Ricinus communis, Hint yağı bitkisi

Euphorbiaceae familyasının Ricinus cinsi bitkilerinden Ricinus communis türü. İngilizcede Castor bean (kastor fasulyesi) deniyor. Bizse Hint baklası ve Hint yağı ağacı gibi isimler veriyoruz. Kocaman kızıl renkli çınar yaprağı benzeri yapraklı, hem süs bitkisi hem endüstri bitkisidir. Yapraklar önce kızıl ya da koyu kızıl morumsu renklerde olur. Eskidikçe yeşille döner.

Hint yağı / Kastor yağı: Tohumlarından elde edilen yağı motor yağı olarak kullanılır. Bundan başka ilaç, kimya ve kozmetik alanlarında da kullanılır.

Bahçeler için: Bahçe dekorasyonunda az şeyle çok yer kapatmak amacıyla kullanılabilir: Hem iri geniş yaprakları değişik rengiyle farklı bir atmosfer oluşturur.

Hint yağı (Hint baklası) bitkisi

Kısa boylu Hint yağı kültivarları koyu kızıl rengi ve iri yapraklarıyla diğer yeşil bitkilerin arasında çok şık durur.

Uzun boylu kültivarları son derece güzel bir süs ağacı olabiliyor. Ricinus communis ‘Zanzibarensis’ kültivarı (yaprakları yeşil, hafif bronz) Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde kış soğuklarında da yapraklıdır ve gelişime yavaş da olsa devam eder. Aynı şey İstanbul’da güney cephelerde yine mümkündür. İlkbaharda dikeceğiniz bir Hint yağı tohumu çabucak çimlenir ve çok hızlı büyür. Zanziberansis kültivarı 2 metreye gelince kadar yan filizleri köreltilmeli, 2 metreyi aştıktan sonra üst kısmı serbest bırakılmalı. Sonbahar ortalrına kadar ağaç ormu kazanır. Bu kadar hızlıdır. Kış ayları dışında istediğiniz gibi şekillendirme budamaları yapabilirsiniz. Çiçeklenmesinin ve topuz şeklindeki tohum kapsüllerinin rengi canlı bir kızıllıktadır. Turuncumsu mercan rengi gibi.

Işık ihtiyacı: Ne kadar uzun süreli direkt güneş o kadar iyi (duruma göre az güneşli yerlerde de sorunsuz gelişir).

Toprak: Hint yağı bitkisi için nötr ve besleyici topraklar uygundur. Evde de yetiştirilebilir. Evde saksı toprağına ¼ oranında ponza taşı karıştırın.

Sulama: ilkbahar ve yaz boyunca bol bol sularsanız o derecede hızlı büyür. Az sulamakla kontrol altında tutabilirsiniz. Ayrıca susuzluğa çok dayanıklıdır.

Soğuğa dayanıklılığı: Kışları sert geçen yerlerde kışın ölür. Soğuğa dayanıklılığı genelde duruma göre -4°C, -7°C dereceler arasında değişiyor. Bazı kültivarları -12°C derece kış soğuklarına dayanıklıdır. Örnek: Ricinus communis ‘Carmencita’

Çoğaltılması: Hint baklası genelde tohumla kolayca yetiştiriliyor. Tohumlar birkaç günde çimlenir. Tohumlarını ilkbaharda ekerseniz yazın ortasına kadar inanılmaz derecede büyümüş olur. Bunun için sadece iyi besleyici toprağa ve susuz kalmamaya ihtiyacı var. Kuvvetsiz topraklarda cılız olur.
Çelikle çoğaltmak da mümkün. Herhangi bir dalını direkt olarak toprağa dikerseniz kısa zamanda köklenir. Bunun için gereken şey biraz sıcak havadır.

Uyarı: Zehirlidir. Özellikle de tohumları çok zehirlidir.

Hint yağı bitkisinin süs bitkisi olarak kullanılan kültivarları:

Carmencita Bright Red: Koyu morumsu yapraklı, yaprak sapları kırmızı, ana dallar kırmızı. 1,5 metre.
-12°C soğuğa dayanır.

Gibsonii: Koyu kızıl / mor yapraklı, kızılımsı damarlı, 1,5 metre.
-12°C derece soğuğa dayanır.

İmpala: Genç yaprakları parlak kızılımsı olup daha sonra renk morumsu olur.
Yaklaşık 1,5 metre boyda. -6,5°C derece soğuğa dayanır.

Red Spire: Yapraklar boronz, dallar kızıl. 3 metreye kadar uzayabilir.
-6,5°C derece soğuğa dayanır.

Zanzibarensis: Yapraklar daha geniş, renk genelde yeşil, bazen hafif morumsu yeşil.
3 metreye kadar uzayabilir. -6,5°C derece soğuğa dayanır.


'Ricinus communis, Hint yağı bitkisi' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Sema Ercan dedi ki:

    Ben tohumlarından yetiştirmiştim. Güzel de boy atmışlardı ama maalesef bu karda dondular. Ama sökmedim yerlerinden; belki baharda kökten tekrar filizlenir diye düşünüyorum.
    ***
    Evet, belki ana dalların alt kısımlarıyla kökler donmamıştır. İstanbulda don olayı tehlikesinin geçmesine 40 gün kaldı. Bakalım inşallah başka zayiatlar olmaz. :)


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)