Dracaena massangeana özellikleri, farkı

Aslında adından göründüğü gibi Dracaena cinsinin sabit bir türü değildir. Dracaena fragrans türünün bir kültivarıdır. Adı doğru olarak Dracana fragrans ‘Massangeana’ şeklinde yazılmalıdır.

Dracana fragrans ‘Massangeana’ salon-ofis bitkisi

Dracaena fragrans ‘Massangeana’

D. massangeana ayırd edici özellikleri

İç mekan şartlarına dayanıklılığı ve dekoratifliğiyle en tercih edilen salon-ofis bitkilerindendir.

Resimde gördüğünüz gibi Dracaena massangeana yaprakları genişçe uzun, rengi ise fıstık yeşiline çalar yeşil rengin koyu ve çok açık tonlarındadır. Yapraklar açık – koyu farklı renklerle uzunlamasına çizgili desenlidir. İşte bu özellikleriyle Dracaena franrans türünün diğer kültivarlarından ayırd edersiniz.

Alakasız bitkilerden Dracaena massangeana’nın farkı

Bu tariflerim aslında tüm Dracaena tür ve çeşitlerinin kendileriyle karıştırılan Yucca türlerinden ortak farklılıklarıdır. Söz konusu farkları bilmek çok önemlidir. Hatta bitkilerin sağlığı için hayati önem taşır. Zira Dracaena türleri ve Yucca türleri arasında bir hayli farklı toprak – sulama ihtiyaçları var. Soğuğa dayanıklılık açısından da öyle. Yani yanılıp da Dracaena massangeana veya diğer Dracaena bitkilerinizi yuka sanarak kışın dışarıda bırakırsanız en hafif don olaylarında bile ölürler. Ayrıca Dracena türlerini Akdeniz kıyı kesimleri dışında diğer yerlerde bahçeye dikmeyin.

İşte söz konusu önemli farklılıklar

Dracaena massangeana ve diğer Dracaena türlerinde yaprakların üstü de alt yüzeyleri de tam pürüzsüzdür. Yaprak en uçları ise sivri olsa bile tam açıktır. Yani kıvrılıp diken halini alır özellikte değillerdir. Yucca’ların yaprak alt yüzeylerine dokunup sıvazladığınızda sert ve kısacık tüycükler hissedersiniz. Parmaklarınız kaymaz. Ayrıca yapraklarının en uçları kıvrık ve semsert diken halini almış gibidir.

Dracaena massangeana’nın  bakımı esas tür ⇒ Dracaena fragrans ile aynıdır. Sorularınız olursa lütfen o sayfaya yazın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler:

Yorum / Soru yazma bu sayfada kapalıdır.