Gynura aurantiaca ‘Purple Passion’ – kara sevda çiçeği

Yaprakları incecik mor tüylerle kaplı olup kadife gibi görünür. Daha çok evlerde yetiştirilir. Bahçelere de uygundur (Kış soğuklarına -6°C dereceye kadar dayanabiliyor).

Mor kadife çiçeği, mor tutku ve kara sevda çiçeği isimleri verilen bu güzel bitki Gynura aurantiaca türünün ‘Purple Passion’ kültivarıdır. Eskiden Gynura sarmentosa diye ayrı bir tür olarak kabul ediliyordu. Gynura aurantiaca Papatyagiller (Asteraceae) familyasındandır. Ayrıca Papatyagiller’in Senecioneae alt familyasından olarak sınıflandırılır. Ana vatanı güney-doğu Asya’da Java’dır.

Kara sevda (mor kadife) çiçeği

Kara sevda çiçeği – Gynura aurantiaca ‘Purple Passion’ ticari önem kazanamamış süs bitkilerindendir. Bu yüzden çiçekçilerde bulunmaz. Halk arasında elde ele çoğaltılarak yayılır. Küçük esnaf çiçek üreticilerinin bazen semt pazarlarında fidelerini sattığına ara sıra rastlayabiliyoruz.

Boyu bir metre kadar uzayabilir. Değneğe bağlayarak sarılıcı veya daha güzeli sarkıcı olarak yetiştirebilirsiniz. Sarkıcı halde yetiştirmek için dalları yeterince sarkık uzayınca gereken ölçüden sonrasını kırın. Böylece birkaç yan filiz verir. Kırdığınız parçaları aynı saksıya dikebilirsiniz. Kolayca köklenirler. Sonuçta daha gösterişli, daha zengin görünümlü olur. Ayrıca canlı mor renk henüz yeni gelişen yapraklarda olduğu için kısaltarak yan filizler vermesini sağlamak renk güzelliğini devamlı kılar.

Mor kadife veya kara sevda çiçeği ilkbaharda havalar iyice ısındıktan sonra (bazen yaz başında) turuncu renkte mini karanfil gibi görünen çiçek açar. Aslında yaprak güzelliği için yetiştiriliyor. Çiçekleri şirin görünümlü olsalar bile tomurcuklar ilk göründüğü zaman koparılması tavsiye edilir. Çünkü çiçekleri kötü kokulu olup insanları rahatsız eder.

Evlerde yeri çok aydınlık ve biraz güneşli olmalı. Yoksa rengi pek morlaşamaz. Pencereye ne kadar yakın olursa o kadar iyidir.

Kara sevda çiçeği asitli toprakta daha güzel gelişir. Bunun için ayda bir iki defa çay ile sulamanız iyi olur.

Toprağı fark edilir derecede nem kaybetmedikçe sulamayın ama sulama aralarında toprağın fazla nem kaybetmesini de beklememelisiniz. Devamlı sırılsıklam ıslak kalan topraklarda her an çürüyebilir.

Bitki besini vermeniz pek gerekmez. Zira kara sevda (mor kadife) çiçeği gövde ve kök sistemi fazla yaşlanmaya gelmiyor. 2 veya en fazla 3 yılda ölür. Bundan dolayı her yıl ayrı bir saksıda yenisini üretin. Saksıya en başta iyi bir toprak koyarsanız bir veya iki yıl besleyicilikte yeterli olur. Gübre vermek istiyorsanız bu bitki için en elverişli gübre kestane gübresidir. Diğer gübreler kara sevdanın köklerini çürütebilir.

Gynura aurantiaca ‘Purple Passion’ çoğaltılması: İlkbaharda havalar iyice ısındıktan itibaren ve yaz boyunca çelik ile ve tek yaprak çeliği ile çoğaltabilirsiniz. Çelikleri direkt toprağa dikin. Veya önce suda köklendirebilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)