Dracaena

Dracaena Kuşkonmazgiller (Asparagaceae) familyasından 120 kadar türün ortak cins adıdır. Aynı familyadan paşa kılıcı ve benzeri birkaç tür eskiden Sansevieria cinsini oluşturuyordu. Fakat şimdi onlar da bu cinsten kabul ediliyor. Çünkü  moleküler filojeni incelemeleri sonucu kayda değer farklılıkları olmadığı anlaşılmıştır.

Dracaena’nın anlamı dişi ejderhadır. Eski Yunanca’dan alınmış bir kelimedir.

Bu cinse ait bitki türlerinin çiçekleri oldukça güzel kokuludur. Çiçek açmaları bir sap üzerinde sıralı halde olur.

Tüm türleri tropikal ve subtropikal iklim kuşağına ait bitkilerdir. Sıfır ve sıfırın altında birkaç derece (C) soğuğa pek dayanıklılıkları yoktur.

Cinsin türlerinin çoğunluğu küçük ağaç olacak şekilde gelişir ve boyları uzadıkça yan dallar verirler. Birkaç türü ise rizomludur. Toprak altında gelişen rizomlar toprak dışında dal geliştirmez, rozet gibi çevreye yönelik ya da yelpaze gibi sadece iki yöne yönelik yapraklar uzatırlar. Rizomlu Dracaena türleri daha önce Sansevieria cinsinden kabul ediliyordur.

Dracaena türü bitkilerin özellikleri

Dracaena cinsine örnek bir tür

Bu cinsten birçok bitki türleri ev-ofis şartlarında yetişmeye uygundur. Resmi iç mekan dekorasyonuna uygun oldukları gibi sulama ihmallerine de gayet iyi dayanıklıdırlar. Ayrıca geçici olarak düşük ışığa ve havasızlığa dirençlidirler. Ama ışık ve hava akımları açısından uygunsuz şartlar aylarca sürekli olmamalıdır.

Bu web sitesinde ele aldığım Dracaena türleri alfabetik sıra ile:

1- D. cylindrica (Dracaena angolensis)
2- D. fragrans
3- D. marginata (Dracaena reflexa var. angustifolia)
4- D. Massangeana
5- D. reflexa
6- D. sanderiana (şans bambusu)
7- D. trifasciata (paşa kılıcı)

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler: |

Yorum / Soru yazma bu sayfada kapalıdır.