Sedum sieboldii

Hem şiddetli çöl sıcaklarına ve susuzluğa hem son derece ağır şiddetli don olaylarına dayanıklı olmak gibi nadir görülen özelliklere sahip olan sukulent türlerden Sedum sieboldii aynı zamanda çok güzel bir süs bitkisidir.

Crassulaceae familyasının Sedum cinsinden bazı türler birtakım farkları dolayısıyla Hylotelephium adı altında ayrı bir cins olarak düşünülmüş. Fakat daha sonra o farkların bilimsel açıdan ciddi önem taşımadıkları anlaşılmış ve bu türler tekrar Sedum cinsinden kabul edilmişlerdir. Sedum sieboldii de bir ara geçici olarak Hylotelephium sieboldii diye adlandırılmıştır.

Özellikleri

Sedum sieboldii’nin ana vatanı Japonya’dır. Kayalıklar üzerinde yetişirler. Dalları ince ama sağlamdır. Yine de dik duramazlar. Yapraklar dallarda üçer üçer karşılıklı dizilmiş olarak gelişir. Etli ve kalın yapraklarının kenarları hafifçe tırtıklıdır. Sonbahar ve kış soğuklarında yapraklar kenarlardan başlayarak kızarırlar ve böylece Sedum sieboldii daha güzel görünür. Sonbaharda dal uçlarından top top pembe çiçekler açar. Kışın dallar kurur. İlkbaharda dipten yeni filizler uzar. Yaz boyunca yavaş yavaş, yapraklana yapraklana gelişmeye devam eden dallar toprağın yapısına ve susuz kalıp kalmamasına göre 10cm ile 30cm arasında uzayarak sonbaharda uçlardan çiçeklenir ve kışın yine kururlar.

S. sieboldii yapraklı dalı

Kışa dayanıklılık

Bu sevimli, zarif, güzel, şirin, dekoratif bitki Sedum sieboldii kış soğuklarına birçok ağaç türlerinden bile daha fazla dayanıklıdır. -45C derece soğuklara dayanabiliyor. Şaşırtıcı bir şey. Bazı kaynaklarda kış soğuklarına karşı koruyun veya -7C dereceden fazla soğuğa dayanamaz derler ama bu yanlış bir anlamadan kaynaklanır. Yani kışın dallarının kurumasını soğuğa bağlıyorlar. Oysa onun doğası böyledir. Erken kurumasa geç kurur ama gecikince çirkinleşerek zamanla kuruyor. Önemli değil. Her ilkbaharda dipten daha fazla sayıda dallar geliştirip daha çok yapraklanır.

Kullanım

 • Güneşli içmekânlarda yetiştirilmeye uygundur.
 • Aşırı sıcak kurak yerlerde toprağın güneşten ısınmasını, çabuk nem kaybetmesini önlemek amacıyla diğer bitkilerle karışık, yer örtücü olarak bahçelerde kullanılabilir.
 • Aşırı güneşli balkonlarda saksılarda sarkıcı bitki olarak yetiştirilmeye çok uygundur.
 • Bahçelerde dekorasyon amaçlı kayalıklara belki en uygun bitki budur. Çünkü Sedum sieboldii hem susuzluğa çok iyi dayanıklıdır hem de ağır don olaylarına müthiş dayanıklıdır.

Yetiştirilmesi, bakımı

Güneşli yerleri seviyor. Günde en az 4 saat direkt güneş alması gereklidir.
Toprağı humuslu çürüntüler, kum ve ponza taşı karışımı olursa hızlı ve dolgun gelişir.
Bahçede yerini severse hiç sulamasanız bile olur. Yine de (yaz boyunca) toprak kurudukça sulamanız iyi olur. Saksıda Sedum sieboldii yetiştirirken ise ilkbahar ve yaz aylarında hiç susuz bırakmayın. Yaz boyunca toprağı kurudukça akşamları sulamanız yaz sıcaklarında gelişim yavaşlamasının önüne geçebilir (sıcak günlerde geceleri serinletilmesi iyi gelir). Kışın toprak adamakıllı kurudukça çok az miktar su dökerek sulayın.
Bitki besini (saksı kaktüsleri için olan özel bitki besininden) ilkbahardan yaz ortasına kadar ortalama 20 günde bir defa, tavsiye edilen dozajın yarısı kadarını suya karıştırarak verin.

Çoğaltılması

Herhangi bir dalını toprağa dikerek köklendirebilirsiniz. Filizlenmeleri geç olur ama mutlaka olur. Hazır poşet topraklarda genellikle çürürler. Tek yaprak çeliğinden çoğaltılması mümkün ama zordur. Gelişimini henüz yeni tamamlamış yaprakları seçin. Fazla rütubetli olmayan ve havadar bir yerde pek sık sulamamanız gereken bitkilerinizin dibine toprak yüzeyine bırakın ve unutun. Zamanla filizler oluşturur.
Birkaç yıllık olmuş Sedum sieboldii köklerden bölünmesiyle çoğaltılabilir. Sadece kış sonunda yeni filizler uzamaya başlamışken kökten bölme ile ayırın. Sevdiği toprak karışımına dikin. Başka zamanlarda köklerini rahatsız etmeyin.


'Sedum sieboldii' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Tuncay, Bursa dedi ki:

  Bilgiler doğru ama çoğaltmada bitkinin yaprağından yada dalından olmuyor.kışın bitki kuruduğu için ilkbaharda yeniden canlanmaya başladığında köklerinden çoğaltılabiliyor ve saksı geniş olduğunda çok çabuk çoğalıyor.
  ***
  Anlaşılan siz de başarılı olamamışsınız. Ben yaptım olmadı diyenler çok çünkü her krasula bitkisinin yapraktan veya daldan köklenme özellikleri aynı kolaylıkta değil. Ama dediğim gibi mümkün.

 2. Seher A. -Adana dedi ki:

  Hepsi çok harika. Ben sedum çiçeklerine hayranım.

 3. İsimsiz dedi ki:

  Üç yıldır yetiştiriyorum. Daldan çoğaltma mümkün. Kışın kuruma olayını yaşayarak öğrendim. İlkbaharda dipten yeniden canlanması harika oluyor. Dipten sürgün alarak çoğaltmayı deneyeceğim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)