Ravenea rivularis, majesty palmiye

Aracaceae (palmiyegiller) fanilyasından Ravenea rivularis türü Amerika’da halk arasında majesty palm olarak biliniyor. Anavatanı Madagaskar’dır.

Özellikleri

Görünüş olarak majesty palmiyesi (yaprakları) areka palmiyesine çok benzese de iç mekânlara onun kadar uyumlu değildir. Bunun avantajı bahçelerde çok hızlı büyümesidir. Görkemli, gösterişli ve oldukça egzotik görünümlü bir palmiye ağacıdır.

Kışa dayanıklılığı en fazla -4C derecedir. Su kenarlarına, göl ve havuz kenarlarına uygun, yarı akuatik türlerdendir. Güney Ege’nin ve Akdeniz’in kıyı kesimlerinde deniz seviyesi bölgelerde bahçe bitkisi olarak yetiştirmeye uygundur. Çok hızlı büyür. Büyük binaların öğleden sonrası sıcağında güneş almayan doğu cepheleri Ravenea rivularis için idealdir. Yalnız kuzey-doğu rüzgarlarını alması kışın tehlikeli olur. Özellikle Bodrum ve civarlarında kuzeydoğu rüzgarı kışın hassas bitkilerin düşmanıdır.

Ravenea rivularis – Majesty palmiye

Ravenea rivularis – Majesty palmiye

Düşük hava nemliliğinde majesty palmiyesinin yaprakları bozulur. Susuz kalmayı hiç sevmez. Uzun süre güneşsizlikte yine bozulur. Aşırı güneşte yaprakları pek güzel olamaz. Saksılarda düzenli besin ister. Ama aslında saksılara hiç uygun değildir.

Sadece bahçelerde yetişmeye uygun olduğunda bakımı hakkında pek söze gerek yok. Sadece dikeceğiniz yerin toprağını önceden derince kazıp terbiye etmelisiniz. Torf ve/veya leonardit ve biraz da temiz dere kumu ile toprağı iyice karıştırın. Böylece Ravenea rivularis majesty palmiyeniz orada sağlıklı ve hızlı bir şekilde gelişmeye devam eder. Yaz boyunca sık sık ve bol bol sulamanız şart.

Çoğaltılmasına gelince fidanlarının üretimi sadece tohumları iledir.

Sorunları yukarıda bahsettiğim gibi.. Yüksek binalarını doğu cephelerini sever. Fazla kuru ortamları sevmez. Çevresinin çim alan olması ya da havuz kenarında olması çok iyidir. Böylece çevresinde hava kuruluğu sorunu pek olmaz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar

Etiketler: | |

'Ravenea rivularis, majesty palmiye' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Ayla, Antalya dedi ki:

    Nasıl çoğaltılır? Extra gübre besin vb. gerekir mi?
    **
    Sadece tohumlarından yetiştirilir. Gübreden daha önemlisi, yazı içinde belirttiğim gibi dikeceğiniz yerin toprağını iyileştirmek gerekiyor. Çok gerekmese de normal gübreleme yapmak iyi olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.