Malvaviscus arboreus, Türk fesi

Malvaceae (Ebegümecigiller) famiyasından Malvaviscus cinsinin birkaç türü var. Bunlar ABD’de bilimsel adlarından ziyade Türk fesi anlamına gelen Turk’s cap ve Turk’s turban isimleriyle tanınırlar. Küçük, fındık kadar mini elmalara benzeyen meyveleri lezzetlidir. Şekerleme, şerbet ve bitkisel çay yapılır.

Malvaviscus arboreus, Türk fesi çiçeğinin yetiştirilmesi ve bakımı hakkında

Malvaviscus arboreus, Türk fesi

En çok tanınanı ve süs bitkisi olarak yetiştirileni Malvaviscus arboreus türüdür. Anavatanı ABD’nin güney-doğusu, Meksika ve daha güneyde Güney Amerika kıtasına kadar olan bölgelerdir. Teksas’ta bahçelerde, parklarda çok yetiştirirler ve Turk’s cap derler.

Çiçek açması ve görünüm açısından abutilon bitkisine benzer (zaten aynı familyadandırlar) ama Türk fesinin çiçekleri tam açılmaz. Özelliği böyledir. Meyveleri tam olgunlaştığında lezzeti biraz elma, biraz da karpuz gibidir. Kışın yapraklarını döker. Çalı tarzında, çok gövdeli olarak 2,5 metreye kadar uzar.

Kışın -10C derece ve fazlası soğukta sadece tüm dalları kurur. -20C derecede ise kökleriyle beraber donup ölür. Ama kışın kökler donmazsa ilkbaharda yeniden gelişir. Çok hafif don olaylarına ise tam dayanıklıdır. Sadece yapraklarını döker.

Yapraklarının genişçe veya dar ve sivri uçlu olması varyetelerine ve kültivarlarına göre değişiyor. Yine buna göre çiçek rengi de turuncu, kırmızı, pembe, yavru ağzı ve beyaz gibi çeşitlidir.

Türk fesi (Malvaviscus arboreus) neredeyse hiç bakım istemeyen son derece uyumlu bir bitkidir. Her toprağa uyar. Susuzluğa çok iyi dayanır. Tam gün şiddetli güneşte de koyu gölgede de gelişimi sekteye uğramaz ve çiçek açmaktan geri kalmaz. İlkbahardan sonbahara sürekli çiçek açar. Güney Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde kış başında bile çiçeklidir. Böyle iklimi uygun yerlerde gerekli budamalarla devamlı çiçek açan küçük bir süs ağacı haline getirebilirsiniz. Güneşli teraslarda saksıda yetişmeye de gayet uygundur.

Malvaviscus arboreus’un çoğaltılması da gayet basittir. Dallarını kırıp alın. Direkt toprağa dikerek veya suda bekleterek kısa zamanda köklendirebilirsiniz. Tohumlarından yetiştirecekseniz kış sonunda, ilkbahar girmeden hemen önce tohumlarını ekmelisiniz. Birkaç hafta soğuk toprakta kaldıktan sonra havaların ısınmasıyla beraber tohumları çimlenir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.