Justicia carnea, jakobinya

Bahçelerde az güneşli ve fazla ışıksız olmamak şartıyla tam gölge yerlere uygun, iri-parlak yapraklı, güzel çiçekli bir bitkidir. Evlerde de yetiştirilebilir.

Jakobinyanın ana vatanı Brezilya’nın doğu ve güney-doğu kesimlerinde Atlantik ormanlarıdır. Acanthaceae (Ayıpençesigiller) famiyasının Justicia carnea türüdür. Çiçeklerinin et renginde olmasından dolayı carnea denilmiş. İklim şartları uygunsa bütün yıl yapraklıdır.

Jakobinya çiçeğinin yetiştirilmesi, bakımı..

Küçük bir saksıda çiçek açmış halde satılabilir ama aslında 1,5m kadar büyür ve tek başına yarım metrekare alan kaplayabilir. Bahçeye jakobinya dikecekseniz bu ölçüleri göz önünde bulundurun. Duvar diplerine daha uygundur. Fazla sayıda fide almışsanız yarım metre mesafe ile dikmelisiniz. Bahçelerde ortanca ve küpe çiçeğinin iyi geliştiği gölgeli yerleri jakobinya da çok sever.

Kış soğuklarına -12C dereceye kadar dayanır. Kışın tüm dalları kurusa bile ilkbaharda köklerden güçlü sürgünler çıkarıp hızla büyür. Çiçeklenme dönemi ilkbahar ortalarından sonbahara (bazen kış başına) kadar süreklidir.

Jakobinya az güneşli veya gölgeli yerlerde yetiştirilmelidir. Yaz boyunca sık sık sulayın. Humuslu doğal toprakta kuvvetli gelişir. Bahçenizin toprağı humuslu değilse yaprak çürüntüleri, kestane gübresi ve leonardit ile toprağınızı iyileştirin. Böylece jakobinyalarınız son derece güçlü ve çok dallı gelişip sürekli çiçek açar.

Evde jakobinya yetiştirmek için 5LT hacimli saksıya dikmelisiniz. Humus katkılı hazır poşet toprağa 1/4 oranında ponza taşı karıştırın. Ev içi için ideal karışım budur. Ayda bir defa genel kullanım bitki besininden verin. Yeri mümkün olduğunca havadar ve güçlü ışıklı olmalı. Pencerelerin tam yanı uygundur. Eğer evde yerini severse tüm yıl aralıksız gelişim gösterir ve hiç çiçeksiz kalmaz.

Çiçekleri solmuş dalları tepeden kesin. Yeniden filizlenip yeni çiçek tomurcukları çıkarır. Kış sonunda dallar fazla hasar görmüşse dipten kesin. Az zarar görmüşlerse en iyilerini bırakıp diğerlerini keserek budayın.

Justicia carnea, jakobinya çiçeği genç ama olgunlaşmış dallarından çelik alınarak çoğaltılır. İlkbahar aylarında, en geç yaz sıcaklarının bastırmasından bir ay önce çelikleri kumlu ya da perlitli toprağa dikin. Bir de yaz sonunda yapabilirsiniz. Çelikler ayrıca direkt toprağa dikmek yerine önce suda köklendirilebilir. Özellikle yaz sıcakları zamanında çelikleri suda köklendirmek gerekir. Diğer jakobinya çoğaltma yolu ise kökten ayırmaktır. En az iki yıllık ve kökten fazlaca güçlenmiş olanları kış sonunda ayırabilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)