Lemna minor

Su mercimeği dediğimiz Lemna minor tatlı sularda serbest yüzerek yaşayan, çok küçük yapraklı bir Arum türüdür. Yaprakları daima iki, üç veya dört-beş kadardır. Fazla yapraklanması kardeşlendiği ve bölüneceği anlamına gelir. Bu şekilde çoğalıp bölünerek hızla yayılır, su yüzeyini tamamıyla kapatırlar. İngilizce adı duckweed ördek otu anlamına gelir.

Lemna minor sü bitkisi türü, su mercimeği

Su mercimeği

Lemna minor doğada yaşam alanları Asya, Avrupa, Afrika ve Kuzey Amerika kıtalarının tatlı sularıdır. Kışın donan sularda ölmez. -30C dereceye kadar soğuğa dayanıklıdır. Sonbaharda veya kışın su ısısı 6C derece düşünce dip kısımlarında çok küçük mini yumrucuklar üretirler. Bunlar suyun dibine çöker. İlkbaharda su ısınmaya başlayınca canlanır ve su yüzüne çıkar, yapraklanırlar (Alchetron).

Kırmızı mercimek taneleri kadar gayet mini yaprakları açık yeşildir. Tek yaprağının uzunluğu ortalama 5mm, genişliği ortalama 3mm’dir (Wikipedia).

Havuz sularını tertemiz tutma özelliği var. Çünkü havuzdaki su yüzeyini tamamen kapladığında suyun altına güneşi geçirmez ve suda algleşme ve pisleşme bu sayede mümkün olmaz. Ayrıca sudaki nitrat bileşiklerini sürekli azaltırlar. Ve bu da suyun temiz ve sağlıklı kalmasına yarar. Havuz balıkları su mercimeği yapraklarını yemeyi severler. Sonuçta balıklar daha iyi semirip daha dolgun ve sağlıklı görünürler.

Bahçe havuzlarında yetiştirmek

Özel bir şeye ihtiyaç yok. Havuzların kendi bitkileri ve balıklarıyla beraber kendine özgü ekosistemi sayesinde ve rüzgarın getirdiği tozlardan ihtiyacı olan elementleri alır. Yaz ayları şiddetli sıcak olan yerlere de serin olan yerlere de uygundur. Eğer havuzda ayrıca su altı bitkileri varsa su mercimeği su yüzünü tamamen kaplamamalıdır. Yoksa alttaki bitkiler ışıksızlıktan, güneşsizlikten ölecektir. Japon süs balıkları gibi bitki yiyen balıklar sayesinde sayıları sınırlı kalır. Balıklara yeterince yem vermiyorsanız balıklar onları tamamıyla tüketecektir.

Akvaryumda su mercimeği

Olur ama bence pek bir anlam taşımıyor. Çünkü su yüzeyinde yaşarlar ve çok da küçük olduklarından bildiğimiz akvaryumlara bir güzellik kazandırmaz. Su yüzeyinde kirlilik gibi görünür. Belki alçakta konumlandırılan ve üstü tamamıyla açık olan geniş akvaryumlarda güzel görünür. Tabii ki içinde bitki yiyen balıklardan yoksa.

Suya oksijen kazandırır mı?

Hayır öyle bir özelliği yok. Su mercimeği (Lemna minor) su bitkisi olmasına rağmen suya oksijen kazandırmaz. Bilakis sudaki oksijeni azaltma özelliği var. Gerçi kayda değer bir oksijen tüketimi yapmaları için havuzda aşırı çoklukta olmaları gerekiyor.

Özel üreticiliği

Havuz balıklarınıza  veya tavuklarınıza bitkisel protein yem takviyesi olması için ya da satış amacıyla bahçe havuzlarında değil özel kaplarda su mercimeği yetiştiriciliği yapacaksanız, bu kaplarda havuzlardaki gibi coşkulu üremeleri söz konusu olamaz. Aşağıda anlattığım gereklilikleri yerine getirmeniz şart (Gardening Know How).

Alet /edevat

Uygun derinlikle ve genişlikte bir kap, termometre, ph ölçer alet, akvaryum hava motoru, klorsuz su, özel bitki besini, güneş ışınları veya ona yakın şiddette güçlü ışık kaynağı.

Gerekenler

Gelişiminin gür ve hızlı olması için havuz bitkilerine özel bitki besini vermeniz gerekir. Su klorsuz, pH hafif asitli ya da nötr olacak (6 ila 7.5 arasında). Gelişim göstereceği su ısı derecesi 6C ile 33C dereceler arasıdır ama hızlı gelişim için ideal su sıcaklığı 17C ile 26C dereceler aralığıdır.

Çok kuvvetli ışık isterler. Direkt güneş ancak yazın suyun fazla ısınması riskine karşı filtrelenmelidir.

Kap içinde su derinliği en az 12cm, genişliği ise her yönden en az 35cm genişlik gerekiyor. Ama ne kadar geniş olursa o kadar iyidir. Suyun oksijensiz kalmaması için akvaryum hava motorunu günde birkaç saat çalıştırmak gereklidir. Yoksa bir pipet ile suyun altına ara sıra hava üflemelisiniz ki bu zor, saçma ve sıkıntılı bir iştir. Bu arada, akvaryum motorunu düşük şiddetli çalıştırmanız lazım. Zira suda fazla hareket olması su mercimeklerinin gelişim hızını düşürür.

Lemna minor türü su mercimeği üretimi, çoğaltılması kendisinin kardeşlenerek çoğalmasına bağlıdır. Şartlar uygunsa hiç durmadan hızla çoğalır dururlar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.