Sedum sieboldii

Crassulaceae familyasının Sedum cinsinden bazı türler birtakım farkları dolayısıyla Hylotelephium adı altında ayrı bir cins olarak düşünülmüş. Fakat daha sonra o farkların bilimsel açıdan ciddi önem taşımadıkları anlaşılmış ve bu türler tekrar Sedum cinsinden kabul edilmişlerdir. Sedum sieboldii de bir ara geçici olarak Hylotelephium sieboldii diye adlandırılmıştır.

Özellikleri

Sedum sieboldii’nin ana vatanı Japonya’dır. Kayalıklar üzerinde yetişirler. Dalları ince ama sağlamdır. Yine de dik duramazlar. Yapraklar dallarda üçer üçer karşılıklı dizilmiş olarak gelişir. Etli ve kalın yapraklarının kenarları hafifçe tırtıklıdır. Sonbahar ve kış soğuklarında yapraklar kenarlardan başlayarak kızarırlar ve böylece Sedum sieboldii daha güzel görünür. Sonbaharda dal uçlarından top top pembe çiçekler açar. Kışın dallar kurur. İlkbaharda dipten yeni filizler uzar. Yaz boyunca yavaş yavaş, yapraklana yapraklana gelişmeye devam eden dallar toprağın yapısına ve susuz kalıp kalmamasına göre 10cm ile 30cm arasında uzayarak sonbaharda uçlardan çiçeklenir ve kışın yine kururlar.

S. sieboldii yapraklı dalı

Kışa dayanıklılık

Bu sevimli, zarif, güzel, şirin, dekoratif bitki Sedum sieboldii kış soğuklarına birçok ağaç türlerinden bile daha fazla dayanıklıdır. -45C derece soğuklara dayanabiliyor. Şaşırtıcı bir şey. Bazı kaynaklarda kış soğuklarına karşı koruyun veya -7C dereceden fazla soğuğa dayanamaz derler ama bu yanlış bir anlamadan kaynaklanır. Yani kışın dallarının kurumasını soğuğa bağlıyorlar. Oysa onun doğası böyledir. Erken kurumasa geç kurur ama gecikince çirkinleşerek zamanla kuruyor. Önemli değil. Her ilkbaharda dipten daha fazla sayıda dallar geliştirip daha çok yapraklanır.

Kullanım

 • Güneşli içmekânlarda yetiştirilmeye uygundur.
 • Aşırı sıcak kurak yerlerde toprağın güneşten ısınmasını, çabuk nem kaybetmesini önlemek amacıyla diğer bitkilerle karışık, yer örtücü olarak bahçelerde kullanılabilir.
 • Aşırı güneşli balkonlarda saksılarda sarkıcı bitki olarak yetiştirilmeye çok uygundur.
 • Bahçelerde dekorasyon amaçlı kayalıklara belki en uygun bitki budur. Çünkü Sedum sieboldii hem susuzluğa çok iyi dayanıklıdır hem de ağır don olaylarına müthiş dayanıklıdır.

Yetiştirilmesi, bakımı

Güneşli yerleri seviyor. Günde en az 4 saat direkt güneş alması gereklidir.
Toprağı humuslu çürüntüler, kum ve ponza taşı karışımı olursa hızlı ve dolgun gelişir.
Bahçede yerini severse hiç sulamasanız bile olur. Yine de (yaz boyunca) toprak kurudukça sulamanız iyi olur. Saksıda Sedum sieboldii yetiştirirken ise ilkbahar ve yaz aylarında hiç susuz bırakmayın. Yaz boyunca toprağı kurudukça akşamları sulamanız yaz sıcaklarında gelişim yavaşlamasının önüne geçebilir (sıcak günlerde geceleri serinletilmesi iyi gelir). Kışın toprak adamakıllı kurudukça çok az miktar su dökerek sulayın.
Bitki besini (saksı kaktüsleri için olan özel bitki besininden) ilkbahardan yaz ortasına kadar ortalama 20 günde bir defa, tavsiye edilen dozajın yarısı kadarını suya karıştırarak verin.

Çoğaltılması

Herhangi bir dalını toprağa dikerek köklendirebilirsiniz. Filizlenmeleri geç olur ama mutlaka olur. Hazır poşet topraklarda genellikle çürürler. Tek yaprak çeliğinden çoğaltılması mümkün ama zordur. Gelişimini henüz yeni tamamlamış yaprakları seçin. Fazla rütubetli olmayan ve havadar bir yerde pek sık sulamamanız gereken bitkilerinizin dibine toprak yüzeyine bırakın ve unutun. Zamanla filizler oluşturur.
Birkaç yıllık olmuş Sedum sieboldii köklerden bölünmesiyle çoğaltılabilir. Sadece kış sonunda yeni filizler uzamaya başlamışken kökten bölme ile ayırın. Sevdiği toprak karışımına dikin. Başka zamanlarda köklerini rahatsız etmeyin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | | | |

'Sedum sieboldii' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İsimsiz dedi ki:

  Üç yıldır yetiştiriyorum. Daldan çoğaltma mümkün. Kışın kuruma olayını yaşayarak öğrendim. İlkbaharda dipten yeniden canlanması harika oluyor. Dipten sürgün alarak çoğaltmayı deneyeceğim.

 2. Erdal, Balıkesir dedi ki:

  Bitkinin adını öğrenmek için İnternette araştırma yaparken yine sizin sitenize rastladım. Siteniz gerçekten çok iyi, çok faydalanıyorum. Kışın kuruma olayı kapalı balkonda olmasına rağmen meydana gelince soğuğa dayanıklı değil sanırım demiştim ama tam tersi normal bir durummuş. Şimdi geçen yıla göre daha bile güzel oldu.

 3. Yücel A. -İstanbul dedi ki:

  Sieboldii yeni yeni filizlenmeye başladı. Büyüyene kadar yarı gölge balkonda mı durmalı, yoksa güçlü güneş alan camın önüne mi koymalıyım?
  ***
  Çok uzun saatler boyunca direkt güneş alması şart değil. Günde iki üç saat güneş alması yeter. Daha az güneşli yerde de olur ama bu takdirde bulunduğu yer mutlaka gün boyunca kuvvetli aydınlık olmalıdır. Ayrıca dışarıda açık havada daha güzel gelişim gösterir.

 4. Merve, İstanbul dedi ki:

  Sieboldiimde bir tür bitki biti oluştu. Sieboldiilerde özellikle oluşan bir bit türü müdür bu? Nasıl bir önlem almalıyım veya bir ilaç öneriniz var mıdır?
  ***
  Bitlendiğini hiç görmedim. Dolayısıyla bilmiyorum. Zaten kışın soğuk etkisiyle yapraklar ve dallar kuruması lazım. Böylece ilkbaharda daha gür ve daha fazla sayıda yeni dallar uzatır.

 5. Melike, İstanbul dedi ki:

  Bu bitkiyi geçen yıl tesadüfen edindim. Yazın güneş alan terasımda çiçek açmıştı ve durumu çok iyiydi. Kışa doğru kapalı balkona aldım. Tüm kış öldü sandım. Mart başı gibi köklerini kontrol etmek istedim ve dipte canlı sürgünler olduğunu gördüm. Toprağını yeniledim. Nisan ortasına kadar birden kocaman ve sağlıklı bir fide verdi. Ben de vaktidir dedim ve terasa, eski yerine aldım. Şu anda bu tek fide iyice uzadı (35 cm kadar) ve bitki doğası gereği dik durmayan bir bitki olduğundan kalemle destek yaptım, iple bağladım. Acaba desteksiz durması, toprağa teması daha mı iyi olurdu?
  ***
  Şimdiden bu kadar aması ve sadece tek dal uzaması normal değil. Bir şeyler yanlış gitmiş. Kapalı balkona almakla hata etmişsiniz. Önümüzdeki kış dışarıda dursun. İlkbahar gelince birçok dal uzatacaktır. Dallarının fazla uzama özelliği yok. Bağlamamalısınız. Serbestçe kendi halinde olmalı.

 6. Serpil, Karaman dedi ki:

  Bir sieboldi satın aldım. Henüz çok küçük. Burda kışlar sert geçer. K ışın açık balkonda mı bırakmalıyız? Küçük seramik bir saksıda ekili. Saksısını büyütmem gerekir mi?
  ***
  Yukarıdaki bilgilerde kışa ne kadar dayanıklı olduğu yazılı. Sizin orada o kadar ağır kış olacağını hiç sanmıyorum. Ayrıca sedum sieboldii Didim’de bile kışın yok oluyor. Kökleri ilkbaharda eskisinden daha fazla dallar hızlıca uzatır. Delikli olmayan saksı kullanmayın. seramik saksılar zaten dibi delikli olsa bile sağlıklı değil. Gereğinden büyük saksının bir sakıncası yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.