Sedum spurium

Sedum spurium hızlı gelişen, her iklime uygun, yer örtücü bir Krasula türüdür (Crassulaceae familyasından). Diğer bilimsel adı Phedimus spurius‘tur. Ana vatanı Kafkaslar’dır. Dağlarda bulunurlar.

Sedum spurium bitkisi

Özellikleri

Sukulent bitkilerdendir. Dalları fazla esnektir ve en fazla 15cm uzar. Dik durmayıp toprak yüzeyinde sürünürler. Böylece toprağa değen yerlerinden toprağa kök salar daha fazla güç toplayarak pekçok yan dallarla bulundukları yeri halı gibi kaplarlar.

Sedum spurium küçük yapraklıdır (ortalama 1cm çapında). Yaprak kenarları tırtıklıdır. Renkleri farklı birkaç kültivarı vardır. Başlıcaları düz yeşil, beyazlı yeşilli, koyu kızıl ve üç renkli (pembe-beyaz-yeşil).. Koyu kızıl olanı yazın gece en düşük ısısı 23C dereden daha fazla olan yerlerde yaz aylarını yeşil yapraklı geçirir. Ama sonbaharda tekrar koyu kızıl olur. Üç renklisi ise sabit değildir. Mesela bazı sürgünleri düz yeşil yapraklı gelişir. Bazı dalları pembesiz (sadece yeşil-beyaz) yapraklı olur. Ayrıca iki renkli ve üç renkli çeşitleri daha sakin ve yavaş gelişimlidir.

Üç renkli S. spurium yaprakları

Kış soğuklarına -35C dereceye kadar dayanır. Yüksek rakım karasal iklim bölgelerinde ilkbahardan sonbahar ortalarına kadar fazla arsızca gelişim gösterir. Yazın şiddetli sıcak olan Akdeniz ikliminde ise sıcak yaz ayları dışında 9 ay boyunca sürekli gelişirler. İki renkli ve üç renkli çeşitleri şiddetli yaz sıcaklarında büyük çapta yıpranırlar. Gölgede bile olsalar durum değişmez.

Bahçelerde ve kabirlerde yer örtücü, yaz ayları şiddetli sıcak geçmeyen yerlerde çatılarda yüzey kaplayıcı amaçlarla kullanıma uygun sukulentlerdendir.

Sedum spurium ilkbahar sonunda pembe çiçekler açar. Çiçekleri önemli değildir.

Yetiştirme, bakım

Taşlı, kumlu, bolca bitkisel çürüntülü ve biraz asitli toprakları çok sever. Gün boyu güneşliden hafif gölgeye kadar ışık derecelerine uyumludur. Sadece koyu gölgeyi sevmez. Sulamalarda sıkıntı yok. Yani gereksiz fazla sıklıkta sulamalardan zarar görmez.

Yetişmesi – bakımı gayet kolay ve basit olan Sedum spurium’un fide üretimi de basittir. Dallarını koparıp hafifçe toprağa gömün. Bu kadar. Hatta dallarını yolup çevreye rastgele atsanız düştükleri yerlerde köklenir ve oralara yerleşirler. Fakat iki ve üç renkli Sedum spurium çeşitlerini çoğaltmak biraz zordur. En garantili yolu çevreye yayılmış olanların köklenmiş dallarını ayırmaktır. Çünkü köksüz dalların köklenmeden çürüme riski var.

'Sedum spurium' hakkında sorular, açıklamalar

  1. İlkan, Ankara dedi ki:

    Şu an hava fena soğuk -12 derece saksıdaki ve bahçedeki zakkumlarımda sorun yok ama sedum ve diğer sukulentlerim 2 gündür buz küpü haline gelmişler. Biraz dokunsam cam gibi kırılacaklar. Havalar 2 gün sonra 20 derece ısınıp 10 derecelere çıktıktan sonra yine düzelirler mi?
    ***
    Sukulentlerden çok az tür bu kadar buzlanmadan sağ çıkma özelliğine sahiptir. Bekleyip göreceksiniz artık.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.