Plectranthus madagascariensis ‘Lynne’

Hem evde hem bahçede yetiştirilebilen, yarı sukulent özellikli, yaprakları kokulu Plectranthus madagascariensis türünün kendisi değil ‘Lynne’ adlı kültivarı daha çok tanınır. Yaprakları variegata (beyazlı yeşilli) ve çok güzel görünümlüdür.

Lamiaceae (Ballıbabagiller) familyasından, yaprakları kalın-etlice, biraz sukulent özellikli, tıpkı adaçayı gibi kokan çok yıllık bir bitkidir. Ana vatanı Güney Afrika’nın doğusu ile Madagaskar ve çevre adalarıdır. Kayalıklı yamaçlarda ve orman kenarlarında bulunurlar. Parlak Mustafa çiçeği ile aynı cistendir (Plectranthus cinsinden). Yaz sonundan sonra küçük beyaz çiçekler açar.

Plectranthus madagascariensis 'Lynne'  bitkisinin yetiştirilmesi, bakımı ve çoğaltılması hakkında bilgiler

Plectranthus madagascariensis hafifçe tüylü koyu yeşil yapraklıdır. ‘Lynne’ adlı kültivarının yaprakları ise yeşilli beyazlıdır. Bu kültivar sadece çelikle çoğaltılırsa variegata özelliği devam eder. Eğer tohumunu ekerseniz tohumdan yetişenler düz koyu yeşil yapraklı olacaktır.

Yetiştirilmesi gayet kolaydır. Yaprak güzelliği ve hoş kokusu için yetiştirilir. Gece 15C derece dolaylarında serin olan aylarda eğer gündüz boyu birkaç saat direkt güneş alırsa yaprakları üç renkli olur (pembe, beyaz ve yeşil). Gece o kadar serin olmadığı zamanlar sadece yeşil-beyaz olarak gelişir.

Şiddetli güneşe de uyar tam gölgeye de uyar. Ancak evde yetiştirirseniz ışık yetersizliğinde hiç bir güzelliği kalmaz. Mutlaka kuvvetli ışıklı ve güneşli pencere kenarında tutmalısınız.

1m. kadar uzayabilen yerde sürünücü dallar uzatır. Dallar toprağa değen yerlerinden toprağa kök salar. Saksıda sarkıcı olarak yetiştirilebilir. Uzayıp gitmesine izin vermezseniz derli toplu ve çok dallanmış olarank daha şık görünümlü olur.

Kış soğuklarına direkt rüzgar almaması şartıyla -6C dereceye kadar dayanır. Yine de dikkatli olun. Toprak seçmez. Susuzluğa iyi dayansa da aslında suyu çok sever. Yaz boyunca susuz bırakmazsanız çok hızlı gelişir.

Plectranthus madagascariensis ‘Lynne’ dallarını kırıp direkt toprağa dikmekle çoğaltılır. Kolayca kökleniyor. Hava ne kadar sıcaksa köklenmesi o kadar çabuk olur. Serin aylarda isterseniz önce suda köklendirebilirsiniz ama gerekmez.Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)