Dracaena reflexa

Asparagaceae (Kuşkonmazgiller) familyasının Dracaena cinsinden Dracaena reflexa doğal ortamlarında genellikle 4m, bazı yerlerde nadir olarak 6m büyüyen küçük yapılı bir ağaçtır. Ana vatanı Afrika’nın doğusu, Madagaskar ve Hint Okyanusu’nun Madagaskar yakınlarındaki adalarıdır.

Dracaena reflexa salon bitkisi

Dracaena reflexa

Dracaena cinsinin en dayanıklı ve iç mekanlara en uyumlu türlerinden belki en başta gelenidir. Nitekim birçok varyetesinin bütün dünyada yaygın bir şekilde ticari üretimleri yapılmaktadır.

Kılıç şeklindeki yaprakları en fazla 20cm uzunluğunda ve en fazla 5cm genişliğinde olur. Has türde yapraklar sırf koyu yeşildir. Varyetelerinde yapraklar boydan boya şeritler halinde yeşilin ve sarının çeşitli tonlarında desenli gibi farklı renklere sahiptir. Kış ortasında salkımlar halinde beyaz çiçekler açar. Çiçeklerinin keskin ve yoğun kokusu çok beğenilir.

D. reflexa ve varyeteleri en şık görünümlü ofis bitkilerindendir. İç mekanlarda gelişimleri yavaştır. Ama salonlara, ofislere uyumludurlar (yani bozulmazlar, sağlıklı kalırlar).

Bu türün Dracaena reflexa var. angustifolia adlı varyetesi en çok yetiştirileni ve ticareti yapılanıdır. Yaprakları 1cm kadar incecik şeritler halinde ve 40cm kadar uzun olabiliyor. Dracaena marginata diye yanlış olarak ayrı bir tür gibi isim vermişler. Ayrıca bunun da birkaç kültivarı türetilmiştir.

Dracaena reflexa 'Song Of Jamaica'

Song Of Jamaica

Diğer varyeteleri: 12’den fazla varyeteleri kabul edilmiştir. Yukarıda resmini gördüğünüz Song Of Jamaica ve aşağıdaki resimde gördüğünüz Song Of India en meşhur Dracaena reflexa varyetelerindendir.

Dracaena reflexa 'Song Of India'

Song Of India

Dracaena reflexa’nın ve varyetelerinin yetiştirme ve bakım bilgileri için ⇒ Dracaena marginata sayfasına bakabilirsiniz. Bunların hepsinin bakımları aynıdır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.