çok güzeller. Herkese tavsiye ederim.

 28. Gamze - İstanbul dedi ki:

  Benim tez konum palmiye yetiştiriciliği. Ben sizden bi kaç bilgi alabilirmiyim bide palmiyeler genellikle ülkemizde meyve vermiyorlarmış bunun nedeni nedir?
  ***
  Nedenini bilmiyorum. Gerçi çeşitli cinslerde palmiyeler var. İstanbulda bile meyve verirler ama buradakiler meyvesi için yetiştirilen palmiyelerden değil. Türkiye’de palmiyeler ancak ılıman kıyı kesimlerinde yetiştiriliyor. Arap ülkelerindeki gibi çöllerde değil. Belki nemli hava elverişli olmayabilir. Ya da yüksek sıcaklık görülen mevsimlerin süresi yeterli gelmiyor olabilir.

 29. Mutlu Koç dedi ki:

  Merhaba. Ben de 3 senedir hurma yetiştiriyorum. Bahçeye diktim. Hurmam enine çok büyüyor ama boyuna uzamıyor. Size sorum alttan kaç yaprağını koparmam gerektiği. Galiba büyüdükçe yaprak koparmam gerekiyor. Kaç tane ve hangi sıklıkta kesmeliyim?
  Bir de yaprakların uçları sarı ve kuru ama genel olarak bitki sağlıklı görünüyor. Muğla’da yetiştiriyorum hurmamı. Tavsiyeleriniz ve cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  ***
  Palmiyeniz gayet sağlıklı bir gelişim göstermiş. Cinsine göre kalın bir gövde oluşturarak yükseliyor. Yaprakları kesseniz uzamaya yararı değil büyük zararı olur. Kendi haline bırakın.

 30. Ahmet - İzmir dedi ki:

  Bu sayfada anlatılan hurma ağacını yeni toprağını değiştirip köklerini de epey kısalttım. Hazır toprakla değiştirdim. Toprağını değiştirdikten sonra sürekli salonda olan ağacı kendine gelmesi için balkonda bekletiyorum şimdilik. Kökler zayıf kaldığı için de sürekli suluyorum. Yaptıklarımda bir yanlışlık veya tavsiye edebileceğiniz….
  ***
  Çok kuvvetli güneş alabilmeli. Böylece köklerde hızlı gelişim olur. Yalnız toprak daima çamur gibi ıslak kalmamalı. İzmir’de havanın serinlemesine göre ekim veya kasım ayında salona alın. İyi güneş alabileceği bir yerde pencere önünde yaprakları kışın bile uzamaya gelişmeye devam eder. Gelecek yaz yerini değiştirmeyin. Benimki iki yıldır salonda, yaprakları şimdi iki metreden fazla uzun. Belki birkaç ay sonra tavana değecek. Eve uygun bir bitki değil aslında. Bu gidişle ne yapacağım bilmiyorum.

 31. Alp - Yozgat dedi ki:

  Ben geçen sene ramazan ayında hurma çekirdekleri ekmiştim bu sene ramazandan 5 ay önce felan 6 tanesi çıktı 50 cm kadarda büyüdü bazıları 3 dal bazıları 2 dal ama saksılarını değiştirdim ramazan ayı içerisinde ve şimdi hepsi de kurumaya başladı. Sebebi nedir kurumasını önleyebilir miyim? Genelde çamurlu toprağı sever diye biliyorum toprağı da baya çamurlu uygun gibi yani ama sadece alt kısımlarında yeşillik var. Sanki o kısımlara doğru kuruma ilerliyor. Bir öneride bulunabilir misiniz?
  ***
  Çamurda yetişir diye kimden öğrendiyseniz tamamem yanlış. Sizinkiler belki o yüzden bozuluyor. Ayrıca çok güneş isterler.

 32. Umut Ali - Muğla, Fethiye dedi ki:

  Burda çok faydalı bilgiler veriliyor gördüğüm kadarıyla. Ben de palmiye yetiştirmek istiyorum. 2000m2 bir alanda. Şu an rastgele yerden topladığım tohumları 20 kadar tüpe 3er 5 er tane ektim denemek için. Bana bu konuda daha detaylı bilgi verir misiniz? Dikimi ve yetiştirilmesi konusunda.
  ***
  Hurma türü palmiyelerin kökleri toprağın derinliklerine süratle uzar gider. Çöllerde hayatta kalabilmelerinin sebebi köklerin derinliklere inip nemli katmanlara ulaşabilmesi sebebiyledir. Saksıda yetişrtirseniz upuzun kalın kökler yaz sıcaklarında aşırı çoğalır saksıya sığmaz. Saksıda yetiştirilenler yazın şiddetli güneşten korunmalı yoksa yapraklar oldukça küçük kalır, köklerde aşırı gelişme olur. Tohumların çimlenmesi bazen aylar sürebiliyor. Bir yılda çimlenenleri bile var. Araziye dikecekseniz biraz büyüdüklerinde söküp saksılara dikmek çok zordur. Zaten tam sökemezsiniz kökleri kesmek zorundasınız. Amacınız ticaretse, sadece saksılarda çoğalmanızı tavsiye ederim. Elinize geçen tohumları bekletmeden ekmelisiniz. çok sıcak zamanlarda suyun ve nemin etkisiyle daha çabuk çimlenirler. Ramazan ayında satılan hurmaların çerkirdeklerinden yetiştirdiğim palmiyeler iki yıllık olduktan sonra kök budamasına uygundur. Çok defa kökleri kesip azaltmışımdır bir zararı olmadı. Ev içinde kışın bile gelişmeye devam ediyor. Kışın iyi güneş alması şartıyla bu bitkinin gelişime ara vermesi diye bir şey yok. Bu anlattıklarım hurmalar için; diğer palmiye türlerinde aynı şey geçerli midir, bunu bilmiyorum.

 33. Umut Ali - Fethiye dedi ki:

  Çok teşekür ederim verdiğiniz bilgiler için.Ticari amaçlı düşünüyorum,1000 kadar fidan dikmek istiyorum.Peki ben bu tohumları tüp poşetlere ektikten sonra küçük bir camekan gibi bişey yapsam ve orada muhafaza etsem bahara kadar toprağa dikecek büyüklüğe ulaşırmı?
  ***
  Tohumların çimlenebilmeleri zor olabilir. Bazı kişiler üç gün kadar 30 derece gibi ılık suda bekletmeyi tavsiye ediyor. Beş altı gün bekletilebilir. Ama sudaki oksijen tükenmemeli. Her gün suyu değiştirmek gerekir. Sonra da tohumları dikince ortamın ısısının en azından 25 derece dolaylarında tutulması gerekir. Fidelerin saksılarda küçük bir palmiye fidanı görüntüsünü alabilmeleri için en az bir yıla ihtiyaç var.
  Ben ticari amaç demekle yaprak güzelliği açısından saksılarda süs bitkisi satıcılığı demek istemiştim. Bu şekilde çekirdekten yetiştirilen hurma türü palmiyelerin albenisi olacak hale gelmeleri herhalde çok iyi bakımla üç yılı bulur. Siz meyve olarak hurmacılık yapmayı kastediyorsanız Türkiyede iklim pek uygun değil (bizim akdeniz sahilleri ne derece uygundur bir fikrim yok). Hem fidanların büyüyüp meyve verecek erginliğe gelmeleri belki 15 – 20 yıl ister.

 34. Umut Ali - Fethiye dedi ki:

  Palmiyelerimin çoğu topraktan çıkmaya başladı. Anladım ki nemli ortamda daha hızlı çıkıyor. Çünkü 2 ayrı şekilde diktim. Açıkta olanlar hala çıkmadı, üzerini poşetle örttüklerim 10 gün önce çıkmaya başladı. Toprağa dikebilmem için ne kadar büyümesi gerekiyor sizce?
  ***
  Bence her zaman olabilir fakat benim denemelerimde, henüz tek köklü küçük bir yavru iken yer değiştirmede yeni yerine adapte olamıyor. Ama belki yanlış toprağa rasgeldi onu bilemem. En azından ikinci yaprak çıktıktan sonra söküp başka yere dikilmesi daha iyi olur. Ben saksıdaki hurma ağaçlarıma aşırıya kaçarak kök budaması bile yapmışımdır zararı olmadı. Yani bir defa kök kaidesi güçlenince toprak değişiminin hiçbir zararı olmuyor.
  Tohumların çabuk çimlenmesi için üzerini naylonla örtme metodu demek bunlarda da işe yarıyor. Anlattığınız için teşekkür ederim.

 35. Fatma Öztürk - İzmir dedi ki:

  Benim 12 yaşında lösemili kızım var. Şu an kemotoropi ilacı alıyor. Acaba hurma suyu versem zararlı olur mu?
  ***
  Fatma Hanım ciddi sağlık meselelerini böyle yerlere danışmamalısınız. Allah korusun çok tehlikeli. Lösemi konusunda uzman doktorlara danışmalısınız.

 36. Fahrettin - Güney Azerbaycan dedi ki:

  Bir ortaboylu saksıda 3 tane hurma çekirdeği eksem olur mu? Yoksa bir tane olmasını tavsiye edersiniz?
  ***
  Olur ama iki yapraklı oldukları zaman ayrı ayrı saklılara dikmelisiniz.

 37. Hatice, Kocaeli dedi ki:

  Hurma çekirdeğini yaklaşık üç sene önce ekmiştim. Şimdi yarım metre boyunda tek yaprak ve ondan biraz ayrılmış, kısa birkaç yaprak halinde. Saksının en kenarındaydı. Yanında sardunya vardı. Bir hafta önce ayırdım. Kökleri düzgün bir çember görünümünde sarılmış. Yaprakların kısalığını yazınızda okuduğum gibi fazla güneşe bağladım. Ama yaprak uçlarının her zaman kuru ve kırık oluşu nedendir? Balkonda duruyor.
  ***
  Anlaşılan toprağı felaket derecede kötü. Toprağını değiştirin. Şimdilik balkonda dursun. Yeni toprağına iki ayda alışır. Sonra içeriye alın. Evde daha hızlı büyüyor hem kışın gelişimi durmuyor.

 38. Deniz, Elazığ dedi ki:

  Bir ay önce hurma çekirdeği ekmiştim. Çıkmayınca saksıyı ters çevirip kontrol ettim,. Çekirdekten uzun sert bir kök çıkmış. Tekrar ekeceğim aynı çekirdeği fakat uzun kök aşağı doğru mu yukarı doğru mu olacak şekilde ekmeliyim?
  ***
  Toprakta nasıl idiyse o şekilde dikmelisiniz. Bir ay çok kısa bir süre. 6 ayda zor çimlenenler oluyor. Siz hemen toprağı boşaltıp bakmışsınız. Şimdi dikince tutar mı orası şüpheli. Siz en iyisi yeni bir hurma çekirdeği ekin ve bir daha kontrol ederken bütün toprağı boşaltmayın.

 39. Atila Özkan dedi ki:

  Hurma nasıl ve ne zaman budanır?
  ***
  Hurma budanmaz çünkü dallanması olmuyor. Tek gövde uzar gider.

 40. Hatice, Kocaeli dedi ki:

  Yazılarınızın birinde bu bitkinin pek değerli olmadığını okudum. Bu bitkinin özelliklerinden mi kaynaklanıyor yoksa arz talep meselesinden mi?
  ***
  Soran kişi çok değerli bir şey olduğunu sanıyordu. O sözümde sebep bu. Ama gerçekten de hangi tür palmiye olursa olsun gayet ucuzdur. En azından Amerikada böyle.. En ucuz süs bitkileri palmiyelerdir. Sadece Sikas daha pahalıdır, o da zaten bir palmiye türü değil.
  Sonra, evlerde hurma ağacını artık tavsiye etmiyorum size de dikkatli olun derim. Benimki salonda kocaman yapraklar çıkarıyor. 2 metre kadar yapraklar sağa sola her yere yayılıyor. Abim sevdiği için evde tutuyorum yoksa tahammül edilemez boyutlarda rahatsız edici oldu. Yaprak uçları kaktüs dikeninden bile felaket, aynen iğne gibi. Her gün perdeler açıp kapatırken hurmayla kavga edip duruyoruz. Çevresindeki bitkilerin yapraklarını delmekten, dallarına batmaktan ayrıca büyük bir zevk alıyor. :)

 41. Tevfik, Antalya dedi ki:

  Yaklaşık 10 yıl önce yediğim hurmanın çekirdeğini orta boy bir saksıya ektim, şu anda boyu gövde ve yapraklarıyla beraber ancak daha 1 metre kadar. Acaba büyük bir saksıyamı almam gerekiyor, bodur kaldı gibi sanki.
  ***
  Madem Antalyadasınız niçin bir bahçeye dikmiyorsunuz? Koca ağaç saksılarda telef olup gitmesin.

 42. Zafer Erker dedi ki:

  Hurma veya palmiye yetiştirirken ne tür gübreler ve ne zaman kullanmalıyız?
  ***
  Her bitkinin isteği hemen hemen aynıdır. Saksıda yetiştirirken suya karıştırılan genel amaçlı bitki besininden verebilirsiniz.

 43. Sinan, Samsun dedi ki:

  Ben de hurma çekirdeklerini toprağa dikmiştim. Şu an 3-4 cm kadar kökü var fakat gün yüne ne kadar zaman sonra çıkar? Samsunda sıcaklık ort 14′ kışın en düşük sıcaklık -3 falan sizce Samsun uygun mu yetişmesi için?
  ***
  Uygundur ama meyve verirler mi, verseler bile meyveler gerektiği gibi olgunlaşabilir mi sanmıyorum. Süs ağacı olarak yetiştirilebilir. Tohumlar kolay çimleniyor. Yaprak vermesi için sabırlı davranın. Bu yıl çimen yaprağı gibi sadece bir veya iki yaprak çıkaracaktır. İki yıl geride kaldıktan sonra Samsunda hızlı büyüyeceklerini sanıyorum. Hurma öncelikle köklerini geliştirmeye çaba sarfediyor. Hep böyle bir gelişim takip eder. Meyve verecek kadar büyümeleri uzun yıllar ister.

 44. Sinan, Samsun dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Hurmanın meyve vermesi güzel bir şey fakat burada o kadarı da olmaz. Meyve vermez. Ama bir süs ağacı olarak durması iyi olur. Seviyorum hurma ağacını.
  ***
  Yetişkin olunca meyve verir. Yalnız bunlarda erkek ağaç ayrı, dişi ağaç ayrıdır. Birbirlerine yakın olup polenleşme mümkün olursa elbette meyve verirler. Ama o iklimde meyvelerin olgunlaşabilmeleri zor.

 45. Can, Ağrı dedi ki:

  Benim hurma ağaclm 30 cm büyümüş ama halen odunlaşmadı ne yapabilirim?
  ***
  Yapacak bir şey yok. Çok yavaş büyür. Resimdeki küçük fidan belki 5 yılda o hale gelmiştir.

 46. Sinan, Samsun dedi ki:

  Hurmam kök kısmından ayrı bir çıkıntı çıkardı. Herhalde bu yaprak olacak. Tohumun şekli değişmedi. Kökten ayrıldı. Acaba ne kadar kaldı yaprak görünmesine?
  ***
  Bunu bilemem. Bekleyip göreceksiniz. Topraktan çıkarıp çıkarıp kontrol ediyorsanız kurur gider.

 47. Sinan, Samsun dedi ki:

  Hayır toprağın üstüne geldi zaten. Çivi gibi tıpkı sert ordan baktım.
  ***
  Öyleyse o yapraktır. Önce ilk yapraklardan ikisi veya üçü çimen yaprağı gibi ince uzun tek parça ama çok sert olur. Sonraki yapraklar yavaş yavaş parçalı olmaya başlarlar.

 48. Sinan, Samsun dedi ki:

  Palmiye ağaçları ne zaman tohum döker? Washingtonia robusta- filifera ve phoenix canariensis türleri. Burda caddeler hep bu ağaçlarla süslü.
  ***
  Bilmiyorum. Takip edip incelemeniz lazım. Benim tahminim kışın olgunlaşmış olurlar.

 49. Sinan, Samsun dedi ki:

  Yukarıda limondan bahsetmişsiniz. Ben de denedim. Tahmininiz kaç güne çimlenir? Hurma kadar nazlı mı büyüyor?
  ***
  Beş on günde çimleniyor. hurma kadar yavaş değildir. İki yılda (24 ayda) 1 metre olacağı kesin. Daha fazla da büyüyebilir. Zamanla kökler güçlendikçe büyümesi hızlanıyor.

 50. Hüseyin Yorgancı dedi ki:

  Evimde 20 yıl once ektiğim 2 adet palmiye ağacı var. agaclarim su anda 6 metre boyunda ve çok güzel. sorum ise ağaçlar ne zaman meyve verir, vermesi için yapmam gereken bir şey var mı?
  ***
  Evde 6 metre şey nasıl sığıyor merak ettim. evlerde yükseklik genelde 3 metre kadar. Hurmaların dişi ver erkek ağaçları ayrı ayrı olur. Erkek ağaç yoksa dişi ağaçlar meyve vermez. Hem çiçeklerde polenleşme olması için açık hava, rüzgar, böcekler vs. lazım. Meyvelerin olgunlaşması için aylarca süren aşırı sıcak hava ve kızgın güneş gerekir.

 51. Ahmet, Antalya dedi ki:

  Benim çiçeğin dibinde 4 tane hurma fidanı var ama çiçek kabı çok küçük olduğu için büyümüyor. Hurmaları büyük kaba nasıl alacağım ve zaman önemli mi?
  ***
  Bekleyin ilkbaharda uygun saksılara ayrı ayrı dikin. O zamana kadar kökleri iyice güçlenir. Şimdi sökseniz hiçbirinin tutmama riski büyük.

 52. Serpil, Ankara dedi ki:

  Yeni yetiştirmeye başlıyacağımda bazı çiçekler saksıda zengin olsun diye 2-3 kök oluyor. Sizce bir saksıya en fazla kaç hurma dikmeliyim?
  ***
  Hurmalar farklı. Bir saksıda bir kök olmalı.

 53. Gülfiye Özdemir, İstanbul dedi ki:

  Ben de diktim aynı yazdığınız şekilde büyüdü. Ama ben hurma olur diye tahmin etmiştim. Yani şimdi hurma veren bir ağac değil de süs bitkisi olarak mı büyüyecek?
  ***
  Evet maalesef öyle.

 54. Sinan, Samsun dedi ki:

  Küçük bir karış uzunluğunda saksıda gene bir karış uzunluğunda hurma yaprağı var. İkinci yaprak çıkmak üzere. Sizce saksıyı ne zaman değiştirmeliyim? Gerek var mı?
  ***
  O saksıda daha iki yıl idare eder. Mesela 2014 ilkbaharına kadar.

 55. Samira, Baku dedi ki:

  Yukarida cok guzel bilgiler vermisiniz cok sey ogrendim. ben yaklasik 3 yil once diktim hurmami. baharda saksisini degisip buyuk bir saksiya diktim. cicekcilerde satilan topraktan ilave edib balkonda sakladim. cok guzel olmus, cok da seviyorum hurmami. yaklasik 1ay kadar balkondan alip baska bir yere koydum amma yeni yeri golgeli bir yer, gunduzler zayif gun isigi alir, aksamlari lamba isigi alir. yerini deyisdiksen sonra da 1cm uzadi boyu.amma bugun farketdim ki yapraklardan bazilarinda kararma ya da morarma gibi renk degisimi baslamis, ustelik renk deyisdigi yerlerde yapragin ikiye katlanan yerlerinde ayrilma olmus:( cok uzuldum. simdi yapragi kesmek zorunda mi kalacagim? niye karardi onu da bilmiyorum. neden olabilir sizce? bir sey yapabilir miyim kararmayi onlemek icin? sitenizde gunes etkili lamba diye bir sey okudum, su normal beyaz lamba kullansam olurmu? led mi,degil mi bilmiyorum, beyaz lamba gunes etkisi eder mi?
  ***
  Eğer yeni yeri fazlaca havasızsa sebep budur. Toprağının zarar vermiş olması da mümkün. Gerekmediği halde sık sık sulamak da iyi değil. Benim hurmalarımın yaprakları yıllarca dayanıyor. Bizde esintisizlik sorunu yok. Toprağı ise bir hayli kuvvetsiz. Arasıra bitki besini veriyorum. Toprak değiştirmiyorum ki fazla büyümesinler. Salonda iki tane var. Birinin yaprakları 2 metre. Yeni bir yaprak çok kuvvetli çıktı üç metreyi geçecek gibi görünüyor. Sabah güneşi alırlar, yerleri esintili. pencereler daima açıktır. Güneş etkisi veren lamblara gelince, onlardan çok daha önemlisi esintidir, rüzgardır. buna göre düşünün. Beyaz ışık veren flüoresan lambalar yapraklara 35cm kadar yakın olursa işe yarar. ama yeri havasızsa işe yaramasını hiç beklemeyin. Yapacağınız en iyi şey hurmanızı eski yerine koymaktır bence.

 56. Samira,Baku dedi ki:

  Balkona cikmadan onceki yeri de cam kenariydi amma sadece yazlari falan esinti olurdu. simdi aniden boyle olmasi cok fena.ama yine de pencereye yakin bir yere alacagim ,cam onune almam imkansiz, saksisi cok buyuk. kararmanin bir geri donusumu yok anlasilan. cok tesekkur ederim.
  ***
  Evet bozulan yapraklar iyileşmez. Yaprakların iyileşmesini sadece mum çiçeğinde ve gasteryada gördüm. o iyileşme ise çok aşırı su kaybına göre tam bir iyileşmeydi. yoksa kuruyan çürüyen yaralanan yerler iyileşmiyor. Peki balkonda bıraksanız olmaz mı? bildiğim kadarıyla Bukü’de kışın pek soğuk olmaz, belki en fazla istanbul kadar soğuk olur. İstanbulda sadece kuzeyli rüzgarlardan tamamen korumakla hurma fidanları kışın dışarda hayatta kalabiliyorlar.

 57. Samira, Baku dedi ki:

  Balkonda biraksam kesin olur. onceleri cam onundeydi, simdi de cama yakin bir yere koydum. bir sey daha sorayim, su kararma mantar falan olmasin? dun sitelerde aradim ama hastalikli bir yapragin resmini bulamadim. mantar olusursa neye benzer bilemiyorum. bir de fazla sulamadan olabilir mi kararma? dunden daha fazla kararmis gibi.
  ***
  Balkonda ölür mü? Nereden biliyorsunuz? Bakü’de o kadar şiddetli soğuk oluyor mu ki? Mantar, evet olabilir. Çeşit çeşit mantar hastalıkları var. Bazılarının görüntüsü tarifinize uygun: Yapraklarda veya gövdede, bitkinin dokusunun bozulmadan kararmasıdır. birkaç gün öyle görünür, sonra çürüme başlar (palmiye yaprakları sert lifli olduğu için belki çürüme yerine kuruma olur). Ama bu durumda ‘eğer hastalık köklerden başlamışsa’ ilaç işe yaramaz. Sadece yapraklarda olmuşsa engellemek mümkün, bu da sulamayı uzun bir mütdet kesmekle sağlanabilir. Peki niçin mantar olmuştur? Yazılarımı takip ediyorsanız, yaz sonunda bir uyarı yazısı yazmıştım. Kışın eve almanız gereken bitkileri sonbahar serinleri başlamadan önce eve almalısınız demiştim. Sonbahar serinleri başlayınca evlerde pencereleri pek açmayız. Ve dışardaki bitkiler serin havaya, soğuk rüzgara adapte olma sürecine girmişlerdir. Tam o sırada bitkileri aniden dışarıya göre daha sıcak ve esintisiz ortama alınca şoka uğrarlar. Bu şok geçici bir felç gibidir. İnsanların bayılması gibidir ve uzun sürer. Mantarlara, hastalıklara karşı hiçbir dirençleri olmaz. Bir de toprağı ıslaksa hastalıklanma ihtimali %99.. Sonuç ise kesin ölüm. Böyle durumlarda yapılacak şey, yani eve almakta gecikmişseniz, soğuklar da başlamışsa, önce bitkiyi dışarda tutmaya devam edeceksini ta ki saksıdaki toprak yarıdan fazla kurusun, bu çok önemli. Sonra içeri alın. En az 10 gün hiç sulamayın. böylece, bu en az 10 günlük susuz kalmış olduğu süre içinde bitki ani değişiklik şokunu anca üzerinden atmış olur, evin sıcak ve esintisiz havasına uyum sağlamaya çalışır. Daha sonra hafiften sulayın ve sulama aralıklarını bir buçuk ay boyunca çok seyrek tutun. Bitki evde gelişme göstermezse bahara kadar öyle devam edin. Gelişme oluyorsa sulama sıklığını ve miktarını biraz arttırabilirsiniz.

 58. Samira,Baku dedi ki:

  … …
  ***
  Mantarlar evlerde benim dediğim şekilde daha sık görülür ve kesin çürütür. Bakü hakkında sanıyorum benim bilgim yanlış. Şöyle söyleyeyim: Kışın en düşük sıcaklık -6C oluyorsa, bu durumda kuzeyli yönlerden hiç rüzgar almayan bir yerde olursa zarar yok kışın hiç zarar görmez. Evde tutacaksanız serin yerde tutun ve toprak iyice kurumadıkça sulamayın.

 59. Selin, Erzincan dedi ki:

  Annem 2 yıl önce çiçek olan bir saksının içine dikmiş. şimdi 5 tane yaprağı var. uzun ve sert. sadece ucları sarardı. onları kesebilir miyim? şimdi saksıdan çıkarıp başka saksıya mı dikmeliyim acaba?
  ***
  Sararan uöları kesebilirsiniz. Ayrı saksıya dikmek için mayısı bekleyin. Şimdi yapsanız hurmaya zararı olmasa bile diğer bitkiye zararı olabilir.

 60. Hulusi, Antep dedi ki:

  Ben yaklaşık 3 ay önce bir hurma çekirdeği diktim. 10 cm kadar tek yaprak sivri bir şekilde çıktı. başka da bir gelişme yok. niye büyümüyor ve niye yapraklanmıyor? Güneşi görünce yaprak kapanyor güneş olmayınca yaprak hafifce açılıyor.
  ***
  Sabredin yavaş büyür. Çekirdeği ekeli henüz üç ay olmuş. Yine 0cm iyi gelişmiş. Bazen 6 ayda çekirdek hiç çimlenmez bile.

 61. İlyas, Fethiye dedi ki:

  Ben bahçeye dikmek için hurma fidanı aldım. Büyük bir saksıda dişi meyve veren cinsten. Bunu bahçeme nasıl dikeyim? Gübre falan kullanmak gerekir mi? Hızlı büyümesi için ne yapabilirim?
  ***
  Herhangi özel bir şey gerekmez. Sadece bu soğuk mevsimde köklerini rahatsız etmek belki zararlı olabilir. Saksıdan çıkarırken dikkatli olun. Hızlı büyümesi her yıl köklerinin daha da güçlenmesi sayesinde zamanla olacaktır, iki yıl geçince daha iyi gelişim gösterir.

 62. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Bir tanesi 1 metre boyunda, bir tanesi yapraklar bölünmüş vaziyette, bir tanesi tek yapraklı durumda. Bu üçününde yerini değiştirmek istiyoruz. Nasıl başarabiliriz?
  ***
  İlkbaharda söküp istediğiniz yere dikin. Sökerken kökler zarar görse bile önemli değil. Hatta bazı kökleri kesip azaltabilirsiniz. İlkbaharı bekleyin.

 63. Nurşen, Eskişehir dedi ki:

  Hurma çekirdeklerini ektim ama 30 cm geçmedi boyları bir iki yıllık olmasına rağmen. büyümeleri için ne yapabilirim?
  ***
  Yavaş büyüyorlar. Gördüğünüz resimdeki gibi olmaları 4 yılı bulur. hızlı büyümeleri için yazın az güneş çok su, kışın çok güneş az su lazım. Bahsettiğiniz diğer bitkinizin meyve verecek olgunluğa gelmesi on yılı bulur.

 64. Samira, Baku dedi ki:

  Yaklasik bir bucuk ay once yazmistim. hurmamda kararmis kucuk yapraklari yeni kestim, daha da kararmadi cok sukur. ama daha sulamadim. insallah gelicek yil sularim:) ustelik ramazandan beri suda beklettigim hurma cekirdeklerini diktim ama kok filan salmamisdi suda, oncekini de aynen oyle yapmistim. kok olustukdan sonra dikmistim saksiya. sorum su: ektigim hurma filizlenir mi yazda?
  ***
  Hiç sulamamak da yanlış. yeri kış boyunca havasız ve sıcaksa az miktarda su ile sulayın sonra toprak tamamen kuruyuncaya kadar yine sulamayın. Çekirdeklerin çimlenmesi için suda bekletmek gerekmez. Sıcak istiyorlar. sıcak yerde ya da yazın hava ısındığında filizlenirler.

 65. Sinan, Samsun dedi ki:

  Bitkiler için kullanılan sıvı bitki besinini hurma için de kullanabilir miyiz? Ne kadar zamanda ne kadar? Hurmamda üçüncü yaprak çıkmak üzere. Diğer iki yaprak bir karışı geçti. Böyle birkaç fide var. Kış boyu balkoda durdular şükür hiçbirine bir şey olmadı. Şimdi daha soğuk olmuyor, önümüz yaz.
  ***
  Ev şartlarınbda büyüme hızı yaz kış aynı olup kışın gelişime ara vermiyor. Evde veya dışarda yetiştirmenize bağlı olarak, gelişim dönemlerinde ayda bir gibi sulama suyuna bitki besini karıştırabilirsiniz. Dışarda nisan – ekim arası, evde bütün yıl boyunca..

 66. Emre, İstanbul dedi ki:

  Ben de bir hurma çekirdeği dikmiştim. Boyu 25 santim oldu. Güzel bir şekilde yetiştirmek için ne yapmalıyım? Sulama göbreleme işleri gibi..
  ***
  Yazın şiddetli güneşte tutmayın ki hızlı büyüsün. Yaz dışında ise ne kadar şiddetli güneş alırsa o kadar iyi. Özel olarak pek bir şey istemiyor. Tanıdığım en güçlü, en inatçı şekilde hayata tutunan bitki bu oldu. Yaprakları yıllarca yemyeşil kalıyor. Eskiler sararmayınca fazlalık olmasın diye kesiyorum. Evde salonlarda büyümesi yaz kış devam eder. Arasıra, ayda bir gibi suya karıştırılan bitki besininden verin. Doğal toprağa diktiyseniz o bile gerekmez.

 67. Canan, İstanbul dedi ki:

  Çekirdeği direkt toprağa ekmeden önce herhangi bir işlem yapmak gerekir mi? Birkaç gündür toprak almak için beklettiğim çekirdekler var. Suda vs bekletmek gerekir mi ya da kurumuş çekirdek de aynı sonucu verir mi?
  ***
  En önemli şart sıcaklık. Küçük saksılara, bir saksıya bir çekirdek 1,5cm kadar derine gömün. Güneşin ısıttığı yerde tutun. Toprak üst yüzey haafiften kurudukça sulayın. Bu şartta bir ay içinde çimlenirler. Gölgede aylarca çimlenmez. Güneş saksıları ısıtmalı.

 68. Sinan, Samsun dedi ki:

  Hurmanın 4. yaprağı çıkmak üzere. Acaba yapraklar ne zaman parçalı şekilde çıkmaya başlar?
  ***
  Bilmiyorum. Bekleyin. En azından 3. yılda parçalı olacağı kesindir.

 69. Seher, Brüksel dedi ki:

  Evvela çiçek yetiştirmek pek benim harcın değil fakat iş başa düştü galiba:-) Biz bu sene hac dönüşü (kasım 2012) acve hurma çekirdeklerini sakladık. Yanılmıyorsam ocak ayı itibariylede bereket olsun diye aloe vera bitkilerimizin toprağını yenilerken bu çekirdeklerden kattık. Saksının biri evin ikindi güneşini gören girişinde bulunuyor onda şuan 9 kadar fidan baş gösterdi. Bir hafta oluyor olmuyor farkedeli. Diğer saksı ise evin sabah güneşini gören salonda bulunuyor ondada bir fidan çıkıyor. Her iki saksı direk güneşe maruz kalmıyor. Benim sorum: aloe vera sık sulanaya ihtiyaç duymuyor galiba? Aceba hurmamız ihtiyaç duyarmı? Bu durumda ikisini bir arada aynı saksıda nasıl büyütebilirim? Hurma fidanını ne kadar sıklıkla sulayabilirim? Ayrı bir saksıya alabilirmiyiz? Belçikanın kışı sert olabildiğinden sanırım saksıda yetiştirmeye devam etmemiz gerekir. Sıcaklar ve güneş bu sene gecikince anca çıktı fidanlar galiba.
  ***
  Hurma normal bir ev bitkisi gibi yetiştirilebilir. Ne kadar çok güneş alırsa o kadar iyi. Sulamalara karşı aloevera gibi hassas değildir. Çok sulamaya da hiç sulamamaya da çok dayanıklıdır. Siz madem aynı saksıdalar bakımı diğer bitkiye göre nasıl yapıyorsanız öyle yapın. Ayrı saksılara ayırmak için gelecek yıla kadar bekleyin.

 70. Murat, Midyat dedi ki:

  Paylaşım için teşekkürler. Yazıyı okuduktan sonra yediğimiz hurma çekirdeklerini biriktirmeye karar verdim. Ayrıca Ramazan ayında oldugumuz için de konuyu hortlatmak güzel olur diye düşündüm :) Elimde çok sayıda çekirdek var. Cevaplarda paylaştığınız Limon çekirdeği çimlendirmesi de dikkatimi çekti. Onunla da ayrıca ilgilenecem. Bu güzel anlatım için tekrar teşekkür ederim.

 71. Serap, Nevşehir dedi ki:

  Ben de orta boy saksıya hurma çekirdeği ektim. ancak yediğimiz bütün hurmaları kaymuştum hangisi çıkarsa diye. bir saksıda 30 tane birden çıktı. ayırmak gerekir mi? nasıl ayrılacak kurur mu?
  ***
  Yanlış yapmışsınız. Bir saksıya birtane dikmeniz gerekirdi. Hemen ayırın. Bu durumda hepsi tutmayacaktır ama 30 tane zaten çok fazla.

 72. Durmuş A. -Karaman dedi ki:

  Uzun yıllardır evde hurma tohumu ekerim. biraz büyür sonra da kurur gider. Şu an bir kaç tane daha var. ne zaman kuruyup gideceklerini bekliyorum. Akdeniz ikliminin olduğu zeytin, cennet meyvesi, yeni dünya ve limon meyvelerinin yetiştiği bir bölgemiz var. Göksu nehrine sıfır. Portakal ve mandalina bitkileri de yetişiyor ama daha meyvelerini görmedim. Evde bulunan hurmaları bu bölgeye bu mevsimde taşısam olur mu? Ya da bu bölgede çekirdekten yetiştirmek mümkün olur mu acaba?
  ***
  Hurma eğer çekirdekten çimlendiği andan itibaren hep şiddetli güneş alabilirse çok dayanıklı olur. Evde gölgede yetişenler güneşsizlik yüzünden kurur. Bahsettiğiniz bölgeye uyum sağlar mı bilmem. Narenciyeler uyum sağlıyor diyorsanız hurma da kesin uyum sağlar. istanbulda bile sokaklar da duvar diplerine çekirdeği düşüp çimlenen birkaç yıllık hurma fidanları görmüşümdür.

 73. burcukayserı dedi ki:

  … …
  ***
  Önce fazla gölgede tutmuşsunuz kof gelişmiş. çok fazla güneş istiyor. bekleyin yeni yapraklar sağlıklı çıkarlar.

 74. Ayse Y. Trabzon dedi ki:

  İlkbaharda tesadüfen bir saksıda digerbitkinin yanında 4 tane hurma çimlendi. Yeni toprak ve saksıya aldığimda dediğiniz gibi bitkitek yapraklıydı ve kurudular sadece biri kaldı. Ben buna çok üzüldüm. Tatile gitmeden önce acve hurma çekirdeklerni diktim. 20 gün sonra çimlendiler. Süpriz oldu. Daha önce şunu okumuştum. Çimlenme için çekirdeğin üzerindeki meyveden kalıntı zar vs kalmamasi hani ağzımızda bir süre tutariz. Ve topraga diktikten sonra üzerine tesadüfen bir karton koymuştum. Bu da çimlenmeyi hızlandirdi. Şimdi saglikli görünüyorlar daha büyük saksiya büyünce dikeceğim. Dersimi aldım.

 75. Ayşe, Balıkesir dedi ki:

  Bahçemde, yaprakları yelpaze şeklinde bir palmiye ağacım var, boyu 8-9 m. civarında. Maşallah çok sağlıklı, sürekli yaprak veren bir ağaç. Her yazın başında, bu ağacı tepesinde tek yaprak kalana dek düzenli olarak budatırdık.
  Ancak boyu iyice uzadığı için bu yaz budatamamıştık. Bu yüzden de ağaç bu sene meyve verdi. Meyveler üzüm salkımı şeklinde, rengi yeşil. Bunları yiyebiliyor muyuz ve tohum olarak kullanabiliyor muyuz? Bilgisi olan benimle paylaşırsa memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

 76. Hasibe, Bursa dedi ki:

  evimizin bahçesinde yaklaşık 19 seneden beri büyük bir palmiye ağacı var. babam her sene yapraklarını budar. bu sene salkım gibi bişey belirmeye başladı. sizce hurma yapıyor olabilir mi?
  ***
  Sanmam. Her palmiyenin meyvesi hurma gibi olmuyor.

 77. Sinan, Samsun dedi ki:

  Bendeki hurma 1.5 yaşında ve yaz kış balkonda durdu hiç bir şey olmadı. şu an parçalı yapraklar çıkıyor.

 78. Meral, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 1.5 metre uzunluğa ulaştı hurmam. ancak saksısı dar geliyor. sakı değiştirmek için bir mevsimi ver mı? Bu mevsimde değiştirebilir miyim? Değiştirirken nelere dikkat etmeliyim?
  ***
  “Saksıda evlerde” yetiştirilen hurmanın saksısını toprağını yılın her zamanında değiştirebilirsiniz. Dikkat edeceğiniz tek şey, eğer köklerde budama azaltma yapacaksanız sadece ilkbahar başında yapmalısınız. Diğer zamanlarda öldürebilir.

 79. Aynur A. -Gaziantep dedi ki:

  Annemlerin bahçesinde bir hurma ağacı var. Bu sene meyveleri oldu. Ama annemler ne yapacaklarını bilemiyorlar. Acaba meyveleri üzerinde mi kuruyacaklar yoksa toplanıp sererek mi kurutulacak (hani bu hacdan getirilen hurmalar gibi olması için) bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
  ***
  Hiçbir bilgim yok kusuru bakmayın.

 80. seba S. İstanbul dedi ki:

  lütfen avokado çekirdeği dikin. Sonuca şaşıracaksınız.
  ***
  Seba Hanım bizzat denemişimdir haklısınız. En yakın zamanda fotoğraflarıyla anlatacağım herkes yapsın.

 81. Emine, Tekirdağ dedi ki:

  Ben de hurma çekirdeği ektim. Yarım metreyi geçti. Bir tane de 1 metrelik var. Hoş bir görüntü sağlıyor.

 82. Bilal, Adıyaman dedi ki:

  Benim de hurmam var. Peygamber efendimizin o ektiği (Mühürlü hurma) ona nasıl bakmalıyım ne gubresi vermeliyim? nasıl cabucak büyür? bizde güvercin gübresi var yararli olur mu? Tam 17 yapraklı hurmalarin erkek veya dişi olduklari nerden anlasiliyor? hemen büyümesini istiyorum. benim hurmam saksıda.
  ***
  Saksıda yetiştirdiğimiz hurmalar toprak seçmez, hiçbir gübre istemez. Ev içekleri için olan bitki besininden ayda veya iki ayda bir defa verseniz fazlasıyla yeter. Çabuk büyümesi evde güneşli pencere önünde mümkündür. Kışın da büyümeye devam eder. Ancak büyük ağaç olmasını beklemeyin çok yavaş gelişiyor. Dişi erkek nasıl belli olur bilgim yok. Galiba büyüyüp çiçeklendikleri zaman belli oluyor.

 83. İbrahim, Bursa dedi ki:

  Merhaba. Benim 4 hurma çekirdeğim ve 4 onlara özel kabım var. Ama bol yediğim için gittikçe çoğalıyorlar. En yakın zamanda onları ekeceğim. Ve çekirdekleri kapağı kapalı nemli bir kutuda muhafaza ediyorum. Duyduğuma göre Marmara ve Akdeniz İklimi’nde rahatça yetişebiliyorlarmış. Acaba Bursa’da olur mu? O kutuda muhafaza etmem doğrumu, çimlenme özelliğini kaybederler mi? Toprak şeftali ve maydanozun rahatça yetiştiği ve meyve verdiği bir toprak. O toprakta olur mu? Suda bekletmeden ekeceğim olur mu? Arkadaşımın bahçesine de 9, 10 tane ekeceğim o toprakta dut ağacının büyüdüğü ve her mevsiminde bol bol meyve verdiği bir toprak. Bahçesine her meyve mevsiminde bol bol arı geliyor. Yanında incirde olduğu için o ağaca da arı geliyor. Bol, Bol arı olduğu için büyüyünce meyve verir mi? Çok ekeceğim için mutlaka bir, iki erkek denk gelir herhalde. Gelir mi? Arılar döllenmeye yardımcı olur mu?
  ***
  Bursa (Bursa merkez) ikliminde olmaz. Kışın hurma için öldürücü soğuk olur. Çekirdekleri saklamanız yanlış. iki üç tanesini dikin geri kalanını atın. Hurma toprak seçmez. Tohumların çimlenebilmesi sadece yeterli sıcağa bağlıdır. Toprağa hafifçe gömün, sulayın, evde pencere önünde güneşten ısınacağı bir yerde tutun. Ayrıca hurmanın büyümesi belki 20 yılı alır. Şeftaliler gibi birkaç yılda meyve verecek hale gelmesi imkansız. Ağaç büyüse bile meyvelerinin yenebilecek kadar olgunlaşabilmeleri yılın çoğu zamanının sıcak olmasını gerektirir.

 84. Nevra, İstanbul dedi ki:

  Bu ağaçlar meyve veriyor mu? Veriyorsa ne zaman veriyor?
  ***
  Evet ama kolay kolay meyve vermezler. Her bir ağaç ya dişidir ya erkektir. Bu sayfada konu evlerde hurma fidanlarının süs bitkisi olarak kullanılmasıdır. Sorunuza ayrıntılı cevaplar bulabilmek için hurma yetiştiriciliği hakkında bilgi aramalısınız.

 85. Merve, İstanbul dedi ki:

  Ben küçük fanusun içine balıklarımın taşları arasına 2-3 tane hurma çekirdeği atmıştım. Açıkçası bu konu hakkında bilgim olmadığı için bilinçsizce atmıştım. Uzun zaman sonra fanusun içinde değişik solucan gibi beyaz bir şeyle karşılaşınca gördüm ki hurma çekirdeklerinden biri çimlenmiş. 8-9 cm kadar uzamış. Diğer 1 santime anca gelmiş. Balkonda büyük bir saksı var. Çekirdeği onun içine ekeyim mi? Balkon tam köşede, bol güneş alan bir yerde. Saksı balkonda kalsın mı yoksa ev içine alayım mı ? Şu an hurma ağacını büyütmek için çok heveslendim. Yeni bir çekirdekle işe başlasam mı? Yani baya uzamış beyaz bir filiz ama sağlıksız mıdır acaba? Saksılarda yetiştirdiğim diğer bitkilerin yanına gömeyim mi?
  ***
  Bu sayfada hurma için ayrıntılı bilgiler yazdım. Okursanız o bilgiler size yol gösterir. Suda, güneşten uzakta gelişen yaprak renksiz olmuşsa aniden güneşe koymayın. Önce çok aydınlık bir yerde tutun. Rengi yeşile dönünce güneşe yavaş yavaş alıştırın. Yazdığım bilgileri okursanız daha iyi öğrenirsiniz.

 86. Merve C. -Belcika dedi ki:

  1m boylarında hurma ağacı üç hafta önce hediye geldi. Bir haftadir burda havalar güzel diye dışarıya çıkardım. Yaprakları kendini saldı. Yere değiyor dik durmuyorlar bir türlü. Bir iple sıkmadan çevresini bağladım. Acaba ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Devamlı ev içinde güneşli pencere önünde durması daha iyi olur.

 87. Efe A. -İstanbul dedi ki:

  Üç sene önce uzun bir saksıya 6 adet çekirdek koymuştuk. Altısı da birden çimlendi. Sonra bu yaz başı köklerini birbirinden ayıramadığımız için zarar gelir düşüncesi ile bütün filizleri yuvarlak bir saksıya koyduk. Şu an her biri 20cm uzunluğunda kalın gövdeli 6 adet hurma fidanı oldu. Bunları birbirinden nasıl ayırıp ayrı saksıya koyabilirim? Fidanlar zarar görür mü? Gün geçtikçe daha çok güçleniyorlar ve daha çok birbirlerine kökleri dolaşıyor.
  ***
  Şimdilik dursunlar. Gelecek ilkbaharda söküp kökleri topraktan arındırarak karışık kökleri birbirlerinden ayırın. Hurma kökleri pek hassas değil. Kopmalar olsa bile korkmayın hiçbir şey olmaz. Sonra ayrı ayrı dikersiniz.

 88. Nihan, İstanbul dedi ki:

  Çok güzel bilgi veren bir yazı olmuş, teşekkür ederim. Geçtiğimiz ramazan ayında yediğim hurma çekirdeklerinden birini pencere önümde kendi üretimim olan bahçeme ( :)) ) ekivermiştim. Yaklaşık bir ay önce de limon çekirdeklerini ekmiştim. Şuan limon filizim oldukça büyüdü ve hurmam ise (yalnızca tek sap olarak) büyümeye devam etmekte. Kesinlikle tavsiye ederim, ikisi de harika olacak bence..
  Bunların dışında hanımeli sevenler varsa herhangi bir yerden kopardığınız hanımeli çeliğini saksıya ekebilirler. Sonuç garanti, bol bol çiçek açan hanımelleriniz oluyor, mis gibi de kokutuyor ;)

 89. Selçuk, Antalya dedi ki:

  Bahçede hurma ağacı var. Ağacın dibindeki budanmış olan bazı dallar, taraklar ağaçtan dökülüyor. Elimle birkaçını ağaçtan çıkardım. Ayrıca dipte bol miktarda çapaklanma var. Bunların birazını temizledim. Ağacın alt kenarlarından çıkan sürgünler önce yeşildi. Şimdi ise kurudu. Ağacım kuruyor mu? Dipteki daha evvel budanmış tarakların bazılarının yerinden çıkması veya oynak olmasının nedeni nedir?
  ***
  Nedeni önemli değil. Normal bir şey. Kururlar ve zamanla dökülürler. Çapaklanma demekle neyi kastediyorsunuz bilmiyorum. Dipten sürgün çıkıyorsa, sonradan kuruyorlarsa, muhtemelen yaz sıcaklarında çok fazla susuz kalıyor olabilir. Bu toprakla ilgili. Normalde hurmaların kökleri çok derinlere ulaşır ve susuzluk problemi çekmez. Ama toprağınızda sorun varsa, kökler derinlere ulaşamıyorsa ve hiç sulamıyorsanız susuzluk etkisiyle kuruyor olabilir. Sebep bu değilse önemsemeyin. Birkaç yıl daha güçlendikten sonra vereceği dip yavruları kurumayacaktır.

 90. Leyla, Gaziantep dedi ki:

  Bnim saglikla ilgili bir sorunum var. Doktorum hurma ağacının kökünün iyi geleceğini soyledi. Koca antepte aradım ama bulamadım. Nerde bulabileceğime yardımcı olur musunuz?
  ***
  Aktarlardan araştırmalısınız.

 91. Leyla, Gaziantep dedi ki:

  Antep’teki aktarlarda araştırdım bulamadım. İnternetten sipariş vereyim dedim ama internette sipariş alan site bulamadım. Lütfen yardımcı olur musunuz?
  ***
  İnternetten bulsanız bile büyük bir ihtimalle sizi kandırırlar. Doktorların böyle bir tedavi tavsiye etmesi bana göre yanlış ama bilmiyorum karışmam. Hurma kökü demiş. Bu eksik bir bilgi. 14 tür hurma palmiyesi var. Bu 14 türün genel cins adı Phoenix’tir. Meyvelerinin ticaretinin en çok yapıldığı tür ise Phoenix dactylifera. 14 türden başka bir de hibritleri var. Süs için yetiştirilen bir iki türün de meyveleri yenebilir ama meyveleri küçük olduğu için ticareti makbul değildir. Süs için yetiştirilen Phoenix türleri Türkiye’de peyzajcılıkta yaygın kullanılır. İstanbul’a (ve bazı Ege, Marmara, Akdeniz illerimize) bunlardan pek çok fidan dikilmiştir ve hala dikiliyor. O doktora söyleyin bakalım bunların kökü de işe yarar mı?

 92. Murat, İstanbul dedi ki:

  8 tane hurma bir saksıda. Bunları ayırmak istiyorum. Yine de tutarlar mı?
  ***
  Kesin tutarlar fakat yeni, tek yapraklı iseler köklerinin biraz daha güçlenmesi lazım. İlkbahara kadar beklemeniz daha iyi olur.

 93. Hacer, İstanbul dedi ki:

  Ben hurma çekirdeği ekeli neredeyse 10 yıl olacak. Bayağı büyüdü fakat cinsiyetinin ne olduğunu merak ediyorum. Bunu nasıl ayırt edebilirim?
  ***
  Çiçeklenmedikçe ayırt edemezsiniz. Bu kadar biliyorum. Eğer bilen biri varsa yazabilir.

 94. İlper, Gazimağusa dedi ki:

  Bir hurma ağacı erkek mi yoksa dişi mi bariz bir şekilde nasıl belirlenir?
  ***
  Emin değilim ama galiba belirlenemiyor. Dişisi erkeği ayrı olan bitkilerde dişi erkek ayrımı ancak çiçeklerinden anlaşılır. Genellikle böyledir.

 95. Hayriye, Antalya dedi ki:

  27 yıllık hurma ağacımız var. 3 yıldır hurma veriyor fakat meyveler cekirdeksiz ve tatlanmiyor ağız burkuyor. Genelde bir başa 3 hurma tutmuş. 5 tane koçan var her biri 10 kg ağırlığında. Yanında bir küçük hurma daha var ayni zamanda dikilmişti ancak o meyve vermiyor. İki ağaç da çekirdekten yetişme. Meyvelerin tatlanmasi için ne yapabilirim?
  ***
  Bizim iklimimiz uygun değil. Çünkü hurma meyvelerinin gerektiği gibi olgunlaşması için yaz sıcaklarının daha fazla uzun sürmesi lazım. Bir de bu bitkilerin dişisi erkeği ayrıdır. Dişiler meyve verir. Yakınlarında erkek hurma ağacı yoksa polenleşme olmaz ve tohum üretemez.

 96. Feride, Tokat dedi ki:

  Yazınızı ilk okuduğumda 5 çekirdek dikmiştim. Beşi de çimlendi 4 yaprak oldu. Ekeli de 3 yıl oldu. Ben hiç bakmadım. Hep kıyıda köşede kaldı ama inatla hayata tutundular ve kurumadılar. Şimdi ise iyi bir bakım yapmak istiyorum. Hepsi bir saksıda. Ayrı ayrı saksılara mı almalıyım?
  ***
  Evet hurma bir saksıda bir tane olmalı. Ev ortamında hızlı büyüyorlar. Kışın bulunduğu oda çok fazla soğuk olmazsa kışın da kesintisiz gelişime devam ederler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)