Sedum spurium

Bahçelerde yer örtücü ve çatılarda yüzey kaplayıcı amaçlarıyla yetiştirilebilecek sukulentlerden, her iklime uygunluğuyla nadir türlerden biri Sedum spurium’dur. Şiddetli yaz sıcaklarına da şiddetli kış soğuklarına da uyumludur.

Sedum spurium hızlı gelişen bir Krasula türüdür (Crassulaceae familyasından). Kış soğuklarına -35C dereceye kadar dayanır. Yazın çok şiddetli sıcak olan bölgelerde tam gün güneşli yerlere de tam dayanıklıdır. Ana vatanı Kafkaslar’dır. Dağlarda bulunurlar.

Sedum spurium bitkisinin özellikleri ve yetiştirilmesi hakkında

En bereketli gelişip çoğaldığı zaman ilkbahardan yaz ortasına kadarki dönemdir. Yaz ortasında gelişimi yavaşlar. Yaz sonunda tekrar hızlanır. Sedum spurium ilkbahar sonunda pembe çiçekler açar. Dalları en fazla 15cm uzar. Dik durmayıp toprak yüzeyinde sürünürler. Böylece toprağa değen yerlerinden köklenen dallar güçlenir ve birçok yan dallar uzatarak bulundukları yeri halı gibi kaplarlar.

Üç renkli S. spurium yaprakları

Yaprak renkleri farklı birkaç S. spurium kültivarı geliştirilmiş. Düz yeşil, beyazlı yeşilli, koyu kızıl ve üç renkli (pembe-beyaz-yeşil) çeşitleri var. Koyu kızıl olanı yazın gece ısısı 20C dereden daha fazla olan yerlerde yaz aylarını yeşil yapraklı geçirir. Sonbaharda tekrar koyu kızıl olur. Üç renklisi ise sabit değildir. Bazı sürgünleri düz yeşil yapraklı gelişir. Bazı dalları pembesiz (sadece yeşil-beyaz) yapraklanır.

Yazın sürekli şiddetli sıcak olan memleketlerde çatı örtücü olarak yetiştirilmeye elverişli değildir. Ayrıca buralarda rüzgarsız, kuytu yerler yine pek uygun olmayabilir.

Taşlı, kumlu, bolca bitkisel çürüntülü ve biraz asitli toprakları çok sever. Alkalinliği fazla yüksek (fazla kireçli) topraklarda iyi gelişemez. Gün boyu güneşliden hafif gölgeye kadar ışık derecelerine uyumludur. Sadece koyu gölgeyi sevmez.

Yetiştirilmesi – bakımı gayet kolay ve basit olan Sedum spurium’un çoğaltılması da basittir. Dallarını koparıp hafifçe toprağa gömün. Bu kadar. Hatta dallarını yolup çevreye rastgele atsanız düştükleri yerlerde köklenir ve oralara yerleşirler. Üç renkli Sedum spurium’u çoğaltmada biraz dikkatli olmalısınız. En garantili yolu çevreye yayılmış olanların köklenmiş dallarını ayırmaktır. Çünkü köksüz dalların köklenmeden çürüme riski var. Bunları ilkin fazlaca kumlu olan toprakta köklendirmeye çalışın. Sonra istediğiniz yere dikin.Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)