Hurma ağacı (hurma palmiyesi)

Hurma ağacının küçük fidanları çok dayanıklı ev, ofis palmiyesi olmaya tam uygunluktadır. Yapraklar birkaç yıl hiç bozulmaz. Burada çekirdekten hurma yetiştirme konu edilmiştir.

Genel özellikleri

Eski çağlardan beri Ortadoğu’da meyveleri için yetiştirilen hurma ağacı Palmiyegiller (Arecaceae) familyasından, 14 türü olan Phoenix cinsinin P. dactylifera türüdür. Anvatanı Irak ve civarı. İngilizcede ‘date palm’ denir. Yani hurma palmiyesi.

Her bir yaprak uzun bir sap üzerinde dizili sert, ince-uzun, diken gibi sivri uçlu çok sayıda yaprakçıklar dizili halde gelişir. Çok yaprakçıklı uzun sap aslında tek yapraktır. Hurma fidanı büyüdükçe yaprak büyüklüğü de ona göre değişir. Bir yaprak 6m kadar uzun olabilir. Hurmalar toprak altında devamlı yeni kökler çıkarır. Kökler çok kalın ve serttir. Saçaklanarak kuvvetlice derinliklere giderler.

Hurma ağaçlarının dişisi erkeği ayrıdır. Meyve verebilmesi için dişi ağacın yakınında erkek ağaçlar olmalıdır ki erkek ağacın çiçek polenleri dişi ağacın çiçeklerine gelebilisin. Bu sayede meyve oluşumu başlar.

Kışa dayanıklılığı -10C derece olup İstanbul’da bahçelerde parklarda yetiştirilebilir.

Saksıda hurma ağacı (evde, ofiste)

İçmekanlarda yetiştirilebilen süs bitkilerinden en dayanıklısı ve bakımı en kolay olanı hurmadır diyebilirim. Güneş alabilen pencereye çok yakın bir yerde yetiştirmelisiniz. Oldukça yavaş gelişir ama gelişmeye kışın da devam ediyor. Her bitki gibi hurmanın da güneşe ve havadar ortama ihtiyacı var.

Yıllarca dayanan dekoratif yapraklar

Saksıda hurma fidanı

Saksıda hurma fidanı

Eskiyen yaprakları yıllarca sararmaz. Hurma fidanında yaprak sayısı fazlalaşınca en eskilerini kesebilirsiniz. Kolay kolay sararmazlar. Sararmalarını beklemenize gerek yok.

Arsız gelişen kök sorunu

Saksıda yetiştirirken güçlü kökler dibe toslayınca dip çevresinde yol alarak gelişime devam eder. Dipte git gide yükselen yumak oluşturarak saksı içeriğini yukarı iterler. Toprak dışarı dökülür. Bitkinin kök kaidesi açıkta kalır. Onun için hurma fidanlarını dikeceğiniz saksı en az 25cm derin, 25cm geniş olmalıdır. Üç-dört yılda bir sökerek dip yumağı budayın (yumaktaki en genç kökleri bırakıp dğerlerini yumak kısmından kesin). Böylece aynı fidanı uzun yıllarca aynı büyüklükteki saksıda yetiştirebilirsiniz. Saksı dibinde yumaklaşmış kökleri budamanın hurmaya hiçbir zararı olmaz. Kök kaidesinden yepyeni kökler çıkarma özelliği var. Bunlar daha güçlü ve daha hızlı gelişicidir.

Toprak, sulama, besleme

Hurma toprak seçmiyor ama ne kadar iyi toprak olursa yaprak sağlığı da o kadar güzel olur. Verimli ve süzek toprağı olan bahçe, tarla, park vb. yerlerden toprak alın. Yarı yarıya hazır poşet toprakla karıştırın. Toprak fazla killi ise kum ya da ponza taşı ile karıştırmalısınız. Yoksa içmekanlarda kökler hastalıklanıp çürür. Sulamayı toprak üst yüzeyi kurudukça yapın. Bitki besinine, gübreye pek ihtiyaç duymaz. Kökleri topraktaki elementleri almada çok iyi kabiliyete sahiptir. Ortalama iki ayda bir suya karıştırılan genel amaçlı bitki besini vermeniz yeterlidir.

Çekirdekten palmiye ağacı yetiştirmek

Ramazan aylarında satılan hurmaların çekirdeklerinden palmiye ağacı yetiştirebilirsiniz. Hurma çekirdekleri sıcak ortamda çabuk çimlenir. Bir ayı bulmaz. Fakat eğer yeterince sıcak olmazsa tohumlar çimlenmez (ya da geç çimlenirler).

En az 12cm derinlikteki bir saksıya bir çekirdek ekmelisiniz.  1-2cm derine gömerek ekin. Saksıyı kuvvetli güneş alıp ısınacağı bir yerde tutun. Üst yüzey asla nemini yitirmeyecek şekilde sulamaya devam edin. Tohum çimlenip ilk yaprak 5cm uzadıktan sonra sulamayı üst yüzel biraz kurudukça yapın.

İkinci yıl yine bol bol güneş almasını sağlayın. Bunda amaç köklerin yapraklardan daha güçlü gelişebilmesi içindir. Hurmanızın hayatta kalabilmesi buna bağlıdır. Üçüncü yıldan itibaren yazları güneşin yakıcı şiddetinden koruyun ki yapraklar hızlıca uzayabilsin. Bundan sonra güzelce serpilmeye başlar.

Mini fidanların köklerini ilk iki yıl hiç rahatsız etmemelisiniz. Üçüncü yıl 25cm derininde, 25cm genişliğinde saksıya aktarın. Böylece kökler rahatça serpilir. Yapraklar da ona göre daha güçlü, daha hızlı büyür.

İlk saksıda ilk iki yıl ve ikinci büyük saksıda ilk yıl bitki besini vermemelisiniz. Genç kökler zarar görebiliyor.

Hurma fidanları çekirdekten yetiştiğinde ilk yapraklar çimen yaprağı gibi uzunca tek parçadır. Her bir yaprak daha büyük ve geniş olur. Aslında yelpaze gibi parçalıdırlar ama birbirlerinden ayrılmayıp bütün kalırlar. İsterseniz elinizle ayrıabilirsiniz. Yelpaze şeklinden kurtulup resimdeki gibi uzun sapta dizili yaprakçıklı olabilmesi 3. veya 4. yılda başlar.

Yaprak sapında dizili yaprakçıkların uçları iğne gibi sert ve sivri, fena halde saplanıcıdır. Diğer bitkilerinize zarar vermemesi için dikkat etmelisiniz.

Büyük hurma ağaçları kökten yavru verir. Bunları ayırıp çoğaltmak daha kolaydır. Fakat çevremizde büyük hurma ağaçları olmadığından dolayı bizim için tek yöntem tohumdan yetiştirmektir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Meyve-Yemiş

Etiketler: | | |


'Hurma ağacı (hurma palmiyesi)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Rachel dedi ki:

  Ben çoktandır bu uygulamayı yapıyorum ve çimlendirdiğim çekirdekler neredeyse hurma bahçesi olacak kadar büyümedeler. Yalnız büyüdükten sonra sularken yaprakların göz hizanızda olmamasına dikkat edin. Çünkü çok sert. Bir de çimlendirmeye başlarken saksının üzerini bir torba ile gevşekçe kapatırsanız daha çabuk çimlenirler.

 2. Ömer dedi ki:

  Peki hurmayı bir parmak derinliğinde diktikten sonra sulama işlemi her gün mü olacak ve bunun bir ölçeği var mı?
  ***
  Ölçüsü yok. topraktan toprağa değişir. Toprak kurudukça sulayın.

 3. Sermavi dedi ki:

  Hurma çekirdeğini dik mi yoksa yatay mı gömeceğiz? Bunun önemi var mı?
  ***
  Ben her zaman yatay dikmişimdir. Hiç birinden sorun çıkmadı.

 4. Ali Güngör dedi ki:

  Hurma çekirdeklerini dikmeden önce suda bekletip köklenmesini sağlarsanız daha çabuk sonuç alırsınız. Ben çekirdekleri en az 1 ay suda bekletiyorum. Sonuç çok daha iyi. Ayrıca yatay veya dikey dikmeniz önemli değil.

 5. Sevgi dedi ki:

  Hurma ağaçlarını daha doğrusu hurma palmiyelerini bahçemizde uzun yıllar yaşatabilir miyiz? Kışın nasıl koruyabiliriz?
  ***
  Ege, Akdeniz, Karadeniz ve Marmara bölgelerinin kıyı kesimlerinde olabilir. Korumak için bir şey yapmak gerekmiyor. Diğer şehirlerimizde olmaz. Fazla soğuğa uzun süre dayanamazlar.

 6. Can dedi ki:

  Bu ağaç değerli bir bitki midir ve satılabilir mi? Satmayı düşünüyorum.
  ***
  Çok da değerli sayılmaz ama süs bitkiler arasında ortalamanın biraz üstünde para edebilir. Yeter ki iyi bakımlı olsun yani yapraklar düzgün, sağlıklı, zarif görünsün. Ofis bitkisi olarak uygunluğu tamdır.

 7. Şule 24 dedi ki:

  ben 2 yıl önce evde palmiye yetiştirmeyi çok istedim. Satın almaya gittim çok fazla para istediler alamadım. Kşke hurma dikseydim. Şimdiye kocaman olurdu. Bu fikir için çok teşekkürler. Geç kalmadan dikeyim hurmayı. Şimdi eksem tutar mı? Annem de dikmişti. 2 -3 sene oldu ilk çıkardığı tek yaprakta kaldı. Acaba neden büyümemiştir?
  ***
  Evet, hemen dikin. Güneş alan pencere önünde tutun. Şimdi çimlenmese bile ilkbahara kadar çimlenir. Annenizinki yanlış yerde tutulmuş ve ihmal edilmiş olsa gerek..

 8. Leon, Ankara dedi ki:

  Ben de hurma yetiştiriyorum. Üç yılda dört yaprak. Yalnız bundan önce beşe yakın yaprağını kestim. Çünkü sararmış gibi geldiler ben de kesmeyi uygun buldum. Çok iyi bakmama rağmen istediğim gibi büyümüyor sanki. Annem bunlar yavaş büyür öyle diğer bitkilere benzemezler diyor. Ama ben yine de tatmin olmadım. Çok iyi bakıyorum. 6 ay balkonda 6 ay içeride büyütüyorum çünkü. Yaşadığım yer inanılmaz soğuk. Bazen Ankara’da -20 derece oluyor ama ev sıcak. Sizce hurmamın büyüme oranı iyi mi?
  ***
  Yapraklarının sararması toprağının kötü olduğunu gösterir. Bu normal değil. Bir yaprak en az iki yıl çok sağlıklı bir şekilde kalabilmeli. Toprağını yenilemelisiniz.
  Şimdi hızlı büyümesi için formül anlatayım: Mayıs – eylül ayları arasında balkonda tutun. Çok kızgın güneş alabilmeli. Susuz da bırakmayın. Böylece kökleri müthiş bir gelişim gösterir. Sonra eylülde içeri alın. Nasıl daha uzun yapraklar çıkardığını göreceksiniz. Ev içinde kışın da gelişmeye devam ediyor ama kışın mümkün oluğu kadar çok güneş alabilmeli. Eğer kökleri zaten aşırı çoğalmışsa bu yıl dışarı hiç çıkarmayın. Ev içinde pencere tülü ile filtrelenmiş güneş almasını sağlayın. Aşırı güneş olmazsa yapraklar daha gösterişli gelişir.
  Bizimki çok sıcak ve kızgın güneşli balkonda yıllarca yerinde saydı durdu. Annenizin dediği gibi normal şartlarda aşırı güneşte saksılarda yavaş gelişiyor. Geçen baharda salona aldım. Yapraklar 30cm cıvarındaydı. Ama sonra daha uzun gelişmeye başladı. Şu an en son yeni yaprağı henüz gelişmesini tamamlamadı ama boyu 1.60. cıvarında. Bir sonraki yaprak kesin iki metreyi geçecek.

 9. İsimsiz dedi ki:

  Peki bu hurma ağacı çiçek açıyor mu?
  ***
  Çiçek açması için epey büyümesi ve kuvvetli güneş gerekiyor. Evlerde hem o kadar büyüyemez hem çiçek açmaz.

 10. Sinan, Antalya dedi ki:

  80′lerin bitki alanının en rağbet edilen dekoratif parçasıydı. Salonda 10 yapraklı hurma ağacım var. Boyu 2 metre. 4/5 yıl önce bahçe kumu kullanmıştım. Şimdi bu mevsimde kumunu değiştirip özel kum kullansam bir tehlike söz konusu olur mu?
  ***
  Ben kum değil her zaman normal bahçe toprağı kullanmışımdır. Şimdi değişiklik yapabilirsiniz hiçbir tehlikesi yok. Özel toprak da olur. Geçen sene denedim sonuç iyi.

 11. Abdullah, İstanbul dedi ki:

  Hurma çekirdeklerinin ilk yapragı açması için nekadar beklemek gerekiyor?
  ***
  Hiç belli olmaz. Tohum taze ise ve toprak sıcaksa (mesela yazın sıcak günlerinde veya güneşin ısıttığı toprakta) on beş günle bir ay arasında çimlenir. Taze olmayan tohumların çimlenmesi aylar sürebilir. Bir yılda bile çimlenebilir. Bunda toprağın mevsim değişimlerinde soğuk kalması da süreyi uzatır.

 12. İsmail, Erzincan dedi ki:

  Oda koşullarında denedim. Şu an 11 tane çıktı ve çok güzeller. Herkese tavsiye ederim.

 13. Gamze, İstanbul dedi ki:

  Benim tez konum palmiye yetiştiriciliği. Palmiyeler genellikle ülkemizde meyve vermiyorlarmış. Bunun nedeni nedir?
  ***
  Çoğunlukla meyve veriyorlar. Bunu kim dediyse herhalde sadece bir tür palmiye için demiştir.

 14. Mutlu Koç dedi ki:

  Merhaba. Ben de 3 senedir hurma yetiştiriyorum. Bahçeye diktim. Hurmam enine çok büyüyor ama boyuna uzamıyor. Size sorum alttan kaç yaprağını koparmam gerektiği. Galiba büyüdükçe yaprak koparmam gerekiyor. Kaç tane ve hangi sıklıkta kesmeliyim?
  Bir de yaprakların uçları sarı ve kuru ama genel olarak bitki sağlıklı görünüyor. Muğla’da yetiştiriyorum hurmamı. Tavsiyeleriniz ve cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  ***
  Palmiyeniz gayet sağlıklı bir gelişim göstermiş. Türüne göre kalın bir gövde oluşturarak yükseliyor. Yaprakları kesseniz uzamaya yararı değil büyük zararı olur. Kendi haline bırakın.

 15. Ahmet, İzmir dedi ki:

  Bu sayfada anlatılan hurma ağacını yeni toprağını değiştirip köklerini de epey kısalttım. Hazır toprakla değiştirdim. Toprağını değiştirdikten sonra sürekli salonda olan ağacı kendine gelmesi için balkonda bekletiyorum şimdilik. Kökler zayıf kaldığı için de sürekli suluyorum. Yaptıklarımda bir yanlışlık veya tavsiye edebileceğiniz..
  ***
  İyi yapmışsınız. Toprak daima ıslak kalmasın. Hafiften kuruma gördükçe sulayın.

 16. Alp, Yozgat dedi ki:

  Ben geçen sene ramazan ayında hurma çekirdekleri ekmiştim. Bu sene ramazandan 5 ay önce felan 6 tanesi çıktı. 50cm kadar büyüdüler. Bazıları 3 dal bazıları 2 dal. Ramazan ayı içerisinde saksılarını değiştirdim. Şimdi hepsi kurumaya başladı. Sebebi nedir kurumasını önleyebilir miyim? Genelde çamurlu toprağı sever diye biliyorum. Toprağı baya çamurlu uygun gibi yani ama sadece alt kısımlarında yeşillik var. Sanki o kısımlara doğru kuruma ilerliyor. Bir öneride bulunabilir misiniz?
  ***
  Çamurda yetişir diye kimden öğrendiyseniz tamamem yanlış. Sizinkiler belki o yüzden bozuluyor. Toprak ne kadar havadar ise gelişim o kadar hızlı olur.

 17. Umut Ali, Fethiye dedi ki:

  Ben de palmiye yetiştirmek istiyorum. 2000m2 bir alanda. Şu an rastgele yerden topladığım tohumları 20 kadar tüpe üçer beşer tane ektim denemek için. Bana bu konuda daha detaylı bilgi verir misiniz? Dikimi ve yetiştirilmesi konusunda.
  ***
  Hurma benzeri palmiyelerin kökleri toprağın derinliklerine süratle uzar gider. Çöllerde hayatta kalabilmelerinin sebebi köklerin derinliklere inip nemli katmanlara ulaşabilmesi sebebiyledir. Saksıda yetiştirseniz upuzun kalın kökler yaz sıcaklarında aşırı çoğalıp saksıya sığmaz. Saksıda yetiştirilenler yazın şiddetli güneşten korunmalıdır. Yoksa yapraklar oldukça küçük kalır ve köklerde aşırı gelişme olur. Tohumların çimlenmesi bazen aylar sürebiliyor. Bir yılda çimlenenleri bile var. Araziye dikecekseniz biraz büyüdüklerinde söküp saksılara dikmek çok zordur. Zaten tam sökemezsiniz. Kökleri kesmek zorundasınız. Amacınız ticaretse sadece saksılarda çoğalmanızı tavsiye ederim. Elinize geçen tohumları bekletmeden ekmelisiniz. Çok sıcak zamanlarda suyun ve nemin etkisiyle daha çabuk çimlenirler. Ramazan ayında satılan hurmaların çerkirdeklerinden yetiştirdiğim palmiyeler iki yıllık olduktan sonra kök budamasına uygun oluyor diye gördüm. Çok defa kökleri kesip azaltmamın bir zararı olmadı. Ev içinde kışın bile gelişmeye devam ediyorlar. Kışın iyi güneş alması şartıyla bu bitkinin gelişime ara vermesi diye bir şey yok. Bu anlattıklarım hurmalar içindir. Diğer palmiye türlerinde aynı şey geçerli midir bunu bilmiyorum.

 18. Umut Ali, Fethiye dedi ki:

  Çok teşekür ederim verdiğiniz bilgiler için.Ticari amaçlı düşünüyorum. 1000 kadar fidan dikmek istiyorum. Peki ben bu tohumları tüp poşetlere ektikten sonra küçük bir camekan gibi bir şey yapsam ve orada muhafaza etsem bahara kadar toprağa dikecek büyüklüğe ulaşır mı?
  ***
  Tohumların çimlenebilmeleri zor olabilir. Bazı kişiler üç gün kadar 30 derece gibi ılık suda bekletmeyi tavsiye ediyor. Beş altı gün bekletilebilir. Ama sudaki oksijen tükenmemeli. Her gün suyu değiştirmek gerekir. Sonra da tohumları dikince ortamın ısısının en azından 25 derece dolaylarında tutulması gerekir. Fidelerin saksılarda küçük bir palmiye fidanı görüntüsünü alabilmeleri için en az bir yıla ihtiyaç var. Ben ticari amaç demekle yaprak güzelliği açısından saksılarda süs bitkisi satıcılığı demek istemiştim. Bu şekilde çekirdekten yetiştirilen hurma türü palmiyelerin albenisi olacak hale gelmeleri herhalde çok iyi bakımla iki-üç yılı bulur. Siz meyve olarak hurmacılık yapmayı kastediyorsanız Türkiye’de iklim pek uygun değil (bizim akdeniz sahilleri ne derece uygundur bir fikrim yok). Hem fidanların büyüyüp meyve verecek erginliğe gelmeleri belki 15 – 20 yıl ister.

 19. Umut Al, Fethiye dedi ki:

  Palmiyelerimin çoğu topraktan çıkmaya başladı. Anladım ki nemli ortamda daha hızlı çıkıyor. Çünkü iki ayrı şekilde diktim. Açıkta olanlar hala çıkmadı. Üzerini poşetle örttüklerim on gün önce çıkmaya başladı. Toprağa dikebilmem için ne kadar büyümesi gerekiyor sizce?
  ***
  Bence her zaman olabilir fakat benim denemelerimde, henüz tek köklü küçük bir yavru iken yer değiştirmede yeni yerine adapte olamıyor. Ama belki yanlış toprağa rasgeldi onu bilemem. En azından ikinci yaprak çıktıktan sonra söküp başka yere dikilmesi daha iyi olur. Ben saksıdaki hurma ağaçlarıma aşırıya kaçarak kök budaması bile yapmışımdır zararı olmadı. Yani bir defa kök kaidesi güçlenince toprak değişiminin hiçbir zararı olmuyor.
  Tohumların çabuk çimlenmesi için üzerini naylonla örtme metodu demek bunlarda da işe yarıyor. Anlattığınız için teşekkür ederim.

 20. Fatma Ö. -İzmir dedi ki:

  Benim 12 yaşında lösemili kızım var. Şu an kemotoropi ilacı alıyor. Acaba hurma suyu versem zararlı olur mu?
  ***
  Fatma Hanım ciddi sağlık meselelerini böyle yerlere danışmamalısınız. Allah korusun çok tehlikeli. Lösemi konusunda uzman doktorlara danışmalısınız.

 21. Fahrettin, Güney Azerbaycan dedi ki:

  Bir ortaboylu saksıda 3 tane hurma çekirdeği eksem olur mu? Yoksa bir tane olmasını tavsiye edersiniz?
  ***
  Olur ama iki yapraklı oldukları zaman ayrı ayrı saksılara dikmelisiniz.

 22. Hatice, Kocaeli dedi ki:

  Hurma çekirdeğini yaklaşık üç sene önce ekmiştim. Şimdi yarım metre boyunda tek yaprak ve ondan biraz ayrılmış, kısa birkaç yaprak halinde. Saksının en kenarındaydı. Yanında sardunya vardı. Bir hafta önce ayırdım. Kökleri düzgün bir çember görünümünde sarılmış. Yaprakların kısalığını yazınızda okuduğum gibi fazla güneşe bağladım. Ama yaprak uçlarının her zaman kuru ve kırık oluşu nedendir? Balkonda duruyor.
  ***
  Anlaşılan toprağı felaket derecede kötü. Toprağını değiştirin. Şimdilik balkonda dursun. Yeni toprağına iki ayda alışır. Sonra içeriye alın. Evde daha hızlı büyüyor ve kışın gelişimi durmuyor.

 23. Atila Özkan dedi ki:

  Hurma nasıl ve ne zaman budanır?
  ***
  Hurma budanmaz çünkü dallanması olmuyor. Tek gövde uzar gider.

 24. Hatice, Kocaeli dedi ki:

  Yazılarınızın birinde bu bitkinin pek değerli olmadığını okudum. Bu bitkinin özelliklerinden mi kaynaklanıyor yoksa arz talep meselesinden mi?
  ***
  Soran kişi çok değerli bir şey olduğunu sanıyordu. O sözümde sebep bu. Ama gerçekten de hangi tür palmiye olursa olsun gayet ucuzdur. En azından Amerika’da böyle. En ucuz süs bitkileri palmiyelerdir. Sadece Sikas daha pahalıdır ama o da zaten bir palmiye türü değil. Sonra, evlerde hurma ağacını artık tavsiye etmiyorum. Size de dikkatli olun derim. Benimki salonda kocaman yapraklar çıkarıyor. 2 metre kadar yapraklar sağa sola her yere yayılıyor. Abim sevdiği için evde tutuyorum. Yoksa tahammül edilemez boyutlarda rahatsız edici oldu. Yaprak uçları kaktüs dikeninden bile feci batıcı. Aynen iğne gibi.

 25. Zafer Erker dedi ki:

  Hurma veya palmiye yetiştirirken ne tür gübreler ve ne zaman kullanmalıyız?
  ***
  Her bitkinin isteği hemen hemen aynıdır. Saksıda yetiştirirken suya karıştırılan genel amaçlı bitki besininden verebilirsiniz.

 26. Can, Ağrı dedi ki:

  Benim hurma ağacım 30 cm büyümüş ama halen odunlaşmadı. Ne yapabilirim?
  ***
  Yapacak bir şey yok. Çok yavaş büyür. Resimdeki küçük fidan belki 5 yılda o hale gelmiştir.

 27. Sinan, Samsun dedi ki:

  Palmiye ağaçları ne zaman tohum döker? Washingtonia robusta- filifera ve phoenix canariensis türleri. Burda caddeler hep bu ağaçlarla süslü.
  ***
  Bilmiyorum. Takip edip incelemeniz lazım. Benim tahminim kışın olgunlaşmış olurlar.

 28. Hüseyin Yorgancı dedi ki:

  Evimde 20 yıl once ektiğim 2 adet palmiye ağacı var. agaclarim su anda 6 metre boyunda ve çok güzel. sorum ise ağaçlar ne zaman meyve verir, vermesi için yapmam gereken bir şey var mı?
  ***
  Evde 6 metre şey nasıl sığıyor merak ettim. evlerde yükseklik genelde 3 metre kadar. Hurmaların dişi ver erkek ağaçları ayrı ayrı olur. Erkek ağaç yoksa dişi ağaçlar meyve vermez. Hem çiçeklerde polenleşme olması için açık hava, rüzgar, böcekler vs. lazım. Meyvelerin olgunlaşması için aylarca süren aşırı sıcak hava ve kızgın güneş gerekir.

 29. Gülfiye Ö. -İstanbul dedi ki:

  Ben de diktim aynı yazdığınız şekilde büyüdü. Ama ben hurma olur diye tahmin etmiştim. Yani şimdi hurma veren bir ağac değil de süs bitkisi olarak mı büyüyecek?
  ***
  Evet maalesef öyle.

 30. Selin, Erzincan dedi ki:

  Annem 2 yıl önce çiçek olan bir saksının içine dikmiş. şimdi 5 tane yaprağı var. uzun ve sert. sadece ucları sarardı. onları kesebilir miyim? şimdi saksıdan çıkarıp başka saksıya mı dikmeliyim acaba?
  ***
  Sararan uçları kesebilirsiniz. Ayrı saksıya dikmek için mayısı bekleyin. Şimdi yapsanız hurmaya zararı olmasa bile diğer bitkiye zararı olabilir.

 31. İlyas, Fethiye dedi ki:

  Ben bahçeye dikmek için hurma fidanı aldım. Büyük bir saksıda dişi meyve veren cinsten. Bunu bahçeme nasıl dikeyim? Gübre falan kullanmak gerekir mi? Hızlı büyümesi için ne yapabilirim?
  ***
  Herhangi özel bir şey gerekmez. Sadece bu soğuk mevsimde köklerini rahatsız etmek belki zararlı olabilir. Saksıdan çıkarırken dikkatli olun. Hızlı büyümesi her yıl köklerinin daha da güçlenmesi sayesinde zamanla olacaktır. İki yıl geçince daha iyi gelişim gösterir.

 32. Sema E. -İstanbul dedi ki:

  Bir tanesi 1m boyunda, bir tanesi yapraklar bölünmüş vaziyette, bir tanesi tek yapraklı durumda. Bu üçünün yerini değiştirmek istiyoruz. Nasıl başarabiliriz?
  ***
  İlkbaharda söküp istediğiniz yere dikin. Sökerken kökler zarar görse bile önemli değil. Hatta bazı kökleri kesip azaltabilirsiniz. İlkbaharı bekleyin.

 33. Sinan, Samsun dedi ki:

  Bitkiler için kullanılan sıvı bitki besinini hurma için de kullanabilir miyiz? Ne kadar zamanda ne kadar? Hurmamda üçüncü yaprak çıkmak üzere. Diğer iki yaprak bir karışı geçti. Böyle birkaç fide var. Kış boyu balkoda durdular şükür hiçbirine bir şey olmadı. Şimdi daha soğuk olmuyor, önümüz yaz.
  ***
  Ev şartlarında büyüme hızı yaz kış aynı olup kışın gelişime ara vermiyor. Evde veya dışarıda yetiştirmenize bağlı olarak, gelişim dönemlerinde ayda bir gibi sulama suyuna bitki besini karıştırabilirsiniz. Hep dışarıda duruyorsa nisan-ekim arası, evde ise bütün yıl boyunca.

 34. Sinan, Samsun dedi ki:

  Hurmanın 4. yaprağı çıkmak üzere. Acaba yapraklar ne zaman parçalı şekilde çıkmaya başlar?
  ***
  Büyüme hızına göre değişir.

 35. Serap, Nevşehir dedi ki:

  Ben de orta boy saksıya hurma çekirdeği ektim. ancak yediğimiz bütün hurmaları kaymuştum hangisi çıkarsa diye. bir saksıda 30 tane birden çıktı. ayırmak gerekir mi? nasıl ayrılacak kurur mu?
  ***
  Yanlış yapmışsınız. Bir saksıya birtane dikmeniz gerekirdi. Hemen ayırın. Bu durumda hepsi tutmayacaktır ama 30 tane zaten çok fazla.

 36. Ayse Y. -Trabzon dedi ki:

  İlkbaharda tesadüfen bir saksıda digerbitkinin yanında 4 tane hurma çimlendi. Yeni toprak ve saksıya aldığimda dediğiniz gibi bitkitek yapraklıydı ve kurudular sadece biri kaldı. Ben buna çok üzüldüm. Tatile gitmeden önce acve hurma çekirdeklerni diktim. 20 gün sonra çimlendiler. Süpriz oldu. Daha önce şunu okumuştum. Çimlenme için çekirdeğin üzerindeki meyveden kalıntı zar vs kalmamasi hani ağzımızda bir süre tutariz. Ve topraga diktikten sonra üzerine tesadüfen bir karton koymuştum. Bu da çimlenmeyi hızlandirdi. Şimdi saglikli görünüyorlar daha büyük saksiya büyünce dikeceğim. Dersimi aldım.

 37. Hasibe, Bursa dedi ki:

  Evimizin bahçesinde yaklaşık 19 seneden beri büyük bir palmiye ağacı var. Babam her sene yapraklarını budar. Bu sene salkım gibi bir şey belirmeye başladı. sizce hurma yapıyor olabilir mi?

 38. Sinan, Samsun dedi ki:

  Bendeki hurma 1.5 yaşında ve yaz kış balkonda durdu hiç bir şey olmadı. Şu an parçalı yapraklar çıkıyor.

 39. Aynur A. -Gaziantep dedi ki:

  Annemlerin bahçesinde bir hurma ağacı var. Bu sene meyveleri oldu. Ama annemler ne yapacaklarını bilemiyorlar. Acaba meyveleri üzerinde mi kuruyacaklar yoksa toplanıp sererek mi kurutulacak (hani bu hacdan getirilen hurmalar gibi olması için) bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
  ***
  Hiçbir bilgim yok kusuru bakmayın.

 40. Emine, Tekirdağ dedi ki:

  Ben de hurma çekirdeği ektim. Yarım metreyi geçti. Bir tane de 1 metrelik var. Hoş bir görüntü sağlıyor.

 41. Bilal, Adıyaman dedi ki:

  Benim de hurmam var. Peygamber efendimizin ektiği mühürlü hurma). Nasıl bakmalıyım ne gübresi vermeliyim? Nasıl çabucak büyür? Bizde güvercin gübresi var. Yararlı olur mu? Tam 17 yapraklı hurmaların erkek veya dişi oldukları nereden anlaşılıyor? Hemen büyümesini istiyorum. Benim hurmam saksıda.
  ***
  Saksıda yetiştirdiğimiz hurmalar toprak seçmez ve hiçbir gübre istemez. Ev çiçekleri için olan bitki besininden ayda veya iki ayda bir defa verseniz fazlasıyla yeter. Çabuk büyümesi evde güneşli pencere önünde mümkündür. Kışın da büyümeye devam eder. Ancak büyük ağaç olmasını beklemeyin. Çok yavaş gelişiyor. Dişi erkek nasıl belli olur bilgim yok. Galiba büyüyüp çiçeklendikleri zaman belli oluyor.

 42. İbrahim, Bursa dedi ki:

  Merhaba. Benim 4 hurma çekirdeğim ve 4 onlara özel kabım var. Duyduğuma göre Marmara ve Akdeniz İklimi’nde rahatça yetişebiliyorlarmış. Acaba Bursa’da olur mu?
  ***
  Bursa merkez ilçesi ikliminde olmaz. Kışın hurma için öldürücü soğuk olur.

 43. Nevra, İstanbul dedi ki:

  Bu ağaçlar meyve veriyor mu? Veriyorsa ne zaman veriyor?
  ***
  Evet ama kolay kolay meyve vermezler. Her bir ağaç ya dişidir ya erkektir. Bu sayfada konu evlerde hurma fidanlarının süs bitkisi olarak kullanılmasıdır. Sorunuza ayrıntılı cevaplar bulabilmek için hurma yetiştiriciliği hakkında bilgi aramalısınız.

 44. Merve, İstanbul dedi ki:

  Ben küçük fanusun içine balıklarımın taşları arasına 2-3 tane hurma çekirdeği atmıştım. Açıkçası bu konu hakkında bilgim olmadığı için bilinçsizce atmıştım. Uzun zaman sonra fanusun içinde değişik solucan gibi beyaz bir şeyle karşılaşınca gördüm ki hurma çekirdeklerinden biri çimlenmiş. 8-9 cm kadar uzamış. Diğer 1 santime anca gelmiş. Balkonda büyük bir saksı var. Çekirdeği onun içine ekeyim mi? Balkon tam köşede, bol güneş alan bir yerde. Saksı balkonda kalsın mı yoksa ev içine alayım mı ? Şu an hurma ağacını büyütmek için çok heveslendim. Yeni bir çekirdekle işe başlasam mı? Yani baya uzamış beyaz bir filiz ama sağlıksız mıdır acaba? Saksılarda yetiştirdiğim diğer bitkilerin yanına gömeyim mi?
  ***
  Bu sayfada hurma için ayrıntılı bilgiler yazdım. Okursanız o bilgiler size yol gösterir. Suda, güneşten uzakta gelişen yaprak renksiz olmuşsa aniden güneşe koymayın. Önce çok aydınlık bir yerde tutun. Rengi yeşile dönünce güneşe yavaş yavaş alıştırın. Yazdığım bilgileri okursanız daha iyi öğrenirsiniz.

 45. Merve C. -Belcika dedi ki:

  1m boylarında hurma ağacı üç hafta önce hediye geldi. Bir haftadır burda havalar güzel diye dışarıya çıkardım. Yaprakları kendini saldı. Yere değiyor dik durmuyorlar bir türlü. Bir iple sıkmadan çevresini bağladım. Acaba ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Devamlı ev içinde güneşli pencere önünde durması daha iyi olur.

 46. Selçuk, Antalya dedi ki:

  Bahçede hurma ağacı var. Ağacın dibindeki budanmış olan bazı dallar, taraklar ağaçtan dökülüyor. Elimle birkaçını ağaçtan çıkardım. Ayrıca dipte bol miktarda çapaklanma var. Bunların birazını temizledim. Ağacın alt kenarlarından çıkan sürgünler önce yeşildi. Şimdi ise kurudu. Ağacım kuruyor mu? Dipteki daha evvel budanmış tarakların bazılarının yerinden çıkması veya oynak olmasının nedeni nedir?
  ***
  Nedeni önemli değil. Normal bir şey. Kururlar ve zamanla dökülürler. Çapaklanma demekle neyi kastediyorsunuz bilmiyorum. Dipten sürgün çıkıyorsa, sonradan kuruyorlarsa, muhtemelen yaz sıcaklarında çok fazla susuz kalıyor olabilir. Bu toprakla ilgili. Normalde hurmaların kökleri çok derinlere ulaşır ve susuzluk problemi çekmez. Ama toprağınızda sorun varsa, kökler derinlere ulaşamıyorsa ve hiç sulamıyorsanız susuzluk etkisiyle kuruyor olabilir. Sebep bu değilse önemsemeyin. Birkaç yıl daha güçlendikten sonra vereceği dip yavruları kurumayacaktır.

 47. İlper, Gazimağusa dedi ki:

  Bir hurma ağacı erkek mi yoksa dişi mi bariz bir şekilde nasıl belirlenir?
  ***
  Emin değilim ama galiba belirlenemiyor. Dişisi erkeği ayrı olan bitkilerde dişi erkek ayrımı ancak çiçeklerinden anlaşılır. Genellikle böyledir.

 48. Hayriye, Antalya dedi ki:

  27 yıllık hurma ağacımız var. 3 yıldır hurma veriyor fakat meyveler cekirdeksiz ve tatlanmiyor ağız burkuyor. Genelde bir başa 3 hurma tutmuş. 5 tane koçan var her biri 10 kg ağırlığında. Yanında bir küçük hurma daha var ayni zamanda dikilmişti ancak o meyve vermiyor. İki ağaç da çekirdekten yetişme. Meyvelerin tatlanmasi için ne yapabilirim?
  ***
  Bizim iklimimiz uygun değil. Çünkü hurma meyvelerinin gerektiği gibi olgunlaşması için yaz sıcaklarının daha fazla uzun sürmesi lazım. Bir de bu bitkilerin dişisi erkeği ayrıdır. Dişiler meyve verir. Yakınlarında erkek hurma ağacı yoksa polenleşme olmaz ve tohum üretemez.

 49. Feride, Tokat dedi ki:

  Yazınızı ilk okuduğumda 5 çekirdek dikmiştim. Beşi de çimlendi 4 yaprak oldu. Ekeli de 3 yıl oldu. Ben hiç bakmadım. Hep kıyıda köşede kaldı ama inatla hayata tutundular ve kurumadılar. Şimdi ise iyi bir bakım yapmak istiyorum. Hepsi bir saksıda. Ayrı ayrı saksılara mı almalıyım?
  ***
  Evet hurma bir saksıda bir tane olmalı. Ev ortamında hızlı büyüyorlar. Kışın bulunduğu oda çok fazla soğuk olmazsa kışın da kesintisiz gelişime devam ederler.

 50. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Hurma erkek mi dişi mi nasıl anlarım?
  ***
  Anlayamazsınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)