Rhipsalis baccifera, spagetti kaktüs

Rhipsalis baccifera uzun makarna gibi ince yeşil gövdeleriyle dallanıp budaklanarak iplik iplik uzayan ilginç bir kaktüs türüdür. Birçok varyeteleri ve formları var. Bazıları daha kalın dallı, bazıları daha ince dallıdır.

Rhipsalis capilliformis kaktüsü hakkında bir soru geldi. Araştırmalarıma göre kaktüslerden Rhipsalis cinsinin 35 kadar Bilim dünyasında gerçekliği kabul edilmiş türü var. Fakat aralarında capilliformis adlı bir tür yok. Ancak bir türünün bir formu o isme sahip: Rhipsalis teres f. capilliformis.. Kısaca, mistletoe ve spagetti gibi isimler verilen kaktüslerden biri.

Rhipsalis baccifera, spagetti kaktüs özellikler ve yetiştirilmesi hakkında

Spagetti kaktüs (Rhipsalis baccifera)

Spagetti kaktüslerden en yaygın yetiştirileni Rhipsalis baccifera‘dır. Bu tür daha çok mistletoe cactus adıyla bilinir. Mistletoe aslında kaktüs değil ökse otu benzeri asalak bir bitki türüdür. Ağaçlar üzerinde yaşar. Rhipsalis baccifera kaktüs türü ise ağaçlar üzerinde yaşayan ve asalak olmayan bir epifittir. İplik gibi ince dallarının dallanıp budaklanmasıyla görünüm açısından o asalak türe benzetilmiş ve mistletoe kaktüsü denmiş.

Özellikleri: Ağaç dallarından sarkarak gelişir. Üst üste yığın gibi birçok iplik benzeri gövdeler ve dallar budaklar sistemi ile 4 metreye kadar aşağı sarkarlar. Rhipsalis baccifera yılın her zamanında beyaz veya beyaza yakın krem renginde çiçekler açar. Rhipsalis teres f. capilliformis ise yaz sonunda aynı şekilde çiçeklenir. Çiçekleri bazen yeşilimsi olup göze çarpmaz.

Kışa dayanıklılık: -4C derece gibi sıfırın altında birkaç dereceye (çok hafif don olaylarına) kuzeyli rüzgarları direkt almamak şartıyla birkaç saatliğine dayanabilirler. İklimi uygun yerlerde dışarıda yetiştirilebilir. Evlere uyumludur. Yeterince aydınlık olabilen banyolarda da yetiştirilebilir. Direkt güneşten korumalısınız. Gerçi adapte olabilir ama hiç gerekli değil ve gelişimini yavaşlatabilir. Sabah ve akşam güneşinin sakıncası yok.

Rhipsalis baccifera türünün ana vatanı kısıtlı bir coğrafya değildir. Kuzey ve güney Amerika kıtalarının ve Afrika kıtasının tropikal ve subtropikal iklim kuşağı bölgelerinde her yerde bulunurlar. Hatta Madagaskar’a ve Sri Lanka’ya kadar yayılmış. Ağaçlar üzerinde ve kayalar üzerindeki humuslu çürüntülerde yaşarlar. Rakım sorunu pek yok. Deniz seviyesinden 1700m yüksek yerlere kadar ormanlık bölgeler yaşam alanlarıdır. Amerika kıtalarına özgü Kaktüs türlerinden diğer kıtalara geçmiş tek türün Rhipsalis baccifera olduğu söyleniyor. Göçmen kuşlar yoluyla veya başka doğal yollarla geçmiş olduğu düşünülüyor.

Çok farklı coğrafyalarda, farklı yükseltilerde, farklı iklim kuşaklarında olduğu için sayısız denebilecek kadar varyeteleri ve formları olması kaçınılmazdır ve öyledir. Dolayısıyla tek tür bir bitkinin yanlışlıkla farklı farklı tür bitkiler gibi ele alınma ve kayıtlara öyle geçirilme hatası da kaçınılmazdır.

Rhipsalis Capilliformis veya Rhipsalis teres’in filan formu veya Rhipsalis baccifera.. Bu isimler tek bir bitki olan spagetti kaktüsünün yanlış olarak farklı birkaç tür olduğunu mu belirtir, yoksa gerçekten öyle midir bilmem ama farklı türler olsalar bile yetiştirilmeleri ve bakımları tamamen aynıdır. Neredeyse hiçbir bakım istemezler. Bakımları biraz yılbaşı kaktüslerinde olduğu gibidir. Daha da basittir.

Humuslu arazi toprağı veya hazır poşet toprak, dişli kum, çay posası ve biraz da kullanılmamış kuru çay ile yapacağınız toprak karışımında hem sağlıklı hem hızlı gelişirler. Çay bu kaktüslerin gereksiz sulamalar karşısında çürümesinin önüne geçiyor. Kesin garanti.

Sulamasına gelince spagetti kaktüslerinin toprağı bir hayli kurudukça sulayın. Yaz kış farketmez. Aynı şekilde devam edin. Serinde de gelişime devam ederler. Yani kış boyu hiç sulamamak gibi bir şey söz konusu değil. Ayrıca haftalarca susuz kalsa bir şey olmaz. İhmal edilecek türlerdendir. Gübre olarak yılda iki defa farklı zamanlarda toprağına hafifçe solucan gübresi yayılabilir. Veya kaktüslere özel bitki besininin dozajını üç misli azaltarak ayda bir defa hem toprağına dökerek hem üstüne fısfıslayarak verebilirsiniz.

Çoğaltılması ise bir parçasını alıp az bir kısmını hafifçe toprağa gömerek yapılabilir. Yukarıda dediğim gibi çürümemesi için çay köklendirme karışımında da mutlaka olmalı.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Kaktüs-Succulent, Salon Ofis Dekor

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)