Dracaena reflexa

Dracaena cinsinin en dayanıklı ve iç mekanlara en uyumlu türlerinden belki en başta geleni Dracaena reflexa’dır. Birçok varyetesinin bütün dünyada yaygın bir şekilde ticari üretimleri yapılmaktadır.

Asparagaceae (Kuşkonmazgiller) familyasından Dracaena reflexa doğal ortamlarında genellikle 4m, bazı yerlerde nadir olarak 6m büyüyen bir ağaçtır. Ana vatanı Afrika’nın doğusu, Madagaskar ve Hint Okyanusu’nun Madagaskar yakınlarındaki adalarıdır.

Kılıç şeklindeki yaprakları en fazla 20cm uzunluğunda ve en fazla 5cm genişliğinde olur. Esas türde yapraklar sırf koyu yeşildir. Varyetelerinde yapraklar boydan boya şeritler halinde yeşilin ve sarının çeşitli tonlarınde desenli gibi farklı renklere sahiptir. Kış ortasında salkımlar halinde beyaz çiçekler açar. Çiçeklerinin keskin ve yoğun kokusu çok beğenilir.

Dracaena reflexa ve varyeteleri çokça dallanır. En şık görünümlü ofis bitkilerindendir. İç mekanlarda gelişimleri yavaştır ama salonlara, ofislere uyumludurlar (yani bozulmazlar, sağlıklı kalırlar).

Bu türün Dracaena reflexa var. angustifolia adlı varyetesi en çok yetiştirileni ve ticareti yapılanıdır. Yaprakları 1cm kadar incecik şeritler halinde ve 40cm kadar uzun olabiliyor. Dracaena marginata diye yanlış olarak ayrı bir tür gibi isimlendirilir ve bunun da birkaç kültivarı türetilmiştir.

Dracaena reflexa 'Song Of Jamaica' hakkında bilgiler

Song Of Jamaica

Diğer varyeteleri: 12’den fazla varyeteleri kabul edilmiştir. Yukarıda resmini gördüğünüz Song Of Jamaica ve aşağıdaki resimde gördüğünüz Song Of India en meşhur Dracaena reflexa varyetelerindendir.

Dracaena reflexa 'Song Of India'

Song Of India

Dracaena reflexa’nın ve varyetelerinin yetiştirme ve bakım bilgileri için ⇒ Dracaena marginata sayfasına bakabilirsiniz. Bunların hepsinin bakımları aynıdır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)