Jersey Giant en iri tavuk ırkı

Jersey Giant

Dünyanın en büyük tavuk ırkı olan Jersey Giant 1870’te ABD’de New Jersey’de ortaya çıkmıştır. Jersey Giant ırkının fiziksel gelişimleri 18 – 20 ayda tamamlanır. Cinsel olgunlukları ortalama altı aydır. Horozlar 6 kilo civarında, tavuklar en fazla 5 kilo olabilir. Yumurtadan civcivlerin çıkması ortalama 23 gündür.

Jersey Giant tavuk

Jersey Giant tavuk

Hindi gibi büyük ve çok etli ve aynı zamanda yumurta verimi de iyi bir tavuk ırkı elde etmek için uğraşmışlar ve biraz olsun başarmışlar. Fakat yavaş büyüdükleri için etlik tavuk sektöründe yerini alamamış. Hem eti hem yumurtası için çift amaçlı yetiştirilen ırklardandır. Genel özellikleri açısından dünyanın en büyük tavuk ırkıdır.

Jersey Giant horoz

Jersey Giant horoz

Jersey Giant tavukları altıncı ayda yumurtlamaya başlar. Yumurta verimleri fena değildir. Diğer etlik tavuklardan çok daha yüksektir. Yumurtaları da kendileri gibi gayet iri olur. Evcil hayvan olarak da çok iyidir. İnsanları severler. Horozları saldırgan olmaz.

Cornish Rock

Ticari olarak etlik tavuk sektöründe Cornish Rock tektir. Çünkü çok hızlı büyürler. Jersey Giant kadar iri oldukları halde dünyanın en büyük tavuk ırkı değildir. Çünkü tek nesillik hibrittir. Nesli aynı özellikte devam edemiyor. Ayrıca civcivleri birkaç haftalıkken (genelde 40 günde) devleşir ve o zaman kesip satarlar. Hayatta kalmaları zordur. Fazla kilolu oldukları için hem kütürüm kalırlar hem obezite kaynaklı sağlık sorunları yüzünden ölürler. Hayatlarına sağlıklı devam edebilmeleri yumurtadan çıktıklarından itibaren özel bakım ile mümkündür.

Henüz 4 aylık bir Cornish Rock

Henüz 4 aylık bir Cornish Rock

Malay

Hint ırklarından gerçek doğal bir ırk olarak Malay tavukları dünyadaki en büyük tavuklardandır ama Gersey Giant ve Cornish Rock kadar değil.

Bir Malay horozu

Hint Asil grubundan Malay dünyanın en uzun boylu tavuk ırkıdır. Boyu 90 santimi aşabilir – 1 metreyi bulabilir. Resimde bir Malay horozu görüyorsunuz. Bunlar ancak ana vatanlarında esas iriliklerine sahip oluyor. Türkiye’de de gerektiği gibi büyük olmaları için Çukurova gibi sıcak ve çok nemli havası olan yerlerde, civcivler kuluçkadan ilkbahar başında çıkarsa, geniş toprak zeminde yetişirlerse ve her türlü doğal gıda ile beslerseniz mümkündür. Zengin çeşitte bitkisel ağırlıklı yiyecekler başta olmak üzere hayvansal protein için böcekler ve bahçe salyangozları vesaire ile beslemek gerekiyor (ve balık, tuzsuz lor peyniri vesaire). Bu tavsiyem denenmiş değil, benim fikrimdir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.